Som so synom na OČR a zajtra má mať víkend s otcom.

zdenka51
2. apr 2020

Poraďte mi prosím, čo robiť v momentálnej situácii. Odkedy zatvorili školy, škôlky, som so synom na OČR. Odzajtra má mať víkend so svojím otcom, s ktorým je nemožná akákoľvek komunikácia. Neviem, čo mám robiť. Myslela som, že mu ho zajtra dám, avšak neviem, či môžem, keď som na OČR. On je taký hajzel, že keby vedel, že som na OČR = syn má ostať so mnou = je schopný ma za to udať a narobiť mi problémy. Čiže na jednej strane ak mu ho nedám, bude zle, ale ak mu ho dám a som na OČR, bojím sa, aby som neurobila chybu.

lejla77
2. apr 2020

Pisalo sa, ze ak si na OCR, ma byt dieta s tebou

dzina007
2. apr 2020

pripadne ak to chces mat velmi ciste proste v cestnom vyhlaseni napises ze tieto dva dni si sa o syna ty nestarala a nebudu ti ich ratat.

anjelik17
2. apr 2020

@zdenka51 len tento týždeň pani,ktorá sa zaoberá takouto problematikou a je dosť často aj v správach povedala,že dieťa ma zostať teraz tam kde je,keď je koronavírus. Nemá sa presúvať od jedného rodiča ku druhému

michalcanka
2. apr 2020

Si na očr , tak mu ho nemusíš dávať, teraz sa o dieťa máš starať ty a on s tým nič nenarobí

panelacikova
2. apr 2020

@zdenka51 súhlasím s názormi (myslím, že aj zákon by to tak poňal), že ak ty si na OČR, tak dieťa musí byť s tebou. pokiaľ viem, akonáhle s tebou nie je, nemáš čo byť na OČR. ak bude otecko skákať, tak mu oznám, nech ide na nasledujúci mesiac na OČR on a že mu dáš dieťa na celý mesiac. inak nie... predpokladám, že zmení okamžite rétoriku

panelacikova
2. apr 2020

ešte dodám, že ja som kedysi nastúpila na očr s dcérou, bola chorá (takmer 3 roky dozadu). zhoršil sa jej stav natoľko, že som volala záchranku a musela ísť do nemocnice. okamžite som musela ukončiť očr, pretože dieťa ostalo hospitalizované! takže aby som mohla chodiť x-krát za deň za ňou, musela som si vybaviť PN. to len pre ujasnenie, že dieťa, na ktoré poberáš očr má byť proste v tvojej starostlivosti. iné nie je ani prípustné. a otecko nech sa aj rozkrája...

draik
2. apr 2020

Len netreba zabúdať na to, že v skutočnosti nejde o ošetrenie člena rodiny, ak dieťa nie je choré, ale ide o starostlivosť skrz uzatvorenia škôl. To je diametrálny rozdiel. Keďže školy možno zostanú uzatvorené do konca júna, tak by to malo znamenať, že druhý rodič neuvidí svojho potomka? To nepochybne nie.

panelacikova
2. apr 2020

@draik ale upravuje toto nejaký nový zákon? mysleli na toto? to je otázka z hľadiska zákona ako takého. a z hľadiska bezpečnosti... ak matka "sedí" doma s dieťaťom, povedzme, že ho 2-3 týždne opatruje, pretože školy sú zavreté. sama prichádza o príjem, atď.... a otec chodí medzi ľudí, užíva život, chodí do práce, zarába... je normálne (z ľudského hľadiska), aby matka riskovala život dieťaťa aj svoj (alebo čo i len zdravie), len preto, aby sa otec pochválil po dlhšom čase na sociálnych sieťach, že bol s dieťaťom a že je otec roka? 🙂 mne to príde nefér z hľadiska ľudského a z hľadiska nejakých vyhlášok či zákonov, nie som si istá, či bolo v tejto situácii na toto prihliadané a či to nejak zákon upravuje. myslím si, že nie, v tom prípade dieťa patrí tam, kde je čerpaná očr...

navyše, ako som uvádzala vyššie. nech sa dohodne s otcom dieťaťa, aby ju vystriedal na očr... a nech si dieťa vezme na ten čas a stará sa oň. ktorý chlap toto urobí? bez pardonu, asi žiaden...

alzbetka71
2. apr 2020

Je karanténa, dieťa má byť doma. Nemám chodiť po návštevách. Nevieš či je otec zdravý

draik
2. apr 2020

@alzbetka71
Karanténa? Kto, kde, kedy, ako? Vy nevychádzate z domu? Nie ste prenášačom?

@panelacikova
Z Vášho príspevku jasné srší zášť. Vidím to často, ako rodičia nie že sa nevedia dohodnúť, ale nerešpektujú elementárne pravidlá.

panelacikova
2. apr 2020

@draik pardon... ja osobne veľmi uznávam množstvo vašich názorov v rôznych diskusiách. preto som položila otázku aj teraz. upravuje zákon momentálnu situáciu počas očr pre uzatvorenie škôl? Pretože ak nie, nie je dôvod, aby matka na očr dávala dieťa otcovi, ktorý očr nečerpá. Ďakujem vopred za odpoveď 🙂

panelacikova
2. apr 2020

@draik a ešte upresním, že ja s týmto problém nemám. dcéra nevidela otca od 14.2., ale on sám /aj preto, že sám bol v IT na dovolenke, aj preto, že stále pracuje a je medzi x ľuďmi denne/ jednoducho nerieši a dcéru momentálne radšej "nechce"... čiže v tomto nejde o mňa. moja odpoveď alebo reakcia bola čisto logická v danej situácii 🙂

draik
2. apr 2020

@panelacikova
OČR nie je podmienkou stretávania sa s dieťaťom. Problém ako vždy vo všetkom je, že sa rodičia nevedia dohodnúť a vybavujú si účty cez dieťa. A toto je presne taký istý prípad, keď jeden rodič hľadá cestičky, ako sa vyhnúť plneniu povinností, používajúc pseudoargumenty a ospravedlnenia. Ale zase o to viac práce je k dispozícii...

panelacikova
3. apr 2020

@draik a vy by ste v dnešnej dobe vírusu pohrozili svoje dieťa? Otázka čisto ľudská.. navyše, neodpovedali ste mi na moju prosbu otázku. Pokiaľ ja viem, sociálna poisťovňa je hakliva na to, ak človek čerpá očr, ale nemá dieťa vo svojej prítomnosti, u seba. Alebo ako to už mám napísať...

panelacikova
3. apr 2020

@draik mobil... 🙄 Malo tam byť ohrozili, priamu otázku

unicornlady
3. apr 2020

Viem, že toto je česká právnička, ale spomína tu rôzne prípady
https://www.youtube.com/waAktch?v=j9QjqNZEHPs&t...

A v podstate povedala, aby sa rodičia dohodli. Ak je dieťa dlhšie u jedného (a napr. ten druhý nedodržiava hygienu, opatrnosť...), nech teda s druhým skypuje aj 3x denne a potom si to vynahradia.

michalcanka
3. apr 2020

@draik stále všade hovoria, aby boli ľudia doma a to, že to nie je ešte zákonom nariadené neznamená, že sa ľudia majú producírovať po vonku a po návštevách. Tu ide o zdravie a život! Myslím, že otec to nejakú chvíľu vydrží aj bez dieťaťa a môžu si predsa volať a vidieť sa cez kameru. Tu nejde o to, že matka si zamyslela že dieťa nechce dať otcovi. Niektorý situáciu okolo koroni zľahčujú a potom to vyzerá ako v Taliansku. Ja som napríklad svoju rodinu nevidela už od marca, moji rodičia nevideli svoju vnučku a tiež im veľmi chýba ale nikdy by neohrozili jej zdravie. Na margo toho či sme len doma, áno sme. Tak ako o to prosia všetkých ľudí. Ja idem len nakúpiť raz za týždeň a partner chodí do práce lebo žiaľ musí. Eliminovať možnosť nakazi, keďže každý môže byť chorý a nemusí o tom ani vedieť..

ajka0207
3. apr 2020

@michalcanka vazne by si to "nejaky cas" vydržala bez dietata? Opatrenia tu budu minimalne do leta, dala by si do leta zdrave dieta druhemu rodicovi a nevidela ho tri mesiace? Pochybujem.

michalcanka
3. apr 2020

@ajka0207 naozaj úprimne a za seba ti poviem, že áno. Radšej by som vlastné dieťa pár mesiacov nevidela ako keby som mala ryskovať nezodpovednosťou že sa nakazi alebo umrie. Umierajú aj malé deti a ak aj nie, majú veľké bolesti, tiež sú napájané na pľúcne ventilátory..

janickacrazy
3. apr 2020

@panelacikova No nejaký právnik minule v telke hovoril, že normálne má otec nárok sa s dieťaťom stretávať, aj ked je korona a ked sa rodičia nedohodnú inak, tak matka musí otcovi dieťa dať v tom čase ako má nanho nárok, napr.cez víkend. OČR si matka može kludne na tie 2 dni prerušiť, v tom problém nie je. Samozrejme, je ideálne, ak sa nejak dohodnú, ale vieme všetci, že s niektorými sa proste dohodnúť nedá.

ajka0207
3. apr 2020

@michalcanka ano, stale umieraju aj male deti, su ohrozené kazdy den. Napriek tomu si nemyslim ze je spravne izolovať rodicov od deti, aby sa im nieco nestalo. Nevidim rozdiel teraz a hocikedy inokedy.

michalcanka
3. apr 2020

@ajka0207 hocikedy inokedy nie je vyhlásený výnimočný stav a pandémia.. ale chápem aj takýto názor. Ja by som dcéru teraz nikomu nedávala a v situácii ako písala autorka je to aj zákonom dané, že keď je na očr, má sa starať ona.. ale je to na každého vlastnom rozhodnutí ako sa aj v týchto kritických chvíľach zachová, čo je mu prednejšie

puticka7
3. apr 2020

podla mna v tejto situacii nie si povinna mu ho dat a ochrani ta prakticky to, ze si s dietatom na ocr. on sa moze ist stazovat kam chce, no v momentalnej situacii mu to aj tak nepomoze

panelacikova
3. apr 2020

@michalcanka presne tak. U nás je to tiež podobne. Ja by som po takmer 7 týždňoch dcéru dala jej otcovi pokojne aj na dva týždne. Ale keďže on si chodí, kade sa mu zachce, stretáva sa s ľuďmi a neviem kde všade sa pohybuje, tak to neriskujem. A on si to asi sám uvedomuje, lebo ju ani nepýta. Občas jej volá, zo dňa razy týždenne donesie do dverí vytlačené úlohy, my nemáme tlačiareň, pozdraví ju cez dvere narýchlo a ide preč. Aspoň že to. Ja som ho napríklad prosila, aby bol doma aspoň 10 dní, lebo im zavreli fabriku a že potom by mohla dcéra ísť k nemu na štyri dni. No ani bohovi, ani počuť. Denne sa musí kdesi flakat. Takže dcéra k nemu nejde...

panelacikova
3. apr 2020

@janickacrazy iste. Ty by si si prerušila očr na dva dni iba preto, aby si dieťa k nezodpovednému ex? No prepáč, neverím.... Navyše, mám pocit, že očr vzniknutá z danej situácie sa môže prerušiť vtedy, keď na ňu nastúpi druhý rodič.. preto píšem, nech nastúpi otecko na očr a nech sa stará o dieťa mesiac. Myslím, žeby si ho užil až až

janickacrazy
3. apr 2020

@panelacikova OČR možeš prerušiť hocikedy a kludne sa s druhým rodičom vymeniť, neviem teda aký je jej ex, napr. moj manžel chodí stále do práce a tam sa tiež stretne s kadekým, jeho kolega nedodržiava hygienu poriadne a čo sa mám zblázniť? nepustím ho domov alebo k deťom? to sa naozaj nedá, ja píšem len to, čo hovoril právnik, že otec má aj v tejto situácii na dieťa nárok, takže keby veľmi chcel, tak matka ho otcovi aj tak dať bude musieť, už je na každom ako si to kto zariadi

atko2009
3. apr 2020

@draik citácia k tejto téme : V tejto súvislosti však apelujem na samotných rodičov a ich rodičovskú zodpovednosť, aby v súlade so všeobecným odporúčaním obmedzenia vzájomného kontaktu osôb, ak je to možné po vzájomnej dohode, zvážili dočasné nahradenie prípadného osobného styku s maloletým dieťaťom (obzvlášť v prípade, ak žijú v spoločnej domácnosti so staršími osobami či osobami so zdravotnými problémami alebo inými rizikovými skupinami, prípadne ak je styk či striedavá starostlivosť realizovaná na väčšie vzdialenosti alebo ak samotné maloleté dieťa trpí dlhodobými zdravotnými komplikáciami) inými formami kontaktu – telefonický kontakt, Skype a pod.
Rovnako je na mieste zvážiť dočasnú úpravu intenzity striedavej starostlivosti na dlhšie časové úseky (napríklad 2 týždne a pod.). A to všetko v záujme zachovania zdravia detí a ich rodinných príslušníkov. Pri realizácií styku rodiča s maloletým dieťaťom či striedavej starostlivosti (obzvlášť pri preberaní a odovzdávaní dieťaťa) musia byť tiež rešpektované všetky preventívne hygienické a iné opatrenia.
Počas šírenia ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom je potrebné riadiť sa odporúčaniami ústredného krízového štábu a Úradu verejného zdravotníctva. Záväzné odporúčania a opatrenia príslušných orgánov je možné dohľadať na ich webových stránkach, napríklad na www.korona.gov.sk.

draik
3. apr 2020

@panelacikova
Stále vychádzate z nesprávnej premisy. To, že jeden z rodičov poberá ošetrovné, neznamená, že druhý rodič sa nemá právo na určený styk s dieťaťom. Starostlivosť o dieťa ako podmienka pre ošetrovné sa týka len a len finančnej stránky (=možnosti čerpania ošetrovného), ak dieťa napríklad nie je choré. Neplatí to opačne, teda že čerpanie ošetrovného by znamenalo zotrvanie dieťaťa výlučne s rodičom, ktorý ošetrovné čerpá. Ak by dieťa šlo k druhému rodičovi na niekoľko dní (napríklad podľa rozhodnutia súdu o stretávaní na veľkonočné prázdniny), po správnosti by mal rodič pozastaviť čerpanie OČR.

draik
3. apr 2020

@michalcanka
Nie je vyhlásený výnimočný stav, ani zákaz vychádzania ani žiadne obmedzenie.

@puticka7
Samozrejme, že OČR ju nechráni.

23121974
3. apr 2020

@puticka7 Vieš dať na túto tvoju "perlu" nejaký relevantný odkaz? 🙈