Som nevďačná?

5. jún 2023

Som tehotná 6 mesiacov a moja mama aj svokra ma nervujú tým, že sa so mnou už niekoľko mesiacov nebavia o ničom inom, iba o mojom tehotenstve. Pri každom rozhovore sa napr. pýtajú, koľko kíl som už pribrala (na to už ani nereagujem, proste sa tvárim, že nepočujem) a čo majú kúpiť bábätku (povedala som obom, že oblečenie - kúpili, a pýtajú sa zas, ak im poviem, že už nič ďalšie netreba, tak sa za 2 dni pýtajú obe znova, proste nedajú si povedať). Do toho si pripadám ako pod drobnohľadom: na každej rodinnej návšteve stačí, že sa trochu zavrtím na stoličke a už horekujú, že si mám ľahnúť, že ma isto musí bolieť chrbát, že mi musí byť zle... Ledva dojem obed a už mi nakladajú ďalšiu porciu, lebo predsa "musím jesť za dvoch"... Ani mama ani svokra sa ma prakticky od začiatku tehotenstva neopýtali na nič, čo by nesúviselo s dieťatkom a mám pocit, že okrem toho, že som tehotná, ich o mne nič iné nezaujíma. Kedykoľvek sa snažím zmeniť tému, do pár minút sa vrátia k tehotenstvu... Viem, že to obe myslia dobre a na vnúča sa tešia, preto si na jednu stranu pripadám nevďačná, že ma to tak rozčuľuje. Na druhú stranu naozaj neviem, ako situáciu riešiť - tie ich večne opakujúce sa otázky a komentáre ma natoľko stresujú a vyčerpávajú, že sa z každej rodinnej návštevy pol dňa spamätávam a na spoločné stretnutia už nemám náladu. Som len ja nevďačná, alebo to mama so svokrou naozaj preháňajú a tiež by vás toto stresovalo?

petamich
5. jún 2023

uprimne myslim, ze to vsetci prehanate 🤷‍♀️ aj oni aj ty, jednym uchom dnu a druhym von, nevidim na tom nic. z coho by si sa pol dna musela spamatavat po kazdej navsteve

tak im otvorene povedz, ze ta to uz unavuje, ze si stale ako pod drobnohladom, ze sa citis fajn, tehotenstvo zvladas v pohode a nech to tak neprezivaju, treba si to vydiskutovat, lebo porodom sa nic nezmeni a budu to prezivat rovnako a to este len bude, ty po porode, hormony a dve taketo babky 😵‍💫

basulaak
5. jún 2023

Ano prehanate obe strany. Aj ony aj ty. Treba sa ozvat, ze ti to vadi a ze to prehanaju.

jj298
5. jún 2023

ja ti chápem, že ti to lezie na nervy. ale po porode sa už nikto nebude zaujímat o teba ale iba ako sa má malé🙂

letfenixa
5. jún 2023

@jj298 presne!

laurita285
5. jún 2023

Povedz že potrebuješ kočík a daj im link na nejaký fajný za 1600 eur, už sa pýtať nebudú :D Keby náhodou ale pokračovali, aj nejaké fajné autosedačky by sa vám zišli :D

beatrixx1525
5. jún 2023

Hmmm tak ja mám zas opačný problém, aj by som o tehotenstve a nových zážitkoch rozprávala ale nemám s kým. Mama sa sama od seba neopýta, svokra raz za čas spomenie že sa teší na bábätko. Keď som oznámila tehotenstvo celá rodina chcela dávať dieťaťu veci, posúvať ďalej, tešiť sa a asi po týždni to celé opadlo a nikto sa ani len neozve. Nič som od nikoho nedostala a už s tým ani nerátam. Dokonca ani kamaráti a známi nič. Tak by som si želala aby zo záujmu z vašej strany mohli posunúť aspoň kúsok aj mojej rodine....

basulaak
5. jún 2023

@laurita285 😅👍👍

kamatopo
5. jún 2023

Áno si nevďačná.

stannkal
5. jún 2023

Jednoducho si nevieš stanovit hranice, to je ten problém. Keď na niečo nechcem odpovedať tak neodpovedam. Ak ma nebaví téma rozhovoru tak sa nezapajam. Keď si niekto melie svoje tak ignorujem. Ak nechcem jesť tak poviem ze uz mi stačilo. Ak ma to cele moc stresuje tak obmedzim kontakt na únosnu mieru.

floki1994
5. jún 2023

Bud rada...narodi sa male a uz nebudes pre nich zaujimava ty ale dieta 😅 my sme napriklad o prve babatko prisli a teraz som tehu znova cize moja mama a aj svokra k tomu pristupuju velmi opatrne...nevyzdvedaju max sa opytaju ci vsetko ok...obcas by som aj uvitala aby sme sa o tom bavili viac ...cize nepytaju sa zle je a ked sa pytaju tiez je zle 😅 takze nadych vydych... bud rada ze sa staraju a zalezi im na tebe 🙂

autor
5. jún 2023

@petamich však im to aj presne takto narovinu hovorím, ale to je ako hrach na stenu hádzať... Pri ďalšej návšteve nasleduje rovnaký scénar - tie isté otázky dookola...

autor
5. jún 2023

@laurita285 chápem myšlienku 😃😃😃 Ale to je práve ono - my sme si všetky tieto drahšie/väčšie veci už kúpili sami, a ony obe teraz asi ťažko nesú, že nemôžu prispieť na niečo "hodnotné" (nákup oblečenia ich zjavne neuspokojil). A my už nič ďalšie pre bábo vlastne nepotrebujeme, nechceme pre bábo nakupovať hromadu zbytočných vecí - to sa tiež snažíme opakovane vysvetliť a ani jedna nepočúva.. 🤷‍♀️

nevenka
5. jún 2023

@jj298 hej a co by potom dala za to, keby sa opytali, ako sa ma. To nikoho nebude zaujimat, ze ma bolavy chrbat, bradavky a bolesti tam dolu...

autor
5. jún 2023

@beatrixx1525 to ma mrzí, z tvojho príspevku cítiť, že ťa to trápi. Ako píšeš - kiežby šlo presunúť trochu toho záujmu mojej rodiny na tú tvoju, mali by sme to vyrovnané a boli obe spokojné 😊

autor
5. jún 2023

@jj298 @letfenixa @nevenka @floki1994 popravde, to je za mňa ďalší extrém, ktorého sa už teraz tak trochu bojím. Ja by som bola veľmi rada, ak by sa ku mne moji príbuzní správali rovnako ako pred otehotnením - ako k človeku, ktorý má prácu, koníčky a ďalších x tém, o ktorých sa so mnou dá aj naďalej rozprávať. Ale s tehotenstvom obe začalo zaujímať iba to - a áno, tuším, že s narodením ich obe bude zaujímať už iba dieťatko. Vlastne mi je z toho smutno, že sa moja existencia pre mamu aj svokru scvrkla iba na to, že "nosím ich vnúča". Narovinu - nepotrebujem sa s nimi deliť o intímne problémy typu boľavé bradavky atď, mne by celkom stačilo, ak by sa ku mne správali rovnako ako pred otehotnením a chceli sa so mnou baviť aj o iných témach.

autor
5. jún 2023

@kamatopo ďakujem ti za názor 🙂

letfenixa
5. jún 2023

Tak mama a svokra môžu kúpiť niečo ku nim, aby ste mali pohodlie, keď ku nim prídete- postielku, jedalensku stoličku, kočík, ak sa chcú realizovať.
A teda ešte nevieš, aké dieťa sa ti narodí a možno budeš rada, keď sa budeš môcť vyrozprávať z frustrácie z nevyspatia, atď.

autor
5. jún 2023

@stannkal však to presne tak, ako píšeš robím (neodpovedám, nezapájam sa, ignorujem, už aj ten kontakt obmedzujem). Ale nezdá sa, že to funguje - ony pokračujú a mne je z toho celého čím ďalej viac úzko, lebo som zvyknutá, že máme dobré vzťahy a zrazu sa cítim ako nevďačná dcéra/nevesta. Je pravda, že si to celé možno príliš pripúšťam a beriem osobne, trochu nadhľadu by mi asi neuškodilo 😊

sickynickyobsadene
5. jún 2023

Ved sú zlaté 🫠

autor
5. jún 2023

@letfenixa super nápad, o tom sme už vlastne s manželom v jednu chvíľu uvažovali, že im navrhneme, nech kúpia hoci aj to, čo my už máme (hracia podložka, cestovná postieľka apod), ale zostane to u nich doma, aby sme to so sebou nemuseli stále nosiť, keď budeme za rodičmi cestovať 👍

mandzula
5. jún 2023

@autor ja ti rozumiem, citis sa ako inkubator a lezie ti na nervy, ze vsetci okolo sa zaujimaju o jeho technicky stav. Skus odpovedat usecne s tym, ze vies, co je pre teba a tvoje dieta dobre, dalsie porcie odmietaj.

autor
5. jún 2023

@sickynickyobsadene popravde - zo začiatku mi to tak naozaj pripadalo, ale potom som zistila, že je veľmi tenká hranica medzi tým, kedy mi to ešte pripadá zlaté a kedy už mám chuť si z tých dookola sa opakujúcich rečí a otázok prepichnúť ušné bubienky... Teraz už som bohužiaľ iba v tej druhej fáze 😂

rakahaka
5. jún 2023

Pocuj ved ale si tehotna. Nie nadarmo sa to vola druhy stav.
Ono ako tema co das si vino? Hmm nie som tehotna
Aha ake saty pekne, jaj tie si neoblecies teraz si tehotna
Tatarak si das- nie to nemozem som tehotna. Ved rozmyslam ze ake su temy co sa netykaju tehotenstva. Do prace neviem ci este chodis, lebo vsak aj tak prestanes cez matersku lebo si tehotna 🤷🏻‍♀️
Neboj ono to prestane ked porodis, uz bude len dieta a ty na druhej kolaji :D este vydrz

deti95060810
5. jún 2023

si nevďačná... neboj sa pri ďalších tehu sa ťa už nikto pýtať nič nebude... až tak ich už zaujímať nebudeš...

autor
5. jún 2023

@mandzula áno, myslím, že si to vystihla perfektne. Len keď im takto úsečne odpovedám, tak sa potom cítim nevďačne, lebo mi je jasné, že mi to nehovoria so zlým úmyslom. Ale neviem, či sa to dá riešiť nejak inak.

svetlonos
5. jún 2023

@rakahaka
No ja teda neviem, s kamoskou sme boli na rovnako tehotne a bavili sme sa akoby sme ani neboli. Deto teraz s detmi. Obcascsa pristihneme, ze sme sa o detoch vlastne ani nebavili okrem 5 minut drobnosti 😉😁 Hruzy matere z nas!
Vies ono sa to da, ved je kopec tem okrem deti na pokec.

mamaaja82
5. jún 2023

Ja som chvilu pred porodom,priatelova mama sa neopytala na nic ani raz dokonca sa vyjadrila,ze ju "to" nezaujima (som rozvedena s detmi a vzala som jej najlepsieho syna)a mne este viac chyba moja mama,ktora so mnou vzdy kupovala pre deti vsetko,tesila a zaujimala sa.Z neba sa zial neda prist ani na priepustku.Viem,ze to moze byt otravne na druhej strane vaz si,ze maju zaujem.

autor
5. jún 2023

@rakahaka ja ti neviem, ja som momentálne v 6. mesiaci - čiže normálne pracujem na plný úväzok, pravidelne cvičím, cestujem do zahraničia, chodím na výstavy, do divadla a na ďalšie kultúrne akcie, stretávam sa s priateľmi... Keby som bola doma na rizikovom tehotenstve, tak nepoviem, to by iných tém na rozhovor asi ozaj veľa nebolo, ale ja žijem úplne rovnaký život ako pred otehotnením...

stannkal
5. jún 2023

@autorka určite nie si nevdacna, na dobré vzťahy treba snaženie oboch strán, nie si povinná sa prispôsobiť len ty len preto ze si dcéra/mladšia. A áno príchod dieťaťa vzťahy vždy trosku zmení, to treba akceptovať ako fakt . Skus trénovať nebrať si veci moc k srdcu, to ti veľmi pomôže k duševnej pohode. Keď sa dieťa narodí môže to byť oveľa horšie keď ti začnú kecať do vychovy a pod.

autor
5. jún 2023

@mamaaja82 to ma veľmi mrzí... A áno, viem, že to moja mama ani svokra nemyslia zle, preto som aj zakladala toto vlákno - chcela som počuť názory iných žien, ako by situáciu vnímaly ony. Ak by som ti mohla kúsok ich záujmu dať, ver mi, hneď by som to urobila, mne by ho stačilo o čosi menej a tebe by aj ten malý kúsok určite urobil veľkú radosť. Prajem ti veľa síl.