Som nevďačná?

ela22ela
29. dec 2023

Ahojte, pripadám si nevďačná ale ako by ste sa vy cítili v takejto situácií ? Moja sestra má priateľa, sú spolu takmer rok. Nie je to nič vážne, ako vždy... od puberty strieda partnerov ako topánky. Každý rok sedí na Vianoce na návštevách iný chlap.So sestrou mám zlý vzťah a asi aj preto vnímam situáciu ktorá sa dnes stala dosť zle. Ja som vydatá. S mužom sme 5 rokov, moji rodičia ho zbožňujú a aj ja mám s rodičmi krásny vzťah.S manželom máme spolu dcéru ktorá má rok a pól. Dnes sme boli na návšteve u mojich rodičov, dávali sme si darčeky a bola dobrá nálada. Moji rodičia sú vždy veľmi štedrí, neraz sme im hovorili (ja aj sestra) aby to tak nepreháňali že nám stačí nejaká drobnosť. Dnes tomu nebolo inak. Prvý sme si rozbalovali darčeky my s manželom a dcérou. Dcéra dostala drevené sánky (jedny už doma máme a rodičia o tom vedia), knihu (aktivity pre dieťa do pól roka ... dcéra má rok a pól), oblečenie (všetko jej je malé lebo netrafili veľkosť a mama už nemá bloky takže to ani nevráti) .My s manželom sme dostali 2 lístky do kina na ľubovoľné predstavenie (hodnota 20€). Sestra s jej aktuálnym priateľom dostali 600€-vý pobyt do Tatier. A tu nastal šok. Nedalo mi to a neskôr som sa opýtala mami osamote či jej to nepríde nefér. Povedala mi že im dali viac preto lebo naša dcéra dostáva od nich darčeky aj na meniny aj narodeniny počas roka a im nedávajú lebo dieťa nemajú. Ako by ste to brali ? Všetko čo dcére kúpili nevyužijeme, kniha je pre menšie deti, oblečenie je malé a nejde vrátiť a sánky už máme... my sme dostali po 10€ na kino.Takže mne ako dcére dali 10€ na kino a partnerovi mojej sestry 300€ na pobyt ? Akože čo on stým má že moje dieťa dostáva od babky a dedka darčeky na narodeniny a meniny ? Na jednej strane si pripadám totálne nevďačná a hovorím si že nerieš to buď vďačná za to čo máš a dopraj ostatným a na druhú stranu ma ide poraziť z toho že moje dieťa nedostalo ani tretinu z toho čo nejaký chlap čo tu určite zas budúce Vianoce nebude... čo si o tom myslíte ?

lenkasarka
29. dec 2023

@ela22ela myslím,že sestru nemáš veľmi v láske,ale na to si sa nepýtala. Podľa mna neviem či je to práve nevdacnost,skôr závisť a zlosť. Dcérka síce s tým chlapom nemá nič spoločne, ale spoločne s nim má tvoja sestra teda ich dcéra a ak sa jej rozhodli dať 600 eurový výlet je to ich rozhodnutie. Dcérke nakúpili, možno nie tak ako si si predstavovala,ale nie vždy sa do darčekov trafime. Nebuď nahnevaná. rozhodli sa tak ako sa rozhodli a keď sú štedrí sama to píšeš, tak určite dcérke od narodenia toho darovali oveľa viac ako stal ten výlet.

ela22ela
autor
29. dec 2023

@lenkasarka Ďakujem za názor, rada počujem aj takýto ...keď sa na to pozriem aj z druhej strany a skúšam pochopiť prečo to tak spravili. Preto som sem aj tému dala 🙂 Mám ju rada, je to moja sestra ale nevychádzame si dobre. Vždy bola problémová a rodičia sa kvoli jej problémom hádali snáď celé naše detstvo. A problémy robí dodnes a asi ma už unavuje že aj tak jepre nich vždy na prvom mieste (nemyslím teraz tie darčeky). Ak tým darčekom pre dcéru. Chápem že sa nedá vyhovieť vždy... ale kúpiť 18 mesačnej knihu "aktivity pre dieťa do 6 mesicov" a kúpiť jej oblečenie veľkosti 74 (9-12 mesiacov) keď nosí 92. Mne to príde trochu tak že to odflákli a nedali si záležať a to ma mrzí.

lenkasarka
29. dec 2023

@ela22ela možno tým že bola problémová tak sa jej venovali viac a preto sa ti zdá že ju uprednostňovali. V skutočnosti to tak možno ani nie je. Určite vás majú obe na prvom mieste. Netráp sa nad tým darom. Možno dúfajú,že ten chlap bude posledný v jej živote a preto im dali ten výlet. Nevidíme ľuďom do hláv. ( občas by som to vedieť chcela)

vandica
29. dec 2023

@ela22ela nie, podľa mňa nie si nevďačná. Len cítiš krivdu, vzhľadom aj na to, že o rok bude sedieť pri stole možno nový chlap, takže cudzieho obdarovali oveľa viac ako svoju vlastnú dcéru. A aj vzhľadom na to, že bola od puberty problemová, tá to trapi. A argument, že tvojej dcére dávajú a oni nemajú ešte deti, tak im to chudatkam chcú vykompenzovať, to nechápem. Veď keď bude mať sestra deti, určite im babka bude sypať darčeky.
Neviem či to vieš nejak vyriešiť, babka to vidí úplne inak, a pôjde si stále svoje. Takže asi to len nejak prekusnut. A nabudúce sa sama ponúkni, že ak chce niečo kupovať malej, že môžeš vybrať ty, lebo tymito darčeky vyhodila peniaze úplne do luftu.

blackcat8885
29. dec 2023

Veci ktoré netreba by som predala. Ja stále predam alebo darujem to čo nam je zbytočné. A možno nabudúce povedať rodičom čo maju kúpiť presne. Mojej mame vždy poviem konkrétne hračky aj veľkosť oblečenia detí. Možno im prišlo hlúpe že jej dávajú menej ako Vám a malej tak to chceli dohnať. A ani si to neuvedomili

miadi
29. dec 2023

Pises ze rodicia su vzdy velmi stedri a vzdy im vravis aj so sestrou ze staci nejaka drobnost. Tak teraz ta posluchli a je zle . Lebo sestra dostala 600e a ty 20e kino ( inak drevene sanky nestoja 5e) Mama to vysvetlila ze tvojej malej davaju na narodky na meniny. Tak si spomen co jej dali ci to bolo dokopi za 600e ? Alebo aj s tym co dali tebe a muzovi k inym sviatkom. Asi to mama rata tak ze na obe svoje dcery chce rocne dat rovnaku sumu. Hoci jedna mà len frajera a druha muza a dieta .No vzdy mozes povedat mame ze buduce narodky meniny si neprosis nic pre malu ziadne oblecko co jej je male ale radsej by si chcela jeden darcek za 600e wellness pobyt tak ako dostala segra. Tvoja sestra ani jej frajer teba ani tvoje dieta o nic neobrali . Nezobrali nic z tvojej penazenky. Tvoja mama dala tak Ako uznala za vhodne zo svojho . Chapem ze mas pocit krivdy a ze ta šoklo ze ste dostali blbosti a sestra nieco mega lepsie . Ale mozno je mama ozaj fer ak vam dala vselico ine.. Dopraj sestre a jej frajerovi to wellness. Mozno sa vsetko tocilo okolo teba .. ty si sa vydala otehotnela mala dieta . Stale nieco . Budovala svoju rodinu . A sestra nema stastie v laske . Je tam nieco zvlastne v tej story . Pises ze rodicia zboznuju tvojho muza . Mate pekne vztahy . Zaroven ze mas pocit ze vzdy uprednostnovali sestru. A pisat ze meni chlapov ako topanky .. Aj ked to moze byt fakt neznie ze ju mas naozaj rada . Ale tvoje 18m dieta vobec neriesi co dostalo od babky na Vianoce .Za chvilku sa tvoja sestra usadi bude mat tiez dieta . A este len zacnu “ problemy.” Este raz si to Skus s mamou ujasnit, Mozno je to cista Matika z jej strany

patus_2
29. dec 2023

@ela22ela ja ťa chápem, že cítiš krivdu, každý vy to tak cítil (aj keď niektorí hlavne tu na stránke, ti budú písať, že určite nie). Ale ak chces rodičov naďalej navštevovať a nemať dusno, tak to musíš prekusnut. Len samotní rodičia vedia ako to zamýšľali s darčekmi. Nieje možné, že pobyt dostali oni a len posunuli ďalej sestre?

diewcatqoo
29. dec 2023

Nikdy by som nieco take rodicom nevykrikovala. Pride mi neslusne a detinske riesit, ze surodenec dostal o dost drahsi darcek nez ja. Nemam 10 rokov a ak nieco chcem, tak si to predsa kupim a nebudem vycitat niekomu taketo veci.

jaskolka
29. dec 2023

Nie, nepáčilo by sa mi to. A asi by som to povedala, slušne, ale povedala.
Keď dávajú darčeky vašej dcere, tak sú to darčeky pre ňu a nie pre vás. Takže nechápem to vysvetlenie, ze "vám dávame, a jej nie, lebo nemá deti". Dávajú vnúčatu, nie tebe. Navyše teraz podľa toho čo píšeš, dali fakt úplne od veci darčeky.
A keď teda (ako bolo kdesi vyššie písané) že poslúchli, ze majú dať len drobnosť, tam mali dat len drobnosť obom dcéram. Nie jednu odbiť drobnostou a druhej dat štedrý (az príliš) darcek.

tmonika
29. dec 2023

@ela22ela a ja si myslím opak. Keď dali 600€ poukaz im, mohli ho dať aj Vam v rovnakej hodnote… myslím, že aj sestra má narodeniny, aj meniny počas roka a tiež jej dávajú.. to, že máte dieťa a teda do rodiny ide ,,viac,,lebo ste traja, tak to mohli vyrovnať tým, že na sviatok jej mohli dať o trošku viac, kúpiť navyše jeden darček a dorovnať… kvoli tomu by som sa nepohádala, ale mame by som to určite tiež naznačila… nie si sebecká, dostať nevhodné darčeky, alebo také, ktoré už majú a vedia o nich? Možno ťa aj rozčuluje vzťah so sestrou a potom to vnímaš ešte horšie.. skús to rozdýchať už je to tak ako je, za peniaze sa nepohádaj.. ale je dobré vykomunikovať tak ako si to aj urobila..

catherine87
29. dec 2023

@ela22ela u nás je to podobné zo strany svokrovcov. Dcérka má 3,5 roka. Zvykla som si. Neriešim. Poďakujem. Malé oblečenie vždy posielam na charitu. Na prvé meniny som povedala, že by bolo vhodné sa opýtať, čo potrebuje. To bol cirkus. Napríklad tieto Vianoce dostal 2 mesačný synček angličáky. Kým sa s nimi bude hrať, tak nebudú. 😉

lonely66
29. dec 2023

@ela22ela nečítam diskusiu, pridám len svoj názor. to, že netrafili veci tvojej dcére, zrejme neurobili náročky, hoci v živote nepochopím toto nezmyselné kupovanie darčekov "len aby bolo". ale to je druhá vec. čo ma zaráža, je, že sestra dostala tak hodnotný darček, hoci s frajerom chodí iba rok, nie sú manželia, ani neuvádzaš, či im nejak on výrazne pomohol (možno pri prerábke domu napríklad). jednoducho, či mali pocit, že je potrebné sa mu zavďačiť. ak nie, čo predpokladám, že nie, v tom prípade mi je toto naozaj divné.
akože, vykašlala by som sa na to, ak máte inak dobré vzťahy. možno budúci rok s predstihom povedz (už v lete), že ak chcú niečo dcére kúpiť, že ty jej to kúpiš a oni to uhradia, pretože ty najlepšie vieš, čo potrebuje, s čím sa zahrá, čo vynosí. inak je to nezmyselné plytvanie peniazmi. čo sa týka frajera, nemám slov. myslím na rodičov teraz. nejde mi to do hlavy. je to fakt čudné. tvoje dieťa nemá predsa nič spoločné s nejakým chlapom, ktorý sa budúci rok môže nachádzať už niekde úplne inde...

lonely66
29. dec 2023

a ešte mi napadlo, že mu možno chceli ukázať, aká sú super štedrá rodina a super "svokrovci", len aby nejakého pri sestre už konečne udržali 😀

hedviga2
29. dec 2023

@ela22ela môj názor. Tvoji rodičia môžu 300 eurovky každý rok posúvat vždy cudziemu človeku. Aj u nás v rodine bolo, že sestra /nie moja/ priviedla na každú oslavu nového a nového priatela. Muckála sa za stolom vždy s iným. Nič z toho nebolo. Tak to bude aj u vás. Rodičia nepremýšľaju správne. Kupujú si ho. Ja som mojej dcére v tomto prípade zaplatila poznávací zájazd, ako vykrytie súm čo som dávala ďetom syna. Užila si to ona a nie cudzí chlap. Máš oprávnené myšlienky a ľútost.

milanemila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadka1997
29. dec 2023

@ela22ela nie si nevďačna, ale citiš sa zle, cítiš krivdu, uz len skrz toho, že o rok takto pri stole môže sediet zasa iný sestrin priateľ, .. nie je to ani závisť .. popravde ? Mala by som take isté pocity ako ty..
Mali sa opýtať co chcete a co potrebujete, lebo ako opisuješ darčeky pre dcéru, tak ani jednu nevyužije.. ale ber to pozitivne, knižku mozeš predat ako aj sánky, a to nemusi nikto z nich vediet.. tiež by ma to zamrzelo, keby sme mi dostali take darceky a sestra s cudzim chlapom dostane 600€ pobyt do tatier..
Mozno je to trochu aj závisť, uz len skrz toho, ze sestru nemas rada .. ale aj to patrí k životu... na dalsi rok sa to moze zmeniť, nech sa skoncí toto nakupovanie darcekov, vraviš, ze s mamou mas dobrý vzťah, tak jej to aj pekne vysvetli ..

blackcat8885
29. dec 2023

Moji rodičia kupujú vždy každému v rovnakej hodnote. Sme traja a všetci mame deti. Mama nam dala aj teraz na Vianoce peniaze +každému za približne rovnakú sumu darčeky aj vnúčatám. Na sviatok nam tiež dava rovnako. Iba ked je napr okrúhle ako boli 40ky súrodencov dostali viac €
Ja to takto tiež budem robiť a aj teraz kúpim neteriam v rovnakej sume darčeky

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sidicek
29. dec 2023

Ja by som všetky "darceky" pre dceru nechala u rodičov a viac to nerozmazavala.Je to ich síce zvláštne rozhodnutie ,ale nemôžeš im prikázať koho ako obdarovať. Tvoje pocity chápem, cudziemu chlapovi nemuseli dávať taky dráhy dar,keď vám " stačila " vstupenka.Ja osobne by som radšej dala dar co bude len pre dceru, ale možno dúfajú ze na pobyte sa zasnubia, alebo otehotnie 😀

zdenka11081983
29. dec 2023

@ela22ela Ťažko sa.mi to dočítalo a to najmä preto lebo moja 11 ročná dcéra pod stromčekom nasla okrem iných veci svetrík, ktorý sa jej nepáčil... a ofucala sa. Veľmi ma to zamrzelo a musím povedať že som sa za ňu hanbila pre mojimi rodičmi. Vianoce nie sú o darcekoch, peniazoch.. Byt Tebou som.vdacna, ze môžete byt pokope spolu. Nechápem prečo vkuse niekto očakáva od svojich rodičov dary, peniaze...

1gramofon
29. dec 2023

Je to prehnaný darček. Nechcú náhodou ukázať tvojej sestre, že oni tohto už berú ako vážneho partnera? Sú to ich peniaze, bud im dôjde, že je to blbosť, alebo ty budeš za hlúpu. Nechaj to tak, keď si ďalší rok sadne s iným, možno pochopia ze toto nie je cesta

ivik4
29. dec 2023

Kks odhliadnuc od darov, ako sestru by som Ta v zivote nechcela,fuj nenavidim z duse ludi ktory hovoria o sebe aky su dokonali a niekto druhy je problemovy.
Uplne mi je na vracanie z toho,ja som mala strasne narocne roky a niektori ako ty to beru ako ,,problemove" ,pritom som za x veci nemohla.
Ked mas tak super vztahy s mamou tak podakuj a neries, mama je svojpravna, kazdemu da podla vlastneho uvazenia. Ty sa mas ocividne lepsie nez sestra,tak jej chcela dopriat.
Inak nepoznam rodinu kde by niekto nedostal pre dieta nieco co mu je male alebo co nevynosi. Stava sa

doriiis
29. dec 2023

To je tak,keď Vianoce ukážu,kto je ako povrchný a ako veľmi je nevdacny.
Neznášam povrchných ľudí.

vilma7
29. dec 2023

Tak.u nás v rodine sme toto nikdy neriešili, čo kto komu dá, dostane. Môj manžel je z dvoch bratov, druhý je slobodný, bezdetny, my máme dve deti. Dopraj a bude ti dopriate.
Hlavne že si si priala malý darček a teraz si v šoku z toho, že si nedostala pobyt za 600 eur?

miggy
29. dec 2023

Možno tie sane kúpili, aby mala niečo aj u nich, keď prídete na návštevu. My sme od rodičov môjho priateľa takisto dostali poukaz na dovolenku (aj s mojou dcérou, ktorá nie je ich vnúča) a švagor, ktorý má ženu a dve deti dostali knihy a sadu hrncov. Dúfam, že nás teraz nikde neohovaraju 🤷

doriiis
29. dec 2023

Áno autorka,si nevďačná a ešte aj povrchná

h2
29. dec 2023

Možno rodičia chcú, aby sa sestra konečne vydala, alebo aspoň zostala dlhšie s jedným partnerom, tak im chceli dopomôcť k romantike. 😃 Ale ináč, úplne chápem, že ťa tá nespravodlivosť zamrzela. A myslím, že by mrzela každého. Aj tie, čo ti tu píšu, aká si nevďačná.

bmolko
29. dec 2023

Ináč nechápem, prečo rodičia dovolia každý rok inému chlapovi sedieť pri štedrovečernom stole.....tam sa pozývajú predsa vážnejšie známosti, nie? Nie takí, čo idú zas náhodou okolo vagíny tvojej sestry.

lenicka999
29. dec 2023

Ja si na rozdiel od väčšiny ľudí čo tu píšu myslím že máš byť právo nahnevaná. Vyzerá to tak že sestru uprednostňujú a ľutujú aký ťažký život má a dávajú jej viac. Zatiaľ čo ty si bitá pretože si si vedela svoj pekný život zariadiť.

morusha
29. dec 2023

@ela22ela Prepáč, ale po prečítaní celého príspevku, nerozumiem tejto vete: "Moji rodičia sú vždy veľmi štedrí, neraz sme im hovorili (ja aj sestra) aby to tak nepreháňali že nám stačí nejaká drobnosť. Dnes tomu nebolo inak."
Jedna veta odporuje druhej. Tak keď sú vždy štedrí, a ani dnes tomu nebolo inak, čo sa tu rieši?🙂 Inak samozrejme je pochopiteľné, že sa cítiš ukrivdená, len z toho úvodneho popisu to pôsobí tak rozpačito ...