Som na dne a mám pocit, že to už nevydržím

14. jún 2023

Dobry den, zakladam tuto diskusiu, lebo sa potrebujem vyrozpravat, nemam ziadnu kamaratku, ktorej by som sa mohla zdoverit. Som uz psychicky na tom na dne, mam pocit, ze uz to dalej nevydrzim. Zijem s rodicmi, s dvomi sestrami a malym synovcom v malom dvojizbovom byte, sestru opustil otec jej dietata este pocas tehotenstva, a tak sa styria tlacime v jednej mini izbe.
Ja studujem 4. rok na vysokej skole, odmalicka to bolo mojim snom, pochadzam z romskej rodiny, v ktorej nikto este nema vystudovanu vysoku. Doma nemam ani len pisaci stol, svoje miesto na ucenie, ucim sa hlavne v noci, v kuchyni, kedy vsetci spia, lebo cez den to nie je mozne, nemam na to vhodne podmienky, vadi mi hluk, potrebujem sukromie a pod. Castokrat sa stane, ze v noci si uz nepojdem ani lahnut, som viac ako 24 hodin hore, co je pre mna velmi vycerpavajuce, kedze niekedy mavam vyucbu na univerzite od 8:00 do 18:20 s niekolkymi pauzami. Do skoly dochadzam kazdy den cca 60 km.
Myslim si, ze to takto uz dalej nebudem moct dlho este zvladat. Kvoli deficitu spanku sa mi zacali prejavovat uz aj iste zdravotne problemy. Miesto na internate som, bohuzial, nedostala, na prenajom izby nemam dostatok penazi, hoci brigadujem pocas vikendov, no, to nepostacuje ani na moje zakladne vydavky. Mama pracuje, taha celu domacnost, otec je momentalne na pn, bolo mu diagnostikovane onkologicke ochorenie a mne je to tak velmi luto. Citim, ze to vsetko na mna dolieha, nie som dobre na tom psychicky, citim uzkost, mam depresie a neviem, co mam dalej robit. Zostavaju mi v tomto semestri este 2 skusky, no nemam motivaciu, chut sa na ne pripravit. Ja neviem, ako dalej. Neviem si predstavit, ze mam este cely buduci rok takto fungovat.  :(  Co by ste mi, prosim, radili? Ako to vsetko zvladnut?

ella1234
14. jún 2023

Bojuj! Si tak ďaleko tak to nevzdavaj! Už máš väčšinu za sebou. Dorob dve skúšky a potom sa setri a vychutnaj si čas s rodinou aby si si do ďalšieho semestra oddychla.
Za rok dokoncis školu a budes uz len spominat ake bolo toto obdobie náročné ale ten pocit ze si to zvladla aj v ťažkých podmienkach bude stáť zato.

Daj si rozhovor s rodinou že potrebuješ kľud, rozplanuj si deň, najmä asi víkendy kedy sa učis a kedy nerob vobec nic! Chod von vyvetraj si hlavu hraj sa so synovcom, pri učení stuple do uší, uč sa keď cestuješ a obmedz ponocovanie!

A pokiaľ viem posledný rok v škole uz byva o nieco menej predmetov, je to najmä o priprave na statnice, písaní práce...v mojom prípade to bolo viac volneho času ako prve roky možno to bude aj tvoj prípad.

Držím palce a tvojmu otcovi veľa zdravia ❤️

alison11
14. jún 2023

Dohodni sa so sestrami aby Ti denne umožnili aspoň dve hodinky súkromia na učenie snáď je tam ihrisko kde by vyšli so synovcom sa vyvetrať.Potrebuješ sa aj poriadne vyspať.,Neponocuj priveľa na učenie by mali stačiť par hodín lebo ak to prílíž veľa tlačíš do hlavy tak už ten mozog sa nevie ani sústrediť od únavy.Nevzdávaj to už to nemáš ďaleko a oto väčšiu cenu to bude mať pre teba držím palce a ocinovi prajem skoré uzdravenie.

guliver19
14. jún 2023

Ja napisem len tolko ze mas moj obrovsky obdiv!!

rybka2021
14. jún 2023

Si hrdina!
Mas 1 rok od tvojha sna a nevzdavaj to. Mas 1 rok od toho aby sa ti zmenil zivot.
Spanok vyriesi vela- motivaciu, sustredenost na ucenie, problem s depresiou, tvoje pocity, budes vediet viac riesit problemy vyspata.
Co robievas pocas pauz na skole? Mozno si vyhladaj nejaku studijnu miestnost a uc sa tam. Alebo aj po skole. A tak potom mozes v noci spat.
Taktiez ma napadlo, ze niekedy pocas roka studenti odidu z VS a uvolnia miesta na intrakoch. Treba sa popytat osobne alebo aj telefonicky na ubytovacom oddeleni.
Vie tvoja rodina o tom ake je to pre teba dolezote? Ak ano, ako ta podporuju?

mjk40
14. jún 2023

Fúú tak toto je riadny zaberák, iba výdržať všetko to prejde cez skúšky nejako prejsť a aspoň s odretými ušami to dotiahnuť do konca.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirro
14. jún 2023

Nevzdávaj to. Držím silno palce!

mell27
14. jún 2023

A čo tak si zobrať knihy a ísť sa učiť niekde do knižnice alebo do lesa/parku? .... Ja som tak chodila, keď som doma nemohla mať súkromie...

alazala
14. jún 2023

Nemá univerzita knižnicu, kde by si sa mohla učiť?

juliet86
14. jún 2023

ahoj.z ktoreho si mesta? co studujes? mas uz bakalara? kde brigadujes a za kolko? do akeh otitulu ti rok chyba? poznas organizaciu dobry anjel? tam by ste mohli dostat podprou pri onko ochoreni. poznas organizacie dive maky? podla mna existuju organizacie ktore by ten intrak zaplatili. pripadne aj ludialudom.sk rada ti s tym skusim pomoct. a prosim ta skus spat aspon 6hod denne. je to dolezite aby si sa psychicky a fyzicky nezrutila. ake.mas.plamy na leto?

andreatytler
14. jún 2023

Musi to byt velmi tazke. 😵
Tento letny semester sa ti neda skusky posunut na leto? Tusim az do septembra sa daju robit, ale uz neviem presne. Ak ano, ja by som si dala pauzu na mesiac a poriadne sa vyspala a dala sa do poriadku a potom dorobila tie 2 skusky. Potom si zase odychnes pocas zimneho semestra a nejako prezijes posledny rok.
Urcite sa nevzdavaj, lebo vsetko co si si uz vytrpela by bolo stratene ak nedokoncis skolu. Po skole si najdes pracu a aj vlastne ubytovanie. Budes na seba velmi hrda a urcite aj cela tvoja rodina.
Zajdi za psychologom, nepodcenuj ten stres, uzkost a zacinajucu depresiu.
Nemate pri dome nejaky park alebo kniznicu, alebo aj cintorin. Teraz v lete je dlho svetlo a tam je urcite ticho.😀
Otcovi zelam nech vyzdravie.

ivik4
14. jún 2023

Prosim Ta uz to vydrz, nechyba vela

hedviga2
14. jún 2023

Si úžasna. Neviem ti pomôct, ale nenapadlo ťa vziat knihy do batohu, najst nejaky altanok a v čase lepšieho počasie sa uchylit tam? Pripadne poprosit starostu obce o nejake prespanie na den dva v tyzdni aj s ucenim. Skus aj dobrych znamych či susedov poprosit o dve tri hodiny u nich na zahrade.

beataxxx
14. jún 2023

V ktorom meste studujes?

maryetta
14. jún 2023

Veru napis kde studujes. Mozno ti bude vediet niekto pomoct. Poskytne izbu za symbolicku cenu 😉
Kazdopadne drzim palce. Nech to zvladnes. Si silna. Uz ked si to dotiahla az sem.

jaond19
14. jún 2023

Susedov mate akych? Nebola by nejaka starsia suseda nápomocná ze by ta nechala obcas v nejakej izbe sa ucit/vyspat, vymenou napr za nejake domace prace ci nákup?

riyadh
14. jún 2023

Velmi ti drzim palec, nevzdavaj to!!! Si sikovna uzasna, prosim ta nevzdavaj to, ten Rok das😊je skvele ze to Das zo Seba, chces riesit.. Zienky vyssie uz rady dali, ale si uzasne ziena, nevzdavaj to pomaly pred koncom... Ak ti Bude tazko kludne pm

syslik81
14. jún 2023

ucit sanda aj vonku pod stromom . u kamarata , rodiny .. ked si dala tolke roky uz to dokoncis ... popripade na skole nemate kniznicu kde by sa dalo ucit alebo neaku miestnost?

ladyblcha
14. jún 2023

Napis odkial si, mozno aj skolu kde mas, mozno ti poradi niekto ale pomozeme. Si velmi ctiziadostiva a drzim ti palce. Chapem, ze to mas velmi tazke, bez potrebneho spanku je to ozaj na maslu, vsetko je horsie a aj nalada a chut sa tym meni 😒 ale nevzdaj to prosim 🙏🏻❤️

karolinakr
14. jún 2023

Ucit sa možeš v knižnici, teraz je teplo a dobre počasie, vyuzit park, zober deku, pitie, mate tam nejaku vodnu plochu? zober si uterak, sedatko, lahni a uč, budeš na čerstvom vzduchu v klude...využi všetky možnosti, v noci spi, kvôli dusevnej pohode

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
drahomirrra
14. jún 2023

Neda sa ti byt na internate? Nepridelili ti?

beata_k
14. jún 2023

Skus sa ucit v skolskej kniznici. Drzim prst. 🍀✊

Uz citam, ze sa neda. Tak skus studovnu na internate.

girlie_konik
14. jún 2023

@autorka napis mi prosim sukromnu spravu, skusime nieco vymysliet spolu 🙂

eliska13
14. jún 2023

Potrebuješ spánok.Potom pôjde všetko ľahšie.To už dotiahnes!!Si šikovná.Ja som sa chodila učiť von a aj rodina by mohla byť ohladuplnejsia štuple do uší a uč sa.Nepresiluj sa pozor na psychiku

mell27
14. jún 2023

Ešte je možnosť zohnať si hoc aj zdieľanú izbu na nejakom byte.... Ja mám vlastnú izbu v Bratislave a platím 155€...

missviolet
14. jún 2023

Ako rada mi napada - neda sa ti chodit ucit do univerzitnej kniznice? pred/po vyucovani, pri dierach v rozvrhu.... tam byva ticho, klud, aj pocitace, ked sa ti doma neda sustredit v hluku, co uplne chapem, tiez som taka.

jennky13
14. jún 2023

neviem, kde studujes, ale vela studentov sa uci v kniznici. Je tam klud a vsetci okolo sa ucia a preto vies vuzivat vsetok cas, co tam si. Tak sa mozes ucit v kniznici a domov chodit len prespavat. Chapem vsak , ze ta trapia aj starosti s rodicmi. Stale vsak maj na zreteli, ze ked dokoncis skolu vies im potom neskor pomoct viac ako ked to nechas tak.

deti95060810
14. jún 2023

nechceš napísať číslo účtu ?

dadi30
14. jún 2023

Vydrž!!!! Ak potrebujes poplac si, vyzur sa, opusti sa, hod nieco o zem, cokolvek len prosim vydrz..si uz skoro na konci, musi to byt masaker, ale nezahod tie roky, bud silna..boze obdivujem ta, nemas vobec vhodne podmienky, je mi to luto ale naozaj vydrz...o rok takto si povies ze si to dala, uvidis strasne rychlo to prejde a budes na seba hrda..ja na teba som a velmi aj ked ta nepoznam.. ❤