Som ja zlá matka, alebo je moja dcéra trochu mimo?

6. júl 2024

Začnem tým, že bývame na východe. Moja 25 ročná dcéra, ktorá vyštudovala 3-ročný odbor (cukrár), čiže nemá ani maturitu a doteraz robila vo výrobe, si zmyslela, že chce ísť pracovať do Bratislavy do Kauflandu alebo Lidlu. A chce si tam prenajať nejakú izbu. Na jednej strane ju chápem, vždy mala veľké mesta rada, avšak trepať sa na druhú stranu slovenska, kvôli práci v supermarkete alebo fastfoode nie je dobrý nápad. Keby mala aspoň školu a šla robiť niečo lepšie. Ja sa o ňu aj bojím, pretože máva úzkosti, panické ataky už roky a dosť jej to zasahuje do života. V škole kvôli tomu mala obrovské problémy, skoro ju vylúčili. V papierovačkách sa nevyzná, nechcem, aby ju tam obrali o peniaze a žiadna izba nebude. Viem, že jej do toho nemôžem kecať, ale príde mi, že ro vidí príliš ružovo. Pýtala som sa jej, prečo nechce ísť aspoň do Košíc. Kúpila by si auto, keď už tak strašne chcela vodičák a aj ho má. Taká bola šťastná, keď ho dostala. Povedala, že v Košiciach sú ceny izieb také isté a plat nižší. Jediné, čo by jej chýbalo, keby išla do Bratislavy, je šoférovanie. Nemohla by mať vlastné auto.

Čo si myslíte vy?

Čo by ste urobili vy?

rurutiax
6. júl 2024

Veď nech ide, keď chce. Je dospelá a ty jej v tom aj tak nijako nezabrániš. Keď jej tam bude zle, tak sa určite vráti domov a bude mať aspoň ponaučenie.

haley7897
6. júl 2024

Nejako mi uniká prečo v Košiciach môže mať auto a v bratislave nie. Žila som tam polovicu života a autá sme v pohode mali 🤔

sissy27
6. júl 2024

Ked ju to taha prec, nech ide. Urcite by som ju podporila a pre pripad, ze to nevyjde, by som jej nechala dvere otvorene.
Ake papierovacky nezvlada? Tak hadam jej ako matka vies na zaciatku pomoct, nie??
Ty ju podla mna silou-mocou chces mat doma pri sukni a robis z nej neschopacku miesto toho, aby si ju podporila a pomohla jej. Ani ty si nevedela hned vsetko, tiez si sa potrebovala naucit, spytat sa, poradit sa…
A mimochodom, v BA moze mat kludne svoje auto a jazdit tak ako miliony ludi kdekolvek po svete, nie je to nutnost ale ani sa tu nejazdi na osloch 😅
A co ty vies, mozno si v tej Bratislave aj dorobi maturitu ci vysku, ked nebude mat za zadkom matku, ktora jej neveri a ma ju za neschopnu.

frflos_nespokojny
6. júl 2024

tazko radit ked dcera je mozno aj tvrdohlava. myslim si , ale ako pisu vsetci vyssie , tak ju pekne vyprevad a popraj stastie. sama uvidi, ze zivot nie je pericko

olimuc
6. júl 2024

Ma 25, nech ide. V BA moze mat tiez auto a co sa tyka izby a papierovaciek … zvladne a ked nie, vrati sa do detskej izby 🤷🏻‍♀️ sancu jej nechaj a mozno budes prekvapena, ked sa dobre uchyti. To, ze zacne v Kauflande neznamena, ze sa nemoze posunut

autor
6. júl 2024

@haley7897 Parkovacia politika

lev26
6. júl 2024

Každý nejak začína rok dva supermarket a môže sa vychytiť a robiť niečo iné predajca elektre,operator atď..maturita je nepotrebná keď človk je fakt dobrý a myslím si že je dosť stará na to aby vedela čo chce 🙂tebe ako matke stači keď ju budeš podporovať a chápať.. ja som začinala vo vyrobe po maturite našla som si chlapa vydala a po 3rokoch som sa uplatnila v banke a nakoniec som vedúca v predajni stači mať ciele a ambicie a človek zvládne všetko po čom túži..

x_mery_x
6. júl 2024

Naposledy co som kukala ponuky, tak hladali vela cukrarov v BA, preco nejde robit radsej cukrarku? Tiez som tam zacinala.

senta_sofia
6. júl 2024

Mozno si mysli, ze v Bratiske je trava zelensia. Treba, nech si to vyskusa. Ak sa o nu bojis, pomoz jej s hladanim ubytovania, aby si mala istotu.

barbora0308
6. júl 2024

Ja by som ju v tom podporila, myslim, ze jej to iba prospeje. Sama som tak spravila, v 20-tich sme sa prestahovali do BA i ked s priatelom (aktualne uz manzelom) kvoli novej praci, do zdielanehi bytu, mali sme k disko dvaja iba jednu izbu. Ja som sice maturitu mala ukoncenu a zacinala som v administrative, ale postupne som sa rokmy vypracovala. Moji rodicia boli tiez skepticki, ale nasledne aj oni uznali, ze to bolo dobre rozhodnutie. Sama som mavala panicke ataky...ale zazrakom zmenou prostredia, zmenou kolektivu a tym ze som zacala takpovediac "novy zivot" to vsetko vtedy zmizlo a boli to najkarjsie roky mojho zivota 🤗👍.

kulumulu123
6. júl 2024

Ma 25 a nie 5 ci 10... Hlavne mi naskakuje v hlavs otazka ci jej veris aleboas pocit ze je to stale decko ktore musi visiet matke na sukni...
Skus jej doverovat a podporit nu ak bude mat pocit ze to nedava vrati sa aj sama ak bude vediet z ema kam... Ak ju budes silou mocou iba drzat skor ci neskor ajtak odide otazka je ale ci sa bude mat este chut vracat domov...
A k tvojej otazke ano si dost sebecka ak ju chces mat silou mocou doma za suknou...

egonsk
6. júl 2024

nech si ide, v BA je tolko vychodniarov, ze jeden navyse sa tam uplne stati a dieru do sveta urobi rovnaku ako srbci, ukrajinci, indi a ina verbez, ktora sa tam zgrupuje. 😉
Mozno sa ti o polroka vrati po skusenostiach a potom pojde do ineho mesta a mozno sa uchyti... je uz dost velka na to, aby sa zariadila a postarala sa ti o vnucata, ktore potom mozes rozmaznavat 😅

ullala
6. júl 2024

No skus ju ukecat nech si radsej hlada miesto v tej cukrarni, vklude aj v BA. Akoze dojst do BA robit karieru do lidlu je fakt usmevne 😀

palicka
6. júl 2024

@egonsk Ty inteligent! Keď sú všetci ostatní “verbez”, iste pochádzaš priamo z predmestia Chorvátskeho Grobu alebo iného veľkomesta!

mamamasama
6. júl 2024

Má 25. Týmto to pre teba končí. Môžeš jej maximálne povedať svoj názor.

egonsk
6. júl 2024

@palicka ano, som cisty Bratislavcan, narodeny a takmer cely zivot tam aj zijuci bol 😁😛

ktochytavzite
6. júl 2024

@egonsk isto si z Petržalky ani päty nevytiahol.

egonsk
6. júl 2024

@ktochytavzite podla coho sudis? 😅 Narodil som sa v starom meste, kedze vtedy este petrzalka sa len zacala stavat ...

ktochytavzite
6. júl 2024

Tak možno tam ma viacej možnosti,môže si popri práci nájsť j brigády,môže sa prihlásiť na kurz cudzieho jazyka a neskôr skúsiť zahraničie,ani to že bude dom sedieť celý život jej nepridá n sebavedomí.Nech vyskúša amputovať ostane,možno sa vráti.

ktochytavzite
6. júl 2024

@egonsk staré mesto veru nič moc.

egonsk
6. júl 2024

@ktochytavzite no lebo raca, vajnory, rendez, devin, trnavka, vrakuna, atd... to kedysi bolo prilahle dediny a okraje ... by so mohla vediet historiu 😁

dievcacitajucelist
6. júl 2024

@egonsk že "verbež".... Ach jaj... Kedy s takýmito rečami sa konečne prestane...sme všetci Slováci...ja som hrdá Slovenka pochádzajúca z východného Slovenska...rodičia ma naučili vážiť si každého človeka a správať sa k nemé slušne...

veronicka88
6. júl 2024

V 25 rokoch malo moje dieťa,plánované,milované rok. Ukončenú VS ale🤷čo nie je absolútne podstatne.bavime sa o veku 🙄To už nie je decky vek. Si sebecká že ju nenecháš urobiť vlastne chyby,vlastne kroky,vlastne úspechy.ozno vďaka zmene sa konečne nadychne. Môžeš ju naviesť,povedať na čo si dať pri vybavovaní podnájmu pozor,ako nalenaletiet a potom už len môžeš veriť že si ju správne vychovala a nechať ju ísť. Má 25

dixitka
6. júl 2024

Myslím, že pred pár mesiacmi tu tvoja dcéra písala (úplne identický príbeh) a všetci jej radili, nech ide do toho 😉 nie si zlá matka, len ju už nechaj osamostatniť sa. Ak by to nevyšlo podľa jej predstáv, môže sa predsa vrátiť k vám domov 🙂

zuzana76
6. júl 2024

@dixitka ano, aj ja si to pamatam

lujza123
6. júl 2024

Co si myslím a co by som urobila? No stála pri nej, podporovala ju a držala palce nech sa jej vo veľkom svete darí !!!
Namiesto lamentovania a zbytočných strachov jej skúsila pomôcť, s hľadaním izby, so sťahovaním, s hľadaním dobrého terapeuta nech ma úzkosti pod kontrolou.

Chapem ze sa bojíš, to každá mama. Ale nemozes ju vecne držať doma. Nic proti Košiciam ale Bratislava je hlavne mesto, s množstvom pracovných príležitosti, začne v lidli ale možnosti tam je neúrekom. Bratislavčania normálne vlastnia autá aj úzkosti sú síce nepríjemne, ale dajú sa zvládnuť s vhodnou liečbou. Úzkosť je síce nepríjemný ale len chvíľkovy stav, príde odíde. Tento tvoj strach zo života a sveta tam vonku je ovela horší, lebo je trvalý

egonsk
6. júl 2024

@dievcacitajucelist paci sa mi, ako ste prehliadli tie 3 ine narodnosti ku ktorym to vyjadrenie patrilo a zaradili ste k tomu pomenovaniu aj seba asi na zaklade casti, ze sa tam zgrupujete 😁 ... to vravi o tom, ze sami si neverite a citanie s porozumenim vam stale nejde. Nuz nevadi, este par generacii a cely vychod sa presunie na zapad a bude dobre 😅

mandzula
6. júl 2024

@egonsk je uplne jedno, odkial si, ked sa vyjadrujes tymto stylom.

egonsk
6. júl 2024

@mandzula nebudem sa tvarit politicky korektne, ked od detstva mi bolo vstepovane byt priamy a otvoreny 😉 ... kazdy ma snad pravo mat nejaky nazor. Nikomu ten moj nevnucujem ale ani sa za neho nehanbim. Na rozdiel od ludi co poza chrbat okydavaju u mna kazdy vie na com je.