Škôlkár zle nesie rozchod rodičov

aninenka
9. sep 2015

Maminky idem K vám po radu. Syn má 4 roky a 3 mesiace. S ex nežijeme spolu od jeho 2 a pol roka. Teraz však všetko vníma oveľa viac a je smutný. Pýta sa prečo tu ocko nespinka s nami. Že mu ocko chýba. Že ľúbi aj mňa aj ocka. Čítala som rôzne články ale konkrétna pomoc ako vysvetlit rozchod rodičov nie je... Detská psycho nám dala termín až koncom októbra, skôr sa nedalo. Keď mi ho ex prinesie plače za ním. Styk máme podľa našej dohody. Býva s ním tak pol mesiaca cca keď to rozratam na dni. Cez víkend aj U neho prespi, keď chodí do škôlky spinka doma, dbam na režim. Ako mu to máme vysvetliť? nejaké skúsenosti by bodli...Ďakujem

aninenka
autor
9. sep 2015

V škôlke mi aj učiteľka.povedala že je.smutný Z toho....

bebaa
9. sep 2015

ahoj, u nas to iste....je to vsak cerstve, sme od seba 4 mesiace...syn ma 4roky a 9mesiacov, prejavuje sa to na jeho spravani...je vzdorovity, odvrava.... tazko sa to vysvetluje, lebo na vine je jeho otec, kt. ma milenku...syn sa vsak hneva na mna, pretoze ja som odisla zo spolocneho byvania k mojim rodicom.. a stale dookola sa vypytuje preco s nim nejdem ked ide k tatkovi..

aninenka
autor
9. sep 2015

@bebaa A ako mu.to vyvsetlujete? ja.nechcem ociernovat jeho.ocka má.ho rád...

janinah
9. sep 2015

rozchod rodičov dieťa poznačí a veľmi...kto si myslí opak je na omyle....v mojej blízkosti bol prípad,kedy sa dieťa 5. ročné začalo z toho zajakávať........teda len stále dookola- ľúbi ťa mamka aj ocko,len mamka aj ocko už spolu nebývajú...

bebaa
9. sep 2015

@aninenka ze mamicka a tatko uz spolu nemozu byvat...ze ho lubime a tak...on je u mojich rodicov rad..ale ked si po neho pride, nechce ist a tym ze ja ho "nutim" a nasilu mu ho davam, tak je na mna nahnevany.... tiez nechcem ociernovat otca, syn ho ma velmi rad...ked je u neho tak zas nechce ist za mnou...

aninenka
autor
9. sep 2015

@janinah máte.pravdu ovplyvní to každé dieťa. Dáva.mi.otázky A.prečo spolu nebývame prečo tu nespinka... Ťažko mi je vysvetliť mu to tak aby chápal aby som neublížila A aby nebol smutný

anicka87
9. sep 2015

@aninenka ahoj, aj my sme od seba od 2,5 roka maleho. zo zaciatku veru aj plakal, ale casom sa to lepsilo. tatinka ma velmi rad a ja ich v tom podporujem. tiez boli otazky preco tatik s nami nebyva, ale nejak to ustalo. mozno pomohlo to, ze sa k sebe s exmanzelom spravame slusne/kamaratsky a maly to vnima, ze sme vsetci v pohode, alebo je taka povaha ze to berie tak ako to je, neviem. urcite casom, ked si to zacne viac uvedomovat zacnu opat otazky, tak pevne verim ze to opat ustojime bez ujmy

janickacrazy
10. sep 2015

@aninenka Proste mu to musíš stále dookola vysvetľovať, že maminka s ockom ho veľmi ľúbia, ale že už spolu nebývajú, lebo to sa niekedy medzi dospelými stáva, že si prestanú rozumieť. Že ste tu vždy prenho obaja, ked niečo potrebuje, može sa na vás obrátiť, ľúbite ho, atd. Proste ako obohratá platna, stále dookola. Veľa ho objímať, pusinkovať, uisťovať o svojej láske.

regina22
10. sep 2015

@aninenka ked sa kravy (pedagogičky) vypytovali, to ti zabudla povedať ...
pekne sa im podakuj

igor211
10. sep 2015

A neviete sa kvoli nemu dat dokopy (alebo to este spolu skusit)? Predsa len to mozno stoji za navzdory tomu ze to moze byt velmi tazke...

maslenka47
10. sep 2015

@aninenka hadam si necakala, ze ta pochvali.. Je uplne normalne, ze je z toho smutny. Hlavne ked ostatne deti to maju inak. Dietatu najmenej ublizis ked mu povies pravdu. Ako dospelakovi. Preco ste sa rozisli a preco sa nemoze vratit. S tou situaciou sa jendoducho musi zmierit.

Nemyslim si, ze tvoje dieta potrebuje pocut kecy typu "aj tak ta obaja lubime". To nie je jeho problem zeby ste ho "nelubili", jeho problem je, ze "oco nespinka doma" ako u ostatnych deti. Teda, jasne, ze potrebuje vediet, ze ho lubite, ale nie ako riesenie jeho problemu. Skus ho motivovat, aby v situacii zacal hladat pozitiva. Napriklad, ze ma dve detske izby, co ine deti v skolke nemaju a pod.

Ze sa v skolke prezentuje rodina ako mama, otec a dieta je uplne normalne. Myslim, ze by kopa rodicov bola rozcarovana, keby to tak nebolo. Kvoli tomu nemusia byt pedagogicky hned kravy, ze @regina22.

guinevre
10. sep 2015

@maslenka47 Nesuhlasim, ze jeho problem je hlavne preco tato nespi doma, urcite to v nom vyvolava aj ine pocity ako len otazky preco nespi doma. Suhlasim s janickacrazy, dokola teba opakoat, ze ho obaja lubite, a hlavne nedavat mu najavo, ze si aj ty smutna, alebo, ze tym trpis, netreba nadavat an otca (alebo otec na matku), a netreba vysvetlovat detaily, ze preco a zaco, proste, mama a tato si nerozumeli, a hadali sa, tak je takto lepsie, aj mamina aj tato su takto spokojnejsi, a obaja ho velmi lubia. Po case to akceptuje, a ked s byvalym mate ok vztahy a nerobite si naprieky, tak urcite maly nebude trpiet tym, ze nezijete spolu.

luciana157
11. sep 2015

Ja s malou sme odišli ked mala 3 a pól roka....vnímala vsetko.ziadna ujma zatial nebola a sme od seba 2 roky.otca miluje,mna miluje,neplače za nikým,ked je s nim je šťastná,ked je so mnou je šťastná.striedame si ju ako sa dohodneme,žiadny sud.ked chce ist ona otcovi,zavoláme mu a ked moze tak ide.z mojej strany prebehlo vsetko tak ze k malej som velmi úprimná.veci pomenovavam tak ako su,je velmi vnímavá a kebyze ju klamem tak mi prestane dôverovať.to my rodičia sme zodpovední za stav deti po rozchode.vzdy som sa smiala pri nej a vravela ze sme takto velmi statsni,aj ja s mojim novým mužom aj tatino s novou priateľkou.nehladala som nikdy take veci aby videla výhody v dvoch dovolenkách ci dvoch izbách ,dieta začne veci zneužívať potom vo svoj prospech.neboli sme u psychologicky nakolko nepotrebovala zatial a ja tym ľudom nedôverujem,dokazu zdeptať zdravé dieta,česť výnimkám.podla mna uz ked dieta sa ma rozprávať s niekym cudzím a svojej rodine tak cíti ze je nieco zle.naco?treba sa tešiť zo života,venovať sa dieťaťu.

guinevre
11. sep 2015

@luciana157 Presne tak, vyborny postoj. Deti maju problemy hlavne ked su rodicia zatrpknuti, a vlastne asi aj chcu aby dieta nemalo rad toho druheho rodica, typu do kazdej veci, hadaju sa, brania atd.

aninenka
autor
11. sep 2015

Je pravda že s ex nemáme najvrúcnejšie vzťahy ale kto po rozchode má... napreik tomu máme korektné vzťahy. Na styku sa dohodneme do predu na mesiac, občas dáke caviky ex robí ale je to ok. Malý je s otcom pomerne často. Aj so starými rodičmi z druhej strany. Vysvetlila som mu to na príbehu o dievčatku, ktorého rodičia spolu bývali a hádali sa kričali po sebe a dievčatko bolo nešťastné. Povedala som mu že my s ockom solu nebývame ale nehádame sa nekričíme a máme sa radi a jeho ľúbime a keď je šťastný on tak aj my.
Neviem či to zobral ale postupne možno. Tewraz však vysvitla ďalšia situácia, ktorá sa mi zdá primárnejšia ako rozchod rodičov. V škôlke plače, musia ho odo mňa odtrhnúť, čo predtým nikdy nerobil, chodil aj do jasli aj už rok minulý do škôlky.
Totižto bohužiaľ ostal v triede malých detí ako najstarší, kamaráti odišli do veľkáča a na neho to apdlo že je tam musel ostať....
Nechce tam chodiť, malé deti plačú...no problém....:(
Mne to poto príde že je celý rozitlivený a už vidí všetko čierne :( ale to učiteľky nepovedia že aj tam môže byť problem...klasika...problem je preto lebo je z neuplnej rodiny, áno nepopoeram...ale.....

luciana157
11. sep 2015

@aninenka skus zmeniť škôlku...daj ho na nejaký krúžok,musi mat aktivitu ktorá ho baví aby prisiel na ine myšlienky. Plakanie dieťaťa v skolke s rozchodom rodičov podla mna nic nema. Za mnou malinka raz plače raz neplače...ked uvidí rano ze jej kamarátka tam este nie je tak plače...ked sme zabudli ozdoby na pernicky do škôlky kupit tak plakala ze sa nadýchnuť nevedela😊ked u nas sa riešila zmena bydliska a odchod tak malinka bola viacej doma,nepotrebovala som aby naše súkromne veci nosila do škôlky.asi aj to jej pomohlo.

guinevre
11. sep 2015

@aninenka Je pravda, ze vacsina nema najlepsie vztahy, Ja mam ale znamych, teda dva pary, kazdy ma jedneho syna, a kamaratili sa. Po niekolko rokov aj jeden aj druhy par sa rozviedli, a chap z jedneho paru sa dal dokopy so zenou s druheho paru (inak, neboli to stastne manzelstva, ta zena mala naozaj problemy s tym jej teraz uz byvalym, furt ju podvadzall a nevazil si ju vobec, pri tom je to skvela zena) oni takmzer ziadny kontakt uz ani nemaju. Ale byvala zena toho muza ma s nimi stale pekne vztahy, aj oni aj ona si beru obidvoch chlapcov na vylety, byvaju blizko seba, tak ti chlapi chodia aj tej byvalej zene aj tomu to paru obidvaja, a ziadne problemy s detmi tam nie su, su obaja stastni. A ked sa aj jednemu aj druhemu rodicia rozviedli mali tak mozno 10-11 rokov, tiez nie idealny vek na rozvod rodicov...