Sestra a mama v jednej osobe. Ako to mám zvládať?

ivmila
29. máj 2010

ahojte...píšem sem, lebo potrebujem nejaké povzbudivé slovaá, lebo už nevládzem.
Mám chorú mamu a otca, ktorý si rád vypije. Som najstaršia zo štyroch súrodencov a som už aj vydatá a mám dve malé deti. bývame u našich.
Môj najmladší brat má 14 rokov. Odmalička som sa o neho starala, prakticky ja, mamka bola chorá, keď sa narodil mala som 12 rokov, učila som sa variť a viesť domácnosť, veľmi skoro som dospela. Brata som stále brávala na výlety, keď sme trocha vyrástli, snažila som sa aby nepocítil, že mu niečo chýba, dá sa povedať, že som mu nahrádzala mamu v každom slova zmysle. Pomáham mu z úlohami, chodím na rodičká, a pod. Všetko je ale fajn až kým nepríde pani PUBERTA. Teraz sa s ním nedá vydržať. Mama nemá na to aby sa o to starala, je veľmi chorá a otcovi je všetko jedno, skôr by som povedala, že ešte by bol hrdý na to, keby brat niečo chlapské vyviedol, lebo to vraj patrí k životu aby mal na čo spomínať.
Poobede, keď príde zo školy -je ôsmak-tak ide von, je tam do večera, spraví si úlohy a ide spať. Ale najnovšie chce chodiť ešte aj večer vonku a odmieta určený čas, kedy má prísť domov. Povedala som mu že môže byť do 21.30. On to ani nedodržal, a odmieta ma poslúchať, pretože ja mu nič nemôžem, ja nie som jeho mama, a že keď mu mama zakáže, že ju poslúchne. Strašne sa kvôli tomu s ním hádam, aj keď sa snažím mu vysvletliť, že to nemyslím zle, on mi vraví, že sa vyžívam v tom, že ho buzerujem. Nevládyem a neviem ako dalej,. Prosím poraďte mi, čo mám robiť. Každý náš rozhovor končí hádkou. Nezvládam sa starať o sovju novú rodinu a ešte aj o rodinu predchádzajúcu. Je toho na mňa veľa. Všetkým som dobrá, keď treba navariť, keby nebolo navarené, upratané, tak neviem, ale to si nikto v tomto dome neváži. Ja už naoyaj nevládzem, pretože som dobrá len na robotu a pri ostatných veciach musím byť ticho.

adrioska
29. máj 2010

Ahoj Ivmila...naozaj tazka situacia, obdivujem Ta z celeho srdca, nemas to vobec lahke...s pubertiakmi je to velmi velmi tazke, ako matka sa uz teraz obavam toho obdobia. Nie je nikto u vas doma, pred kym ma Tvoj brat respekt? Napr. Tvoj manzel? Alebo vasa mamina nebyva s vami? Je v nemocnici? Zeby mu ona povedala, aby Ta posluchal, lebo v tejto tazkej situacii si Ty teraz jeho vacsou oporou? Alebo skusit s nim uzatvorit nejaky kompromis v style nieco za nieco...
A k tomu, ze si nikto nevazi, co pre nich robis...si myslim, ze si to velmi dobre uvedomuju, ale asi to nedokazu nejak priznat alebo dat Ti najavo, ze su Ti velmi vdacni za to, co pre nich robis. Inak a co ostatni surodenci? Tiez sa o nich staras? Alebo su uz dospeli,osamostatneni?

lussy23
30. máj 2010

Ahoj Ivmila - si veľmi milá žena, keš si sa starala o svojho brata už ako 12ročná.
My žijeme v podobnej situácí, moja sestra sa tiež omňa stará od siedmych rokov. Držím Ti palce.

bambusko
30. máj 2010

ivmila, v akutnej situacii pomoze len zmena komunikacie. tvojmu bratovi je jasne, ze sa zrazu onho nreprestanes starat , ale musi si uvedomit, ze potrebuje byt aj on zodpovedny sam za seba. odporucam tuto knihu

http://www.martinus.sk/?uItem=68554

ivmila
autor
30. máj 2010

ahojte...dakujem za odpovede. @adrioska moj manzel velmi s bratom ani nieje, on sa vracia vecer z prace a uz sa ani nevidia. POdla mna by sa brat nastval este viac,ze ho buzeruje svagor a stal by sa z neho este vacsi rebel. Mama je chora, byva s nami, ale ked jej poviem ze nieco sa mi nepaci, nech mu nieco povie, tak sa rozplace a to nechcem, este aby sa jej pohorsilo. Mam este sestru (25) ale ta ma svoj zivot. niekedy sa tvari ze ju to zaujima ale v skutocnosti nie. A mam este brata (18) ale s nim niesu ani neboli problemy. Normlane dakedy rozmyslam, ci ja niesom ta, ktora by sa mala zmenit. Nestarat sa o nic...nech si kazdy robi co chce...asi mam hlupu povahu a nakoniec trpim len ja. Vcera som si uvedomila, ze vlastne len mna jedinu trapi, aku skolu si vyberie, kde je po veceroch... Odmieta sa ucit a pritom ma na to, ale nechce, aj ked je rec o skole, a sanzim sa mu poradit, skonci to hadkou, on si mysli ze mu chcem rozkazovat, pritom mu len hovorim, ze ma aj na lepsiu skolu, on chce byt len cim skor dospely a zarabat peniaze a nie chodit do skoly...aj po dobrom aj s krikom, nikdy to nikam nevedie....vcera som nemohla zaspat, vkuse nad tym vsetkym rozmyslam...cim viacm u dovolujem, tym viac si pyta...davam prst a berie celu ruku, snazim sa mu to vysvetlit, ze aj on musi byt ferovy, ale stale je to len hlupy kolotoc...