Rozvrátená rodina

vena79
27. sep 2014

Mám 17 rokov, brata (20 rokov) ktorý sa so mnou nebaví kôli autonehode, ktorú som mala s mojím priatelom na začiatku roka a s ním som aj ostala.
Otca som nevidela od 4-5 rokov, nemá o nás záujem.
No a teraz mama. Je druhý krát vydatá a má ďalšie dve deti, ktoré by som si ja najradšej adoptovala keby že mám na to roky a financie.
Hlavný problém je v tom, že moja mama má najepšieho manžela na svete. Robí aj mamu aj otca. Mama príde z brigády sťažuje sa ako je unavená, narobená a nevlastný otec všetko robí. Stará sa o deti (4 a 7rokov), varí, živí celu rodinu, pretože mama je lenivá ísť do normálnej práce, stále sa na niečo vyhovára. Tým pádom nemáme ani veľa penazí, dom na hypoéku, a ak niečo nevlastnému otcovi nevíde zaplatiť mamu mu povie nech si zoberie z kreditky, tým sa robia ďalšie dlhy keď ani to nestačí povie mu nech si zoberie pôžičku a potom všetkým hovorí že Fera (moj nevlastný otec) narobil kopu dlhov.
Starší brat je na maminej strane kedže s nami už nebýva a nevie čo sa doma deje.
Aj cez toto všeko mám mamu rada a je mi zle z toho akú mam rodinu. Veľa krát som jej povedala pravdu do očí, ale jeden deň je chrumkavá a potom zasa sedí len za ntb a na všetko sa sťažuje aký má ona život.
Nevenuje sa ani deťom, nehrá sa s nimi, mladší je taký šťastný keď prídem na vikend ja, pretože vie že sa budeme hrať, potom plače, že chce ísť so mnou a na to mama zasa zareaguje že ho proti nej navádzam.
Vlasne ja doma už dá sa povedať ani nebývam, lebo ma nebaví počuvať každodenné hádky ako Fera nič nerobí a ona má toho veľa a rozvedia sa atď. Bývam u mojho priatela. Bez neho neviem. Bez neho by som nemala ani bundu dá sa povedať, pretože mame aj keď poviem, že ma bolí zub povie, že nemá peniaze, ale ju keď niečo bolí na to peniaze sú.
Neľutujem seba, nechcem so seba robit chúdatko, ale je mi ľuto malých bratov. Kolko krát keď sa hádaju malí kričia aby boli ticho, aby sa nehádali. Som rada, že ešte maju bezstarostný život, ale potom keď si všetko uvedomia neviem.
Chcela som sa len vyrozprávať, je mi ľúto akú mam rodinu. Hanbím sa a je mi trápne keď sa ma spolužiačka opýta napríklad kde robí moja mama alebo niečo iné
Mama by si zaslúžila chlapa alkoholika alebo nejakého proste zlého, aby si všetko uvedomovala.
... No a chcela som sa spýtať či sa dá vybaviť účet bez toho aby tam bol zákonný zástupca. Aby som bola disponentom len ja. Majú mi prísť peniaze z poistky kvôli tej nehode a bojím sa že z nich neuvidím ani euro.
Ďakujem 🙂

mata128
27. sep 2014

@vena79 do 18rokov nie....potrebujes zakonneho zastupcu....

anatalia77
27. sep 2014

@vena79 predpokladam,ze ti tu poistku platila cele roky mama. Alebo ti sama??

vena79
autor
27. sep 2014

@anatalia77 ne ne mama mi poistku neurobila žiadnu, budú to peniaze z poistky mojho priatela. Pretože pri havárii vyplatia každého učastnika nehody, ktorý utrpel njeaké zranenia.. A aj keby to je z maminej tie peniaze paria mne, ja som bojovala o život na ari nie ona. Ona už teraz hovorí, že "niečo mi z tej poisky dáš ja som tiež trpela" ale ja si chcem tie peniaze odložiť.

staronova
27. sep 2014

@vena79 hanbila by som sa zobrať dcere čo i len jedno Euro, za bolesť, ktorou trpela niekde v nemocnici. Nedaj jej nič, nech ide do práce. Vysvetli to v poisťovni, možno ti poradia, prípadne sa dohodni s babičkou, dobrou tetou, nech ti nadiktujú ich číslo účtu.

vena79
autor
27. sep 2014

@staronova no chcela by som práveže počkať do mojej 18tky, lebo ževraj sa to dá do 2 rokov vybaviť a nie hneď od ukončenia maródky, ale ona keď prinesie lekárovi papiere nech to vypíše nespravím s tým nič, kedže lekár je na jej strane a mňa nepočúvne.

ritusuk
27. sep 2014

@vena79 ja sa nechcem Tvojej matky zastavat, ale musim. az raz budes sama mamou, pochopis ju (mozno). ona Ta porodila, prebalovala, nespala po nociach, krmila a urcite jej dalo zabrat, kym Ta vypiplala. plus okrem Teba ma este tri deti (ak dobre chapem). vobec by som sa necudovala, keby bola uz so vsetkeho unavena a znechutena. moj muz tiez maka v praci, teraz mal dva tyzdne 12tky s cestou je to 14 hodin mimo domu denne a este stihol vecer navarit a povysavat. to ma nerobi zlou mamou ani lenivou zenou, jednoducho aj ja mam obdobia, kedy 'polavim' a taha on za povraz. a potom sa vymenime. Tvoja mamina chodi na brigady, nepije, deti chodia urcite ciste a je o nich v zaklade postarane. to, ze ju nebavi sa s nimi denno denne hrat, holt pisem, pockaj az budes mat vlastne 🙂 a to, ze sa vasi hadaju alebo ziju na dlh - to uz nie je Tvoja starost. vies ono toto sa deje takmer v kazdej rodine. neexistuje familia, kde by po sebe rodicia obcas nehulakali a mali krasny, trvaly a bohaty prijem. byt Tebou, prestanem sa zaoberat mamou, ale sustredim sa na seba - aby si dobre zmaturovala, nasla si dobru pracu a nebola odkazana na svojho priatela. mas uz tiez dost rokov na brigady a mama nie je povinna Ti davat vreckove. a ten koniec co si napisala, ten o Tebe prezradil asi najviac. vies aj mne platil ocino stavebne sporenie, bolo na jeho meno a vybrala som si ho len minuly rok, ked sme sa stahovali. ale cely cas som mu bola vdacna, pretoze darmo je to na moje meno, boli to JEHO peniaze. mne sa zda, ze velmi chces poukazat na mamine zle vlastnosti, ktore mas vsak bohuzial aj ty.

vena79
autor
27. sep 2014

@ritusuk nechcem poukazať len na zlé vlastnosti, mám ju rada veď som to ja napisala, ale ona je fakt taká, viem ako sa nevlastný otec trapi, 2 roky ho podvadzala a všeci sme o tom vedeli a stale a stale má len ntb stale si vypisuje s novými a novými chapmi, viem že sa mi snažíš ukazať že proste je normálna dlhu dobu som bola aj ja na jej srane a verila som jej ako má toho veľa ale už nie... Vela má toho otec... A tú brigádu išla na dva týždne a už aj skončila... Vyberá si práce pritom nemá ani strednú školu.. Chce len na rannú a už aj keď taku mala zasa hovorila že nemá byť kto z deťmi že ona proste musí byť doma a minule povedala otcovi " kebyže nenarobíš tolko dlhov mohla som byť teraz doma" takže toto neni normálne.. stále sa snažím vidieť aj dobré vlastnosti ale veľa ich nie je

anatalia77
27. sep 2014

@vena79 aha,ja som myslela,ze sa jedna o klasicku poistku.

peter252525
27. sep 2014

@vena79 Klasika , zenska fnuka, place,stazuje sa .. Pricom za vsetko je zodpovedna..Ale chlapik sa pravdy aj tak nikdy nedotrepe..Dostane alimenty a ostane ako ten zly.

marionmarion
27. sep 2014

Chapem aj teba, ale takisto chapem aj tvoju mamu...napadlo ta niekedy ze mozno aj ona ma nejaky problem? co nazyvas lenivostou, moze byt klinicka depresia. Precitaj si co to je a ako sa prejavuje, nie nejde iba o smutnu naladu, ale prave o apatiu, nechut do zivota, nedostatok energie, uzkost. Ja som si tym presla a viem ze to nie je o voli, ze odzajtra sa budem tesit zo zivota, najdem si pracu a budem sa usmievat. Tiez som mala kvoli tejto diagnoze prblem si najst pracu a nie preto, ze sa mi nechcelo robit, ale preto ze som mala zachvaty uzkosti, ked som nebola schopna ist z domu nikam...a tiez som ostatnym vymyslala vyhovorky, lebo som nechcela aby vedeli ako sa citim...bola som presvedcena o tom, ze by aj tak nepochopili. Namiesto kritiky sa skus na vec pozriet aj z jej pohladu...pytala si sa jej ako sa ma, co jej chyba, co by potrebovala, ako sa citi?
V mojich ociach je tvoja mam zufala zena, co potrebuje pomoc..ak chces situaciu riesit, pekne ju zober k psychologovi...

marionmarion
27. sep 2014

@peter252525 nezovseobecnuj

kaktusik007
27. sep 2014

@ritusuk ale toto je ine, tu
@vena79 pise sice o poistke, ale je to inak... je to jej OSOBNY narok - su to peniaze za bolest a za stazenie spolocenskeho uplatnenia, ktore jej vyplaca poistovna kde ma povinne zmluvne poistenie auto, ktorym jej ta skoda bola sposobena (v uvode aj pise ze mala autonehodu, predpokladam ze bola spolujazdcom, kedze z poistky jej priatela)..

no vena, co ti na to napisat... k tej poslednej casti co ta trapi --- potrebovala by som vediet viac udajov.

- ci ti bola skoda na zdravi sposobena ako spolujazdkyni -- alebo ci do toho vstupilo aj nejake ine motorove vozidlo co dopravnu nehodu zavinio
- kedy bol datum dopravnej nehody
- ci je tvoj zdravotny stav uz teraz ustaleny
- aky velky rozsah zraneni si utrpela
- no a v neposledne a dost dolezite - ktory den budes mat 18

kludne mi to hod do IP, nemusis verejne.

peter252525
27. sep 2014

@marionmarion len poukazujem.

kaktusik007
27. sep 2014

@peter252525 poukazujes na co? aj tak je to irelevantne, pretoze to co si napisal nezalezi od pohlavia... aj chlap je ten co fnuka, stazuje sa, a pritom je za vsetko zodpovedny... a zenska sa moze aj na hlavu postavit, a aj tak sa alimentov od neho na deti nedocka

peter252525
27. sep 2014

@kaktusik007 Chlap ktory neplati alimenty na svoje dieti ,a v horsom pripade sa o ne nezaujima nie je chlap,nedospel proste trapko.Niekde som cital ze zeny su zodpovedne v 4 /10 za rozpad rodiny co je skoro 50% na 50% ,ale v 90% pripadoch im sud da za pravdu a oznacia chlapa za zleho.Uplne staci aby povedala hento alebo toto a jeto..Cela dedina oznaci chlapa za zleho a zenu lutuju..

zeriempizzu
27. sep 2014

Matka urcite nema narok na ziadne peniaze z tvojho bolestneho. Ze ju hanba nefackuje co si Len nieco narokovat. Ak pri tvojej nehode tiez trpela, nech si uplatni narok v poistovni vinnika - tam jej pekne vysvetlia 😀

maminuska
27. sep 2014

@peter252525 tak to teda hodne trapkov chodí po Slovensku . A ten čo platí ale už svoje deti 5 rokov nevidel , nezaujíma sa a sú mu v podstate ukradnuté je kto ? Polotrapko ?

marionmarion
27. sep 2014

@peter252525 suhlasim s @kaktusik007 toto nie je otazkou pohlavia...trapko? o takom pohlavi som este nepocula 😉

peter252525
27. sep 2014

@maminuska Platit a nezaujimat sa?Do tejto skupiny by som zaradil chlapov s nizsim IQ .

ukulela
27. sep 2014

@ritusuk mylite sa - mama jej poistku neplatila. to dostane baba z havarie z frajerovej poistky ako odskodne.co sa tykapenazi - mama jej nieje povinna davat vreckove - ale pridavkyna dieta na nu este stale berie (mozno aj alimenty) - a kedbaba potrebuje na zubara, tak jej neda. baba pise, ze byva u frajera .... zjavne matka zlyhala.

maminuska
27. sep 2014

@vena79 mňa by len zaujímalo prečo si taká kritická voči vlastnej matke a nie k otcovi ktorý sa o teba vôbec nezaujíma. Platí na teba vôbec ?

bonaqa2013
27. sep 2014

Píšeš že brat nevie aká je u vás doma situácia, už sa odsťahoval. Ale veď píšeš, že ty bývaš s priateľom. Tak ani ty nie si doma. Či? Nejako ti to nepasuje, srdénko....

ritusuk
27. sep 2014

@ukulela mne je jasne,ze neplatila.mne zas pride normalne,zeby som jej z odskodneho fin.pomohla.u kazdeho dietata nastane obdobie,kedy sa postavi na vlastne,stane sa fin.nezavislym a pokial malo vychovu,na stare kolena rodicom pomaha.to nie je autorkin pripad,vzhladom ovsem na jej vek.ja sa vzdy snazim sa pozerat na veci aj z tej druhej strany.naj.by bolo,keby sem napise aj jej mama.takto mozeme iba teoretizovat,ved kazdy ma tu svoju pravdu.

borkavan
27. sep 2014

@vena79 mne sa zdá, že existuje aj taká možnosť, že si otvoríš účet a dáš zákonného zástupcu matku ale obmedzíš jej disponovanie s účtom. ale vážne nie som si 100% istá. Choj sa opýtať do ČSOB alebo do VUB.
Alebo nech robí zákonného zástupca biologický otec. Alebo poskytni poisťovni účet svojho priateľa. alebo si to daj poslať na zloženku.

kaktusik007
27. sep 2014

@borkavan ona nie je plnoleta, aktualne sa s nou NIK bavit nebude - nemoze to dat na zlozenku, nemoze dat ucet priatela a ked sme uz pri tom, ona sama si to ani nema pravo aktualne uplatnit.

borkavan
27. sep 2014

@kaktusik007 hej, máš pravdu, potom ma to napadlo, že má len 17 a proste všade potrebuje zákonného zástupcu. Jediné čo jej ostáva, že požiadať biologického otca. Aj ten je zákonný zástupca.

kaktusik007
27. sep 2014

@borkavan nemusi byt - mojim detom som jedinym zakonnym zastupcom ja. Nik dalsi. Ich otec je ich otec, ale zakonnym zastupcom im nie je

anos18
28. sep 2014

@kaktusik007 Aj ked su rodicia rozvedeni a dieta je zverene matke, aj tak ostavaju zákonnými zastupcami obaja rodicia.

kaktusik007
28. sep 2014

@anos18 ak je v rozsudku priamo uvedene, ze dieta zastupuje MATKA - nie ze ho ma iba v svojej starostlivosti, tak zakonnym zastupcom je iba matka. Vsetko zavisi od presnej formulacie rozsudku.
Ale pravda je, ze je vela rozsudkov, kde dieta ma zverene matka, ale obaja zastupuju dieta a obaja aj spravuju majetok. Ja som vsak fakt rada, ze ja to takto nemam.

ammellia
28. sep 2014

len k tym peniazom - urcite sa daju poslat aj sekom, prip. si ich daj poslat na priatelov ucet.