Rozvod - potrebujem sa vyrozprávať

13. nov 2023

Ahojte,
neviem ci potrebujem poradit alebo sa len vyrozpravat. S manzelom sme spolu viac ako 10 rokov. Mame dve male deti (do troch rokov). Manzel sa od januara velmi zmenil. Myslim si, ze toho ma vela v praci a nervozitu si "vybija" na mne. Uz som mu viackrat povedala, nech da vypoved v praci a najde si novu pracu. Nechce o tom ani pocut.
Vsetku vinu za vsetko zle hadze len na mna. Ked je ako on piska, tak je v pohode. Akonahle mu v niecom odporujem, tak je zle - krik, trieskanie do nabytku. Mne to psychicky moc ublizuje - po chvili sa rozplacem a radsej oddidem. To zacne este viac kricat a je to este horsie. Najhorsie je, ze v takomto prostredi ziju nase deti. Nechcem aby to zazivali. Napriklad dnes - starsie dieta malo nervy a ako sedel pri stole, tak sa odrazil nohami od stola. Zacal padat so stolickou dozadu, ja som rychlo utekala ho chytit a narazila som si prsty na ruke. Ked som to po praci manzelovi ukazala a povedala co sa stalo, tak zacal mi davat polhodinovu prednasku, ze to sa tak nemohlo stat a ze mi neveri. Mna sa to dost dotklo. Namiesto toho aby sa ma spytal ci ma to este boli, tak po mne hucal, ze to nie je mozne.
Toto je len jedna z xy situacii. Silno uvazujem nad rozvodom, lebo nechcem aby deti zili v takomto prostredi. Len na druhej strane sa bojim ako by som nas uzivila. Musela by som si najst nejaky jednoizbak na prenajom (cca 450), strava a vsetko okolo deti tiez stoji peniaze. Ja pre seba nepotrebujem takmer nic. Je mi jasne, ze by som musela ist hned do prace a deti do jasli. Len poplatok za jasle by zhltol takmer celu moju vyplatu a na ostatne by som mala rodicak a to by mi nevychadzalo. Teraz sa vo mne biju dve veci - oddist a mat klud, alebo chvilu vydrzat pokial starsi nepojde do skolky a budem platit iba jedny jasle. Myslim si, ze nas vztah sa uz zial neda zachranit. Aj ked ma to velmi mrzi a som kvoli tomu moc smutna

melanta
13. nov 2023

Najprv by som skúsila s ním o tom hovoriť, ako ma to zraňuje. Ak 9 rokov bolo všetko v poriadku, tak určite to netreba hneď riešiť rozvodom. Ak by to nechcel riešiť, zbalila by som kufor a deti a išla by som k rodičom. Vrátila by som sa keby prišiel, navrhol ako budeme jeho správanie riešiť a keď sa bude ochotný správať normálne. Avšak s tým, že ak sa to zopakuje, okamžite odchádzam ale už navždy.

stanulienkat
13. nov 2023

Nemôžeš odísť k rodičom? Aspoň na dva-tri roky. V takomto psychickom terore sa nedá žiť, bude z teba klbko nervov, až kým nezačneš mať úzkosti. Skúste nejakú manželskú poradňu. Musí si uvedomiť, že sa k tebe nemôže takto správať.

zuzanka.zuzu
13. nov 2023

@melanta kde máš istotu že za ňou príde prosiť aby sa vrátila? 😀 nehovorím, že to tak nebude, ale pobavilo ma to

autorka - vydrž aspoň to 1 dieťa, šetri si, prípadne párhodinová brigáda, zopár € na začiatok (minimálne na kauciu bytu) pomôže. ale jednoduché to nebude minimálne čo sa týka ubytovania, mamu s 2 malými deťmi do garzonky nebude chcieť veľa prenajímateľov

ešte mi napadlo, že by ti možno pomohlo dať deti do jaslí a ty do práce 😉 zostať bývať môžete tak kde teraz, v podstate sa nič nezmení ale aspoň našetríš

alickapusinka
13. nov 2023

Toto podľa mňa nemá vyznám. Obviňuje ťa kričí na teba toto s láskou nemá nič spoločne. Vyžiješ da TI výživné na deti a ak sa rozvedieš do 2 rokov máš nárok aj TY aby TI platil. Odíd kým sú deti malé dáš si rady. Nemáš žiadnu rodinu. Nenechaj žiť deti v strese. Obviňuje ťa neverí TI. Ak v partnerstve v manželstve nie je dôvera nemôže byť ani láska ani fungovať vzťah. Ak odídeš moja rada nikdy sa k nemu nevráť ani keby TI sľúbil diamanty. ON sa nikdy nezmení never ak to hovorí klame. Otec bude deťom už na vždy.

majlo1234
13. nov 2023

Podla mna nejde o to len vydrzat, musis s nim zacat komunikovat. Plac je sice tiez forma, komunikacie, ale nepomaha ti. Musis sa rozdychat a v neprijemnych situaciach si usrzat svoje hranice, kkudne a jasne: nepaci sa mi, ked trieskas do nabytku, citim stres. Nechcem, aby toto deti videli. Mozes mu navrhnut formu kompenzacie jeho frustracie, ked si s tym nevie rady sam

autor
13. nov 2023

@majlo1234 ja som mu velakrat hovorila, ze mi tymto spravanim moc ublizuje. S nim to nic nespravilo. Pokracoval dalej. Podla mna to niekedy hranici s psychickym tyranim (aj som mu to povedala, ale sa len zasmial)

autor
13. nov 2023

@alickapusinka mladsi nema este ani rok. Mna to moc mrzi kvoli detom. Ja osobne si myslim, keby zmenil pracu, tak by mu to moc pomohlo. Len o tom nechce ani pocut. Bolo by to podla neho zlyhanie. Viackrat som mu povedala, ze sa moc zmenil a za chvilu vymeni pracu za rodinu

autor
13. nov 2023

@zuzanka.zuzu na kauciu som si uz dokazala postupne odlozit. Mam aj malu financnu rezervu (vacsinou na sviatky dostanem peniaze a nemala som potrebu si kupovat hluposti). Tiez si uvedomujem, ze nebude lahke najst nejaky byt s dvomi detmi. Rodinu mam cca 50 km, tak to neprichadza do uvahy, lebo by som sa chcela vratit do mojej povodnej prace

majlo1234
13. nov 2023

V tom pripade sa priprav na odchod a odid. Pokial ta niekto dlhodobo nerespektuje ako rovnocennu ludsku bytost, nema zmysel ostavat v takom vztahu

autor
14. nov 2023

@melanta velakrat som mu hovorila, ze mi toto spravanie ublizuje. Zial, z jeho strany to bolo bez akejkolvek zmeny. Ja sa snazim na sebe zapracovat, aby som nezacala po chvili plakat a viest diskusiu (hadku) v urcitych medziach. Toto je moja slaba stranka (viem o tom), ktora je zial vysledkom jeho spravania ku mne.
Nemyslim si, ze by prisiel pre nas k mojim rodicom. To mu jeho ego nedovoli. Uz ho za tie roky poznam.
Kazdym dnom ma viac a viac utvrdzuje, ze poriesim pravne veci a pojdeme s detmi prec.
Zajtra sa chystam na velky rozhovor, lebo nechcem robit veci poza jeho chrbat. Poviem mu narovinu ako planujem riesit nasu situaciu. Ako by si to on predstavoval. Som ochotna mu dat sancu na zmenu, ale uz poslednu.

demodun
15. nov 2023

Držím palce a napíš prosím ako reagoval. Snaž sa neplakat, priprav si dopredu čo chceš povedať. ✊

samanta44
15. nov 2023

Ja by som ti naptv poradilo odchod k rodičom na čas ono keď vás doma nebude možno si začne uvedomovať že robil chyby a že sa nemôže k tebe takto správať.samozrejme musíš vydržať aspoň mesiac a byť teraz ty ta zlá.inak to bude zbytočné keď mu budeš robiť punta.chce to veľa síl.drzim palce

salome123
15. nov 2023

pri takych malych detoch odporucam vratit sa k rodicom (je nerealne zohnat si najom, chodit do prace a vykryvat choroby a prazdniny). Alebo nejako vydrzat.... ono moze byt, ze je pod velkym stresom, lebo v podstate zivi 3 osoby a vieme ako je to s malymi detmi (zatial si dopln financnu rezervu). predsalen ked budes chodit do prace a deti budu vacsie zas to bude iné.

autor
15. nov 2023

@salome123 financne on vobec nepocituje to, ze ja mam iba rodicovsky. Ja som si pocas celej materskej odkladala financie a dokazala som hospodarit s peniazmi vo vyske rodicovskeho. Tieto peniaze ale nepovazujem za moju financnu rezervu, ale za nasu spolocnu (aj ked manzel o nich nevie).
Financovanie domacnosti mame stale rovnake ako pred detmi. Cize tam zmena nie je.
Skor v praci zaziva nieco, co mi nechce povedat a od.... si to my doma

lolda
16. nov 2023

Podla mna by ste to mohli skusit zachranit. Zivot sa Vam toci okolo deti a ste nervozny z toho. Podla mna sa nic zavazne nestalo. Mali hy ste sa porozpravat.

liliana8
26. aug 2024

Ahoj, ako si sa nakoniec rozhodla?

autor
26. aug 2024

@liliana8 dakujem za opytanie. Zatial sme spolu. Mali sme viacero vaznych rozhovorov, kde sme si otvorene vsetko porozpravali. Snazime sa na vztahu obaja pracovat. Uvidime casom ako to dopadne

liliana8
26. aug 2024

Tak to je super, ze sa obaja snazite. Aj parovy terapeut vie pomoct. Zelam vela lasky🙂