Rozmaznávanie detí starými rodičmi

katka_halabalka
31. jan 2013

ahojte, viem, že je smiešne robiť si ťažkú hlavu z toho, že vaši rodičia a svokrovci sú unesený vašimi ratolesťami a sú stredobodom ich života, ale niekedy mám pocit, že sa mi to vymyká z rúk. Žiarlia na seba, nedodržiavajú naše zákazy a príkazy, všetko dovolia, kúpia a dieťa to začína zneužívať proti nám, veď načo počúvať mamku s tatkom, keď nakoniec sa ma predsa len niekto zastane a zachráni ma pred ich nemožnými príkazmi. Mate s tým niekto skúsenosť?

zuzulica
31. jan 2013

@katka_halabalka Skús sa s nimi rozumne porozprávať, ale je to tak, rodičia sú na vychovávanie a starí rodičia na rozmaznávanie 😉 Uvidíme ako bude naše malé, ale ja by som im tam deti nechala dlhšie a keď im budú skákať po hlave ich to prejde...

popelka5000
31. jan 2013

Ahoj toto riesim prave ja syn ma uz 9 rokov a zacina si to rozmaznavanie uvedomovat ,ze co mu nekupime my ,kupia dedkovci .... skusala som to dohovorm s mojimi rodicmi nemalo to vyznam .... cize som prestala komunikovat...

katka_halabalka
autor
31. jan 2013

rozumných rozhovorov už bola kopa, tak isto som skúsila menej im davať dieťa, ale nezabralo nič z toho, bohužial s manželom máme dosť náročnú pracovnú dobu, takže aj jedny aj druhý si vnúča užijú dosť, faktom je, že u nich je to hotoví anjelik, ved ked nič nezakazujem nemá čo porušiť, ale ked príde domov tak to začne. Napríklad obliekanie, zbytočne sa budem každé ráno rozčulovať aby sa obliekala sama, keď aj napriek mojim zákazom ju vždy ked je tam oblečú oni...najsmutnejšie je, že oni za to ešte vynadajú nám, aký sme zlý, keď nedovolíme dieťaťu hojdať sa na lustri

renab
31. jan 2013

@katka_halabalka však to je úplne normálne. každý "zdravý" starý rodič svoje vnúčatá rozmaznáva. a ani my nebudeme iné. neboj, deti si skoro zvyknú že to, čo si môžu dovoliť u starkých, si jednoducho nemôžu dovoliť doma.

katka_halabalka
autor
31. jan 2013

dufam, že máš pravdu, lebo sú chvíle ked si musím riadne kusať do jazyka..ale čo už s nimi, najhoršie je, že aj s vlastnými aj so svokrovcami, mame veľmi pekné vzťahy a nerada by som to pokaziť vlastnou ješitnosťou, len sa bojím aby sa mi to raz nevypomstilo

jara24
31. jan 2013

@katka_halabalka Asi to tazko zmenis 😖 Mali by si to uvedomit stari rodicia sami, ale vacsinou s tym maju problem. Z mladosti im utkveli v pamati len tie dobre veci, preto maju pocit, ze na deti sa nesmie zvysit hlas, ze deti nesmu nikdy plakat a ze dietatu treba vsetko kupit, lebo mu nesmie nic chybat. A veria tomu, ze to so svojimi detmi robili rovnako, a ze to fungovalo 😀

Kym svoje vnuca zvladaju, tak je to este dobre. Horsi pripad je, ked dietatu nevedia povedat nie a pritom vidia, ze s tym vecnym "ano" to nezvladaju a tak si netrufnu vziat si vnuca k sebe na dlhsie alebo s nim stravit viac casu ako 2 hoky na navsteve 😒

Je to ale boj s veternymi mlynmi, viem o tom svoje...

zabka88
31. jan 2013

včera som bola svedkom zaujímavej situácie.. mamina s dcérkou a babička pri pokladni.. dcérka chce keksík, mamina odmietla lebo že ešte nevečerala.. mamina odbehla a babička malej šeptá, babička ti dá ale nesmieš povedať mame..
od tej chvíle sa malá vešala na babku skoro ju zjedla..

mať takú mamu/svokru, asi zarazím všetky kontakty.. brrrrrr

silviami
31. jan 2013

@katka_halabalka
@renab

Aj my to tak máme. Teraz je dcéra druhý týždeň chorá a ešte týždeň bude. Ak nechcem byť na OČR, tak to musím preptrpieť. Ale dcéra vie, že čo môže u starečkovcov nemôže u nás. Doma ju nikto nebude obliekať. Dnes mi mama volala, že jej na želanie uvarila krupicu a ani sa jej nechytila, kúsla som si do jazyka a myslela som si "tak Ti treba". Mne by to zjedla, lebo iné by nedostala, ale starenka pripraví aj 10 jedál, komu nie je rady, tomu nie je pomoci. A s kupovaním hračiek a vecí som to vyriešila tak, že som jej začala radiť riadne drahé veci a nech pýta od starenky a od starečka, že mama nemá peniaze, a čuduj sa svete, nakupovanie prestalo. Mama si sťažovala, že v obchode chce len Kindervajce a pod. a že to je každý krát drahé. Bohužiaľ, ja budem asi taká istá. ☹

renab
31. jan 2013

@jara24 tak u nás za mladi to naozaj takto nebolo. my sme ako deti mali dobrý výcvik. ale ako prišli vnúčatá, tak má moja mama po ich nájazdoch výbuch v byte. a zrazu jej to vôbec neprekáža. 😉 jednoducho vnúčaťu asi každý starý rodič dovolí viac, ako dovolil svojim deťom. čiastočne aj preto, lebo už z prežitia poznal, čo je dôležité a čo nie. kedysi bol dôležitý sterilný poriadok, teraz sú dôležité deti. 😀

angua27
31. jan 2013

@katka_halabalka, ako už dievčatá písali, je to normálne. rodičia sú tý čo určujú hranice, starý rodičia sú na rozmaznávanie. pokiaľ nedovolia, alebo nedávajú dieťaťu niečo, čo by mu mohlo ublížiť, nerieš. neviem, koľko má Tvoje dieťa rokov, ale skús mu vysvetliť, že doma sú určité hranice, ktoré musí dodržiavať. aké sú hranice u starých rodičov, to je medzi nimi a dieťaťom.
ja so synom som štyri roky žila v jednej domácnosti s mojími rodičmi. boli dané pravidlá, ktoré dodržiavali, jasné, aj tam sa občas stalo, že povolili niečo, čo by som ja nie. ale ak som ja povedala nie, platilo to, pre všetkých. samozrejme, že aj my sme mali trenice sem-tam, nič nie je dokonalé, ale komunikácia spraví veľa. odkedy žijeme s malým sami, moji rodičia ho rozmaznávajú aj spätne za tie štyri roky. malý sa však naučil a rozlišuje s kým je, ku komu si môže čo dovoliť a čo nie. a všetci sú spokojní zatiaľ. malý sa naučí a spozná nové veci pri starých rodičoch, ktoré by som ho ja nenaučila, alebo ktoré by pri mne nemal šancu zistiť. každý z nás dáva malému niečo zo seba, každý iným spôsobom a podľa mňa aj to rozmaznávanie je určitým obohatením dieťaťa.

xenicka13
31. jan 2013

ja som to uz vzdala, deti presne vedia, co mozu doma a co u babky, takze neriesim a za dvadsat rokov budem urcite aj ja taka 😀 😀 😀

aurorag
31. jan 2013

toto je fakt skvela tema..... ja by som sem popisala aj 20 stran. My mame ukazkovych "svacnutych" starych rodicov. Hlavne svokrovci su tvrdy oriesok. okrem podpalenia domu a skakania zo strechy si deti mozu dovolit vsetko! vsetko, co ste tu popisali - jedenie, darceky, obliekanie, rozhadzovanie- sme uz riesili. nerespektuju nase pravidla, normalne nas oklamu, ked si chcu nieco urobit po svojom.
taka perlicka - mala zajedala bonbony so sunkou, ktoru osklbala z chlebicka - po mojom upozorneni sa svokor usmial a hovori, ved takto to najlepsie chuti!
nesuhlasim, ze je to normalne, treba mat nejake hranice, lebo potom sa stava, ze ked ja doma vychovavam, tak mala zamrnci, ze chce ist babke!

rosannar
31. jan 2013

síce som tu nepísala všetko ale pridám môj pohľad z nášho sveta rozmaznávania od starých rodičov...
moji svokrovci bývajú cca 80km od nás takže sú s malým len každé 2-3 týždne...volam im, aby nenosili sladkosti, lebo aktuálne máme ešte za škatulu sladkostí (veľkosť škatuli ako z babylove plienok na predstavenie si 😉 ) tak povedia dobre...prídu, pravdaže niečo prinesú, ja to rýchlo dávam do tej škatule aby to malý nevidel lebo by mi nejedol, po spánku, pred obedom s malý hral so svokrom v detskej izbe, už sú velmi ticho tak som ich šla skontrolovať a svokor do neho pchá cukríky čo kupili a pritom boli schované v krabici a svokor mi s usmevo na tvári povie, že ved boli tu na posteli 😠 ...takže takto to u nas vyzerá, ja môžem hovoriť čo chcem, ako keby nič, ked mi potom malý neje mäso alebo resp. obed tak som zlá matka 😠 náhodou len niečo zlé poviem na malého už hned čo kričím, ak sa idem len zahnať, čo na malého pomáha, tak čo sa zahánam,
niekto tu písal, kým nehorí dom a neskáču zo strechy tak môžu deti všetko pri starých rodičoch, no moji svokrovci by nechali malému aj zápalky v ruke, ved čo sa môže stať 😝 😠 takže tak v skratke 😀

katka_halabalka
autor
31. jan 2013

Ja mám z toho niekedy pocit, že to čo si rodičia nestihli užiť ked sme boli malí si vynahrádzajú pri vnúčatách. Ono by im to človek ani nevyčítal, ako tu už padlo je to výsostné právo starých rodičov, ale najťažší oriešok sú tý vlastný rodičia, pamätajú si všetky moje nezbedy a oponujú tým," ty si bola rovnaká" a další problém s nimi je to, že si ku mne dovolia viac ako manželovi, scepujú ma ako malé dieta rovno pred malou a ešte mi potom vyčítajú, že ma nebere vážne a určite je to mojími nesprávnymi výchovnými metódami, lebo som ešte mladá.

ginger_fox
31. jan 2013

kokoooos, tak toto ja teda nepoznam. Moje dieta chodi k starym rodicom ako do vycvikoveho tabora 😀 Ale aj tak tam chodi velmi rad 😝

hyta
31. jan 2013

Rodičia sú so svojimi deťmi stále a tak ich musia vychovávať.Starí rodičia sú s nimi menej a tak svoju lásku prejavujú často rozmaznávaním. No lepšie, ako keby o vnúčatá nemali záujem,nie?

ingmiriama
31. jan 2013

rodičia vychovávajú a starí rodičia ich rozmaznávajú tak to vidím ja ....mám 16mesačného syna a moja svokra prišla ku nám dala vnuka na drez nech sa hrá s vodou ale jasné, že odtiaľ potiaľ ....keď odišla syn to skúšal na mňa raz, viac krát nie lebo som ho odmietla a tak si to krásne zapamätal, že stým otravuje babku keď príde ku nám a nie mňa... 😀 vie čo môže pri mne a čo môže pri babke 🙂

jabadaba
1. feb 2013

@katka_halabalka tak si tie vztahy nekaz, je to tak. Stari rodicia rozmaznavaju. Ale na to predsa su. Tak im to nemaj za zle. Dieta nauc, ze doma platia ine pravidla, u starych rodicov ine a basta. Tam nech im aj po hlavach poskace ak si nechaju. Ale to tak nejak patri k tymto viacgeneracnym vztahom, netreba sa hnevat na to. 😉

jabadaba
1. feb 2013

@aurorag 😀 no sak malu zbal a posli k babke a Ty si chod hlavu prevetrat, precitaj dobru knihu alebo si inak uzi moment slobody. 😀

cecil36
1. feb 2013

nie som zastanca nazoru, ze stari rodicia maju rozmaznavat a rodicia vychovavat. Rozmaznavat laskou- ano, rozmaznavat tak, ze decko mi moze vyliezt aj na strechu domu a skusat odtial skakat sipky, len preto, ze chce je chore. Rozmaznavat ano, ale potial pokial to bezpecnost a vychovne principy rodicov dovolia. A stari rodicia by tieto principy rodicov mali respektovat. U mna to vsak vyzeralo takto: Dedko extremne rozmaznaval (pritom ako otec bol velmi velmi prisny). Upozornovala som ho na to, prosila, hrozila, ubrala kontakt s dietatom.... nic nepomohlo. Tak som sa na to vyprdla, podla hesla ako si ustelies, tak budes spat. A dopadlo to tak, ze prisiel bod, ktory uz ani on dcere nedokazal splnit. A bolo po srande a rozmaznavani.....

katka_halabalka
autor
1. feb 2013

smutne je, že sa bojim ist niekde spolu s nimi, lebo vzdy mi dieta urobí scénu. Nesmiem ju ani napomenút, nedaj bože chytiť za ruku a potiahnut, alebo zvýšiť hlas, hned sa hrozne rozreve a hodi sa im kolo krku a oni ju lutuju, zato ona ma pred nimi, bije, kriči po mne a ako nahle zasiahnem ja som ta zla, nehovoriac o tej hanbe pred ludmi. Na jej obranu, ked som s nou sama je to hotovy anjel.

zebra41
1. feb 2013

@katka_halabalka my byvame sami a vidime starych rodicov tak raz za dva tyzdne,takze to neriesim,lebo to malemu neublizi...no ak by toho bolo moc,tak najskor sa slusne s nimi porozpravaj a ked nie,tak razne povedz,ze si to neprajes a stale to opakuj

katka_halabalka
autor
2. feb 2013

No my tiez byvame sami, este skorej ako sme mali drobca, len ocividne priliz blizko 🙂

jolinka
2. feb 2013

@katka_halabalka vies co takym starym rodicom by som prave dala vnuca na poriadne dlhu dobu...to sa dobre rozmaznava na kratku dobu alebo v pritomnosti rodicov ktori zabezpecuju nutny ale nepopularny "servis" okolo dietata.

ak budu mat dieta na dlhsiu dobu, nevyhnutne musi prist aj na dodrziavanie nejakych pravidiel, aspon zakladnych...inak si z nich mala urobi fackovacich panakov a z domu im spravi drevarku...presne ako tu niekto napisal raz pride ten bod ked jej VSETKO nedokazu splnit. 😉 😉

neviem aka stara je dcerka, ale stari rodicia su na omyle ked si myslia ze ich dieta takto bude viac lubit ako rodicov. Dieta nakoniec ta nekonecnaaa neobmedzenaaa volnost omrzi, vlastne to je prenho vycerpavajuce a neiste.
Deti potrebuju urcite obmedzenia a pravidla aby sa citili isto..to je ta skutocna laska.

vietnamka
22. sep 2013

@jabadaba to je super postreh. Este keby si tak napisala, ako ich to naucit, ze tam platia ine pravidla, a tu ine ☹. My mame babku, ktora byva velmi velmi daleko, a preto chodi ku nam na dlhsie navstevy (tak 4-5 dni). A u nas jej urobi to, co jej na ociach vidi (je to jej prva vnucka a vidi sa v nej). Kedykolvek sa chce hrat, hraju sa. Rozumej od rana do vecera. Potom to vyzaduje aj odo mna (ma 3 roky). Lenze, ja mam este rocneho syna, a domacnost, a naozaj sa jej nemozem tolko venovat. Mozem ta ubezpecit, ze aj ked to vysvetlis 200x, tak moje dieta to nepochopi (alebo odmieta pochopit). Pocujem kazdy bozi den, ze ako chce ist ona za nou, ako je jej smutno za nou, a ze kedy uz babka pride.. Uz bolo aj take, ze ked som s nou o polosmej vecer chcela odist z ihriska, tak oznamila, ze nech si idem, ze ona ide za babkou.
Dalsi priklad, spanok. Dcera chodila spavat sama, kazdy den. Ked tu bola babka, tak zacali chodit spolu. No a postupne to zacala vyzadovat od nas. Najprv raz, potom dvakrat, a ani sme sa nenazdali, uz ukladame. Lenze, to nie je take, ze lazkame si a spime. Musime sa este patricne porozpravat. Ok, aj to som ustala, trosku sme si zrekapitulovali den, a povedali sme si, co bude zajtra. Teraz bola babka u nas, a ajhla, ku tomuto rozhovoru nahle pribudla rozpravka a uspavanka. Tak som teraz uspavala hodinu.
Obedny spanok - tak babka si rada tiez schrupne poobede, a tak si chodila pospat s nou. Uz teraz dcera nechce sama. Uz caka, ze pojde niekto s nou.
Dnes urobila taku scenu, ako este nikdy v zivote, a to len preto, lebo tu bola babka. Kedze som trvala na tom, ze ma ist poobede spat (lebo zajtra ide do skolky, a ked sa nevyspi, znasa to tam velmi zle). Zacala jacat a kopat, ze chce ist za babkou, a nic nepomahalo.
Najhorsie je, ze u nas sa to cele komplikuje - dcera zacala chodit do skolky, a syncek ma uz rok (podla psychologicky toto je prave citlivy vek, vtedy si starsie deti zacnu "uvedomovat" surodenca) a tiez si vyzaduje pozornost.
@ingmiriama tak u nas treba dlhsiu dobu, kym to dceru omrzi. musim jej to velakrat odmietat, stale dookola, a teraz najnovsie pri svojich poziadavkach aj reve a kope. A preklada ich slovami Ja chcem babku.Toto sa mi naozaj nechce riesit po kazdej navsteve (navsteva 1x do mesiaca na tyzden, a dieta je potom dalsi tyzden zdivene)