Rozdielne finančné pomery partnerov

lienka737
6. aug 2015

Pochádzam z výrazne skromnejších pomerov ako môj partner. V súčasnosti pracujem, ale môj príjem je 350 - 400 € mesačne, čo je asi tak 1/4 z jeho príjmu.
On má byt, auto...ja nemám nič. Momentálne chystáme svadbu.
Väčšinu výdavkov platí on, ja sa snažím aspoň občas niečo zaplatiť (nákup, večeru, praktické veci do domácnosti).
Cítim sa kvôli tomu nepríjemne...
Ako sa s týmto vyrovnať, aby som sa necítila ako príživník, čo príde na hotové?

Ďakujem za Vaše názory. 🙂

147789laska
6. aug 2015

@lienka737 ahoj toto vobec neries.. ty mu davas lasku, davas mu vernost, rodinu, stabilitu, deti, nemoze mat kazdy rovnaky plat, rovnake zazemie, ak ti to on nevycita potom sa milujte, pretoze ak ta taketo veci budu rapit neuzijes si stastie ktore ta postretlo 🙂

gabrielita87
6. aug 2015

Ja by som to tiež neriešila a vôbec sa tým ani netráp. Keď budete manželia, tak budete žiť dúfam zo spoločných peňazí. Tiež som ten prípad, že môj manžel zarobí viac než ja. Bohužiaľ je to tak a ešte aj pred svadbou sme neriešili že moje - tvoje....vždy to boli naše peniaze a náš rozpočet. Tak musíte aj vy začať žiť a potom bude všetko OK 🙂

adel222
6. aug 2015

neboj vsetko mu to "splatis" na detickach. Ked uvidis svoje brucho po porode, to ze platil svadbu bude este malo 🙂
Do buducnosti odporucam mat jeden spolocny ucet s dvoma kartami

hanka_april
6. aug 2015

@lienka737 u nas je to opacne, ja zarabam viac, nemame spolocne peniaze, ani jeden ucet s dvoma kartami a sme v pohode....takze vztah nie je o peniazoch, ale o ludoch....
ale zase nic ti nebrani v tom sa viac snazit, ked sme zacali spolu chodit, ja som nezarabala nic 😎 😎 😎 ked uvidi, ze sa aspon snazis, tak to urcite oceni, ako ja pri mojom manzelovi, snazi sa este aj podnikat a dorovnat sa mi...mile od neho 😀 😀 😀

rosannar
6. aug 2015

ked sme začali spolu žiť s mojím už manželom tak sme si hned povedali že nebude moje a tvoje ale naše, príjem sme si vždy zrátali spolu a spoločne kupovali čo sme potrebovali...a aj doteraz to tak funguje, jasné, že môj príjem je skoro o polovicu nižší ako manželov ale nebereme to tak...domácnosť je spoločná...

timea7
6. aug 2015

@lienka737 ja by som mu o tvojich pocitoch porozprávala, to je myslím veľmi dôležité. Ešte pred svadbou by som si s ním vydiskutovala spôsob hospodárenia, aj v prípade tvojej MD, aby neskôr nevznikali trecie plochy kvôli peniazom. Aj keď je tvoj príjem nižší, žena väčšinou počas manželstva stráca finančne z toho dôvodu, že ostáva na MD s deťmi, kým muž si buduje kariéru, často zoberie menej platené miesto, aby mohla deti vyzdvihovať zo školy, škôlky, vodiť ich na krúžky a pod. Okrem toho, v spoločnej domácnosti sa nič neurobí samé, ak je muž pracovne vyťažený, tak je väčšina starostlivosti o domácnosť a deti na žene, čo sa tiež dá vyčísliť, stačí si mrknúť, koľko berie opatrovateľka detí, pani na upratovanie, žehlenie. Nemusíš sa preto cítiť trápne, ženy väčšinou zarábajú menej ako muži, dokonca aj na rovnakých postoch 😝 😝 😝 😝 😝 😝 , rozumný muž toto pochopí a uvedomí si aj to, že žena, ktorá mala roky oveľa nižší príjem, ako on z dôvodov, ktoré som opísala vyššie, bude mať raz aj nižší dôchodok a že situácia sa môže behom sekundy otočiť, môže sa stať niečo zlé a muž ostane na ID, čo vám ani náhodou neželám, ale naopak, ty môžeš začať v niečom podnikať a bude vyšší tvoj príjem. Najmä sa spolu o tom porozprávajte.

jaja1979
6. aug 2015

@lienka737 Toto vobec neries, a ako sa budes citit, ked budes dostavat rodicak, co je cca 200 e?
To este len potom pride depka...
Bud rada, ze tvoj partner ma prijem o hodne vyssi a spolocne vyzijete bez problemov.
trapilo by ma to jedine vtedy, keby mi to chlap vyhadzoval na oci.
Zena dava do vztahu ine veci, ktore muz nevyvazi ani milionom eur, tak sa o ne snaz a netrap sa kvoli takymto veciam...
Ja mam plat asi tretinovy v porovnani s manzelom, ale za to som bola dlho na materskej, vychovavam tri deti, staram sa o domacnost a milion inych veci, ktore mi doma nikto nikdy nezaplati a keby mi jdneho pekneho dna niekto vycital, ze malo zarabam, tak by som mu pekne krasne napisala zoznam aj so sumou, ktoru mi ma zaplatit, za to ze varim, periem, upratujem, staram sa o zahradu, deti, pisanie uloh, travenie casu s detmi,chodenie po doktoroch, planovanie vyletov, dovoleniek......... To vsetko zozerie kvantum casu, ktory ti nikto nezaplati a musi to fungovat, pretoze bez toho by rodina prostte neexistovala.
To by este len kukal, aka by to bola suma a ver tomu, ze by sa vyrovnavala jeho platu.... 🙂

andrejka1974
6. aug 2015

s timto sa netrap,ked sa budes starat o dietatko budes mat len rodicovsky, moj manzel zivy nasu celu rodinu uz dlho, ja sa staram o deti a ked sa da zajdem aj na brigadu, ale vacsina je stale na manzelovi a nikdy mi to nevycital

maminuska
6. aug 2015

Ja som iného názoru ,myslím že manželia pred vstupom do manželstva by mali byť aj približne majetkovo vyrovnaný , pretože to môže priniesť do budúcna nedozierne následky.
Ak má jeden z partnerov byt a ten druhý sa k nemu nasťahuje, zvlášť ak je to žena , tak vždy ťahá za kratší koniec. V prípade rozvodu , nevery... žena zrazu nemá nič aj ked dlhé roky sa starala o deti a veľmi ľahko môže skončiť na ulici.
Tu ani tak nejde o to či niekto zarobí viac alebo menej , ale o to s akým kapitálom do manželstva vstupuje, pretože pokiaľ jeden z manželov druhému nedaruje polovičku alebo nerozšíria BSM aj o majetok pred manželstvom , tak po právnej stránke tento majetok zostane vždy jeho .
Preto brať si partnera s bytom , nie je žiadna výhra.

147789laska
6. aug 2015

@maminuska ach mila maminuska mylis sa, ved toto nemoze byt tak ako pises....
ved to degraduje lasku, zena si ma vyberat muza len z rovnakej kasty? ved nikdy nevies kedy on pride o pracu potom bude zena na vrchu..
ved jedine laska a obojstranna moze a musi byt zakladom pre vstup
a nevera, rozvod..toto zakladatelke iste nepomoze, ved svadbu este len chysta 🙂

maminuska
6. aug 2015

@147789laska vieš mne romantizmus nevonia 🙂 , ja som pragmatický človek a tak sa na svet aj dívam , poučená z vlastných chyb.

147789laska
6. aug 2015

@maminuska mudra si a zivotom oslahana 🙂 ale lienka je malicky chrobacik, nevinna a zamilovana osobka ktora veri na lasku, na stastie, ma obavy, ze je chudobna.. a to je uzasne.. ved keby pisala: som rada ze ho ma, super, je to bohac, ma vsetko, ach aka som stastna ze sa takto dobre vydam 🙂
ale ona sa trapi a to je krasne, tak jej treba povzbudenie hm? 🙂 😉

sandra551
6. aug 2015

@lienka737 Nepáčia sa mi názory @adel222 @jaja1979, že žena to "splatí" chlapovi na deťoch a full servise. Žena nemá byť otrokom chlapa ani v prípade, že on zarába 4 krát viac. Nemá byť celá domácnosť na nej a nemá len ona riešiť všetko okolo zabezpečovania. Peniaze od manžela nie sú všetko. Je síce pekné nechať si vyčíslovať práce ako žehlenie a pranie... jasné, bez ženy by to musel platiť niekde inde. Ale tebe to nikdy nikde nezohľadnia, že si 3 roky žehlila chlapovi košele 😅 🙄
Ja osobne by som sa snažila ísť vzdelanostne a kariérne vyššie a byť menej závislejšia na chlapovi v tvojom prípade. Inak je to naozaj tak ako napísala @maminuska... Ťaháš bez bytu a vlastného zabezpečenia za krátky koniec. Mne osobne by sa to nepáčilo v dnešnej dobe byť plne závislá na chlapovi, je to nezodpovedné voči sebe aj budúcim deťom. Treba myslieť trošku racionálnejšie aj v čase najväčšej zamilovanosti a zbytočne si nenavariť veľké problémy do budúcna. Pretože vo vašom vzťahu budeš vždy tá, ktorá sa môže obávať ako skončí ak by sa to raz skončilo. Držím palce 🙂

maminuska
6. aug 2015

@147789laska ona potrebuje reálny pohľad , povzbudenie je jej k ničomu . Takých povzbudených je tu mraky , ktoré sa nastahovali k svokrovcom , ktorí prepísali dom na manžela a prerábali a zrazu vzťahy sú zlé , manžel je uplne niekde inde... A žen a nemá nič akurát tak dve deti na krku .
@lienka737 plne ti rozumiem a chápem tvoje obavy. Podľa môjho názoru sú opodstatnené . To že zarábaš menej nie je podľa mňa problém , ako problém vidím tvoje vydanie sa na milosť a nemilosť budúcemu manželovi čo sa týka strechy nad hlavou . Toto si predovšetkým porieš.

147789laska
6. aug 2015

@maminuska ano ved ano mas pravdu a ked si vezmes statistiky je to tak, kazde druhe manzelstvo sa rozvada a moze byt problem ale mne sa zda ze lienka zije v tom prvom a ina v druhom takze bude stastna 🙂
a mozno byt prepise na oboch budu spoluvlastnici...som naivny? 🙂 ja som to urobil...

sandra551
6. aug 2015

@147789laska Takých zaľúbených už bolo a je tu na mraky a ako dopadli 🙂 Svet nie je pekný... Jasné, netreba ho vidieť len cez peniaze, ale žene finančná samostatnosť neublíži.

147789laska
6. aug 2015

@sandra551 tak nech odklada 🙂) z kazdej vyplaty nech da do ponozky 50 €, statistiky myslim spominaju kriticky vek priemrr okolo 10 rokov takze to bude mat 10x12x50= 6000 €, malo ze? odkladanim 200€ by uz mala 24000€ to je celkom slusny zaklad 🙂 tak nech sa neboji len nedat ponozky prat 🙂

maminuska
6. aug 2015

@147789laska , ja som to urobila tiež a dopadla som šeredne.

147789laska
6. aug 2015

@maminuska a to ma mrzi... mrzi ma ked sa vztahy rozpadaju, ale co robit? niekedy je to nevyhnutne a zacat "odznovu" je jedina cesta.. podme verit maminuska lienke ze jej manzelstvo bude krasne

sandra551
6. aug 2015

@147789laska Nooo už len to že ísť do manželstva s holou r.... je pomerne blbá východzia situácia. 24.000 € znamená pre ňu odkladanie vyše polky výplaty teraz, potom bude mať materskú 200 € a neskôr ešte menej... Takže tvoj výpočet je nereálny. A za 24.000 € si nekúpi ani holú garsonku kdesi na malomeste... 😅

maminuska
6. aug 2015

@147789laska začala som odznova s iným partnerom vzdelanostne , príjmovo a majetkovo približne vyrovnaným . To čo sa nám zdá nepodstatné v čase zamilovanosti je nesmierne podstatné v čase rozchodu, rozvodu . Nikto na to nemyslí a ked príde na to , človek si môže len tak búchat hlavu o stenu . Ja som si ju otrieskavala teda statočne, vyplácala som exmanžela z niečoho kde neprispel ani jedným evrom . Ponaučenie pre mňa na celý život.

147789laska
6. aug 2015

@sandra551 lnze ty netusis ze lienka je vystudovana stavbarka a murarka a postavi si za tu sumu domcek sama 🙂)
a moze kludne ved on ked zaraba tolko penazi lahko stovecka dve odskocia do ponozky 🙂 ak bude nakupovat pre domacnost a tak, nebud mat on kontrolu nad financiami
ale toto je take extremne 🙂) mozno si nadje super pracu za 5000€ a nam padnu sanky 🙂

147789laska
6. aug 2015

@maminuska ale zvladla si to... a vsetko co ta nezabije ta posilni a toho noveho, keby si vedela ze zaraba menej potlacila by si v sebe zaciunajucu lasku k nemu?

wena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maminuska
6. aug 2015

@147789laska keby bolo keby, 🙂 Neviem . Čo však určite viem , že by som si nebrala muža s holou riťou , takého som už mala.

maria1989
6. aug 2015

@lienka737 cítiš sa nepríjemne. cítila by si sa príjemnejšie, ak by aj on zarábal ako ty? a keď by si odišla na materskú, nemali by ste dostatok peňazí? 😉
inak poradiť neviem, akurát rozhovor s mužom, ako si to presne predstavuje... aj keď... rozprávať môže jedno a realita môže byť iná

sense
6. aug 2015

ja by som sa s nim o tom porozpravala, ved ak chystate svadbu musi tam byt aj nejaka dovera ci? ..... ja som vzdy tvrdila nevadil by mi muz co zaraba menej ako ja ale vadil by mi muz kt. by len lezal na gauci a nechal sa zivit....

sandra551
6. aug 2015

@147789laska Samozrejme, a dom bude kedy stavať? Sama po večeroch? 😀 Popri deťoch čo jej ostanú na krku a práci? Postaviť dom za takú sumu, to by som si pozrela 😅 Keby aj svojpomocne...

147789laska
6. aug 2015

@sandra551 preto bude mat vela deticiek, tie sa budu hrat na piesocku a vychova z nich malych pracantov, stavbarikov 🙂)) a svojpomocne sa to da a jasne ze po veceroch, muzicek pojde spinkat a lienka roztiahne kridla a pridu jej pomoct aj mamicky z MK 🙂

hanka_april
6. aug 2015

@147789laska no podla mna si naivny, ja by som neprepisala, ak by som mala dom pred svadbou, to si pis 😉 a to som v manzelstve spokojna, sme spolu uz 16 rokov a (klop klop) štastne, ale ak je niekto stastny nemusi byt blby.....