Rozchod a priezvisko nenarodeného bábätka

diana20
8. júl 2015

Neviem, či to patrí do tejto kategórie, ale chcem sa spýtať, či mi niekto neviete poradiť? V šiestom mesiaci tehotenstva mi partner oznámil, že už so mnou nechce byť.. O dieťa sa ale starať chce. Je to Francúz a neviem ako to urobiť s priezviskom. Vraj sa u nás nedá dať dieťaťu dve priezviská. Ja ale idem vybavovať malému aj francúzsky rodný list a teda som myslela, že by sa to mohlo dať prispôsobiť v našej krajine podľa tej ich krajiny. Ak sa to nebude dať, tak budem musieť dať malému moje priezvisko a hádať sa s jeho otcom, ak však dám obe, tak sa bojím či sa tým nejako nezvýši nárok otca na dieťa? Poprípade aj ak by malo iba jeho priezvisko (nebude mať, ale pre istotu) môže mi chcieť vziať malého? A ak bude mať iba moje alebo oboje, môže chcieť vziať moje bábo? Z mojej opatery? Mám strach, že mi ho raz vezme. Pracovať ale pôjdem do Francúzska, takže tam musím dieťaťu vybaviť národnosť a občianstvo.

tranquillo
8. júl 2015

Nuž, v tomto prípade by som dala dieťaťu svoje priezvisko.

vika35
8. júl 2015

priezvisko nema nic s narokom na dieta. ale kedze je jeho otec ano moze si zaziadat o to aby dieta bolo pridelene do jeho starostlivosti nakolko predpokladam, ze ho uvadzas v rodnom liste. ak by si ho aj neuviedla v RL ako otca on si moze podat ziadost o urcenie otcovstva a na zaklade toho ziadat o pridelenie dietata do jeho starostlivosti.
a dala by som dietatu tvoje priezvisko.

smalmole
8. júl 2015

Priezvisko daj svoje, to ci si bude robit narok na maleho vobec mrzalezi pd toho ako sa babo budr volat. Ak maa ten strach alebo tusenie, porodila by som babo pre istotu na slovensku, v tom pripade pojde o obcana SR a uz len tym by to mal otec stazene. A ty mozes pracovat vo francuzsku aj ked babo bude slovak. Nepises ci si teraz na sk alebo vo fr, kde sa nachadza otec a tak.. Ale nikdy nevies kolko budes zit do francuzsku, takze vzdy je lepsie riesit to s nasimi uradmi ako tam ako cudzinka

ichbinich
8. júl 2015

Priezvisko nie je narok na dieta, ako pise @vika35...
Predpokladam, ze po otcovi dieta zdedi obcianstvo. Ale tam je tiez jedno, ake je priezvisko. Ked ma podla francuzskych zakonov narok na obcianstvo po jednom z rodicov, tak mu vystavia potvrdenie. A ake meno tam bude zapisane, je uplne jedno. Moze byt aj "Ping-Pong Li".
Ohladom starostlivosti a pod. sa budete musiet dohodnut, prinajhorsom na sude. Len tak ti vziat dieta nemoze. A uz vobec nie kvoli priezvisku, toho sa bat nemusis.
Daj dietatu tvoje priezvisko, vybav mu obe statne obcianstva, ak je to mozne (neviem, ako je to s Francuzskom) a dieta bude mat vsetky dvere otvorene.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
8. júl 2015

@diana20 chce sa predsa starat, teda bud rada, ze aspon to, neviem preco sa bojis, zeby ti mal zobrat dieta? Priezvisko nema nic spolocne s odnatim dietata, predsa ho ako otca udas v rodnom liste a tym mu vznikaju prava a povinnosti. Nechapem, teda co riesis. Predsa pises, ze by si chcela dat dve priezviska a vzapati, ze sa bojis, ze mu vzniknu z priezviska naroky. Tak naco sa potom vobec snazis dat dve priezviska? Kludne daj to svoje a nikto ti dieta urcite nevezme,ak teda nie je dotycny francuz trosku pocernejsi a ineho nabozenstva, lebo ak je, tak to je hned zlozitejsie.

diana20
autor
8. júl 2015

Rodiť budem na Slovensku, on žije vo francúzsku. Bojím sa, lebo mu už neverím a neviem, či to čo hovorí je naozaj pravda. Nie je to arab. Ak však má byť dobrým otcom, tak ako hovorí, tak s ním ani ja nechcem mať zlý vzťah. Preto chcem dat obe priezviská, ale nemám veľmi podporu z rodiny.. Pôjdem totiž bývať ku sestre do Francúzska a tam aj pracovať. Lenže sestra hovorí, že ak nebude mať dieťa iba moje priezvisko, tak tam ani nemusím ísť.. A stále mi niekto hovorí, že mu nemám dať priezvisko po otcovi, lebo mi ho bude chcieť vziať.. No a chcem tam neskôr aj študovať, keď bude malý starší, a ostať tam žiť. Preto je lepšie, aby tam malo dieťa národnosť. Aj tak pravdepodobne dostane dieťa francúzsku národnosť tým, že bude zapísaný v rodnom liste..

sandey
8. júl 2015

Ak nie ste zobratí, tak malému zapíšu iba tvoje priezvisko. Ja keď som chcela dať môjmu synovi priezvisko po tatkovi, tak keďže sme neboli zobratí, museli sme mať potvrdenie Z matriky. Neviem, ako sa to rieši V prípade cudzinca

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sense
8. júl 2015

pozor v niektoryh krajinach pokial dvaja nie su zobrati nieco ako priezvisko po otcovi nefunguje bez ohladu na to kde sa dieta narodi a ake ma obciastvo, takze mozno to dieta moze mat len tvoje priezvisko

sandey
8. júl 2015

Ja osobne keby som sa bála, žeby mi ho mohol zobrať a ešte keby sa na mňa vykašľal, keď som tehotná, dala by som do rodného listu - otec neznámy... 🙂 aj keby som prišla O výživné... môže to dať na súd, ale to by sa ťahalo A ťahalo

sandey
8. júl 2015

@sense áno tu na Slovensku to tak funguje, bez potvrdenia z matriky sa to nedá

diana20
autor
8. júl 2015

@alenah31 som stratená. Pravdepodobne ale nebude mať pravidelný styk s dieťaťom a platiť mi bude tiež len možno, lebo si asi bude hľadať robotu tam, kde je jeho rodina. A to je úplne inde ako moja sestra. Takže on ak príde, tak len raz za čas a ja mu samozrejme nebudem brániť vídať malého. No neviem ako to riešiť, ale mám pocit, že za tri mesiace už nič nestihnem.. ☹

sense
8. júl 2015

@sandey napr. vo Svajciarsku kde zijem automaticky ked dvaja nie su zobrati dieta patri matke , aj priezvisko ma po matke aj pravnu starostlivost, neskor sa moze upravit pravna starostlivost ze maju obaja rodicia, ale aj keby mali urcenie otcovstva dieta ma priezvisko matky, a aj ked dvaja spolu ziju musia mat urcene vyzivne sudne bud sa dohodnu na urcitej sume a daju to sudy len spravoplatnit alebo urci sud sumu

diana20
autor
8. júl 2015

@sandey tak ja neviem, on totiž sa stará ako čo ide, či je všetko v poriadku a nakoniec celkom dobre spolu vychádzame, a aj ja, aj on sme si 100% istí, že dieťa je jeho. Mám dobrý vzťah aj s jeho rodinou a ak môžem poskytnúť malému aj druhú polovicu rodiny, tak to rada urobím.

susi123
8. júl 2015

@diana20 Ahoj. Na Slovensku naozaj nie je mozne, aby malo dieta dve priezviska. Riesila som to v pripade mojho syna, nakoniec ma priezvisko po mne. A priezvisko- ako pisu baby vyssie- nic nehovori o naroku otca na dieta, to su uplne ine zalezitosti. Zalezi, ako to poriesis v rodnom liste.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
skrecok
8. júl 2015

@diana20 To som prekvapena, ze sa uz neda... Lebo moja spoluziacka ma dceru a ma dve priezviska a narodila sa tu.
Ale ja by som v Tvojom pripade dala iba svoje, kedze uz nie ste spolu...

buba1993
8. júl 2015

Určite mu daj svoje priezvisko, určite ho poroď na slovensku, určite nech má naše občianstvo a ty sa nedaj ovplyvňovať nikým z rodiny kto ti trepe totálne hlúposti. Načo by malo mať NEMANŽELSKE dieťa priezvisko OTCA s ktorým ani NEŽIJEŠ, nebudeš žiť a vlastne ani NERANDIŠ? Aký to má zmysel?

Neviem či som mimo ale vôbec tomu nechápem prečo by si to robila...

melody5
8. júl 2015

Otec môjho dieťaťa je cudzinec a 2 mená u dieťaťa tak ako v jeho krajine naozaj u nás nie sú povolené. Ja by som určite porodila na Slovensku... , a vzhľadom na popôrodnú starostlivosť na Slovensku a vôbec to celé okolo asi aj časť materskej dovolenky strávila radšej tu. Ale zas predpokladám , že máš zázemie v sestrinej rodine... Ide aj o krajinu obvyklého pobytu dieťaťa, mne by sa zdalo bezpečnejšie, keby to bolo Slovensko...
Ale zobrať kvôli menu Ti dieťa proste nemôže ani náhodou.

natalym
8. júl 2015

@skrecok Ak sú manželia a pri sobáši sa dohodli, že budú používať obe priezviská tak aj dieťa má obe.

skrecok
8. júl 2015

@natalym Ano, su manzelia a dohodli sa.
Uz teraz chapem, kedze nie su zobrati a to sa neda...

mariahpd
8. júl 2015

@diana20 ak nie si vydatá, dieťa má automaticky tvoje priezvisko, aj keď uvedieš meno otca do rodného listu, ak by si chcela, aby malo priezvisko otca, musí sa to vybaviť na úradoch, môj synovec to vybavoval pre svoju dcéru, 2 priezviská nie sú dovolené Mená sú ale v právach a povinnostiach rodičov nepodstatné, dolezity je rodný list a pripadne súdne rozhodnutie

sheila72
8. júl 2015

@diana20 priezvisko nedáva nikomu väčšie právo na dieťa. Ale byť tebou, dala by som mu tvoje priezvisko. Predsa len, ty s nim budeš chodiť po doktoroch a vodiť ho do škôlky....on sa môže hocikedy rozhodnúť prestať sa o dieťa starať.

meluela
8. júl 2015

@diana20 ak sa dieta narodi vo FR a ty tam budes mat pracu/dlhodobo sa tam zdrziavat, tak sa odtial viac s dietatom bez suhlasu jeho otca nedostanes a o rodicovskych pravach budu rozhodovat FR sudy... takze dobre zvaz, ci tam chces ostat cely zivot resp. kym nebude dieta dospele .. a nepomoze ani ze bude mat tvoje priezvisko

pslahorova
8. júl 2015

tak jednoducho neuved otca, ak mas strach.

ivca88
8. júl 2015

rybka ... urcite chod rodit na SR a vykasli sa na FR obcianstvo ...
Lebo nrbola by si prva ani posledna co by musela bojovat o dieta ...
toto je proste poistka ..
ty s dietatom mozes ist hocikedy do FR a pracovat tam ..
ja by som sa snazila eliminovat moznosti nároku otca na dieta ...ked sa takto zachoval ...
A pokial ma dieta rad a na zaujem...tak mu bude šumi fuky ci sa vola po nom,..
A ak by bol naozaj ukazkový otec...tak urcite by sa to dalo o 2-3 roky zapísat do rodneho listu a zmenit malemu priezvisko ...
Ale dovtedy .. dokým nevies ako sa bude spravat ... tak by som,to riesila vlastným priezviskom a národnost sloveska ..
Lebo robila som na urade soc.veci a rodiny a vedla nas bola skolka ... a denne od 7 -14 hod stala vonku v zime v mraze matka jedneho skolkara ..lebo sa bala ze jej muz cudzinec jej pride uniest dieta ...
Rybka moja ... naozaj .... každy boží den ... stála pred skolkou opreta o mur ...niekolko hodin denne

bejbinka
8. júl 2015

@diana20 Baby predo mnou Ti to tu uz radili...poisti sa ako sa len da, aby si eliminovala jeho narok na dieta. Teraz to sice vidis tak, ze tam chces ostat byvat a pracovat, ale co ked sa to jedneho krasneho dna zmeni? Zatial mate dobry vztah, ale to sa moze zo dna na den zmenit...nenechaj sa zlakat sladkymi recami...preboha zena, vsak Ta nechal v siestom mesiaci tehotenstva...ja by som voci takemu chlapovi bola uz ostrazita! Je to ina mentalita, hoci to nie je Arab, ako si tu napisala. Nikdy nevies, co od cudzinca mozes cakat a Slovenka bude vzdy tahat za kratsi koniec - VSADE, okrem Slovenska. Ja by som urcite rodila na SVK, dala mu svoje priezvisko...nechapem, preco mu chces dat to francuzske? Ved teraz uz je to taky miglajz vsade, ze na francuzskom priezvisku nezalezi snad ani vo Francuzsku...obcianstvo asi ziska, kedze otec je Francuz. Poriadne si ale pozistuj, aka je tam legislativa.

ukulela
8. júl 2015

@diana20 podla mna u nas dietatu nemozes dat dve priezviska .. over si to na matrike, ale sa mi zda, ze je to tak .... ak to tak je, mas silny argument na jeho poziadavku o priezvisko - zakon to u nas nepovoluje. moze pisat na ministerstvo a NRSR, nech ho zmenia. ked budes rodit na SK, tak je to tak ... a ako ti baby radia, pories zverenie do starostlivosti, aby si nemala neskor velke problemy ... neustupuj za cenu dobrych vztahov, lebo to casom mozes olutovat.

ukulela
8. júl 2015

@diana20 - citacia zo zakona o mene a priezvisku. tak to chapem, ze ak budes rodit na SK, tak priezvisko len 1. v tvojom pripade by som urcite nerodila vo francuzsku ...

Priezvisko § 4 (1) Každý musí mať priezvisko. (2) Štátny občan Slovenskej republiky po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov, alebo, ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva, 2) prípadne, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov. (3) Dieťa, ktoré sa narodí do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, nadobúda priezvisko, na ktorom sa rozvedení manželia dohodli pri uzavretí manželstva, ak nebolo právoplatne zapreté otcovstvo bývalým manželom matky dieťaťa. (4) Ak nie je otec dieťaťa známy, dieťa nadobúda priezvisko matky, ktoré má matka v čase jeho narodenia. (5) Do času, kým nie je určené otcovstvo, dieťa nadobúda priezvisko, ktoré má matka v čase jeho narodenia. (6) Ak nie je známy ani jeden z rodičov dieťaťa, určí priezvisko dieťaťa súd 1) na podnet matričného úradu, v ktorého matrike je vykonaný zápis o narodení dieťaťa. (7) Ustanovenie odseku 6 platí aj v prípade, ak matka zanechala dieťa po pôrode v zdravotníckom zariadení podľa osobitného predpisu. 1a) —————————————————————— 2) § 6 ods. 4 zákona č. 36/2005 Z. z. § 4a Ak je dieťa štátnym občanom aj iného štátu, môže nadobudnúť priezvisko alebo priezviská (ďalej len “priezvisko”) v súlade s jeho právnym poriadkom alebo tradíciou.”. - See more at: http://www.geni.sk/zakon-o-mene-a-priezvisku/#s...