Rodinný príslušník v sekte

bretepka
7. okt 2014

Ahojte chcem sa opytat ci nema niekto podobne skuenosti. Rada by som ak budu reagovat iba ludia so skusenostou, ktori naozaj vedia poradit. Moj brat sa zrejme dostal do sekty. Pomaly rusi kontakty s rodinou kamaratmi. Ma male deti. Zacalo to klasicky nenapadne, najprv joga, meditacie, vegetariansto, uz aj deti a tehotna manzelka vtedy, alternativna medicina atd. najnovsie dal vypoved v praci a zacal vo firme ktora spada pod sektu. Doma maju oltar s fotkou najvyssieho, zakladatela sekty, sviecky okolo neho,adt . Snazime sa neprerusovat kontakt s nimi. Dakujeme za akekolvek, rady, skusenosti.

pikino
7. okt 2014

nevieš čo to je za sektu?

hadassah
7. okt 2014

Zdravím, jedna známa sa dala do nejakej podobnej sekty. Čosi ako hinduizmus, oblečená v takej pyžame, šatky na hlave, na čele čosi ako pečiatka (ako Indka), už je tam aj jej sestra a jej dieťa, ich matka tiež...Najskôr tiež joga, meditácie, zmena stravovania, teraz sa rozhodli porozvádzať s manželmi, ktorí si ťukajú na čelo, do čoho sa tie ženy dali. No konečná.

bretepka
autor
7. okt 2014

@pikino vyznavaju sri chinmoy

pikino
7. okt 2014

aha tú tvár poznám zrejme z TV. Úprimne ti poviem, že ak sa rozhodol moc s tým neurobíte. Je to jeho slobodné rozhodnutie, a ak už zašiel tak ďaleko, že opustil svoju prácu a uzatvára sa pred okolitým svetom..
Buď padne na hubu a prebudí sa keď všetko stratí, alebo sa zamotá úplne. A jeho žena a deti s tým súhlasia?

muskamala
7. okt 2014

@bretepka zdravím, poznám (niektorí rodinní príslušníci k nim patria), nenazvala by som ich sektou, je to akýsi skôr smer. Sri Chinmoy bol niečo ako učiteľ, už nežije pár rokov. Sú tam ľudia, ktorí majú normálne rodiny, chodia meditovať a spievať, proste vyčistiť myseľ a chodia behávať. Majú aj nejaké akože pravidlá, čo som počula, že tí čo boli slobodní keď sa k nim pridali, by sa nemali už viazať (žijú v podstate v celibáte), ale ak už niekto rodinu mal tak to rešpektujú. Mne osobne sa tento smer nepáči, ale každý vyznávame niečo iné....

sisaha
7. okt 2014

@muskamala vsade, kde su "akoze pravidla" to smrdi sektou a manipulaciou.

bretepka
autor
7. okt 2014

@sisaha
@muskamala tu su ako sektari http://www.integra.fost.sk/
A co vidim, v realnom zivote zmanipulovanie a pod, tak podla mna su.

muskamala
7. okt 2014

@sisaha jasné, veď ja ich neobhajujem, mne sa ich názory nepáčia a určite k nim nikdy patriť nebudem, len som chcela povedať, že to nie je také že toto musíš, toto nesmieš, rozhodnutie je na každom, pri najhoršom ťa vylúčia to je asi tak všetko.

stano4000
7. okt 2014

@bretepka mate smolu... ak to zaslo takto daleko, tak nemate co robit... pridete akurat o energiu, nervy a najma zdravie. ak do toho procesu budete zasahovat tak sa zbytocne angazujete. tyto ludia musia padnut na hubu aby boli schopny si dat dokopy v hlave co sa deje a znova sa odrazit od dna... drzim palce!

hradnapani
7. okt 2014

@bretepka uprimne? nezmozete vobec nic, iba mozete respektovat jeho rozhodnutie. Ked je tam uz cela rodina, teda aj manzelka a deti, tak je to "zle". Keby bola aspon manzelka proti, je tam ista sanca, ze sa brat spamata, ale takto...
V rodine mame skusenost s inym "smerom", ale tiez to nema daleko od sekty. Akurat ze to stalo enormne vela vyplytvanej energie od tych, co chceli, aby sa vratili "naspat". Zbytocne. Nech si teda ziju, ako chcu. Pokial budu deti chodit ciste, najedene, zaopatrene, budu vzdelavane a podobne, tak im nemoze nikto nic vytykat (co sa tyka uradov), je to ich cesta a zivotny styl. Kontakt neprerusujte, nech deti vidia, ze sa da zit aj inym stylom.
ak to prezeniem, tak je to podobne ako s drogami ci alkoholom- je to silnejsie ako oni. A na vyliecenie je potrebna iba vnutorna motivacia toho, kto je tym "postihnuty". Silou zvonka to proste nejde...

bialica
7. okt 2014

@bretepka... netušila som o čom píšeš, tak som trošku "gúglila" na konci tohto dlhého článku sú kontakty, kde by si mohla hľadať pomoc http://ateisti.sk/vsetko-o-sektach-dokument-ota...

pikino
7. okt 2014

Herbalife ma teda pobavil. 🙂
Ja tiež patrím k vyznávačom alternatívnych smerov, ale nikdy ma nikto nenutil k akejkolvek zmene.
Mňa tam hlavne zarazila veta o disciplíne (sri chinmoy) a športových výkonoch. Pri slove disciplína sa mi ježia všetky chlpy na tele.

mawka
7. okt 2014

moj bratranec bol nejaky cas vymyvany scientologmi... u nas bol jeden typek, ktory si takto ludi aj zamestnaval, samozrejme za almuznu a popri tom vsetkom mali mozgovy vyplach. dokonca oddelovali ludi od rodin, kopa ludi z druheho konca slovenska robila tam.
on raz zavolal exa, ze nieco budu stavat ci co, ze potrebuju ludi, my sme nevedeli. ex bol, potom ze nejake zvlastne, reku sak pojdem s tebou nabuduce, vypocujeme si o aky projekt ide a pocas celej doby mi to nedalo a po tom stretku som zacala silno googlit a dopatrala som sa, ze majitel firmy je scientolog, atd. tak sme sa tam viac neobjavili. bratranec sa od nich, chvalabohu, dostal prec za ucasti celej rodiny. bol neskutocne vymyty a tie hovadiny, co rozpraval.... a ono pomohlo tomu aj to, ze majitel firmy si chvilu posedel v base, lebo okrem scientologie vyberal velke poplatky na stavby domov dopredu a samozrejme, stavby nerealizoval. takze sa tam nejaka nit potom pretrhla. ale bratrancovi trvalo este dost dlho, kym nabehol do normalneho zivota. bol uplne zblbnuty....

lenbea
7. okt 2014

@bretepka nemam skusenosť, ale raz nam prednašala pani z tohto združenia http://www.integra.fost.sk/
skus sa na nu obrátiť. chodí aj do tých rôznych siekt, aby zistila, ako to tam prebieha. možno Ti poradí, čo robiť. treba jej asi zatelefonovať.

nicemary
7. okt 2014

Moja kamarátka bola pár rokov u scientológov, už mala za tri dni odcestovať na akýsi ročný "zahraničný študijný pobyt", keď nás po dlhej dobe prišla pozrieť, boli sme zdesení...
Hľadali sme na internete informácie, aj našli, napr. aj o tých študijných pobytoch - musela by sa zaviazať, že im to buď uhradí /asi okolo 200 alebo 300 tis sk v tej dobe, nepamätám si presne/ alebo potom pre nich odpracuje 2 alebo 3 roky atď. Tak sme jej dva dni vymývali mozog zasa my, a dali sme jej množstvo faktov a logických argumentov, žiadne ciťáky....
Nakoniec sa odhodlala tú cestu zrušiť. Keď to urobila, dovtedy strašne príjemní a milí ľudia tam u nich sa okamžite zmenili na zúrivých, robili nátlak aby odcestovala... To ju už definitívne prebralo a skončila s tým....
Našťastie to bolo asi pomerne na začiatku.
Ja som raz čítala jednu knihu od Sri Chinmoy, nie je to blbé, je to v niečom lákavé, majú tam veľa z psychológie a šikovne využívajú problémy ľudí - citové zranenia od rodičov, z detstva, problémy partnerského spolužitia, rozvodov, nedostatok morálky v dnešnej spoločnosti.... Ak chcete niečo pre nich urobiť, musíte si to naštudovať, aby ste poznali nepriateľove zbrane. A aj uznať to, v čom majú oni pravdu, lebo v tom je pes zakopaný, že v niečom sú veľmi pozitívni a tým maskujú svoje sektárske praktiky...

mimla
7. okt 2014

Mám celoživotnú skúsenosť. Ešte dávno pred mojim narodením sa moja babka stala súčasťou istého "spoločenstva". Dnes je to občianske združenie. Pamätám si, že večne riešila nejakých bratov a sestry a že mi to liezlo na na nervy. Na rodinu veľmi čas nemíňala. Jej deti sa nepridali, čo ona brala ako strašnú krivdu, ale jednoducho sa nedalo. Aj mňa skúšala lámať, ale bola som malá a strašne som sa tam nudila. To bolo spoločenstvo, ktoré deti nejako veľmi nemuselo. Takže keď tieto výlety do "spoločenstva" môj otec konečne zatrhol. bolo to príjemné. Čo robiť? Nič. Sekta má vlastné procesy. Treba byť pripravený. Ak odíde, treba otvoriť náruč a privítať v ho/ju našom profánnom svete. Nehovoriť múdra, ako : "Ja som to vedela." "Ja som ti to hovorila". "To sa dalo čakať". "Pres.al si si život." A ani nič podobne "povzbudivé". Pomôcť nadviazať prerušené kontakty, vytvoriť nové. "Utečenci" z babkinho "spoločenstva" mali aj stránku, kde si mohli popísať, len pokiaľ viem už je zrušená. Asi bolo ťažké prevádzkovať stránku, keď vám vylievali aktívni členovia kýble ohováračiek na hlavu. Ja tvrdím, že pomôže len čakať. Byť pripravený na akúkoľvek príležitosť, či podnet zvonku (ako napríklad ak vám zabásnu "veľmajstra") a vtedy nastúpiť na scénu a hlavne netlačiť na pílu. Členovia zvyknú byť dokonca vylúčení (niekedy veľmi nenápadne) ak prestanú byť užitoční.

keziah
7. okt 2014

pocitaj trosku:
http://www.sekty.sk/sk/articles/show/500
alebo proste si daj vyhladat podla slova chinmoy, je tam par clankov: http://www.sekty.sk/sk/search

latvia
8. okt 2014

ja by som si nastudovala vsetko o danom smere, slovo sekta sa mi spaja skor s fanatikmi, ktori nevahaju pre "nabozenstvo" nechat umriet vlastne deti, ako napr. jehovisti ktori nechcu krv ked ju decko nutne potrebuje, radsej ho nechaju umriet 🙄 je neskutocne mnozstvo smerov, nabozenstiev, alebo ako to nazvat, ide skor o to, ci to nabozenstvo cloveka tlaci do nejakych extremov alebo to v negativnom slova zmysle vplyva na ich okolie. taki amishi, ktori sa beru medzi rodinami, alebo polygamisti atd, toto su podla mna veci, ktore su neprimerane.
z toho, co som si zbezne vycitala na nete o tomto "smere" mi zatial nepride nieco pritiahnute za vlasy. kebyze mam niekoho v rodine, kto sa naviaze na tento smer, snazila by som sa vojst do problematiky, nech viem, o com to je. ludia, ktori sa daju niekam na iny chodnik su vacsinou nestastni a popravde, pri konzumnom uponahlanom svete , kde kazdy pozera len na svoje blaho, sa ani nedivim, ze ludia hladaju kusok "duchovna" a nieco ine, kde by mohli zrelaxovat.
ak prides na to, co danych ludi tiahlo k "smeru", mozno im bude vediet pomoct sa z toho dostat, pokial ich ovsem bude treba z niecoho tahat.....lebo ak budu spokojnejsi, robit dobro a druhych nepresviedcat a neohrozia seba alebo svojich blizkych na tele, dusi, alebo slobode, tak si nemyslim, ze by to nejak mali menit....spoznaj ich myslenie a zisti, preco sa uberaju tou cestou, neber to hned ako sektu a nieco zle, inac sa ti ludia pred tebou uzavru a uz ta do svojho sveta nepustia....

latvia
8. okt 2014

na nete som vygooglila, ze sa stretol aj s papezmi, tak to asi taka hrozna sekta nebude, ci? 😕 nenasla som, ci sa jehovisti stretli s papezom 😅

janka279
8. okt 2014

@bretepka My zial mame skusenost s niecim podobnym v rodine. Tiez to zacalo nenapadne, ako pises. Meditacie, stretnutia a tak. Proste bratranec vzdy inklinoval k takymto duchovnym veciam. Jeho mama to spozorovala a snazila sa to mat pod kontrolou dlhe roky cez prikazy, zakazy a schovavanie/vyhadzovanie posty. Bratranec dostudova VS, ozenil sa, s manzelkou mali 2 deti a v tom case sa dostal k dalsej sekte, ktora ho oslovila. Zacal chodit na stretnutia, ale podmienkou bolo, aby aj manzelka so sektou suhlasila. Samozrejme bola proti, hadali sa, az to dospelo k rozvodu. On odisiel z prace a zacal pracovat pre sektu. Doslo to tak daleko, ze on vraj tej sekte dlzi velke peniaze a je z neho bezdomovec. Ci sa tomu dalo predist? A ak ano, ako? Tazko povedat, ale skor nie ako ano. Je to na konkretnom cloveku, aby vycitil nebezpecenstvo. Rodina ho na to moze upozornit, ale clovek sa aj tak rozhodne sam. Sektari maju vynikajuco prepracovane manipulacne techniky.

pikino
8. okt 2014

@latvia čo som sa ja dočítala, tak to so sri chimnoyom až také ružové nebolo, vodu kázal a víno pil (hm čo mi to len hovorí) 😀 podla mňa sektou sa dá nazvať každé spoločenstvo ktoré upiera základné ľudské potreby, utajuje informácie zvnutra a naopak členom zvonka. Zakazuje im styk s rodinou, s priatelmi a núti ich k niečomu čo je človeku už akosi prirodzene proti srsti. Dalo by sa to aplikovať na veľa náboženstiev a spoločenstiev. Na druhú stranu ak je človek v takom niečom spokojný a nájde sa v tom budiž.
Každému čo jeho jest 🙂

dandy05
8. okt 2014

kamaratka mojej mamy pred rokmi spachala sebevrazdu, skocila zo skaly. Mala maleho syna, vychovavala ho sama. Ked som neskor v jej byte citala literaturu a zapisky, co tam mala, bola to nejaka sekta. tvarilo sa to ako psychologia ale nebola. cisty vyplach. Myslim, ze keby jej okolie o tom vedelo, mozno by vyskusali viac metod, mozno by pritlacili nejak viac a dostali by ju k rozumu, nebolo by z dietata sirota. neviem, ale myslim ze ked je clovek v ich moci, je to velmi silne.

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bretepka
autor
8. okt 2014

dakujem za reakcie postrehy. Samozrejme ze mam co to nastudovane, nagooglene, to je prve co cloveka napadne. A samozrejme ziadna sekta o sebe oficialne nevyhlasi ze je sekta. V ziadnom pripade nemame v plane ist na to zhurta a odsudzovat to a kydat na ich bossa.
@latvia ja nemam vobec nic proti duchovnu tiez sa o to zaujimam,ale vsetko ma mat mantinely a s takymito vecami niesu zarty. Vsetky sekty a spolocenstva su zalozene na tom,ze striehnu na ludi, ktori su momentalne v nejakej tazkej zivotnej situacii, je jedno ci v rodinej, citovej, pracovnej oblasti, proste su to lahke obete a koristi. Kazdeho raz v zivote potretne nejaka kriza. Oni su majstri manipulacie, psychologie,vedia kedy na ktoru strunu brknut. Inak by si sa na to divala, ak by to postihlo nejakeho tvojho blizkeho a nebolo by nic v tvojich silach. A na margo papeza....ten sa bezne stretava s masovymi vrahmi a inymi kriminalnikmi, ktori ziadaju o odpustenie. Ak by si mala co to viac nastudovane presne to jedna z taktik tejto sekty fotit sa so znamymi osobnostami a zdvihat si tak doveryhodnost. Ta znama osobost kolkokrat nemusi mat ani sajnu o koho ide.

bejbinka
8. okt 2014

@bretepka Hm, ja len svoj postreh, osobnu skusenost, chvalabohu nemam. No, jednu zo susedstava, jednalo sa o jehovistov a veru bolo to drsne, co som pocula. Ak nepomaha dohovaranie, logicke argumenty...tak co keby si skusila trosku patrat, zistovat info o tej sekte, najlepsie najst nejaku tu spinu, nejake kauzy, vsetko kontroverzne...vypovede ludi, ktori v tej sekte boli a uz nie su...mozno takato sokova terapia by mohla zabrat a nastrbit tu velku doveru a odovzdanost brata k tejto sekte. Pripadne ist na neho cez jeho manzelku, mozno ze ona nie je s tym uplne stotoznena, ze sa pridal k nejakej sekte, ale kedze ho lubi a ma s nim dieta, tak rezignovala a pridala sa na jeho stranu. Ked to nepomoze tak to nechat tak a potom pomoct, ked by doslo k najhorsiemu a zo sekty by chceli vystupit.

bretepka
autor
8. okt 2014

@kinna dakujem urcite by bola najvacsia hlupost prerusit kontakty. On bol vzdy taky do vsetkeho sa pustat na 200%, lahko ovplvnitelny, je to o to tazsie, ze maju jedno dieta s postihom. O to viac to cloveka nenecha chladnym.

moonlight1210
8. okt 2014

@latvia niekedy taka sekta ani nie je sama o sebe hrozna, ako to co dopusti nezmyselnym dodrziavanim niektorých svojich pravidiel za kazdu cenu. a ako sa k roznym situaciam zo zivota svojich veriacich postavi.

myslim, ze to bolo v amerike, kde zena bola svojou jehovistickou komunitou prinutena ostat s tyranskym druhym manzelom (aj ked predstavenym predlozila dokazy o bitkach, svojom znasilnovani a zneuzivani jej dcerky) a skoncilo to trojnásobnou vrazdou (zastrelil ju, aj jej dve male deti, co vyzenil. dodnes sa citi nevinny.).
zakazali jej rozviest sa s nim, naopak oznacili ju za nespolahlivu manzelku, co sa ma manzelovi ospravedlnit za krive udanie, ostat s nim, posluchat, a tak si ziskat spat jeho lasku.
kedze sa rozhodla ist aj proti sebe samej a svojej silnej viere, ktora ju dost dlho drzala, aby posluchala (robila co mohla, aby ziadosti predstavených vyhovela, ale samozrejme to neslo) a utiect od neho, urobili z nej pariu. znami sa jej vyhybali, lebo kto by sa s nou bavil, skoncil by na okraji ako ona. bola na okraji ich spolocenstva. nikto jej nepomahal, ostala na toho cloveka sama.
potom, ked ich postrielal, verejne ho pocas kazania odsudili a vyhlasili, ze vsetci traja tymto dojdu rovno neba ako nevinne obete.
jej znamymi otriaslo, ze predstavenstvo mohlo dopustit takyto koniec, a ich viera uz nie je taka pevna, su nachylni spochybnovat svoju cirkev a jej rozhodnutia. aj ked pre nu a jej deti uz neskoro.

bretepka
autor
22. okt 2014

@lenbea dakujem, do integry je zrusene t.c. co maju uvedene na stranke ani na maily neodpovedaju, neviem ci vobec este funguje

lenbea
23. okt 2014

@bretepka tak to je blbé. možno nefunguje, ale tá pani sa volá Ivana Škodová. možno sa k nej dostaneš cez tel. zoznam. myslim, že by bola ochotná Ti poradiť, alebo aspon povedať, kde máš hľadať pomoc. ale je to velmi ťažké, ked ho tá sekta opantá a zmagorí.