Rodinný majetok

16. máj 2023

Ahojte, zaujimal by ma nestranny pohlad na danu situaciu.
Moj manzel ma iba jednu sestru. Ked manzelovi umrel otec, majetky sa rozdelili 1:3. Zostali dva domy, jeden novy, poschodovy, s ustrednym kurenim v kazdej izbe, garaz, pivnicou/dielnou, 4 izbami a 2 kupelnami, dom je blizsie k centru ale ma mensi pozemok. Druhy dom je stary dom, dalej od centra, s vacsim pozemkom, ale bez kurenia, garaze, pivnice (jedine plus toho domu je teda o nieco vacsi pozemok). Ked sa manzelova sestra vydavala, vybrala si, ze bude byvat v novom dome, manzel uz vtedy bol v zahranici tak to neriesil, vonkoncom aj jeho stary rodicia chceli, aby on raz zdedlil stary dom. Na pozemku, kde je stary dom je este jeden mensi objekt, kde byva svokra. Kedze v sucasnosti byvame v zahranici, takto nam to vyhovuje. Je to takto vlastne neoficialne rozdeleny majetok.
Okrem domov ma svokra aj kus ornej pody, kde sme spolocne posadili ovocne stromy. Teraz ale svagrina a svagor prisli s tym, ze to chcu od nas kupit/teda vyplatit nas. Dlho sme o tom s manzelom premyslali, lebo to manzel nechcel predavat, aby sme nieco mali v buducnosti pre kazdy pripad. Oni prisli s tym, ze vyplatia nas alebo rozdelit na dve casti(zase to az tak velke nie je a to by nebolo dobre). Nakoniec sme suhlasili, ze nech teda vyplatia a prepise sa to na nich. Svokra iba naznacila nieco v tom zmysle, ze jej sa nikto nic nepyta. Tak som hovorila manzelovi, ze je to nespravodlive. Ten majetok je papierovo iba jej a spravodlive by bolo keby celu hodnotu vyplatili jej alebo potom ked nie tak, tak aspon rozdelit to na 3 casti aby aj svokra nieco dostala. S tymto svokra nakoniec suhlasila a dokonca sa priznala manzelovi, ze nad tym aj premyslala ale nechcela povedat (pre dobro vztahov). Manzel to povedal sestre a ta suhlasila. A od vtedy nikto k tomu nic nehovori. Pytala som sa svokru co s tym, tak ona len, ze jej svagrina povedala, ze rozdelia to na 3 casti teda.
Pride mi to nespravodlive, ze si to chceli prisvojit, v ramci debaty o tom som im pripomenula, ze ide o maly kus zemy a domy ked sa rozdelovali, tak ich nikto neohodnocoval...
Pri tomto, co nas maju akoze vyplatit ide iba o nejakych smiesnych 800 e, co nam ani nechyba, radsej by sme boli, keby nam zostane ta orna poda, hoci aj spolocna, ale oni s tym maju ine plany, chcu do toho investovat, postavit si zahradny domcek a preto to chcu mat svoje.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vamajka
16. máj 2023

ty s tym nemas nic. Je to len a len manzelovi ako to on poriesi je to len a len jeho vec

autor
16. máj 2023

@elizabet173
@vamajka ked sme do vsetkeho davali spolocne peniaze preco by to nebola aj moja vec?

milanemila
16. máj 2023

Ked si raz moje deti budu za mojho zivota rozdelovat a handrkovat sa o moj majetok, tak budem vediet, ze som niekde v zivote spravila chybu :(

vamajka
16. máj 2023

Je to manzelovo dedicstvo a na to manzelka narok nema

autor
16. máj 2023

Ja som bola za to, aby sa nerozdelovalo, ako aj manzel, vsetko riesime spolu, lebo sme manzelia, peniaze mame spolocne, opravy na dome riesime spolu zo spolocnych penazi

vamajka
16. máj 2023

Hlavne si odkladaj doklady, ze investujes do manzelovho majetku, lebo sa to v buducnosti obrati proti tebe. A preco vlastne investujes do cudzieho?

autor
16. máj 2023

@vamajka planujeme to teraz riesit, aby sa dom prepisal na nas obidvoch, berieme to ako spolocne, kedze do toho davame obidvaja, ale kedze tam nebyvame, robime to aj scasti pre svokru, minuly rok sme spravili kurenie v oboch objektoch a teraz sme postavili pomocny objekt na skladovanie dreva, zahradnych veci a pod... Dom si ziada investovanie, keby do neho neinvestujeme tak neviem, ako by to vyzeralo.

vamajka
16. máj 2023

Najskor treba prepisat potom investovat

januska12323
16. máj 2023

Počkaj počkaj, tá pôda je papierovo svokrina a vy (ako deti) ste si chceli prepisovať a svokre to len oznámiť?? Domy sú tiež ešte stále nedoriešené? Teda každý - svokra, muž a sestra majú v oboch podiely?

kristinka92
16. máj 2023

nebolo by jednoduchšie keby svagrina kúpi kus pôdy niekde inde? keď ide len o pozemok 800€ x 3 diely …a môžu si tam hneď robiť čo chcú, svokra nebude mat pocit že sa delí jej majetok počas jej života, vam tých 800€ nechýba k životu ale radšej by ste boli keby ostala pôda…nech kúpia inde a je po probléme

autor
16. máj 2023

@januska12323 ano presne, ale my sme to nechceli riesit bez svokry, svagrina so svagrom to takto riesili, chceli si to prisvojit... Az ked manzel prisiel s tym, ze aby aj svokra dostala nieco za to, tak az potom o tom zacali premyslat. Stve ma aj ten lahostajny svokrin pristup k celej veci, ked ona je ta, ktora peniaze potrebuje zo vsetkych najviac.

autor
16. máj 2023

@kristinka92 ano, to by bol ideal, ale oni tam uz nieco investovali do oplotenia a altanku, vyuzivaju to v lete na opekacky, grilovacky, chodia tam kazdy vikend a svokra tam ma kusok zahrady, ktore pestuje neviem pre koho kedze aj u seba na pozemku pri dome ma svoju zahradu

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
reanda
16. máj 2023

nechapem.. ako ste si delili majetky po svokrovej smrti? aj papierovo, ci len ustnou dohodou? ked si manzelova sestra 'vybrala' novy dom a tvojmu muzovi ostal stary, tak je to uz dom tvojho muza, nie? co ho tam este idu akoze vyplacat?

autor
16. máj 2023

@reanda papierovo sa obidva domy po svokrovej smrti rozdelili na vsetkych teda na tretiny (svokra,manzel, svagrina), iba ten kusok ornej pody na svokru

reanda
16. máj 2023

no tak v prvom rade to treba dat papierovo vsetko doporiadku tak, aby kazdy dom, ci poda, patril iba jednemu majitelovi, inak sa dohadate.. toto je najhorie, traja vlastnici, investuje sa do 'cudzieho', z toho nebude ine, ako problemy

vamajka
16. máj 2023

Mate v tom pekny gulas

kristinka92
16. máj 2023

tak jedno oplotenie a altanok ešte nie je taká nehorázne investovaná suma. pre pokoj v rodine by som trvala na tom nech kúpia iný pozemok. a pre úplný pokoj v rodine by som im možno polku (alebo na tretiny aj so svokrou?) preplatila a nikto nikomu by nebol dlžný

reanda
16. máj 2023

svagrina byvaju v dome, ktoreho im patri iba tretina a miesto, aby vyplatili ako vas, tak svokru, tak idu investovat do niecoho dalsieho?

januska12323
16. máj 2023

Nech si pekne sadnú a dohodnú sa ako to všetko prepísať, vyplatiť aby boli všetci spokojní. Až potom riešiť pôdu to je najmenší problém a je len svokrina.

autor
16. máj 2023

Oni dostali nejake peniaze od svagrovych rodicov za ktore si chcu postavit zahradny domcek/chatku na svokrinom pozemku a preto ho chcu prepisat na seba... Ina moznost pre nich asi neexistuje, peniaze nemaju aj na kupu noveho pozemku aj na chatku

autor
16. máj 2023

@reanda uz teraz je to komplikovane aby oni vyplacali z toho domu nas a my zase z "nasho" nich, kedze obidve strany do domov investovali a teraz sa to uz tazko posudzuje

monika185243
16. máj 2023

Z vlastnej skúsenosti ti radím pokiaľ to nie je prepísané na vás neinvestovala by som vlastné peniaze, občas sa môžu stať veci, ktoré by ti ani vo sne nenapadli...

kristinka92
16. máj 2023

tak ale skacem len do takej miery, na aku mám nie?🙈 nemajú reálne papierovo vysporiadany ani svoj dom pod zadkom a už by chceli aj pozemok ktorý patrí len svokre? lebo čo? lebo oni chcú mat ešte aj chatku….nie je to trochu vypočítavé z ich strany? hlavne keď dostali dom bližšie k mestu a v lepšom stave? to že ma menší pozemok by mi bolo šuma fuk, hlavne ze ich nečakajú same opravy domu ako vás… mne to príde nefér aj voči vam keď už…vás čakajú rekonštrukcie starého domu, čo vie zhltnúť naozaj dost financií a ešte aj o pôdu vás obrat (ktorú by ste teoreticky mali zdediť neskôr keď by bola jej hodnota aj vacsia)

autor
16. máj 2023

@kristinka92 dakujem, takto podobne to vnimam aj ja. Domy som neriesila, uz to tak bolo od davna, ale ked zacali riesit aj tuto ornu podu, spomenula som tie domy schvalne, mam pocit, ze myslia iba na seba (o com svedci aj to, ze si beru svokrin majetok takmer bez opytania). Svokra je submisivny tip cloveka, ona by sa pre vsetkych "rozkrajala" a manzel sa tiez o majetok hadat nebude, ale stary dom prerabal sam, vlozil tam vela prace, svojho casu a aj financii svojich a neskor aj nasich spolocnych a stale je tam vela prace a veci co treba porobit. Ano, nebyvame tam, ale musime sa o to starat, svokra do toho nema z coho investovat a nemozeme nechat aby jej to "padlo na hlavu"

zuzanka.zuzu
16. máj 2023

toto už nie je normálne.... našťastie MY sme už generácia, ktorá kompletne serie na "pre dobro v rodine som nechcela povedať" 😎 za života deliť majetok 🙈 ja chcem to, ja chcem hento a najlepšie keď sa stará nevesta 😠 máme 2 investičné byty, jeden pre syna, druhý pre prípadné druhé dieťa ak sa ho niekedy rozhodneme mať, ale veru modrý koník ma naučil, že budú písané na mňa a muža, nie deti 😖 deti s partnermi ich môžu využívať, ale ak partner pípne o prepise, tak ho vyhodím. a kludne nech idú do prenájmu, nech sa páči...

ja ti to teda preložím - ani hovn*m ste sa nepričinili o ten majetok, "my sme do toho investovali" - no nemali ste, investujte si do svojho. a takmer vždy nie je do čoho, že? vidím to tu denne na koňovi, "investujú" zopár tisícok a chceli by dom v hodnote stotisíc lebo však doň investovali 🙊

autor
16. máj 2023

@zuzanka.zuzu a to vies ako, ze sme sa o to nepricinili? Citala si pozorne cely prispevok a moje odpovede? Investujeme do toho lebo je taka dohoda, ci sme mali svokru nechat nech jej je v zime zima a nech jej strecha padne na hlavu? To je zase ake rozmyslanie?
Skus sa dat do situacie keby si bola moja svokra, ci by sa ti pacilo, keby ti vlastne deti nepomohli. Tu nejde len o rozdelovanie majetku za ziva

januska12323
16. máj 2023

Najlepšie by ste urobili keby všetok majetok ohodnotí znalec a vyplatíte sa podľa toho. A keď na to nemajú nech držia ústa lebo od nich môžete pýtať aj tretinu nákladov na opravu vášho domu.

zuzanka.zuzu
16. máj 2023

ja by som predala jeden dom, obe deti vyplatila z toho druhého, ktorý by bol len môj a môžete chodiť na návštevy... ale ona "pre pokoj v rodine", švagriná chamtivá, tvojmu mužovi to je jedno tzn.pštrosí syn (inak aj to o niečom vypovedá), nie nie nie, toto mňa veru nečaká 😉 ja teda určite nebudem odkázaná na "milodary" keď sa neveste uráči zaplatiť mi kúrenie 😉 mama mala s vami porobiť poriadky nech sa nehádate ako kurence 🙈