Rodinný bontón

mahalo
20. feb 2017

Mile zienky, mili muzi..mam nasledujuci "problem" a zaujimaju ma vase nazory, nech sa na vec mozem pozriet z viacerych stran a zaujat pripadne nejaky postoj. Momentalne byvame v dvojgeneracnom dome so svokrovcami. Mame komplet oddelne vchody a vsetky miestnosti. Nemame teda ziadny spolocny priestor. Ked pride svagor na navstevu aj s rodinou, spia vzdy u svokrovcov, deti vacsinou (podla toho v akom zlozeni pridu) spia v izbe u nas. Svagor s rodinou sa vzdy hlasi na navstevu, teda kedy pride atd. svokrovcom, u ktorych teda spia a aj jedia. Nam teda nie je ohlasene (pokial sa sama neopytam) kedy pridu a rovnako ani kedy odidu. No a teraz "problem"..kto ma v takomto pripade prist ako prvi na zvitanie, pozdravenie a aj lucenie? Co je podla vas slusne, aby prisli pozdravit a zvitat sa oni k nam, alebo ja mam za nimi prist ku svokrovcom? A ta ista oztaka vyznieva aj pri odchode..maju prist sa oni rozlucit ked odchadzaju, alebo opat ja? Co myslite, pripadne ako to mate vy? Mozno to nie je az take podstatne, ale prirodzene z toho vyplyva viacero situacnych problemov a ked nad tym rozmyslam, tak ani neviem rozlisit kto ma mat aku "rolu".

eeffka
20. feb 2017

Ak pridu a stojim na dvore tak ich vitam ak som v izbe tak nejak priebezne.isteze neskocim rybicku vitat hosti aj to cudzich. Ak odchadzaju rozlucit sa maju prist odchadzajuci.

mahalo
autor
20. feb 2017

@eeffka A ak by si neprisla nejaku dobu, prisli by oni za vami? Tiez si myslim, ze minimalne ten kto odchadza sa ma prist rozlucit.

eeffka
20. feb 2017

@mahalo no u nas v rodine urcite. Ked nechodime my idu oni.sak pridem caute vospolok a idem si po svojom.

terezka1947
20. feb 2017

@mahalo no...ja sa celkovo s navstevami-ked pridu,pridem privitat...ked odchadzaju,pridu sa rozlucit....ked chodievam na navstevu ja-ked pridem,bud ma niekto vita alebo idem ja,privitat sa-alebo dat o sebe vediet dalsim...a ked odchadzam,idem sa rozlucit

trubajerichova
20. feb 2017

Keby som bola na tvojom mieste tak by som to nesilila do nejakej slušnosti. Keby som bola v takej situácii, keby mi nebola ohlásená návšteva, tak sa neohliadam ani netrápim nejakým bontonom. Slušné je ohlásiť sa... A keď sa chce niekto vítať nech si dojde za mnou.

Ak svokrovci rešpektujú Vaše súkromie tak nelezte Vy k nim zakaždým keď k nim niekto dojde. Ale možno To beriem moc konzervatívne a ste taká pohodová rodina, že Vám to nevadí keď jeden ku druhému zavítate hocikedy.

dominika6
20. feb 2017

@mahalo
Ked prisli k svokrovcom tak maju byt tam...ked pridu k vam tak maju byt u vas...
Ziadne saskarne ze vrazis k druhym do domu a tadaaa vitajte...
Je jedno v akej blizkosti ste..

rusalkablack
20. feb 2017

navsteva ked pride k svokrovcom, ma sa zvitat najskor s nimi,a potom vybehnut za vami. Takisto, ked odchadza, v takom istom poradi. To je zakladna slusnost. Ty predsa nemozes stat cely den v okne a sledovat, kedy k svokrovcom niekto prichadza, ci odchadza.

wena
20. feb 2017

Myslím, že v oboch prípadoch majú prísť oni za vami, veď vy máte odkiaľ vedieť, že už prišli alebo už odchádzajú keď máte oddelené priestory?

janka54321
20. feb 2017

Isto by som na tvojom mieste ocakavala, ze pridu oni vas pozdravit...a ked budu odchadzat, tak to iste...a tiez treba respektovat sukromie svokrovcov...a nie tam ,,utekat", ked im pride navsteva

tiper24
20. feb 2017

@mahalo tak podla mna oni by mali prist za vami ze dosli na navstevu a takisto aj pri odchode ze uz idu prec

hettinka
21. feb 2017

no, radím ti, kašli na celého švagra aj rodinu, tvár sa, že máte "velké upratovanie", svoj program, alebo chodte tiež niekam preč a nech si spia, kde chcú, ked nemajú toľko slušnosti vám tiež zavolať a ohlásiť sa, že prišli, alebo že už idú preč.

sense
21. feb 2017

Mali by oni prist ak chcu, urcite by som sa tam netlacila, idu na navstevu k svokrovcom...ak by som bola zrovna na dvore tak by som ich pozdravila....ale urcite nic silene

katarinapekna
21. feb 2017

Bývaš na jednej kope so svokrami čo už je pruser sám o sebe a tak si podme zdvihnúť životné sebavedomie na prípadných úbohých navstevach. Smiešne a trápne😀 keď budes mať vlastnu vilu na bahamach oplotenu 3m betonovym múrom,potom bontonuj. Ty bonton😀

tiper24
21. feb 2017

@katarinapekna fuuu ale si ju sfukla trocha citu by nebolo? 🙂

katarinapekna
21. feb 2017

@tiper24 nie! Veď to uz je na smiech,čo tu riešia niektoré. Najskôr sa treba postavit na vlastné a potom riešiť "rodinný bonton" a ine voloviny.

tiper24
21. feb 2017

@katarinapekna sa smejem 😀😀😀 ok pohoda 🙂

meusicka
21. feb 2017

@mahalo pokial fungujete ako zvlast bytove jednotky, tak by som to neriesila, nie je to tvoja navsteva, hlavne ak ti vopred ani nedaju vediet ze pridu. i ked mna by tu nestval bonton, ale skor fakt, ze neohlasene pride svokrovcom navsteva a automaticky sa uvazuje s prespanim vo vasej izbe. ja som byvala u svokrovcov a ked mali navstevu, ktora u nich dlhsie nebola a boli to nasi spolocny znami, tak som sa po case prikmotrila pozdravila, opytala sa nejake zvorilostne otazky. ale ked mali niekoho, kto mi bol cudzi, tak som nesla. zaroven ked som odchadzala spat na poschodie, tak som sa aj rozlucila. a tak uz za nami nikto memusel chodit. ale ked sa jedna o blizku rodinu, ako je to u vas, svagrina, tam by som si na tom velmi nezakladala, svagrina, ci muzova sesternica a pod, ti k nam vybehnu hocikedy pozdravit, posedia, porozpravame sa.
teraz ked chodime k svokre len sporadicky, zijem v zahranicic, tak ked som doma a pride k svokre niekto, napr. jej svagrina, ci sestra, tak idem dole hned, lebo sa tesim ze ich mozem zase vidiet a troska sa porozpravat. je to take vzacnejsie. 🙂

darka2001
21. feb 2017

@katarinapekna piše,že bývaju v dvojgeneračnom DOME !!!! Nie že bývaju u nich a to je riadny rozdiel a určitu slušnosť sa patri dodržať či bývaš na Bahamách ,alebo na obyčajnej slovenskej dedine. a ak jej k jej otazke nemaš čo povedať a ako poradiť radšej by som sa udržala premudrelých vyjadreni,kedže nevidiš do celej rodinnej situacie.

lula26
21. feb 2017

Myslím si, že to záleží od osobných vzťahov. Keď mám švagrinku, či inú návštevu rada, nezáleží mi na bontóne.

darka2001
21. feb 2017

No a aby som aj odpovedala,ja takto bývam so svokrou.Pri stavbe domu sme ho robili tak ,aby tam mala svoj "byt",takže vlastny vchod,všetko,taha jej na 80-tku takže vlastne bývanie by už ani finančne ,ani fyzicky nezvladla.
Takže na vlastných stojime už davno 🙂
A suhlasim je to o rodinných vzťahoch,niekedy ani neviem či tam niekto bol,kedy prišli a odchadzaju,inokedy ideme k nej ,alebo všetci k nam,ale nezaleži mi na tom ,aby ma za každým prišli aj pozdraviť.

mahalo
autor
21. feb 2017

@katarinapekna to je asi tvoj problem a tvoje projekcie, nie moj 😉

hettinka
21. feb 2017

@mahalo ja to poznám aj z druhej strany, ked ešte žili svokrovci, tiež sme tam chodievali aj bez toho,a by sme sa vždy ohlasovali, prípadne nutne navštevovali manželovho brata, ktorý býval o poschodie vyššie. Mali tiež taký dom ako vy, dolu bývali starkí, hore švagor s rodinou. Ak sme sa stretli na dvore, pozdravili sme, ale nejako špeciálne sme tam nechodili sa ohlásiť, že sme tam, ani pri odchode sa lúčiť ... mne to prišlo aj blbé stále švagrinú a švagra zaťažovať našimi návštevami, ak sme šli pozrieť rodičov ... tiež som nikdy neočakávala, že tam budeme spať, alebo nás budú hostiť.
V tvojom prípade by som sa držala v úzadí, ak švagrovci prídu k rodičom, možno chcú prísť len k rodičom a nie k vám. A tiež by som si ale nerobila hlavu s prípadnými prespávačkami a hostením, pokiaľ sa neohlásia vopred.

mahalo
autor
21. feb 2017

Vdaka za nazroy, ja to tiez citim tak ako ste napisali, ale mam pocit, ze mi bolo naznacene, ze sa nechovame slusne, ak sa nechodime zvytat a rozlucit my, tak som sa nad tym zamyslela a chcela pocut ine nazory, nech mam viac pohladov. Zaroven to neberiem ako nieco, co ma nejak trapi a co musim za kazdu cenu riesit, to nie..ale v ramci premyslania mi napadlo opytat sa. Takze vdaka 😉

mahalo
autor
21. feb 2017

@meusicka Automaticky sa s tym nerata, to mame vykomunikovane. My sme radi, ze tam deit spia a my sme sa vyjadrili, ze kedykovlek, bez suhlasu, ze s tym ratame..nase deti sa maju radi. Ale ano, bodlo by dat nam vediet aspon kedy pridu, nech mozem izbu nachystat, to je uz ina vec. Kazdopadne tie deti u nas travia vela casu, davam im aj jest, ked chcu, minimalne kolac, robime im aj program, ze ich bravame do kina, herne, na vylety..no z ich strany nepride ziadne rozlucenie, ci podakovanie. Chcem mat dobre vztahy, pretoz rozmyslam, ako to mozu brat oni.

mahalo
autor
21. feb 2017

@lula26 s tym suhlasim, len v ich rodine su vztahy take chladnejsie, nez v tej nasej..preto je to take rezervovanejsie..keby to bolo na nasej strane, tak neriesim, ale z ich strany je to skratka ine + je tam aj mix inych narodnosti.

mahalo
autor
21. feb 2017

@darka2001 ja na tom pozdraveni vobec nebazirujem, skor to riesim z opacnej strany, ze ci oni nie su urazeni, ked mi ich hned nechodime vitat, ci sa lucit.
A to byvanie nemusis vysvetlovat, evidnetne ma len jednu optiku na svet dana osoba 😉 Okrem toho, ze moze byt tolko dovod preco niekto byva v blizkosti rodicov, ci uz zdravotny stav, alebo len docasne byvanie pocas stavby vlastneho domu atd., tak si myslim, ze je krasne ked sa v otazke byvania mysli na vzajomnu blizkost, ci uz s tym ako to mate u vas, ze chcete vratit starostlivost rodicom a myslite na ich starobu, ale aj pre deti je to cenny dar, ked mozu vyrastat v blizkosti starych rodicov. Samozrejme vztahy musia byt dobre, ze ano 😉 ale ked to niekto vnima len v rovine "samostatnosti" tak to je len jeho obmedzenost.

alaguema
21. feb 2017

@mahalo podľa môjho názoru by mali prísť oni sa zvítať, aj rozlúčiť. Pokiaľ u vás prespávajú deti, mali by sa vám aj vopred ohlásiť. Veď môžte mať iné plány, inú návštevu. Čo potom? Kde prespia?

alaguema
21. feb 2017

@katarinapekna bola by som zvedavá, kde bývaš ty, ty "první světová skupino", ktorá si tu ani nie tak dávno riešila frajera, ktorý býva so svojou mamičkou a ktorý ťa neprišiel pozdraviť, keď s turistickým oddielom prechádzal okolo tvojho domu na Bahamách...Asi mu bránil ten trojmetrový plot 😂😂😂 Málo úbožiakov na pokece, že si tu?

darka2001
21. feb 2017

@mahalo ano,presne chapem o co ti ide,ja som to tiež stále riesila,lebo u nas sú iné vzťahy,ale v ich rodine je to normálne ked sa aj dlhšie nevidia.....stale mi to príde divne,chladne,ale za tie roky som si uz zvykla a neriesim 😊

meusicka
22. feb 2017

@mahalo tak mne pride ze to beru ako samozrejmost, mozno keby ste sa prave v taky cas pobalili a niekam vypadli alebo sa niekam akurat chystali, ked pridu, tak by si uvedomili, ze ked pocitaju aj s vami, nejaka pomoc aspon co do prenocovania, tak by vam mali aj dat vediet. samozrejme netreba vo vsetkom hladat hned to zle, ale ako pises, pridu, prespia, najedia sa, odidu a tebe sa nejde ani dakujem a dovi, tak to by mne vadilo. a co na to hovori tvoja polovicka???
mne by sa osobne nepacilo, keby si niekto myslel, ze disponuje mojim volnym casom a mojimi priestormi kedykolvek sa mu zachce, bez nejakeho dohovoru. a nestaci, ze raz to bolo povedane, lebo sa moze stat, ze si aj ty dakoho pozves a dojde naraz k tomu, ze ty chystas izbu pre tvoju navstevu a naraz prikvitnu svagrovci, ze halo, idu deti ku vam prespat.