Rodinné návštevy

8. apr 2023

K svagrinej chodime na navstevu tak raz za dva mesiace. Sme tam dlhsie ako 3 hodiny a nikdy nam neponukne nic ine ako vodu. Oni, ked pridu k nam, tak ich vzdy pohostime. Je mi to strasne trapne rozoberat s nimi, ale zaroven ma aj stve, ze ked ideme k nim, balime detom pomaly lepenaky a jej to nie je vobec trapne. A oni sa u nas nechaju pohostit, tak ze kludne zjedia aj plech kolacu alebo tacku chlebikov atd. Ako by ste nadhodili tuto temu? Resp, riesit to, ci nie? Muz ma svoju sestru rad a navstevy nechce obmedzit, a nie netrpia financnou nudzou, prave naopak. Mam pocit, ze su skor drzgrosi. Oslavu narodenin svagor a svagrina vzdy spoja do jednej, hoci jeden je narodeny v aprili a druhy v septembri a este trepnu, ze objednali jedlo len pre 5 ludi, hoci nas tam bolo uz aj viac ako 10. Neviem, ako sa mam k nim uz spravat, ale zacinam byt na nich alergicka…

tykat
8. apr 2023

Fakt nevies co mas urobit? Nabuduce dat na stol vodu a sediet pri nej kym neodidu.

eeffka
8. apr 2023

Normalne, svagrina neostychaj sa, vari nic nemas prichystane pre navstevu?
A ak by sa tvarila ze nie, viac by ma nevideli, ako nedat ani blbe chrumky na stol je sedlacina. A pozvanie k nam by som ukoncila

petamich
8. apr 2023

ja by som so svojou svagrinou nic neriesila 🙂 my mame dohodu, ze manzel riesi svoju rodinu a ja svoju, takze bud by on svojej (neviem ci sestre alebo bratovi a hovoris o jeho zene) povedal polosrandovne, ze ci si mame doniest chleba z domu, lebo minule sme od nich sli rovno do McDonaldu a na kavu alebo by som sa na to vykaslala a nadalej by som im u nas pohostenie nachystala, lebo to beriem ako svoju "vizitku"

evaachesa
8. apr 2023

Nabudúce keď prídu oni k vám, ponúkni im vodu a zasmej sa že si nestihla nakúpiť občerstvenie. 💁

otazka1
8. apr 2023

Nebola by som tei hodiny ale hodinu..alebo sa postaviť,že no deti už sú hladné,musím ísť,dakujeme za pohostenie 🙂 pripadne,ak je vzdialenosť väčšia a ro je dôvod prečo ste tam tri hodiny raz za dva mesiace:po ceste sa musíme staviť ešte v restike/na bagetu/v mcdonalde,u vás nám vždy tak vyhladne 😃ešte ďalšia rada,prineste im koláč,vyber tanire,vidličky a nálož všetkým hneď z príchodu 😃

lilianka28
8. apr 2023

Nezmeniš ju, to je už v človeku. Mne osobne by to bolo trápne len vodou ponúknuť. Nehovorila by som nič a pri najbližšej návšteve u vás tiež by som ich len vodou pohostila.

river_song
8. apr 2023

Ja som asi možno drza, ale normálne by som si vypytala😂 "jani, spravíš mi prosimta kavu? Nemate k tomu aj nejaky dzus? " Prip. "Jani, nemáš pre decka nejake keksiky alebo nieco? Vyzeraju hladné a nič sme im nezobrali".. asi zalezi ake mate vztahy, ale ak sa navstevujete pravidelne, tak predpokladam ze normalne, preto by mi to vôbec nebolo blbe vypytat si. Neviem ci si navstevy ohlasujete dopredu, mozno svagryna nestihne povypekat, nestihne sa zariadiť, neviem.. prostr by som si normálne vypytala. 🤷

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
8. apr 2023

Aj my sme sa s tym stretli, dokonca aj s tym, ze som musela poziadat o pohar cistej vody a bolo mi vyhovene.
prostte ludia su vselijaki a mozno im fakt nedopne spravit aspon caj, otvorit cipsy, alebo spravit pukance.
Vobec by som to nebrala osobne a snazim sa nemat radsej ziadne ocakavania 😉

kristinapetronela
8. apr 2023

Veď doneste vy niečo a dajte na stôl 😄 je to v človeku .no.keby vás má rada tak aspoň deťom chrumku ponúkne

h2
8. apr 2023

Súhlasím s názorom, nech to s ňou rieši muž. Ale keby sa k ničomu nemal, tak by som nemala problém jej aj sama povedať. Zaobalila by som to tak, aby to nevyznelo zle, ale aby zároveň bolo jasné, o čo ide. Napríklad by som povedala, že dúfam, že sme neprišli nevhod, alebo že či nezabudli, že sme mali prísť, lebo vidím, že nemá nič nachystané. A že je mi ľúto, ak sme ju tým dostali do nepríjemnej situácie, že sama viem, aké by mne bolo nepríjemné, keby mi prišla návšteva a nič by som pre nich nemala. Potom by som sa ochotne ponúkla, že jej pomôžem niečo pripraviť. Ak by nepomohlo a ani nabudúce by nič nemali, tak by som sa normálne opýtala, či jej nie je trápne ponúkať návšteve len vodu. A ak ani tak nič, tak by u mňa doma už nikdy nič viac, ako vodu, nedostali.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ema22270
8. apr 2023

Tak taketo nieco si neviem ani predstavit, ja by som tam uz druhy raz ani nesla asi.
Citila by som sa trapne aj za nich.

sense
8. apr 2023

Nech ide muž sam, alebo tam nemusíte byť 3 hodiny. Za hodinu sa zdvihni a choďte domov.
A na druhej strane nemusíš chystať koláče ani chlebiky. Keď prídu ponukni vodu a je to

ada309
8. apr 2023

Fuha.. a vy ked idete k nim,donesiete nieco(detom sladkosti,flasu vina,..a pod?) .. idete tam ohlasene,cakaju vas?

jana_eyre_2
8. apr 2023

Doniesla by som si termohrnceky s vlastnou kávou, otvorila vlastnu dózu s chlebickami a zjedla nad tým aby som si nemusela pýtať tanier 🤣 alebo ešte lepšie doniesla by som si papierové tanieriky a potom poprosila či to zrecykluju..
Inak jedna mne blízka osoba vždy urobí pohostenie také maličké.. podľa mňa proste zväčša nestíha.. tak vždy niečo donesiem napečené ja aj pár ďalších pozvaných.. nejako mi to nikdy nevadilo a nepozastavila sa nad tým...
Aj moja svokra keď príde tak niečo donesie štrúdľu, alebo pagáče.. výborne pečie, aj keď sa snažim aby toho bolo doma dosť, zje sa všetko..

ukulela
8. apr 2023

Tak ja si u sestry sama vypytam, alebo pre deti. Ale aj donesiem. Ked nic nema, objedname pizzu.. ale my to mame tak nastavene. Ak idete na ohlasenu navstevu, nesiete nieco? Kavu a pod? Oni vam nieco prinesu,ked pridu? U muzovych rodicov je pohostenie bavstevy bezne?

martinka13
8. apr 2023

Aké požičaj, také vráť....

panonia
8. apr 2023

Urob presne to isté.

sima1970
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elia9
8. apr 2023

Nehovorila by som jej vôbec nič, len by som ani ja nebola až taká veľkorysá, keby prišla na návštevu ku mne..podľa mňa to je o človeku..ja som pohostinná až moc, možno aj prehnane a všímam si, že nie každý je tak naučený..zo začiatku som bola tiež prekvapená, ale už to neriešim..ja som pohostinná najmä kvôli svojmu dobrému pocitu, je to moja vizitka..som tak vychovaná a veru by si sa čudovala, že práve osoba, ktorá nevie čo je pohostinnosť, dokáže najviac ofrflať moje, dá sa povedať švédske stoly😅🤷

andreatytler
8. apr 2023

Uz som asi za tie roky zivota v cudzine preonacena, ale toto by som vobec neriesila. Tu kde zijem si hostia nosia svoje vlastne pitie a skoro kazdy dojde aj s nejakym jedlom. Nikdy necakam ze ma na navsteve pohostia. Ak ano, dobre, ak nie, najem sa ked pridem domov. Vodu si skoro vsade capujem z vodovodu sama. Pohostenie nema nic spolocne s navstevou. Tam ide o to ze niekoho stretnes, porozpravas a zabavis sa s nimi.
Na tvojom mieste by som sa pred prichodom na navstevu najedla, alebo sa isla najest po navsteve a ani by som nemenila nic na svojom pohosteni. Ak ich chcem pohostit, urobim to preto, lebo chcem a nie preto aby to robili one spat. Velakrat ludia hostia, len aby sa ukazali ze aky su uzasni hostitelia. Nie je to uprimne, je to len divadlo.

maxalla
8. apr 2023

Ja by som tam chodila najedena alebo by som nieco priniesla sama. Nie som z tych, co si potrpia na pohostenie, hoci uznavam, ze mne by bolo trapne navstevu nepohostit. Na navstevu idem kvoli ludom, nie sa najest, takze by som to nebrala nijako tragicky. 🙂

loliku
8. apr 2023

Ja ked to citam je mi trapne zanich 🙈 a este na oslavu objednaju jedlo pre 5 ludi... toto zgrlosenie je uz chore na mozog , ine je ked ste kusok od seba a pridete "na kavu" ale ked idem dialku s tym ze tam budem 3- 4 hodiny, ale ja by som nic nehovorila, mne by bolo blbe pytat 😄 ale detom by som nabalila jest a normalne im dala a samozrejme najest sa pred navstevou🤭 keby prisli oni ku mne by som im dala max. chlebiky 1 tanier

bielavila
8. apr 2023

Ja by som to riesila tak, ze ked dojdu oni k vam, dala by som na stol dzban cistej vidy a to je vsetko🙂 ked niekto nema opakovane tolko chochmesu aby pohostil mna a moju rodinu, nebudem ani ja hostit ich🙂 vobec by som tuto temu nijak neotvarala, proste by som na stol nic nedala a hotovo🙂

janka54321
8. apr 2023

Uz som si na takéto zvykla v mužovej rodine, ja rada hostim a vítam u nás navstevy, ale keď sme chodili ku svokre, tak sme dostali max. obschunute jednohubky, čisto na hanbu a raz sa nám stalo, že sme sa nevedeli dostaviť na oslavu narodenín nášho krsniatka (naozaj nepredvídané okolnosti), tak išli hned na další den a dostali sme na stôl chipsy a s takou poznámkou, že včera sa všetko zjedlo ...co ti poviem, k nám už svokra nechodí, už u nás nebolo niečo cez dva roky a keď sa raz dostaví, tak jej spravím max. kávu a dam čaj ...veľa ľudí nevie, čo sa patri

heidi4
8. apr 2023

@elia9 na taku osobu by som sa veru z vysoka vytoto 🙂

bettie
8. apr 2023

@ada309 to su take typy ludi, kto nezazil nepochopi 🤣. Ja som zazila, my im dame obed, kolac ku kave, veceru a my nedostaneme ani pohar vody 🤣.

sissy27
8. apr 2023

Ja som divna, ja nikde neocakavam ziadne pohostenie, mne by to bolo uplne jedno, ze nic neprichysta 😃 a keby bol niekto hladny, tak sa normalne spytam - prosim ta, spravis deckam nejaky chlebik so sunkou?
Plus ak viem aka je a vadi mi to, tak tam nebudem sediet pol dna, ale po dvoch hodinach odchadzam s tym, ze sa cestou zastavime niekde najest.
A co sa tyka navstev u nas - tak ak ta to tak obtazuje, tak nerob “stolcek prestri sa”, ponukni len kavu / caj / vodu a vybavene.

zorkahorka
8. apr 2023

Pridam sa k @sissy27. Asi nie su idealni hostitelia a neradi chystaju. Ked pridu moji rodicia (mimo oslavy), kupim aspon zavin, nech je ku kave a caju. Ked tam idem ja, nečakám, ze budu na stole obložené chlebiky. Mama nam da najest, ked potrebujeme. Tiez to takto nemame nastavene, ako ktosi pise vyssie.
Ked tak uvazujem, u nas sa chysta len na oslavy. Ked ideme v ramci rodiny na navstevu, tak sedime pri kave a keksoch a mne to teda staci 😀 ale to su bezne, kratke navstevy, zuadna výnimočná udalosť.
Vy mate tu navstevu dopredu dohodnutu? Svagrina byva kdesi od vas dalej?
Ked budete u nich, skus nadhodit, ze deti su hladne, ci by im neurobili chlebik. Pripadne by som tam tak dlho nesedela.
Ked pridu oni, nechystaj nic, netreba to tak prežívať. Mozno to ani nepotrebuju.