Rodičia nechápu, že nie som "stále dostupná"

28. máj 2024

Prišla som si sem po radu. Mám 25 rokov a niečo cez rok dozadu som sa odsťahovala od rodičov do podnájmu, keď som dokončila VŠ. Prakticky deň po štátniciach som nastúpila na normálne TPP. Moji rodičia to ale stále nestrávili. Otec pár mesiacov dozadu nastúpil na predčasný dôchodok, mama ešte pracuje ale na skrátený úväzok. Obaja mi ale nonstop volajú aby som im "niečo vybavila". Napríklad mi mama volá, že či by som zajtra nemohla prísť na celý deň, lebo ona bude mať kuriéra ale ide na kozmetiku. Otec to isté, že on by potreboval aby som mu zbehla do O2 lebo jemu sa tam o 17 nechce čakať. 100x som im vysvetľovala, že ja full time pracujem od 9-17 a nemôžem len tak odísť z práce. Kým to bolo na úrovni, že mi iba volali tak som si povedala vždy, že si na to ešte nezvykli a že to chce čas ale v poslednej dobe už mama začína dávať úplné citové vydieranie. Napríklad volala mi, že im majú prísť meniť umývadlo či čo a že ona potrebuje aby tam niekto bol, lebo ona ide za kamarátkami. Prosím pekne v čase medzi 10-13. Tak som jej povedala, že ja som v práci a ona mi tam začala dávať prednášku o tom ako mne na nej nezáleží a ako jej ja bránim stretávať sa s kamarátkami? Akože čo? Čo by ste robili na mojom mieste?

vanilkovazmrzka
28. máj 2024

Fu… si jedinacik ze?
No mozno by si si mohla skusit ty stanovit den/cas kedy k nim prides. Napriklad ze ta budu otravovat, povies ze prave nemozes, ale v sobotu medzi 12-14 sa u nich rada zastavis na navstevu. Ale neviem ci to pomoze 🙂

tundra
28. máj 2024

Rodicia zabudli,ze si uz dospela a mas svoj zivot.
Velmi slusne im vysvetli,pokial na to neprisli,ze mas povinnosti a nie si na spagate...pisem,ako otec troch,skoro dospelych deti.Bud to pochopia a budu ta respektovat alebo sa na chvilku oduju,ale urcite ich to rychlo prejde😉.Zi si svoj zivot,rodicia su na to,aby dali detom kridla a nie,aby ich obmedzovali.

crazy_cat_lady
28. máj 2024

slusne, prip. raznejsie ak nepomoze vysvetlit, ze mas pracu a svoj zivot a nemozes len tak odbiehat kvoli im "rozmarom".. a ked maju rodicia povinnosti, ale napriklad mama "musi" ist za kamaratkami, tak nech si to zariadi sama, bud nech nejde a zostane doma, alebo nech si to presunie na iny den.. nenechaj sa hlavne vydierat citovo 🙂

lindous
28. máj 2024

Ak oni nevidia, že nie je okej ťa zneužívať, lebo "sa im nechce" a lebo "idem za kamarátkami" a podobne, obávam sa, že to nevysvetlíš... a je úplne jedno či si alebo nie si v práci, aj keby si zrovna bola doma a oddychovala, nerozumiem prečo by si im mala takéto veci vybavovať ty, pokiaľ nemajú akurát nemajú niečo iné, čo je ale dôležité a neodkladné... ak je mama ešte aj typ, ktorý ťa kvôli tomu takto citovo vydiera, tam čokoľvek povieš, otočí sa to proti tebe, takže ja osobne by som sa proste obrnila trpezlivosťou, slovíčkom "nie" a skúsila si to nepripúšťať... ale určite sa tu objavia aj radikálnejšie návrhy...

januska12323
28. máj 2024

Kým si bola doma si také blbosti vybavovala ty?

autor
28. máj 2024

@januska12323 Nie. Respektíve keď som bola na VŠ a napr. nemala som vtedy vyučovanie tak som im to prebrala ale nikdy som úmyselne nemenila svoje plány aby som im niečo vybavila.

som_realistka
28. máj 2024

Len sa obrnit trpezlivosťou a stále opakovať, som v práci a nemôžem odísť.

diewcatqoo
28. máj 2024

A chodis normalne do prace alebo pracujes na home office? Totiz moji rodicia mali napr. problem pochopit, co je HO. Ze ak aj som doma, nie je to, ze si valam sunky a chodim, kam chcem, ale ze tam musim za tym pocitacom realne sediet a nieco robit.
Inak teda nenechaj sa citovo vydierat. Ak to nechapu po dobrom, tak im to skus vysvetlit raznejsie.

autor
28. máj 2024

@diewcatqoo Moja práca neumožňuje HO, chodím normálne do officu.

lubina
28. máj 2024

Jednoducho, ak nevedia pochopit, ze si v praci a nemozes im behat a vybavovat to, co by oni v pohode zlvadli, kedze jeden je na predcasnom dochodku a mama pracuje len na skrateny uvazok, tak nebrat telefon a vyhovarat sa, ze v praci si nemozete vybavovat osobne veci...hadam, casom pochopia, ze mas zamestnanie a nie si ich sluha

jaskolka
28. máj 2024

Normálne im povedz, som v práci, nemôžem prísť, ahojte.
Toto nie je ani vydieranie, to mi pripadá s prepáčením ako úplná hlúposť od rodičov, aby chceli od plne zamestnanej pracujúcej ženy, nech im vybavuje veci ktoré si oni môžu zariadiť sami. Veď ak je otec na dochodku, tak aký problém má s tým sedieť doma a počkať na výmenu umývadla ci kuriéra?
Ja by som povedala slušne raz, druhýkrát, aj nepochopia, tak by som už "zhukla" a hotovo.
Nepoviem samozrejme pomôcť, ak skutočne si to naplánujete vopred, ide o dačo súrne alebo náhle sa vyskytne fakt dáky zdravotný problém,tak odviezť k lekárovi a podobne..
Ale toto by som netolerovala, rodič nerodič

mila23
28. máj 2024

ak by boli rodicia stari alebo nevladni - tak to pochopim,ale takto? skus mame povedat,ze potrebujes aby ona u teba doma bola pol dna,lebo ti ma prist kurier a Ty si v praci...alebo posli otca nieco vybavit na druhy koniec mesta,ze Ty nemozes....mozno sa potom uvedomia

simca06022011
28. máj 2024

normalne osobne ked tam budes, tak im oznam ze pracujes a treba aby to pochopili, ze nemozes hocikedy riesit ich zalezitosti doma... otec je na dochodku = moze mame pockaj aj kuriera, aj riesit umyvadla a vybavovat veci. Ja napr. v praci vypnem zvonenie... potom vybavim ak volali rodicia = zavolam, porozpravam sa, mama neustale riesila, kedy pridem/nepridem a toto a hento = bohuzial nepridem, tiez musim doma upratat, oprat, idem cvicit atd... (nemali sme este dieta)... zvykli si. Len na to treba ist s rozvahou a nenechat sa vydierat citovo. Keby to bolo nieco vazne naozaj, ze treba si zobrat dovolenku a pomoc im, ok... ale kurier ? umyvadlo? lebo kozmetika, kadernicka, kamosky? :DDD nebooj zorganizuju sa.
Podla mna vyletelo vtaca z hniezda a hladaju trosku aj zamienky, aby ta "otravovali", aby si nezabudla ze su 🙂))

reanda
28. máj 2024

co by som robila? asi by som dostala zachvat smiechu.. a spytala sa mamy, ci nepotrebuje nejake liecenie, ked si mysli, ze si budem brat z prace dovolenku, aby ona mohla ist za kamaratkami 😀 .. a asi by som im prestala dvihat telefony

refly
28. máj 2024

Wow, padnuté na hlavu...
"Potrebujem zarábať peniaze. Ak sa nedostavím do práce, tak ma vyhodia. Ak ma vyhodia, tak ma budete sponzorovať VY. Môj plat je xy€ mesačne. Môžete si dovoliť xy€ mesačne, ak teda nechcete aby som chodila do práce?"

Ako.... úprimne nechápem, lebo ich správanie nemá žiadnu logiku. Ako keby prvý krát v ľudskej spoločnosti.

betulinka1
28. máj 2024

Musíš nastaviť hranice hneď na zaciatku. Ak ich nenastavís teraz a budes im ustupovat, tak to bude horsie a horsie. Rozumej tomu tak, že laska k rodičom má tiež hranice ako ti ich dávali oni, ked si bola dieta. Vekom rodičov sa to otáča a hranice musis nastaviť ty. Myslím to v dobrom. Naucit sa povedať nie, je základom na prezitie. Mala som mamu, ktorá svojim rodičom nevedela povedať nie a bolo to vážne hrozné, vekom len horšie. Celé moje detstvo bolo o prisposobovaní sa programu a požiadavkam starých rodičov. Keď mama zomrela, automaticky prešli na mňa, lebo ich dalsie dcéry od rodičov zdrhli hned po strednej škole stovky kilometrov ďaleko a chodili len 2x do roka. Akože aký teror začal, to by bolo na knihu.

0silvia0
28. máj 2024

milá mama a otec, nie ste ešte geriatrickí pacienti, ste mladí, vitálni, 60-nici, tak si svoje veci riešte sami, aspoň vám prejde čas.

bluka2
28. máj 2024

Vôbec by som na takéto absurdne otázky nereagovala

mamina7070
28. máj 2024

napis im ze v praci emozes dvihat sukromne hovory a nauc sa nedvihat ak je nieco surne (vysvetli co je surne nehoda uraz atd) nech pisu sms
a ze ty pracujes a ak mas prist v case prace tak ti musia ten cas zaplatit oni tiez pracovali a toto co vyzaduju je mimo normu a je to uplne nevhodne

ak nevladzu nech idu do domova dochodcov

rusalinka
28. máj 2024

Sa ich opýtaj, že keď oni chodili do práce, či len tak mohli odísť ako si zmysleli...
A normálne im povedz, že nie, si v práci a hotovo. A keď ťa začne citovo vydierať, tak zlož. Akože haló...!

dorottka
28. máj 2024

Vyzeraju ako paradni sebci a je mi normalne smutno kvoli tebe. Nepomoze nic, len povedat, nemozem a bodka. Aj nechcem by malo byt v zdravych vztahoch dost. Ale obavam sa, ze z toho, co si napisala, to normalne neprijmu. Drz sa.

luccija
28. máj 2024

Keď už teraz robia toto nechcem vedieť čo budú robiť o pár rokov neskôr Ja som za pomoc pravdaže, ale nie takú, že mama sedí u kamarátky či na kozmetike a otec je na dôchodku a ty si jediná nenahraditeľna🙂

lauruska_sumienka
28. máj 2024

nastav hranice a obrn sa trpezlivostou. nepovol zeby si si napr. zobrala volno aby si im nieco urobila, slusne povedz ze im rada pomozes ale az po pracovnej dobe alebo cez vikend. inak to nejde, ved potrebujes financie na najom, na stravu, na bytie. alebo sa spytaj ci ti oni budu platit vsetky tvoje vydavky?
ci ale pekne toxicke psycho zacinaju vytvarat. toto zacni rychlo riesit lebo este ty budes mat nejake zdravotne problemy z tych vsetkych stresov.
neboj sa, chce to sice na zaciatku vela sil ale potom bude dobre 🙂

timing
28. máj 2024

Noo tak nenechaj sa citovo vydierat. Mama si svoje plany,zabavu chce uzit tak povie cokolvek aby si sa o " neprijemnost" postarala.
Vydrzat a nepolavit. Opakovat, chodim do roboty tak ako ty s ocom ste chodili. Planuj si objednavky tak aby si v ten den bola doma

michelle567
28. máj 2024

Som v práci, nepustili ma, nedali mi dovolenku ktorú som nemala nahlásenu, mala som v práci vypnuté zvuky, otec je doma nech to vybaví, nebudem si na toto míňať dovolenku...a dookola.

ivka225
28. máj 2024

Povedz že by si strašne rada prišla, ale nadriadený ti to neumožňuje. Daj im číslo na svojho nadriadeného, nech ťa od neho "vypýtajú". Akurát že tam hrozí, že mu aj naozaj zavolajú 🙂

lukbe
28. máj 2024

Počas pracovnej doby nedvíhalť mobil. Potom vybaviť, ale vo svoj prospech.Ak sú to len ich výmysly a hlúposti, napísať správu.

masinka
28. máj 2024

Niektori rodicia vekom zacinaju byt ako pubertiaci ( a neskor potom ako male deti). Moja mama ma tiez posielala vybavovat kadeco, napriklad do Socilanej poistovne s tym, ze : "ona nevie do ktorych dveri ma ist". Lebo ja urcite viem len tak z brucha kde sedi tetuska co konkretnu zalezitost vybavuje. Tak som to riesila tak, ze som zavolala na vratnicu a mame som oznamila ze pojde tam a tam, cislo dveri 506. Aspon sa nemohla fukat ze jej nepomozem.

rorino
28. máj 2024

Tak skús ísť na nich podobne.,Že dáš v práci výpoveď,aby si im bola plne k dispozícii,ale že nech ti potom oni dávajú výplatu,a platia všetky odvody .A v práci by som im nedvíhala telefón,príkaz nadriadeného a basta.

janezz
28. máj 2024

Ja by som mame najbližšie bud nedvihla a iba poslala sms že mám poradu a neskôr sa ozvem alebo dvihla a potichu povedala ze sa mi momentálne nedá volať, že sa ozveš neskôr. Vybavené, len skúšajú toto musíš zastaviť hneď na začiatku.