Proste ma nebaví život

16. aug 2021

Nebavi ma to. Nebavi ma zit existovat fungovat. Nemam radost nemam chut prezivat. Proste kazdy den znovu a znovu vstat starat sa o deti. Beriem antidepresiva nakolko to bolo so mnou az tak zle ze som sa chcela zabit. Neviem ako fungovat ako sa nakopnut. Mam male deti skveleho manzela. Starsi je autista ide do skolky od septembra bojim sa ako to zvladne. Behame po liecebnych pedagogoch logopedoch vysetrenia poradenstva vsetko. Som smutna. Neviem co by mi pomohlo. Nechce sa mi uz byt doma maly ma este len rok manzel nechce aby som sla do nejakej prace a vlastne mne sa nechce ani byt doma ani ist do prace ani nic. Ja neviem ako sa dostat z tohto stavu

andrea_prestastna
16. aug 2021

Zmen doktora, rychlo

1andrea111
16. aug 2021

Skús niečo zmeniť, akákoľvek malá zmena pomôže, vyhradiť si čas pre seba na niečo čo Ti bude robiť radosť

marianarem
16. aug 2021

Vymysliet nejaky oddych. Kamoska mala taketo stavy pri prvom synovi, tiez na liekoch. Nasli si opatrovatelku na par dni do tyzdna, ani nie na cely den, ale len na par hodin. Za ten cas si ona oddychla, prepla, doteraz hovori, ze najlepsie investovane peniaze.

sasitimi17
16. aug 2021

Ja tak odveci napíšem, že akosi často sa tu objavujú príspevky a témy ako sa ženám nechce starať o deti a sú na nervy z toho všetkého, nezdá sa Vám ?

katkaseiner
16. aug 2021

nemas nejaku kamosku ktora ma tiez autistu? Mozno by ste vedeli si pomoct, poradit... ako ja ta uplne chapem, ja po polroku som isla naspat do roboty lebo som ten domaci stereotyp nezvladala. Mne pomohla praca. Tebe by mal prave pomoct dobry lekar... a okrem lekara zmen nieco aj v rodine... chod na nejake kruzky, jogu, proste nieco co ta naplna. Nie je nic na co sa vies tesit? Mna povzbudi aj ked si zabookujem dovolenku a vobec mi nevadi ak je o pol roka... ale to som len mozno ja.

heleninamama
16. aug 2021

@sasitimi17 Je to aj dôsledok nastavenia slovenskej spoločnosti, ktorá očakáva, že žena musí nielen rodiť, ale aj byť s deťmi automaticky šťastná.
Keď sa tu objaví príspevok, že nejaká deti nechce, presviedčajú ju, že to určite príde. Keď sa rieši neplánovane tehotenstvo, ihneď nastúpi PRO-life úderka a dookola tlačia kaleráby, ako sa všetko porieši, ako to bude super mať 3, 4 a viac detí. Úplne najradšej mám, keď to píšu ženy, ktoré v iných diskusiách riešia, že s deťmi majú problémy výchovného charakteru, s mužmi zas vzťahové...
Materstvo sa veľmi idealizuje, doslova sa berie ako naplnenie života ženy (akoby ona sama bola bezcenná a jej život nezmyselný, kým neporodí) a mám pocit, že sa cez médiá doslova natláča obraz šťastnej matky - celebrity ukazujú deti ako doplnok dokonalých životov. Matky na obrázkoch vždy žiaria šťastím. Do sveta vykrikujú len samé pozitíva. A tak do toho mnohé ženy skočia po hlave. Lenže, nie každá je na to stvorená, navyše niekedy stačí blbé načasovanie tehotenstva a pôrodu, nejaký zdravotný problém s dieťaťom, vzťahová kríza... A žena si uvedomí, že je v pasci. A na dlho. Možno aj navždy. A prídu depresie. Obohatené o trápenie, že nezvláda takú samozrejmú úlohu ženy ako je materstvo.
Pre mňa osobne je materstvo tiež obeta a strašne veľa mi vzalo. Dúfam, že zas niekoho týmto vyhlásením nepohorším, obzvlášť dlhoročné snažilky. Ako, deti sú super, ale môj život pred nimi bol tiež - možno aj lepší. A kým zas odrastú, budem na mnohé veci stará. A nie všetko sa s nimi realizovať dá... Respektíve, niekedy sa aj dá, ale nedáva to ten pôžitok.

brita7777
16. aug 2021

No mna tiez ten kolotoc pri deckach nebavi niekedy musim povedat, niekedy mam chut sa zbalit a odist. Je to narocna uloha byt matka - rodic, fajn, ze mas partnera aspon co podrzi. Moj ma poruchu osobnosti a takze pomoz si sam. Neporadim asi velmi, ale skus si vybavit psychoterapiu u niekoho kto je citlivy a empaticky, neviem ci ti viac vyhovuje muz ci zena, urcite by som to skusila, keby som na tom zle. Tiez kamosku aspon jednu mas isto by som sa vyzalovala aspon. Drzim palce

denden77
16. aug 2021

@heleninamama
👏👏👏
perfektne zhrnute

brita7777
16. aug 2021

@heleninamama musim povedat, ze aj ja to niekedy tak citim a ten tlak okolia, aj rodiny napr. aj ked to mi moze byt jedno, je obrovsky. Dokonalost a bezchybnost je narocne drzat ten level, si to zhrnula.

lenvam
16. aug 2021

@heleninamama lepšie by som to nenapísala.Presne tak celebrity majú dieťa ako módny doplnok a väčšinu času sa im on niekto stará ale to už je tabu respektíve nepodstatné,dôležitá je nacancana foto niekde na titulke

sasitimi17
16. aug 2021

@heleninamama Je to o nastavení človeka. Bud sa budem porovnávať s “celebritami”, utápať sa v žiali že nežijem ako oni alebo vyhodim telku vykašlem sa na média a na všetky dokonale instagramove účty a budem sa sústrediť len na seba a svoju rodinu aby nám bolo dobre.

Ty sama si vyberáš co chceš vidieť, čítať, ako chceš žiť. Ani to dieťa ktoré ta tak veľmi obmedzuje sa samé nepýtalo na svet, ty si sa rozhodla že budeš matkou.

@lenvam Tak načo ich sledujete? To naozaj vás tak vedia vytočiť akože celebrity s načančanými deťmi a fotkami ?

anja27
16. aug 2021

@heleninamama joj pises mi z duse. Ja uz taham na 30 kazdy mi hovoril to pride vekom. Mam slveleho partnera ale neprislo to stale..uz od mala som hovorila ze ja deti nechcem. Mam deti rada o tom to nie je ale necitim tuzbu zatial mat dieta. Ale okolie zacina tak tlacit ci v praci ci najma z partnerovej rodiny ze miestami zacinam sama osebe pochybovat ci nie som sebec ze deti nechcem a ci by som predsa to jedno mat nemala aby som to casom nelutovala. Je to celkom narocne odolavat tlaku okolia ale viem ze musim spravit tak ako to citim inak budem nestastna. Deti mozu takisto naplnit zivot ako aj pripravit on. Mam velmi nevativny priklad v mojej mamke ktora ostala sama na tri deti z toho jedno dozivotne odkazane na nu a teda svoj zivot prakticky nema. Je to velmi narocne ona to sice nelutuje ale verim ze keby deti nemala mala by zivot omnoho lepsi..

heleninamama
16. aug 2021

@sasitimi17 Ja rozhodne nie som typ, ktorý niekoho úmyselne sleduje. Tomu sa proste nedá uniknúť, ak nežiješ niekde na samote. A som aj pomerne psychicky odolná. Ale tiež som bola občas frustrovaná, ubitá každodenným stereotypom a pýtala som sa sama seba, kde sú tie úžasné materské pocity? Prečo sa necítim taká spokojná ako iné ženy, ktoré som videla postávať na ihrisku? A prečo nemám doma taký poriadok a vždy dokonalo oháknuté a farebne zladené deti?
Zlepšilo sa to až nástupom do práce, keď decká podrástli. Ale vždy hovorím - odkedy mám deti, ani na tie víkendy sa neteším ako kedysi 😂.
A veru, lockdown mi dal tiež zabrať - nám všetkým v rodine. Žiadne hurá, konečne sme všetci nonstop doma, môžem byť 24 hodín denne s detičkami, variť, kváskovať, piecť do nemoty, hrať sa na dvore a prechádzať sa po prírode... A tiež som si prečítala od niektorých žien svoje, keď som to tu napísala. Proste, každý je iný, čo niekomu vyhovuje, to je pre druhého peklo.

sasitimi17
16. aug 2021

@heleninamama tak si netreba nič robiť z toho, ja to ani nieže úmyselne ignorujem ale neprikladam tomu žiadnu váhu ani pozornosť.. proste mi je to jedno kto ako žije
A mimochodom jedna vec je ako sa tvária ženy na ihrisku, ale druha vec je ci naozaj sú take spokojne ako sa tvária
Ja osobne mám tiež nejaké problémy, ale vonku to nedávam najavo, možno si tiež o mne pomyslia aká som šťastná a spokojná (čo vlastne som) ale takisto ako každý človek mám nejaké problémy (neverím ze každý ma úplne dokonalý bezchybný život)

mpg
16. aug 2021

Každý má aj nejaké ťažkostí a keď pôjde dieťa do škôlky, bude možnosť stretávať sa s inými mamami, ktoré majú podobné dieťa (ak ide do špeciálnej) a ak do normálnej, tak aj s takými mamami sa dá porozprávať. Keď máte dve deti, možno druhé bude celkom v poriadku a o dve deti sa treba starať, byť vyrovnaná a silná. Treba všetko robiť ako sa najlepšie dá a tešiť sa z toho, čo máte.

autor
16. aug 2021

@heleninamama uplne si mi hovorila z duse presne takto sa citim. Nejak som ocakavala ake bude vsetko super a miesto toho som ubita frustrovana smutna nestastna. Ja svoje deti milujem viac nez cokolvek len ten zivot je pre mna tazky a pripadam si akoby som ja uz ani neexistovala a vlastne neviem ani naco cakam co sa kedy zmeni neviem to vyjadrit no niesom stastna aj ked by som mala byt

autor
16. aug 2021

@mpg ja nemam nejake kamaratky vzcsinou sme len zavreti na dvore na dedine. Nema kto k nam prist alebo ja dakam ist. Ja som v podstate len zavreta doma a nic ma nebavi

autor
16. aug 2021

@mpg a som zvedava ci ten druhy bude v poriadku sledujem ho a tiez nereaguje ako by mal

autor
16. aug 2021

@brita7777 ano ten tlak z kazdej strany ze ja vlastne nemam preco byt smutna a co ved vsetko je super

bluka2
16. aug 2021

A v čom je problém nebyť zavretá? Vziať sa a ísť dakam hocikam? Napríklad na stránke Skyscanner môžeš nastaviť, že hocikam a nájde ti najlacnejšiu letenku na zajtra, niekam, kde si to s deťmi uzijete a nemusí to stáť vela. To by si možno potrebovala.
A práca na polovičný úväzok by bola možno taký kompromis, že aj si oddýchneš od detí a aj sa to bude dať zvládať nie o držku ako na plný úväzok

autor
16. aug 2021

@andrea_prestastna ved to ona mi stale opakuje ze vydrzat a ze lieky su dobre nastavene a ze vyzeram uz celkom dobre ale ja sa tak necitim

autor
16. aug 2021

@bluka2 s detmi sa neda nic uzit vkuse okolo nich treba behat a len vrieskaju robia si zle. Teraz v nedelu ideme na ukrajinu s tym starsim ja a on na delfinoterapiu vobec si neviem predstavit ako to tam zvladnem som z toho v strese ale robim to kvoli nemu

bluka2
16. aug 2021

Koľko máš deti a v akom veku?

autor
16. aug 2021

@bluka2 2 deti jeden ma rok a druhy 3 roky

sasitimi17
16. aug 2021

A tvoji rodičia a mužovi rodičia ? Keby aspoň dva krát v týždni by sa striedali raz jedny raz druhý a zobrali by ti deti ? Manžel keby ide niekde cez víkend so starším na výlet ? Mladšieho dáš mame a mala by si sobotu len pre seba
Za chvíľu začína škôlka starší bude tam a malého zas cez týždeň daj aspoň raz mame alebo svokre
A ty za ten čas neupratuj nevar ale rob čo by si chcela keď aj len ležala na gauči s nohami vyloženymi

brita7777
16. aug 2021

Ja mam tiez 3 a 5, takze presli sme si aj 1 a 3. A bohuzial musim povedat, ze tato kombinacia mi pride uplne zla. Ano clovek sa nezastavi, furt v sebe nieco, potom sa samozrejme aj mojkaju, ideme aj von samozrejme cez vikend, ale my zijeme v zahranici momentalne tu dost uz prsi, leto konci, takze zabavit ich cez vikend fakt odratavam hodiny do ich spanku a tiez by som si to chcela viac uzit, s exmuzom si ich teraz delime pol na pol takze aj pre nich aj pre nas je to nova situacia, co tiez nepridava, tu bohuzial nedavaju matke deti full time a ani nvm ako by som to zvladla aj ked je problemovy, vie sa o nich postarat, niekedy mam pocit, ze mu to ide aj lepsie, ale to zase si vravim, ze niekto tie deti vynosik predsalen a porodil. Mne pomoha sport, aj ked intenzivne som zacala az teraz konecne bo unava nepustila, sport je ideal, plavanie, beh.
Moji rodicia nic, nula bodov, maju svoje problemy a nevladzu mi pomoct, a ako vravim zijem mimo svk momentalne, muzovi rodicia, ten ma iba otca ten uz ma cez 75 a ten ozaj fakt tak na 2 hodky raz za dva mesiace ich ma niekedy ani to nie.
Keby som bola mudrejsia prv, asi by som do toho uz nesla. 😄

autor
16. aug 2021

@sasitimi17 ja mam uz len ocka a on chodi do prace a maleho este nepostrazi lebo sa boji ani by ho neprebalil. Manzel ma uz len mamu ale ta byva dalej od nas. A neviem ci by si s nim ona poradila keby ho tam dam na cely den. Ma uz 64 rokov nikdy ho neprebalila ani nekrmila tak si to neviem dobre predstavit. Ona skor ho tak rada ponosi pohra sa snim ale ked uz place tak zacne stresovat ze nevie co a nim ma urobit.

ktochytavzite
16. aug 2021

no mala by si aspon chodit na prechadzky do dediny,ked uz aj klebety zbierat,to ze si v tom dennodennom stereotype je zle,skuste aspon do obchodu oesi ist alebo tak na ihrisko medzi ludi,s detmi alebo len s tym jednym,rocnym,no sa to zmeni ked deti podrastu a ty budes mat aj iny rezim ako to co mas kazdy den

katkami123
16. aug 2021

Ahoj. Veľmi mi pripominas moju susedu tiež ma chlapca autistu. V prvom rade sa tvoj psychicky stav nezlepší ak sa budeš izolovať od spoločnosti a od ľudí. Aj ona sa izolovala a bála s ním ísť napríklad iba na hlúpe kúpalisko, lebo sa váľa reakcii okolia, keď napríklad dostane záchvat. Treba mat ľudí okolo jednoducho na háku a žiť si svoje. Nesmieš sa kvôli synovi izolovať. Začni chodiť na skolkske ihrisko, nech si zvyká byt aj medzi deťmi, síce budeš musieť byt v strehu, ale časom sa jeho spravanie k deťom bude zlepšovať a bude vedieť čoraz viac s deťmi vychádzať. A hlavne tebe aj na tu polhodinku aspoň pomôže rozhovor s nejakou mamickou. Chod veľa na prechádzky po dedine, aj so synmi a neboj sa pristaviť pri niekom a trochu porozprávať, keď na teba prehovoria, rozvíjajte koncerzaciu a nesnaž sa ju ukončiť. Mat autistu je veľmi vyčerpávajúce, pretože prebalovací neustále vysvetlovat niekoľko tisíc krát za deň to iste do kolá. Hlavne neži iba doma medzi 4 stenami. Nepíšeš aký druh autizmu ma a či ste boli na diagnostike. Ono, keď pôjde do škôlky, zase to bude o niečo lepšie, oddýchnes si od kolobehu okolo neho, budeš mat viac času na seba. Len ten čas nestrav doma.

andrea_prestastna
17. aug 2021

Nie, mne ani psychiater nepomohol nasla som psychoterapeutku novu a bez liekov dokonca iba tryptofan som brala a neskutocna zmena vo mne ten pocit stastia a slobody, ale plakala som u nej celu hodinu ozaj😊