Problémy v rodine

mileena300
25. okt 2020

Dobrý deň,

potrebujem poradiť alebo možno len usmerniť som študent denného štúdia na vysokej škole v 2. ročníku rodičia sú už pár rokov rozvedení na súde ma chcela do starostlivosti matka mám 2 súrodencov brata ktorý má 37 rokov a sestru, ktorá ma 27 rokov. Matka so sestrou pracujú v zahraničí takže doma sa nezdržujú, maximálne keď prídu občas na Slovensko. Ja som býval sám v garsónke asi rok po tom čo odišla sestra pracovať za mamou, lenže sa tu nasťahoval brat. Garsónka je veľmi malá a žijeme tu dvaja brat sa tu nasťahoval po tom čo odišiel z roboty a končil mu podnájom. Dostal odstupné do 20 tisíc eur plus potom zo sociálnej poisťovne dostával 1000 €mesačne býval tu zadarmo a nehľadal si ani robotu ani podnájom. Najprv mi to nevadilo keďže sem prišiel po skúškovom v zimnom semestri a skúšky som mal všetky ukončené. Tento rok je to už 11 mesiacov čo tu býva zadarmo a nič tu nerobí ani nepratá ani neprispieva do spoločnej domácnosti, venčí psa a prípadne mu kupuje jedlo. Minulý rok na Vianoce som začal pratať lebo som čakal či aspoň na VIanoce niečo urobí akurát ma zdrbal, že čo pratám na Vianoce že on je hladný a chce už jesť, že ľudia o tomto čase už na Vianoce dávno majú po večeri a to boli len 3 hodiny poobede. Tento rok sme na škole prešli na full dištančnú formu číže musím byť pripojený na počítači a odpovedať cez mikrofón ale nemám tu Žiadne súkromie brat tu niekedy telefonuje inokedy mixuje s mixérom ale veľmi som to neriešil. Raz mu vadilo, že som pozeral video cez telefón a mal zapnutý zvuk na počítači a už som bol veľmi rozčúlený, že ja som tu doma nemôžem tu mať súkromie brat tu porozbíjal pár vecí fakt vôbec nepratá ani nič po 10 mesiacoch sa spýtal či máme doma metlu. No tak som mu povedal že keď mu to vadí nech sa odsťahuje nato sa ma spýtal, že či on ma nejako obťažuje keď mám prednášky a semináre tak som povedal, že hej a on mi povedal že bude ešte viacej. Minulý týždeň keď som mal prednášky a semináre si pustil na počítací alarmy výbuchy streľbu začal tu mixovať telefonovať alebo podobne ešte viacej. Keď som pratal byt pustil som si hudbu aby sa mi lepšie pratalo a miesto toho aby mi pomohol tak naďalej ležal na posteli a pustil si znova alarmy sirény a hlúposti lebo jemu vadí moja hudba ale nepomohol mi. Naštval som sa a povedal som mu že do týždňa sa odsťahuje lebo tu nemá trvale bydlisko a nemá tu čo robiť. Na to zavolal matke ktorá je vlastník bytu so slovami "Mamii ? vraj že sa sťahujem počula si o tom niečo ? Brat mi teraz také ultimátum dal". MAtka sa ho zastala ja som teraz ten najhorší, že jej syna vyhadzujem z jej bytu, že ja v tom byte nemám žiadne právo, že jediný kto odíde budem ja. Na ďalší deň mi volala aj sestra, že čo si to dovoľujem, že ja v tom byte nemám žiadne právo ani nič, že som egoista keď chcem svoje súkromie a sebec a že mám odísť ja. Nakoniec sestra povedala, že v robote podáva výpoveď príde v januári a že mi budú robiť zle obaja. JA som stratený neviem čo mám robiť mama sa mi stále vyhráža že mi nebude posielať peniaze a nebude sa o mňa starať vkuse prežívam nejaké stresy vydieranie teraz je proti mne otočená celá rodina a už nevládzem. Veľmi rád by som si dokončil vysokú ale nemám nárok ani na soc. štipendium keďže mama má vysoký príjem. Je to naozaj tak, že nemám žiadne práva na súkromie na pokoj ani na nič ? môžu ma len tak vyhodiť z bytu keď som študent? Príde Vám, že som egoista a sebec keď som chcel aby brat odišiel po 12 mesiacoch ? fakt už neviem čo ďalej posledné dni mám len depresie a úzkosti necítim sa doma vôbec dobre keď viem, Že ma tu nikto nechce a mám 3 mesiace nato aby som sa odsťahoval. Do toho ešte tá koronakríza pochybujem, že si nájdem prácu fakt som stratený.
Ďakujem za každú radu

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
grace55
25. okt 2020

@mileena300 riesenim by bolo prejst na externe studium, najst si byvanie a pracu a postarat sa sam o seba.Ked su vztahy takto rozvratene, nic ine nezaberie.

pribinak
25. okt 2020

Načo sa chceš tlačiť v garsónke? Čo si šiši? Nájdi si podnájom a hotovo. Ak nemáš dosť peňazí, tak si pre prenájmi len 1 izbu v byte. Stojí to pár EUR

Inak od matky máš nárok na výživné. Pokial študuješ dennou formou

loginexistuje
25. okt 2020

oslov otca ci nemozes ist k nemu mame povedz ze chces vyzivne alebo pripadne od oboch a najdi si niekde prenajom 1 izbu a budes mat klid

pribinak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
25. okt 2020

@mileena300 výživné od 2 rodičov + rodinne prídavky + nejaká brigáda, a pri troche skromnosti kľudne si zaplatíš podnájom a aj ostatne výdavky
Možno máš nárok aj na štipendium či študentskú pôžičku

mileena300
autor
25. okt 2020

no problém je ten, že matka hovorí, že keď na nu podám žiadosť o výživné tak odíde z roboty príde na slovensko a nezamestná sa a mne prisúdia len 27 €alebo koľko je minimum

pribinak
25. okt 2020

@mileena300 z čoho bude mama zit? Z pomsty? Skôr či neskôr sa bude musieť zamestnať a nemyslím si, že len tak by odišla zo zahraničia.

pribinak
25. okt 2020

@mileena300 kde je výživné od otca?

mileena300
autor
25. okt 2020

dostávam mesačne 100 e

pribinak
25. okt 2020

@mileena300 požiadaj o vyššie, 100 na VS študenta je pomerne malo. Ale rieš aj mamu

mileena300
autor
25. okt 2020

ale je tu možnnosť, že skonči v base lebo sestre vadí, že s ním mám dobré vzťahy a, že kvôli jeho peniazom sa "rozťahujem" a že ma húcka proti bratovi a proti matke a podobne tak jak príde tak ho chce ísť zažalovať za dlh čo jej ide na výživnom tak neviem. A keby som sa súdil s matkou ako dlho približne trvá súd s otcom sa to ťahalo veľmi dlho ale on bol nezamestnaný

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
25. okt 2020

@mileena300 Ak sa mama vrati a nebude pracovat a budes od nej dostavat minimalne vyzivne, tak by ti mal vzniknut narok na socialne stipendium.

loginexistuje
25. okt 2020

@mileena300 neboj sa sudy nie su blbe tolko by jej nedali ma moznost ist robit do zahranicia pekne podaj navrh na vyzivne (neodkladne)

lija22
25. okt 2020

@mileena300 preco je mama taka zla voci tebe a taka zhovievava voci bratovi?

zuzpar
25. okt 2020

Aj si im skusal vysvetlit aky je problem?

leuchtturm
25. okt 2020

aky odbor studujes? S asocialmi nepohneš. Najdi si nove byvanie, podnájom alebo nejaku izbu v studentskej WG a hladaj si brigady.

ericavargo
25. okt 2020

autorovi: ach, tazko sa to citalo, sustred sa na skolu, na internat nemozes ist? ak ta skola bavi aby si ju dokoncil, ked si najdes pracu, osamostatnis sa. Brat mal prispievat na domacnost od prveho dna co sa tam nastahoval, to co je za charakter, ze sa nehanbi..a toto co si napisal na mk, posli aj mame nech si precita, nemoze ti brat robit naschvaly, ked sa ucis do skoly a na prednasky, ze si nahlas pusta hry a pod.., to co je za cloveka? aky ma problem? nech si radsej v 37 zenu hlada a nie brata terorizovat..kazdopadne, v takom malom 1izb. byte nie je priestor pre dvoch samostatnych dospelych, on by si mal najst byvanie, roky na to ma, otazka ci je toho aj schopny..a kym studujes pytaj si vyssie vreckove, 100 e v dnesnej dobe je malinko a ked sa covid ustali, najdi si brigadu...drz sa!

adkka_
25. okt 2020

@mileena300 ja som studovala na VS, popri tom som si zarabala v kaufe pri pokladni, za kazdy mesiac som si dokazala zarobit min. 150€ ale boli mesiace kedy som zvladla aj 200€ - taka je max vyska ak mas brigadnicku cinnost aby si neplatil odvody z vyplaty. Byvala som v jednej izbe, ktora ma stala 67€. Teda 133 mi vychadzalo na zivot, ak si k tomu pripocitas pridavok na dieta ktory si uz mozes dat prevadzat na svoj ucet a + nejake to vreckove stanovene sudom ako vyzivne, si v suchu na tych par rokov co treba dostudovat. Vsetko sa da len sa treba chciet a snazit si vybavit, necakat ze ti “pecene holubky” spadnu z neba rovno do ust ak vidis ze s rodinou sa dohodnut neda. Otec aj ked pojde do vezenia, ak ma urcene vyzivne musi ho platit, vo vezeni tiez ludia pracuju a z vyplaty v prvom rade odvadzaju vyzivne az ostatok daju pracujucemu. Matka chce s cim vyzit ked chce dat vypoved :D z coho bude platit ten byt a z coho bude zivit henteho 37 rocneho prizivnika? Neboj sa, pracu si udrzi lebo musi. ;) len ty nesed so zalozenymi rukami, zavolaj na upsvar ake su tvoje moznosti v ramci financovania, vysvetli om svoju situaciu, na to socialni pracovnici su. A ich uz len postav pred hotovu vec.

zuzap33
25. okt 2020

@mileena300 mama výpoveď nedá. To sú len také smiešne hrozby pre teba, aby si bol ticho. Kde by bývala? V tej garsónke s tými dvoma? Za týždeň by sa zožrali navzájom. Kontaktuj otca a daj mamutna súd ohľadom zvýšenia výživného. Potom sa prenajmi izbu, dostuduj. Popritom si musíš privyrabat brigadne. Veľa úspechov. Budeš to mať ťažké, ale vyzeráš na inteligentného, mladého muža, z ktorého niečo bude 👍

mileena300
autor
25. okt 2020

Dobrý deň na internát nemôžem ísť lebo študujem v meste kde aj bývam a internáty sú udeľované podľa km od školy ale v poriadku sa dá nájsť podnájom tiež to vidím ako jedinú možnosť problém sa im nedá vysvetliť lebo mňa nikto nepočúva každý si ide len svoje bratovi som dal ultimátum po tom čo som naposledy pratal keď som si pustil hudbu a on mi do toho pustil sirény ale nepomohol mi že do týždňa sa vysťahuje lebo na toto už nemám nervy a 37 ročný muž volal mamke ako malý chlapec... Voči mne je matka taká zlá lebo ona je alkoholička nie úplný ožran ale veľa vypije a brat ju klamal asi 3 roky že je nezamestnaný, žije z dávky v hmotnej núdzi a že si občas privyrába v Kauflande nepovedal jej ani, že dostal dokopy 21 tisíc € ako odstupné . V minulosti nám ako tak pomáhal finančne keď u nás ešte v starom byte býval pred rozvodom rodičov lebo matka len pila a nič neriešila tak sa mu cíti byť taká zaviazaná aspoň si myslím a on sa jej tak líška a podlizuje klame jej chodia spolu na výlety keď príde na Slovensko a ja taký nie som keď mi poslala jeden týždeň 50 e a na ďalší mi volá, že som kripel zlodej a zdochnem a vyhráža sa mi políciou pokiaľ jej ich nevrátim tak sa jej nebudem podlizovať a všeobecne ju nerešpektujem a ďalej jej vadí, že som si po 7 rokoch udobril vzťahy s otcom a že mi platí výživné. No a brat keby si aspoň púšťal hry tak by som to viacej pochopil, lebo by aspoň vykonával nejakú činnosť ale toto je čisto, že na youtube nájde napríklad Alarm sound 24h video a púšťa to naschvál. Potom keď robí hlúposti nech je aj ochotný niesť následky za svoje činy

whatever1
25. okt 2020

@mileena300 Z toho co píšeš mi príde, že tvoj brat ti robí zle len preto lebo ho "provokujes". Nezastavam si ho, len sa na to pozerám objektívne. Keď sa nevie správat on, tak aspoň ty sa správaj ako dospelý človek. Tým ze v garzonke vypeckujes hudbu ktorú on neznasa, a ešte v čase keď on práve leží, to by nasralo snáď každého. To ze upratujes je pekne ale tak ako tebe vadi že on púšťa alarmy na PC tak rovnako môže jemu vadiť tvoja hudba. A nehovor, ze si tu hudbu nepúšťal preto aby si mu urobil zle. Nabuduce si daj sluchatka... Jeho konanie nie je spravne, ale ani tvoje nie je v poriadku. Ďalšia vec, tvoje reči o tom ze tam býva zadarmo, tiez provokácia, pretože aj ty tam bývas zadarmo☝️, no a čo že ty si študent, to ti nedáva najmenšie právo vyhadzovať brata na ulicu a polemizovať nad jeho životom a možnosťami. Ako si môžeš dovoliť povedať mu ze tam nemá čo robiť? Chovate sa ako rozmaznané nevyzrete deti obidvaja na hru "kto z koho". Ty ju hráš spolu s nim.....a potom sa stazujes. Nerob mu zle, nerob mu naschvály, nebuď drzý, nekomentuj, nerozkazuj, nechaj ho žiť. Múdrejší ustúpi...ste bratia, určite sa máte niekde hlboko vo vnútri radi len si leziete na nervy. Tak ako on tebe tak aj ty jemu. Prečo je celá rodina proti tebe? Brat ich môže huckat proti tebe koľko chce, tak snáď ta poznajú a vedia aký si. Možno to vedia lepšie ako to vieš ty sám. Skus sa úprimne zamyslieť nad tým co by si na sebe mohol zmeniť, aby sa vás vzťah zlepšil, s celou rodinou. Myslím to v dobrom. Lebo často vnímame len krivdy a nedostatky ludi okolo nás a to co robíme my si casto ani neuvedomujeme.

mileena300
autor
25. okt 2020

Jasné v poriadku no neležal akože spal a nebolo to naschvál stále si počúvam hudbu cez telefón keď upratujem ale áno určite to bola vyhrotená situácia z udalostí minulého týždňa veľmi. nie som dokonalý celý život som mal ťažký ale tak snažím sa byť čo najlepším človekom nemal som hudbu ani na najsilnejšej hlasitosti a boli snáď 3 hodiny poobede. Ale keď vidím ako je zdemolovaný byt jemu to je viac menej jedno nie že by bol rád, že človek po ňom umýva záchod vaňu a všetko a pomohol by mi ešte aj v tomto mi robí zle

leuchtturm
25. okt 2020

tlacite sa v jednej garzonke, mate ponorkovu chorobu.

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
25. okt 2020

@mileena300 odidi z tej posratej garsónky a bude dobre.

lija22
26. okt 2020

tvoj brat je uplny chudak, 37 rovny stary neschopny chuj, ktory od neschopnosti nevie co so sebou tak pusta sireny. wtf. tvoja mater je dobre sibnuta. vyborna rodinka. kamosko hladaj job, izbu na prenajom a odstrihni sa z ich zivotov, lebo ta stiahnu na ich neuroven. drzim ti palce, musi to byt strasne tazke ale este vydrz. zivot mas vo svojich rukach, urob si nejaky plan a ides! drzim palce