Problémy so svokrou a švagrinou

11. aug 2020

Napíšem veci, ktoré ma najviac štvú a akosi sa cez ne neviem preniesť. Svokru som kedysi mala veľmi rada, ale ako sa ona sama o mne vyjadrila, že som veľmi naivná, nejak sa mi podarilo pri nej z tých ružových obláčikov padnúť na zem.
- keď som bola tehotná, skončila som v nemocnici na infuziach, mala veľké nevoľnosti, ani voda sa vo mne neudržala, už išla aj krv, svokra mi stále so švagrinou vyčítali, ze mám malé brucho a ze svokra mala väčšie, že ona pribrala až 25kg počas tehotenstva, ja som pribrala 7kg, a svokra začala v paneláku behať po schodoch zrazu na staré kolena
- potom za nami poriadne neprišli, dokonca predtým ako za nami mali prísť, keď sa dcérka narodila, svokra urobila môjmu mužovi do telefónu takú scénu, ze ich už od vtedy viac nevolame. My sme tam behali za nimi stále aj s malým bábätkom, častokrát sa stalo, ze aj celé 4 hodiny bola v aute cestou nepríputaná na mne, aby neplakala, inak sa ju utíšiť nedalo, proste spätne by som takto už nikdy neriskovala, aj sa nám dcérka pozvracala v autosedačke jeden raz, ešte svokra nahnevaná pomaly na malú dcerku, že sa pozvracala
- Vždy, keď som ešte ani z auta poriadne nevystúpila, tak už mala svokra pripravenú nejakú pichľavú poznámku, že som hneď v ten moment oľutovala, že sim tam vôbec prišla, najhoršie, ze môj muž mi na to iba povie, ze ona je taka a mám si na jej ohovaracky a uštipačne reči zvyknúť i keď mna sa to dotýka
- o dcerku veľký záujem nejavia, minule Vianoce sme tam boli u nich 10 dni a cely čas som čakala, či sa aspoň nerozhodnú ju kočíkovať a nejak si to dieťa užiť, keď už sme tam, tak na 4. deň som im ju ja vychystala a ešte svokor sa ma opýtal, že to či majú s nou ísť iba oni dvaja sami, pritom som na dcerku sama a keď tam už ideme, tak aspoň pokocikovat by ju mohli, nakoniec ju za tých 10 dni kocikovali 2 razy
- svokra strašne ohovára, ale sú to častokrát až take chorobne a vymyslene veci, ze často krát sa to až nedá pocuvat, zvlášť, keď potom tam k ním príde tá osoba na návštevu a zrazu je milá, ze som sa jej začala až vyhýbať, aby som ju nemusela pocuvat a radšej si čítam knihu v izbe
- návštevy sme už obmedzili, tak naposledy sa ku nám vybrala švagriná, ktorá ma 40, žije sama v zahraničí s tým, že mi dala odporúčania ako mám s dcérkou cestovať, aby cestu zvládla . Švagriná príde za svokrovcami, jej rodičmi na dovolenku raz za rok pri tom, na čo som mužovi povedala, že je choré, aby mi dávala odporúčania bezdetna slobodna baba, ktorá rieši iba samu seba a za ten čas ja mám za nimi toľko nabehane, koľko nebude mat ona ani za 20 rokov. Keď tam aj švagriná príde, svokra ju obskakuje ako 5-rocne dieťa, každý deň si povie, čo chce jest, v podstate tam rodicom nijak nepomáha, aby si oddýchli. Co ma zarazilo bolo, keď švagrinej balila kufor a veci doň svokra a švagriná tam ešte pred nami zdržala svokru nahnevaná, prečo jej už do kufra zabalila aj nabijacku na mobil, veď dobre vie, ze ona ju potrebuje mat stále pri sebe a ešte krútila hlavou pri tom a pozerala na nás, ze aká divná svokra je
- Vianoce sme sa rozhodli tráviť už vo svojom novom bývaní a na návštevu sme sa rozhodli ísť medzi sviatkami. Tento krát za nami švagriná neprisla vôbec, odôvodnila to tým, že je pre ňu nepohodlne za nami cestovať a čo mám povedať ja, keď mame takéto cesty s malým dieťaťom, ktorému je krstná. Prišli sme my, ešte mi švagriná vyčítala, ze či ma môj muž tak malo dovolenky, keď prídeme medzi sviatkami na pár dni, tak sim jej odpisala, ze dovolenky ma dosť, ale chceme ju tráviť spolu ako rodina
- keď sme tam prišli, švagriná sa v posledný deň odula, lebo sme išli doobeda na naštvevu ku ich sesternici, z návštevy sme sa vrátili o 12. jej išlo lietadlo večer o 8. odišla na kavu s nejakým chlapom a keď sme prišli z návštevy, už u svokrovcov nebola, bola na káve s tým chlapom. Čakali sme do 3. nech sa dcérka vyspí, potom sme boli pozvaní na oslavu mužovho strýka, ktorý oslavoval 60. Svokre som povedala, či sa takto rozídeme, ze sa so švagrinou ani poriadne pred odchodom nerozlučime, ze cestu mame ťažkú, prídeme ešte my a pred odchodom na oslavu v posledný deň si švagriná odide preč odutá. Navyše ja by som išla na miesto tej švagriná pozrieť si strýka a celu rodinuna oslavu, aspoň na tie 2 hodiny, oslava začala o 1. poobede. Nakoniec strýko pár mesiacov na to zomrel a ani ho nevidela, samozrejme, ani na pohreb neprisla
- nakoniec, svokra ma vždy blbe poznámky aj na našu dcerku, pritom sú to nereálne veci, lebo ani nevie ako doma fungujeme. Napríklad mala rok a pol a ešte nerozprávala a svokra nám na to povedala, že to nerozpráva preto, lebo sa s nou doma nerozpravame. Raz ma to už nahnevalo, keď začala dcerku porovnávať so susedom, ze on už vie to a to a naša ešte to nevie, pritom sa tej našej ani nijak nevenuje, žeby sa dcérka nejak rozvíjala pri nej a s rým chlapčekom je stara mama každý deň. Naša dcérka teraz v dvoch rokoch krasne rozpráva, tak je najnovšie podľa svokry hyperaktivna, proste, všade musí nájsť chybu, lebo nám nevydrží sedieť 4 hodiny v autosedačke.

Hnevá ma z toho všetkého to, ze sú z ich strany na mna kladené take nároky, ktoré oni samé nespĺňajú, ale odo mna očakávajú.

dskjhfdlkdjhl
11. aug 2020

Nebolo to tu uz nedavno? Myslim, ze takmer toto iste som uz citala.

autor
11. aug 2020

@dskjhfdlkdjhl
Za seba toto píšem 1x, lebo som to chcela dať zo seba von, už to všetko dlho v sebe dusim. Ale asi potom nie som jediná, kto si toto zažíva

janinah
11. aug 2020

Príliš riešiš ostatných ľudí,ži si svoj život so svojou rodinou.Švagriná šla kamsi na kávu a nie na strýkovu 60,no a čo?jej vec,nie tvoja starosť.nerozlúčili ste sa poriadne? čo ste si chceli do náručia padať? v dnešnej dobe skype a pod. sa predsa viete vidieť každú chvíľu....že jej svokra balí kufor? nie tvoja vec...a poznámky o mužovej dovolenke či že dieťa slabo rozpráva jedným uchom dnu a druhým von...a vybavené....ty ešte nevieš,čo je to ozajstný problém v živote,tak si nevyrábaj takého ministarosti dokopy z ničoho.

autor
11. aug 2020

@janinah
Cestovali sme s malým dieťaťom hlavne kvôli švagrinej, inak by sme sa ani nevideli. Príde mi slušnosť, keď sa už niekto za mnou trepe niekam, kde sa ten druhy vyjadri, že je to nepohodlne toľko cestovať, sa v deň odchodu s nimi rozlúčiť ako sa patrí, so svojim bratom aj krsňaťom aj so mnou. Podľa mna mi tým človek dáva dosť najavo ako ma berie. Mám sa tam potom tešiť opäť?

autor
11. aug 2020

@dskjhfdlkdjhl
Áno, to som vtedy písala ja, obdivujem tvoju pamäť, od vtedy sa nič nezmenilo, iba sa veci z ich strany stupňujú

zuzanka.zuzu
11. aug 2020

@dskjhfdlkdjhl a ja som to čítala už tretí či štvrtý krát, nemýliš sa... toto je pošahaná osoba 🙄

zuzanka.zuzu
11. aug 2020

tak to tu láskavo nespamuj

autor
11. aug 2020

@dskjhfdlkdjhl
Ja som aj zabudla, že som to tu písala... klobúk dole, ze si pamätáš z pred takej dlhej doby

autor
11. aug 2020

@zuzanka.zuzu
Prosím? To čo ma byt toto?

eliska13
11. aug 2020

Aj ja si to pamatam😊tak si ich nevšímaj, chodievajte tam malo, alebo sa už konečne ozvi nech sa do Vás nestarajú.ty sa nestaraj do švagrinej kedy a s kým pôjde von a pod...veď robíš to, co oni tebe😅evidentne si nerozumiete a silite stretnutia, rozlúčky....sed doma s malou choďte tam 2x za rok na sviatky a bude pokoj

autor
11. aug 2020

@zuzanka.zuzu
No daj, tie linky na ten tretí a štvrtý krát, kto tu je teda pošahaný. Podľa mna je pošahaný tvoj výstup tu, však tu vôbec prispievať nemusíš. Písala som tu naposledy v decembri, na čo som aj zabudla, lebo od vtedy ubehlo veľa času a zase sa toho dosť udialo. Keby som si to pamätala, tak tu nepíšem veci, ktoré som tu už písala.

eliska13
11. aug 2020

Vieš nechcem sa Ťa dotknúť, ale robíš akokeby sa mali všetci klanať, že si prišla ty s vnučkou.Su rodiny kde babky dedovia nechodia kocikovat...prečo si švagrinú nestopla, keď Ti dávala rady ohľadne malej?Všetko dusis v sebe a potom píšeš romány ozvi sa pred nimi spravíš najlepsie

nini1010
11. aug 2020

Niekde v tristvrtke tvojho slohu ma to prestalo bavit.Su ake su ale ty mas zjavne bohovo vela casu popri malej riesit ich.Zi si svoje,par krat k nim povinna jazda,ked budu mat blbe reci tak si nastav mantinely a vysvetli im co sa ti nepaci jasne a strucne a mas pokoj.Co tolko riesis?Svokra ohovara?Zdvihni sa a odi a ked sa bude pytat kde ides tak jej povedz ze ta nezaujimaju ohovaracky druhych ludi.Svagrina sa bude starat tak jej povedz ze jej sice pekne dakujes za zaujem ale ze ked budes od nej skutocne potrebovat radu ze ju oslovis sama.A tak dalej.Co ty tolko riesis nechapem...A nastavujes si ocakavania a potom si sklamana.Mne tiez nikto nepride len tak kocikovat,pochopila som to tak ked potrebujem tak o to poziadam sama.Proste nedramatizujem kazdu malickost.Inak mne ti tak trochu pride ze aj ty rada riesis druhych ludi a ohovaras.

letfenixa
11. aug 2020

Tiež nechápem, že máš čas a energiu takéto kraviny riešiť, ži si svoj život, aj švagriná si žije svoj.

miskakyska
11. aug 2020

Joj,to sú také serepetičky🤨ešte si asi nezažila skutočné problémy duša drahá😬
To si vážne nepamätáš,že toto litánie si tu už písala?😱😱máš zavčasu výpadky pamäte😋

janula12345
11. aug 2020

Ja neriesim, ci si tu uz pisala, ale podla mna to prilis riesis. Bud rada, ze byva svokra od teba dlhee 4 hodiny autom - mohla by aj 4 minuty a bllo by to ovela hlrsie, kafrala by sa vam do zivota este viac. Zi a uzivaj si svoj zivot, svoju rodinu, dieta, manzela... a neries. Pousmej sa iba nad tym, ked ti nieco povie, iba jej s usmevom nieco trefne splechni slusno akoze... a hotovo. Obmedz kontakt co najmenej a mas pokoj, klud a ver, ze toto su iba malichernosti oproti problemom inych zien. Hold nie nadarmo vztah svokra-nevesta je tolko krat omielany aj vtipmi atd...

fliacik
11. aug 2020

Pozri, v našej rodine tiež nie sú najideálnejšie vzťahy, keby som začala opisovať, kto, kde a ako mi za posledné roky ublížil, bol by z toho román, a to by som zahrnula iba naozaj vážne veci. Moja rada je - netrápiť sa a prijať. Tých ľudí nezmeníš, ak sú zvyknutí ohovárať, odúvať sa, hľadať chyby, budú tak konať aj naďalej. Musíš ich len jednoducho prijať takých, akými sú. Zmeniť môžeš jedine seba a svoje reakcie na ich konanie. Nie si na tomto svete na to, aby si sa prispôsobovala nejakému obrazu, ktorý si o tebe ľudia vytvárajú, nik Ťa nemôže prinútiť ísť niekam či robiť niečo proti svojej vôli a presvedčeniu. Nechceš ísť niekam, kde sa vyslovene zle cítiš? Tak nechoď a nemaj pre to výčitky. A rovnako akceptuj aj druhých - že sa slobodne rozhodujú o tom, kam, kedy a či vôbec pôjdu. Nevzťahuj ich rozhodnutia na seba, neber ich osobne a nehľadaj v nich automaticky nejaký útok na Tvoju osobu. Je ľahké súdiť druhého človeka, keď nie si v jeho koži, nepoznáš jeho radosti a starosti a nerozumieš, prečo sa správa práve tak, ako sa správa. Veci sú často diametrálne odlišné od toho, ako vyzerajú na prvý pohľad. Bezdetná slobodná žena nevníma svet Tvojou optikou a Ty zase jej, každá máte iné životné priority a očakávania. Podobne je to so svokrou, svokrom, rodičmi... A že má niekto múdre reči o výchove a pokrokoch Tvojho dieťaťa? No ešte z toho by som si čosi robila. Aj na mňa to poniektoré (aj jedna bezdetná stará dievka z rodiny) skúšali. Rázne som jej dala najavo, že má právo na akýkoľvek názor, ale poprosím ju, nech si ho nechá pre seba. Si mama, najlepšie poznáš svoje dieťa a nie na všetko existujú "tabuľky". Moja dcérka neskoro sedela, chodila, rozprávala, bola hmotnostne ťažšia ako rovesníci, menej obratná. Teraz patrí medzi najšikovnejších žiakov v triede, rýchlo sa učí a jej zrelé myšlienkové pochody ma často udivujú. Čo je dôležitejšie?

pieksamaki
12. aug 2020

Co riesis ostatnych......chapem ze dozrievas....ale uvidis. Dozrejes v to,ze si budete zit po svojom...budete mat svoje starosti a nebudes mat cas riesit kto co.....svagrina nemoze mat pohlad ako vy...nema rodinu....zije diametralne odlisne....
Nevsimaj si to...kazdy ma pravo byt taky aky je....
Od ludi je najlepsie nic neocakavat...ani slusnost...pridu v roznej nalade.....a nebudu sklamania z ocakavani.

miadi
12. aug 2020

Ja mam tiez pamat na kraviny dobru 😂a toto si pamatam z minuleho roku. A ty riešiš ze ake neuveritelne ze si Ta Tu ženy pamataju tvoj vylev ale to ti nepride neuveritelne ze riesiš tu istu banalitu od vianoc teraz v Auguste. 😂 ale divne sme my. 🤣😂ok uplne zbytocne tu komentujem Lebo uz ti dobre poradili v zime a v lete to iste Ta tràpy hoci by nemuselo. Co noveho ti ubližili nevidim. Si ako obohrata platna bavi Ta to ? Teš sa viac zo života a neživ v sebe hnev a zlobu škodi ti to. Nemas realny problem len v sebe živiš dookola negativne prkotiny a nevies filtrovat co je doležite a čo nie.

lenuliatko84
12. aug 2020

Toto iste som tu uz citala.este aj svagrina bola v zahranici a neprisla a vianoce

tykat
12. aug 2020

@dskjhfdlkdjhl asi nie...svokry su rovnake...aj mne sa casto zda ze citam to iste dookola 😁

tykat
12. aug 2020

"Hnevá ma z toho všetkého to, ze sú z ich strany na mna kladené take nároky, ktoré oni samé nespĺňajú, ale odo mna očakávajú."

No a toto ked si povies tak sa nad to povznes. Kto su oni dve pre teba? Nic. Byvate daleko, svagrinu vidis 1x do roka. Tak nemarni cas uzieranim sa nad tym ake su. Prilis si sa na nich zamerala, a pritom o nic nejde. Proste baby ktore ti nesedia. Neocakavaj od nich nieco co nevedia splnit. Su take ake su, nezmenia sa...prijmi to a bude ti lahsie. Nepotrebujes sa lucit s osobou s ktorou si nerozumies, nepotrebujes riesit preco isla niekam na kavu namiesto oslavy. Jej vec. Necakaj ze svokra bude kocikovat a venovat sa tvojej dcere. Reci jednym uchom dnu druhym von...bude sa ti lahsie zit, usetris energiu na dolezitejsie veci. Uzivaj si svoju rodinku.

jumama
12. aug 2020

Zenovy koan:

Idu dvaja mnisi popri rieke, potrebuju ju prebrodit. V mieste brodu stoji zena a vaha, tak jej jeden z mnichov ponukne, ze ju prenesie cez vodu na chrbte. Uz su hodne daleko za riekou, putuju lesom uz dalsie dve hodiny a v tom sa ten druhy mnich spyta: Ale ako si to mohol, dotknut sa zeny, ked to mame zakazane? A on mu odpovie: Ja uz som ju davno pustil, no ty ju este stale nesies, preco?

Tym chcel basnik povedat, prilis sa trapis a analyzujes. Vypusti to z hlavy a neries za druhych este aj ich pohnutky. Bude ti samej lahsie, pretoze ziadnou zo svojich myslienok ich nezmenis. Mozes to len ticho ako pozorovatel vidiet, mysliet si svoje a byt s tym zmierena, odpustit im, nehrotit to. Ano, chcela by si mat lespie vztahy, ale kazdy ma povahu aku ma. Mozno svagrina poznajuc svoju mamu, naozaj sa zmoze na tu jednu navstevu rocne. A prave preto je matke vzacna, preto ju obskakuje, lebo inak by ju mohla stratit uplne. A mozno nema peniaze na viac navstev rocne. A mozno... tych mozno by mohlo byt vela a pravdu vie len svagrina a svokra. A mozno keby ju vypovedali, aj tak by si im neverila, lebo to chces mat inak, krajsie, lepsie, vysnivanejsie. Tak si to take urob, doma vo svojej rodinke, svojimi silami, nech je tvoje stastie nezavisle od ostatnych.

Ani hana, ani chvala nepohne mudrym clovekom. Ked maju blbe poznamky, idu okolo teba a nedotknu sa ta. A ked chvalia, tak tiez by to malo byt tak isto.

mariejenka
12. aug 2020

Dostala si isto miliónov rád,mna osobne by nic ine nezaujímalo len moje dieta,a nazor.na to mojho muža. Ak ti povie,ze svokru nerieš, tak neries...ze sa ta dotýka jej správanie, poznámky nechaj tak...ste daleko od seba, cesta 4 hodiny? Parada, telefón zvoní nadmieru, neberiem.
Kto iniciuje navstevy tam? Oni, svokrovci? Sorry teraz nam nevyhovuje. Ak ozaj by som mala problém zosúladiť to. Horsie je,ked tvoj muž,hned skace do pozoru,a plní co povedia rodicia,aj ked vidi ze jeho primárnej rodine to ide do plánov.
Švagriná..vypocujem,neriesim, absolútne.
Co viac?? Ty nie si povinna riešiť nieco z muzivou rodinou,namiesto neho, vysvetlovat svokre,svagrine,...nesnaz sa byt za peknú. A nepln ich predstavy o tom ako by si mala robiť,konat.
Ale alfa-omega ako to berie tvoj muz. Kednon je v pohode aj ja som.

jaskolka
12. aug 2020

Myslím, že hlúposti riešiš, ktoré vôbec k životu ti netreba. Máš vlastnú rodinu, vlastne bývanie, vlastný život. Načo chodiť nasilu k svokre, nasilu sa stretávať so švagrinou a potom sa rozčuľovať, že oni nekocikuju, neprídu, nerozlucia sa? Proste ste si nesadli, oni nemajú záujem o teba a dcéru, ty zase kľudne nemaj záujem o nich, párkrát do roka povinná návšteva, zagratulujte si na sviatky, ale načo ta trápi, že švagrinu svokra obskakuje? Je to jej dcéra, ty si len nevesta, vždy to bude iné, a ci jej bali kufor, a ona kričí pre nabíjačku, tiež len ich vec. Ze švagriná neprišla na sálu oslavu? A co teba to trápi? Alebo že k vám nešla na Vianoce?a načo ju tam potrebuješ? Nemáte vzťahy, oni pani nestoja o ne. Prečo ty nasilu to chceš a riešis?

danielitae
8. feb 2023

Jednoznacne to nerozpitvavat. Stiplave poznamky odpinpongujrs jedine tym, ze si ich nebudes vsimat a zareagujes na ne ... ako by islo o pozitivny vyjadrenia. Keby si vedela, co robi teraz uz exsvokra a exsvagrina a exsvagor mne...tak by si oci otvarala..Tam uz ide ozaj o kriminalnu energiu...