Problémy s partnerom a anglické občianstvo dieťaťa. Ako odísť na Slovensko?

ollie1980
29. dec 2012

Baby ma 7m a ma angl pas a obcianstvo, dokonca aj jeho priezvisko, ale nie sme zosobaseny, nastali medzi nami problemy a ja by som chcela ist na par mesiacov na Slovensko aj s dietatom, povedal ze mi to nedovoli, co mam spravit aby mi nic nemohol spravit? Dakujem

princeznicka3
29. dec 2012

pokial viem,potrebujes suhlas partnera.ak neziskas jeho suhlas,potom sudnou cestou a to by som vzhladom na situaciu s ss nerobila,clovek ked cita co sa tam deje,tak ma zimomriavky na tele.aspon si myslim,ze je to tak

anjelicek26
29. dec 2012

@ollie1980 - ak nemate sudom urcenu starostlivost inak, tak ano, zbal malu a mozete ist. Automaticky je starostlivost pri matke a aj rozhodnutie o mieste pobytu pri nezosobasenych paroch. To, ake ma mala priezvisko s tym nesuvisi. A malu tu co najskor prihlas na trvaly pobyt, na kruzky, nech tu ma centrum zaujmu, to je rozhodujuce.

danusskaaa
29. dec 2012

musis mat suhlas chlapa.mojej mamy kolegyna malapodobny problem len s dvoma detmi, po vyse roku robenia si naschval sa dohodli, ze deti moze zobrat na SVK s tym, ze sa musi vratit. po prichode tu podala ziadost na sud o zverenie deti a taka sa to uz rok :( to je smutne ze sa to musi riesit takto. drzim palce nech ste uz doma a aby bolo hlavne vsetko vporiadku!!!

koniarova
29. dec 2012

Nerobíš si z nás náhodou "dobrý deň"? 😉 😉 😉

martini
29. dec 2012

Si matka a presne tak - môžeš zbaliť kufre a ísť. Čo si niekto myslí, že pracovník aerolinky či colník sa bude pýtať "a kde ma dieťa otca? cestujete bez neho, máte jeho súhlas?". A ak nemáš, tak ťa pošlú späť? je to komplexnejší problém. Ty si matka a môžeš cestovať s dieťaťom aj bez vedomia otca, nepotrebuješ jeho súhlas. Na druhej strane sú aj práva otca. Ak nemáte styk určený súdom alebo schválenou dohodou, tak by sa svojich práv mohol otec domáhať súdnou cestou. Ak chceš byť na SVK len dočasnú dobu, tak by som napísala otcovi sms (ktorú by som si odložila), že teraz mesiac budeme tu a tu a kľudne kedykoľvek príď a budeš s malou... Aj ked je zrejmé, že na poobede v sobotu z UK do SVK len tak mirnixdirnix nepriletí, ale prejavíš vôľu. Ak hodláš na SVK pobudnúť dlhodobo, tak je vhodné, aby si malej zabezpečila trvalý pobyt na SVK (aj ked je UK občan), trvalým pobytom a jej reálnou prítomnosťou v SVK založíš príslušnosť slovenského súdu pre prípad sporu (aspoň myslím, lebo by som musela pozrieť kolízne normy na určenie príslušnosti v takomto prípade). A hlavne - neviem aké nedorozumenia či problemy medzi vami sú, ale zváž či to chceš skutočne riešiť "útekom"...

scrabble
29. dec 2012

Nikde nie je napisane ze nemozes ist navstivit svoju rodinu na SK bez suhlasu anglickeho priatela. Mate spolu dieta ale to este neznamena ze nemozes odcestovat bez neho. Takze so samotnym vycestovanim z krajiny problem nebude. Ten moze nastat az ked sa tvojmu priatelovi zacne zdat ze si doma pridlho a ak sa preto obrati v Anglicku na sud. Tak ako ti radia aj ostatne dievcata, zapis maleho na trvaly pobyt na SK. Ak mas ty trvaly pobyt na SK pojde to rychlo lebo na SK je prax zapisovat deti podla TP matky. Ak nemas, budes musiet vybavit najprv sebe ( Ak na SK nevlastnis ziadnu nehnutelnost mozes sa nahlasit po dohode aj k nejakym rodinnym prislusnikom.) Poziadaj aj o SK obcianstvo pre dieta. To mozes urobit aj pocas pobytu v Anglicku prostrednictvom Zastupitelskeho uradu SR. Snad s tym nebude problem. A skus slusne a hlavne pisomne komunikovat s priatelom, navrhnut mu ze moze malu pravidelne navstevovat, aby si mala dokaz , ze si ochotna sa o tom bavit. A hlavne aby si mala dokaz ze mu nijak nebranis v kontakte s jeho dietatom.

felinda
29. dec 2012

moja zlatá..🙂 ja mám syna s filipíncom, ktorý má irske občianstvo a malý sa tak isto narodil v irsku....no už sme sa nepohodli a jedného pekného dňa som si kupila letenku a vratili sme sa domov. To mal Felipe len niečo vyše roka...
tak isto mám v rodnom liste jeho ako otca..ale čo mi možu??čo mám čakat kým ma tam zabije?? ja som to riešila po svojom a patrí to medzi moje velmi dobré rozhodnutia vůbec 😉