Problém so sestrou

simka17161
29. jan 2021

Ahojte. Mám problém so sestrou. Nikdy sme nemali veľmi dobrý vzťah, vždy bola dosť kritická, a ja som menej priebojná a sebavedomá. Ale vždy som jej pomáhala keď potrebovala aj so synom, ja deti nemám ona mi radila čo som nemala rada, chcela som si robiť po svojom. Problém je v tom že sa čoraz menej stretávame. Naposledy sme sa videli v júli minulého roku na oslave otcových okrúhlych narodenín.
Začalo sa to pred šiestimi rokmi keď sme sa u nej pohádali. Vyčítala mi že k nej chodím z hnevom a chcela po mne aby sa to zmenilo. Nepýtala sa prečo sa to deje, či mi niečo vadí nechcela žiadne vysvetlenie. Potom sme sa tri roky takmer nevideli len keď som k nej raz prišla ja a na zlatej svadbe našich. Mám 51 rokov a sestra o rok viac. Hej poviete si v tomto veku riešim takéto veci? Nuž je to tak. Keď mala sestra okrúhliny prišla som jej zablahoželať a pritom som sa jej spýtala, hoci som to pôvodne nemala v úmysle prečo sa mi neozve. Spýtala som sa jej či jej nechýbam. Povedala mi že nie. Vraj sa k nej správam ako cudzia osoba. A bola ďaľšia debata, ktorá bola dosť nepríjemná. Keď som odchádzala hodila sa mi okolo krku a povedala mi že ma má rada. Ja som povedala že ja ju tiež a vyzeralo akoby sme sa rozišli v dobrom. Ibaže keď som prišla domov bola som z toho hotová a ďaľší deň som preplakala.
Potom sme sa trochu vídali tak asi raz za 3 mesiace, väčšinou som sa ozvala ja. Stretnutia sa opäť prerušili keď som ju pozvala do svojho nového bytu a kvôli nedorozumeniu sme sa nestretli. Potom som ju volala ešte trikrát a neprišla.
Začala som na internete pátrať čim to je so sestrou spolu nevychádzame. Myslím si že je toxická osoba ktorá rada kritizuje, chce mať všetko pod kontrolou, myslí si že keď každému radí - z rodiny a okolia že tým pomáha. Teda radí aj ostatným z rodiny, máme dvoch bratov, tí to berú asi inak, viac s nadhľadom. Podotýkam že keď sa mne neozývala pokojne chodila k rodičom, kde bývajú aj bratia na návštevu. Pritom my dve bývame v jednom meste.
Začala som to riešiť aj s psychologičkou. Tá mi radí aby som si žila svoj život a venovala svoju pozornosť ľuďom ktorí o to stoja. V podstate jej dávam za pravdu ale je to ťažké. Viem že ju nezmením, nechcem sa jej vnucovať. Rozmýšľam že jej napíšem list kde jej napíšem čo sa mi nepáči na nej lebo jej to neviem povedať, že ju mám rada ale nebudem sa vnucovať.
chcela by som aby sme sa vídali i keď to nemusí byť často tak raz za dva tri mesiace najlepšie niekde v meste ísť spolu na koncert na kávu ak bude mať záujem

deti95060810
29. jan 2021

ja by som sa držala rady psychológa. Načo sa niekomu pchať. Nepísala by som jej ani list a žila si svoj pokojný život. A s bratmi máš aký vzťah? Tam by sa nedal vytvoriť lepší súrodenecký vzťah? popr. aj s niektorou švagrinou? Ja mám super vzťah so švagrinou, sme dokonca aj kmotry a to je odomňa pekných pár rokov staršia...😉

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lindusss2016
29. jan 2021

@simka17161 nenapadlo ti niekedy, ze sa na nu sama pozeras kriticky? Zacala si tym, ze kriticka jr ona, ale jedno pekne slovo si o nen nenapisala, ja sa jej ani necudujem, ze jej nechybas. Ak chces menit vztahy (akekolvek), vzdy zacni u seba, nehladaj chybu na nej, ale na sebe, porozmyslaj, v com by si sa ty mohla spravat inak

simka17161
autor
29. jan 2021

@deti95060810 Nemám švagrinú, bratia sú slobodní preto bývajú s rodičmi. Mám dobrý partnerský vzťah. Mám kamarátku ktorá riešila niečo podobné s bratom. Ale dokázala sa s tým vyporiadať lebo mu vedela povedať veci na rovinu. Ja to neviem. Možno som divná ale to neviem. preto som jej chcela napísať list, skär kvôli sebe.

taga
29. jan 2021

A preco by si ty mala svojej sestre pisat, co sa ti na nej nepaci??? X ludom sa mozno na tebe nieco nepaci, ale nepisu ti to. Ono to tak totiz nefunguje. Ona sa nema pacit TEBE, ale ma svoj zivot zit podla svojich predstav. To ona aj robi. Ona uz pochopila, ze si nerozumiete a svoj zivot si zije po svojom. Ty ju chces menit? Vo veku 52 rokov?? A myslis, ze mas na to nejake pravo? Pozri, mozes ju akceptovat taku, aka je a tesit sa, ze mas sestru.. alebo ak je pre teba taka toxicka, tak sa s nou nestretavaj. Ale nemozes ju menit, lebo tebe sa na nej nieco nepaci

simka17161
autor
29. jan 2021

@lindusss2016 Aj nad tým som rozmýšľala, som si vedomá že mám chyby ale mám ju rada napriek jej chybám a hlavný problém je že ona viac vidí moje chyby než mňa. A myslím si že som sa trochu zmenila.

simka17161
autor
29. jan 2021

@taga Ja ju nechcem meniť ona sa nechce stretávať so mnou v prvom rade sa chcem s tým vyporiadať

taga
29. jan 2021

@simka17161 ked sa a tebou nechce stretávať, asi ma na to svoje dovody. Nemusi ti ich vysvetlovat, ale ty by si to mala jednoducho respektovat.

simka17161
autor
29. jan 2021

@taga Určite máš nejakú blízku rodinu rodičov súrodencov alebo nikoho blízkeho. Zrejme by ti bolo ľúto keby ťa nechceli vidieť. Ja sa to snažim rešpektovať.

luckalukas_1
29. jan 2021

@simka17161 moja sestra je tiez tvrdy oriesok, ale naucili sme sa s tym zit a respektovat ze je taka aka je, a ja tiez mam svoju povahu. ona byva s mamou, ja som vydata a ked idem na navstevu k mame, kolko krat sa so sestrou ani nerozpravam ani slovko 😀 a co, ajtak ju lubim a viem ze aj ona mna 🥰 skuste to brat s nadhladom, zivot sa netoci okolo sestry

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luckalukas_1
29. jan 2021

boze dajte jej uz pokoj🙄 proste jej je luto ze ju sestra nechce, je to take nepochopitelne? 🤷myslim si, ze by bolo cudne keby ju to vobec netrapilo...

simka17161
autor
29. jan 2021

@luckalukas_1Ďakujem vaša odpoveď ma potešila.

taga
29. jan 2021

@simka17161 ano, suhlasim. Ale keby som na niecom takom chcela popracovat a zlepsit vztahy, asi by som nezvolila postup:
'Premyslam, ze jej napisem, co sa mi na nej nepaci...'

Aj sa niekedy opytas sestry, ako sa ma, co jej rodina, ci nema chut dat si kavu a pokecat, ci nepotrebuje s niecim pomoct?? Lebo ak je kazde stretko v duchu: co som ti spravila, nechybam ti?!, preco sa neozves... tak snad sa necudujes, ze sa odstrihla

vanilka3
29. jan 2021

@simka17161 zial, presne ako ste napisali, je to toxicka osoba a ta sa nezmeni. Mam so sestrou podobny problem a uz som to s nou musela ukoncit, strasne zo mna tym svojim spravanim vysavala energiu. Od mala ma nemala rada a "buzerovala" ma. Vyrabala problemy, hadky tam kde neboli, vsetko prekrucala proti mne, a to najlepsie na tom bolo, ze odo mna este ocakavala ospravedlnenie, lebo som od nej o osem rokov mladsia, tak som pre nu stale zasrana. Podotykam, ze mam 37 a ona 45. Mam dost svojich starosti a toto som fakt nepotrebovala. Cudzi ludia sa ku mne spravaju lepsie ako vlastna sestra.
Povedala som si, ze ked mladsiu sestru mat nechce, tak ju mat nebude. Po poslednej hadke som prestala reagovat na spravy, telefonaty a tak si ma nasledne urazene zablokovala.
Obcas mi to pride vsetko velmi luto a poplacem si, ale je mi tak lepsie ked s nou nie som kontakte a nevidame sa.
Takze myslim, ze isto mate riez dost svojich starosti a sestra sa asi tazko zmeni, tak pouvazujte ako dalej 😕

ukulela
29. jan 2021

@taga veľký súhlas s tvojim hodnotením.... Písať, čo sa mi nepáči, to je len ďalší útok. V 50ke ozaj človek nezmení svoje správanie o 180 stupňov....
@simka17161 skôr by si jej mala povedať, že ta mrzí, že ste sa odcudzili s rada sa pokúsid nájsť si pre seba nejaký čas. Rada ju uvidíš s pozhovárať sa. Tam bude určite hlbší problém. Pozri sa kriticky aj na seba.

simka17161
autor
29. jan 2021

To vôbec tak nie je pýtam sa jej na rodinu chcem jej pomôcť. Ona so mnou nekomunikuje po otcovej oslave som ju volala aby so mnou išla na koncert povedala že niečo má potom som ju volala na plaváreň povedala že nech jej ešte zavolám v nedeľu lebo ona má - sklerozu. Nie som bez chyby, je možné že jej niečo na mne vadí ale myslím si že keď má jeden druhého rád hľadá spôsob ako spolu fungovať. Ja sa o to snažím

lindusss2016
29. jan 2021

@simka17161 nestaci sa zmenit trochu. Prestan ju sudit a hodnotit. Ber ju taku, aka je. Ja mam sestru o 18 rokov starsiu odo mna a sme kazda ale uplne ina, zial prekonala uz aj velmi vaznu chorobu, ktora sa podpisala aj na jej psychike a doslova z nej spravila ineho cloveka, ale mam ju rada a nech sa deje cokolvek, budem s nou ten vztah udrziavat, aj keby som jej mala vzdy ja prva volat. Nerozmyslaj uz nad jej chybami, pripominaj si jej dobre vlastnosti a pokus sa najst si k nrj cestu opatrne cez nejake neutralne temy, vyhnite sa rozhovorom o tom, ktora ako a co robi, ci to robi lepsie ako ta druha a pod

taga
29. jan 2021

@simka17161 mozno jej ten koncert a plavaren len prisli prilis nasilu. Je to dost neprirodzene, nevidis sa so sestrou tri roky a potom mate ist na plavaren? Co tak trosku uvolnenejsie: viem, ze si asi dost zaneprazdnena, ale ak by si mala chut, rada by som ta pozvala na kavu , v nedelu, u mna... alebonna prechadzku v parku, kde by mohla mat pocit volnosti a ze nie je na tvojom uzemi..

simka17161
autor
29. jan 2021

Po tej otcovej oslave minulý rok som ju volala na koncert a plaváreň a trikrát som ju volala na návštevu. Rodičia aj bratia sa prišli pozrieť pritom byvajú 70 km odo mňa a mama chodí s barlou a takmer nevychádza z domu. Sestra býva v tom istom meste

veronikaszabova
30. jan 2021

@simka17161 podla mna to silis. Ked sa s tebou nechce rozpravat a stretavat, nechaj to tak.
Realizuj sa s tvojim muzom - bez s nim na plavaren, kavu, koncert.

jumama
30. jan 2021

Ciitujem: “ Rozmýšľam že jej napíšem list kde jej napíšem čo sa mi nepáči na nej lebo jej to neviem povedať...” a toto ma napomoct tomu, aby vam skocila do narucia a rada sa stretala?

tykat
30. jan 2021

@simka17161 ...daj si otazku preco sa ty s nou chces stretavat? Ona vyzera ze sa jej s tebou stretavat nechce, naco ty potrebujes stretnutia s nou? Ved si evidentne nerozumiete. Mas partnera, rodicov, bratov asi aj kamaratov...mozes sa stretavat s nimi ...a nie za kazdu cenu so sestrou ktoru aj tak nemas rada, z toho co si pisala, mas na nu len vycitky co robi zle aj ked pises ze taka je ona ze vycita a dava nevyziadane rady. Mozno ste rovnake povahy tak sa jednoducho neznesiete 😀

juliet86
30. jan 2021

@simka17161 napis jej list

simka17161
autor
30. jan 2021

@jumama Ten list som chcela napísať aby som sa s tým vyporiadala. Nemyslím si že som dokonalá ani že ju zmením. Možno jej ten list ani nepošlem ale je dôležitý pre mňa aby som sa vedela posunúť ďalej. Nemal byť plný len kritiky. Tuším že to stretávanie bude problematické a nesilím to i keď mi chýba

tulenka1
30. jan 2021

@lindusss2016 ja mám dve sestry a brata. Jedna sestra je komplikovaná. Ale tak ako ty vZdy vyhlasujem , je mi to sestra a mám ju rada. Staram sa v prvom rade o môj vzťah k nej. Nakoniec závaží iba to čo som robila ja pre dobrý vzťah. Za to sa budem zodpovedať pred súdom božím

jumama
30. jan 2021

@simka17161 Ani moja poznamka nemala byt kriticka, ale skor smerujuca k tomu, aby ste si ujasnili co chcete: Aby vas sestra pochopila, a brala taku aka ste, alebo aby sa s vami stretala. Alebo asi oboje z tohoto? Je to mozne? Poznate svoju sestru, po com vlastne najviac hlboko v dusi tuzite? Zrejme to citite tak, ze sestra je moc kriticka, ona zase, ze vy ste moc kriticka... mali ste moc kritizujucich rodicov? Prevzali ste ich vzory spravania? Ano, ludia maju spolu komunikovat, mozu si aj neprijemne veci povedat, ale nemozeme ocakavat od druhych, ze sa zmenia.

simka17161
autor
30. jan 2021

Máme kritickú mamu a ja som ju vždy sestru pred ňou bránila. Robila som to 20 rokov. Ja som k sestre bola kritická párkrát ale ona sa ohradila. Myslím si že jej prekáža že nemáme lepší vzťah a asi natoľko že sa so mnou stretávať nechce. Možno som urobila v minulosti chybu keď som sa asi nestarala veľmi o náš vzťah len zbežne. Myslím si že mi to veľmi nechýbalo a brala som to tak že sestru si nevyberieš na druhej strane je naozaj veľmi kritická a náročná na druhých. Čítala som na nete, že niektorých ľudí je dobré milovať na diaľku. Možno je to aj môj alebo náš prípad. .

marca12
30. jan 2021

@simka17161 a je potrebne,aby si jej nieco hovorila? Preco ju neberies taku,aka je ? Chyba je asi v tebe,ked ostatni s nou vychadzaju.a ty nie. Vycitala ti,ze k nej chodis s hnevom. Zamyslela si sa nadtym? Tiez by mi vadilo,ak by boli moji blizki stale nahnevani,pesimisticki. Neries,uvolni sa,stretnite sa na neutralnej pode u rodicov. Naco mate riesit srdcervuce rozhovory. Zasrandujte,pokecajte co nove a hotovo. Nikoho nebavia rozhovory,kde si jeden druhemu vycita,kto aky je. Je to naburanie sa do ega druheho

simka17161
autor
31. jan 2021

Myslím že je dobré keď si ľudia povedia čo im prekáža a potom urobia hrubú čiaru. Preto som to chcela urobiť, vypustiť paru aby som ju vedela ľahšie akceptovať. Nemyslím si u rodičov je neutrálna pôda. Skôr v meste na káve a to sa teraz nedá. Samozrejme som sa zamyslela nad tým či k nej chodím z hnevom. Podľa mňa to bolo napätie. Nahnevaná a pesimistická je viac ona keď sa vyjadri že je z našej rodiny sklamaná a koho má z rodiny ako rada, to je podľa mňa dosť tvrdé. Nuž ale aj tak ju mám rada a rovnako ako našu rodinu a na tomto fóre som sa chcela dozvedieť ako riešia tí ktorí majú podobné problémy, lebo odstrihnúť sa celkom nechcem.