Problém s nevlastným synom

17. feb 2023

Prišla som si po radu. Mám poslednú dobu problém s nevlastnym synom. Chodia k nám aj so sestrou každý druhý týždeň. Týždeň u mamy. Týždeň u nás. My sme s mužom už dlhšie spolu žili máme aj dcérku. Manželova dcérka je zlatunka, pomáha so všetkým, teší sa z bábätka (bábo ma rok). Ona má 10r. Chlapec ma 12r. S nim je problém. Zo začiatku som bola premotivovana, chcela som sa zapáčiť, malá ma akceptovala hneď, ale chlapec si držal odstup to som tolerovala. No posledné mesiace sa veľmi škaredo vyjadruje na mňa. Keď hral online hru s kamošmi. Vravel, že ",tá tatova suka" to som riešila s nim hneď. Vyhovaral sa, že som zle rozumela. No stupňuje sa to. Ukladám prádlo do skrinky a on mi povie"ty si sviňa" alebo "sprostá" robí to, keď nie je muž doma. Keď pride muž tsk mu to poviem. On to s nim rieši ale chlapec je ticho. Niekedy začne plakať že on nič nerobi. Ja už naozaj neviem co robiť aj sa mu vyhýbam, ale on akoby naschvál ma provokoval.

denkatn
17. feb 2023

ak chces aby ta mal rad, musis mu dat pochopenie, on nie je dospely, je nezrele dieta. potrebuje zaujem o seba citit. to potrebuju deti. ak mu to nedavate, moze citit ze si "suka" lenze na rozdiel od dospeleho sa neovlada a aj to povie. chces mu byt blizsie, musis ty ako dospela to dosiahnut.

syslik81
17. feb 2023

muz by si mal pohovorit s ex a riesit to spolocne dohovorenim chalanovi ..alebo mu davat trest-vziat hry etc... iste to pocul od mamy a teraz opakuje po nej ... zial vyriet to musi manzel..chlapec ma asi vela volneho casu ..by som ho zapriahla do domacich prac a pri nich nech si vynadava kolko chce

jan510
17. feb 2023

nema spracovany rozchod rodicov, nevieme podrobnosti tak tazko radit. Ak si ta nasiel hned po rozvode alebo pocas rozvodu tak ti to dava za vinu. A druha moznost ze sa tak vyjadruje aj jeho mama o tebe. Len cas, vysvetlovanie, aktivity ako rodina, vylety, akcie vsetci spolu aby si zvykol ze nie si nepriatel ale chapava " nahradna mamina"

mogaa
17. feb 2023

má 12, už skoro puberta....hlavne si to neber osobne, je to ešte dieťa, ty si v jeho očiach tá čo spôsobila že nežije s nimi.......v jeho očiach by sa mohol dať dokopy s mamou keby nebolo teba.....

dianka555
17. feb 2023

Ak by som ti chcel poradiť tak by som musel poznať názor chlapa, jeho mamy, otca, tvoj a celkovú situáciu v rodine. Možno má ten chlapec dôvod.

zuzanockamt
17. feb 2023

Všetko závisí od dôvodu rozchodu, kedy a prečo sa rodičia rozišli. Pre dieťa to je hrozné, keď miesto jeho matky je pri jeho otcovi cudzia žena a nemá svoju rodinu kompletnú.

elmivelmi
17. feb 2023

to je tak ,ked si namiesto slobodneho ,hladas muza so zavazkami.To budu vzdy problemy,s tym sa nauc zit .Nic ine ti ani neostava.

andreatytler
17. feb 2023

Mozno nema spracovany rozchod rodicov. Boli ho to a je nahnevany na cely svet a tebe dava vinnu za svoju bolest. Chce tu bolest zo seba dat von, ale nevie ako a tak ta provkuje a nadava ti aj ked sa mu ty vyhybas. On chce aby niekto pocul jeho problemy ale nevie ako o tom zacat rozpravat.
Ja by som s nim urcite isla k psychologovi (teda nie ty ale tvoj muz a jeho mama), alebo sama zajdi za psychologom a jeho rady aplikuj doma ak by sa syn branil a nechcel tam ist.
Nabuduce sa ho skus jemne opytat: Teba nieco trapi, ze Janko? Ak chces mozes mi o tom porozpravat.

gabika0825
17. feb 2023

Mám taký pocit že toto jeho chovanie má čo docinenia s mužovou ex. Ktovie či ona doma nerozpráva synovi niečo proti tebe. Vieš kvôli čomu odišli od seba? Nebude tam nejaká zášť od nej voči tebe? Ten chalan taketo reči musel od niekadial pochytiť. Síce je pravda že je v puberte, je to ťažké obdobie, ale najprv treba zistiť od neho že odkial taketo reči má, no mal by sa s ním porozprávať tvoj muž. To, že sa rozplače pri konfrontácii tak to je znak toho že si uvedomuje že to od neho nie je pekne, ale problém je podľa mna hlavne to, že tvoj muž potom od pokračovania debaty upustí a neha to tak lebo mu ho asi dôjde ľúto keď place a hlavne chalan neprizná že nieco take povedal. Neviem, z celého toho mám pocit že v tom má prsty tá byvala, detto z chalanovho plaču keď ho otec konfrontuje. Čo sa týka tej malej, že tá si tá obľúbila tak možno to je to prečo sa k tebe chová normálne a má tá rada, takze matkine slova na ňu možno v tomto neplatia, ale chalan možno najprv nevedel čo si myslieť keď si jeho otec niekoho našiel a hlavne chalani majú v sebe take to “obranovat svoju mamu” ako ochrancovia, čiže ak on vidí u svojej matky ze jej bolo nejak ublížené zo strany otca, alebo od niekoho iného tak automaticky sa stavajú do role tohto obrancu, nehovorím ze jej tvoj muz nejak ublížil, nevieme prečo išli od seba, ale jeho ex to tak môže pred synom prezentovať. Takze určite by som bola za to aby sa muz nad týmto zamyslel, či to nemôže nezabudnuta zášť z rozchodu, popripade aby sa s ex stretol a všetko si vyrozprávali, neviem ako sú na tom s komunikáciou, ale ak sa vedia rozprávať tak to treba určite poriešiť lebo týmito dohovormi zo strany tvojho muža smerom k jeho synovi asi nič nevyriešia.

gabika0825
17. feb 2023

A ešte doplním, že súhlasím že každé dieťa nesie rozchod rodičov ťažko, všetko sa pre ne zmení, niektoré si na nový režim zvykne skôr, iné dieťa to berie ťažšie. Ale píšeš že ste spolu dlhšie s mužom, máte aj dieťa, čiže asi mesiac spolu nebudete. A hlavne to je chalan ktorý je vo veku, v ktorom už rozumie prečo mamka a ocko nie sú spolu. Nie je to 5 ročne a menšie dieťa. A hlavne tie reči na adresu ženy jeho otca mi prídu že určite nebudú z jeho hlavy. Cize preto mi hneď ako som si prečítala prišla na um jeho byvala

dianka555
17. feb 2023

@autorka slová bývalej na dievča neplatia a čo na teba rozpráva? Kde, komu a hlavne čo? Mne je v poslednej dobe nadávane. Ty sa tu opisujes ako dobrá a si ukrivdena, aj otec dieťa je dobrý. Viem len tvoj pohľad na situáciu, už som písal že by som potreboval uhol pohľadu z každej strany. Nie len tu vypisovať, mužovi sa sťažovať ako taká s.u.k.a. Len aby ten chlapec nemal pravdu.

autor
17. feb 2023

Neviem či ma, alebo nemá spravovaný rozchod rodičov (manželia neboli) my sa poznáme 8rokov. Ona už partnera po rozchode mala. Chlapec je zákerný. Ja mu nachystám desiatu aj vodu a on to hodi von do kontajnera a potom povie mužovi, že som mu nedala. Prišla som na to nahodou, keď som vyhadzovala smetí (máme rod dom takže jeden kontajner). A keď mu poviem aby si upratal poviem mi, že ja mám upratať. On u nás nemusí a ja aj tak nič nerobím a tato ma živí (pritom celý čas pracujem. Len čo som rok na materskej) najviac mi vadi, keď mi škaredo nadáva. Neviem ako správne reagovať.

autor
17. feb 2023

@dianka555 neviem či som dobrá. Snazim sa byť dobrým rodičom. Dievčatko je zlatunka, rozprávame sa robime dievčenské veci. Nadáva mi že som hlupana, sprostá, tatova frajla a pod

zooeynka
17. feb 2023

Trosku mlademu ukazat ze takto s tebou hovorit nebude, ak treba tak nanho aj zhuknut. Toto ofukovanie pridrzlych pubertakov je chore. Opytaj sa ho ci aj ty mozes jeho mamu nazyvat tak, ako on teba.

dianka555
17. feb 2023

@autorka rodičia chlapca sa rozišli kvôli tebe?

autor
17. feb 2023

@dianka555 Ona mala vzťah. Pokiaľ viem.

dianka555
17. feb 2023

@autorka. On možno nechce s vami bývať ani s tebou ani s octom. Ako sa správa otec k nemu? Chodí s ním hrať futbal? Venuje sa mu? Učí sa s ním?

dianka555
17. feb 2023

@autorka ako dlho ste spolu s partnerom? Ako dlho už takto fungujete? Týždeň u vás, týždeň u jeho mamy. Možno sa ani nehnevá na teba ale ak sa otec o chlapca nezaujíma, nerobí d ním tie chlapské veci ako ty s dievčaťom tak aj tam môže byť problém. Ak si ho nik nevšíma tak sa mu netreba čudovať. Ty sa staráš ohľadom desiaty a tak . Otec chlapca ten čo robí, ako sa stará? Ak sa stará len o vaše dieťa a na neho kašle možno je aj v tom problém.

autor
17. feb 2023

@dianka555 venuje sa mu. Chodí s nim hrávať futbal. Odkedy jw na mňa taký zlý. Učí sa s nim muž. Chlapec je na mňa akoby alergicky . keď jw v dome muž nepovie nič. Ked odíde napr do obchodu o chvilu pride a napr mi povie: to čo varíš smrdi to ako hovno alebo hnile vajce. Už mu aj jeho sestra povedala, aby prestal. Ja nechcem na neho kričať aby som to nezhorsila.

autor
17. feb 2023

@dianka555 sme spolu 8 rokov. Takto na ss su 3 roky

bluka2
17. feb 2023

Máte všetky vidím dosť pochopenia. Ja by som ho mala pomenej. Vyhodí desiatu do koša? Posledny krát by som mu ju robila v ten deň, nech sa páči, môže sám. Vulgárne a hanlivé slová na moju adresu? Ty sa s ním predpokladám tak nerozprávas, ja by som mu povedala, že toto je slovník sedlaka a som pre neho neurobila vtedy už nič, potom jedine potom, keby sa ospravedlnil sám od seba s ozajstou ľútosťou. Potrebuje nielen pochopenie, ale aj stopku takýmto činnostiam. Ale áno, tiež by som sa k tomu poradila aj s odborníkom

bluka2
17. feb 2023

Mne tvoj posledný príspevok znie, ako že sa ho bojíš. No dovi, to kde sme, aby mal 12 ročný navrch. Pozbieraj mentálne sily a nenechaj si toto. Smrdí to ako hovno? To mi napadá kopec veci, čo by som na to povedala 😂 ako si vlastne zareagovala?

dianka555
17. feb 2023

@autorka doma má aké zázemie, financie?. Rad ťa nemá, nevyhovuje mu striedava starostlivosť. Ak máte dobré vzťahy s matkou treba to riešiť ale celkovo, tam nebude len problém že ti nadáva. Tam je problémov oveľa viac.

autor
17. feb 2023

@bluka2 Nijako. Ostala som ticho. Je to môj problém nemám radš konfrontáciu. Stále ústupim. Snažím sa prežiť ten týždeň. Ideme vsetky dievčence sa prejsť. Spravíme si aj babsku jazdu do cukrárne. Predtým som aj chlapca volala. Ale odkedy je ku mne zlý. Neberiem ho nikam. Muž ho brava so sebou, keď niekam ide

bluka2
17. feb 2023

Cíti sa na koni, keď mu na to nič nepovieš, využíva tvoju slabosť. Ber to ako šancu sa naučit ísť aj do konfrontácie, niekedy sa tomu proste nedá vyhnúť. Teda dá, ale za akú cenu? Nemá ťa za nič.

vikiki29
17. feb 2023

Ak to robí keď nie je muž doma, tak ho normálne nahraj a keď otecko príde tak mu to pusť a ten nech to láskavo rieši. Mladý nevie čo so sebou a keď nikto nezakročí bude to len horšie. Ja by som toto netolerovala.

lienka.7
17. feb 2023

Netolerovala by som to. Ked robi toto ako 12 ročný, pockaj co este pride neskor. Vyhodil desiatu? V poriadku dalsiu nedostane. Raz by povedal na jedlo fuj, hovno a podobne. Šiel by do izby bez jedla. Pravdepodobne je naockovany od ex, urcote toto nemá iba zo svojej hlavy. Plus rozhovor s tvojim drahým, ze pokial toto bude robiť, proste k vám nebude chodiť - pravdepodobne ani nechce, ale asi musi... Nie si povinná toto trpieť.

veronika33
17. feb 2023

manžel to ako s nim rieši? po takýchto slovách by si nemala byť ticho, mala by si mu aj ty určiť hranice, každým slovným útokom na teba si ten chlapec hranice posúva kde chce, keď ty nezakročíš, prečo ho máte v striedavej starostlivosti, keď on zjavne nechce byť u vás? čo hovorí dievčatko, ako sa správa keď je so svojou mamou ten chlapec? aký vzťah má teraz s jeho matkou tvoj manžel?

cacianka
17. feb 2023

No ja by som mu veru už dala svoje ! Zasran soplavy, staráš sa, venuješ sa im, berieš ho ako sucast tvojho muža, a on toto ?! Toto mu tolerujes a neozveš sa ?
Viac x oklamal s desiatou - nedostane inú, neurobím mu ju a basta. Na jedlo povie že smrdí,je to hovno a pod ? Nedostane na tanier, kým sa neospravedlní a nebude sa správať slušne. A tak by som ne neho vychovne nahucala, že by mal ozvenu v hlave aj 3 dni, musel by zaliezt do izby rozmýšľať na poriadne dlho, bez jedla, max krajec maslového chleba !
A riadny pohovor by bol aj s mužom a aj s dievčaťom primerane, že toto trpieť nebudete, lebo ubližuje všetkým.
Ja som taký podobný pohovor mala s partnerovu dcérou, 2x, našťastie nebola až taká protivna, lebo som to stopla v začiatkoch. Pomohlo to, vyčistil sa stôl a určili mantinely

lienka.7
17. feb 2023

@cacianka mozno chalan dufa, ze ich takto rozdeli, ked robi dusno. Nevieme co je za tým všetkým, ale pravdepodobne tam bude ex. Chlapca zmanipulovať dokázala, dievča zial nie.
V prvom rade by mal zakročiť chlap, ked na to on nemá gule, potom by som vec riešila ja. Aj keď nie je moje dieťa, bude mi prejavovať patričnú uctu, ja nie som jeho hej pockaj. Otázne je aj to, ci vôbec chce k nim chodiť, lebo siliť to nema zmysel.
@autorka A davala by som si pozor na male, nevieš co mu moze "nahodou nedopatrenim" urobit.