Problém s bývaním

10. dec 2021

Dievčatá želám každej krásne ránko a pohodový deň 🙂

Ak by ste mi vedeli poradiť, budem vďačná.
Mám 31 rokov, zatiaľ žiadne vlastné bývanie. Na Slovensku nežijem už 10 rokov, pracujem v zahraničí. Určite by som nechcela v zahraničí zostať natrvalo, chcem sa vrátiť na Slovensko. Chcela by som požiadať o hypo na Slovensku, ale vraj to nie je možné, keďže žijem mimo Slovenska. Bolo mi povedané, že sa mám vrátiť, zamestnať sa a až potom požiadať o hypo. Problém je, že neviem kedy sa vrátim, ešte pár rokov chcem zostať pracovať tu, ale ktovie. Potom by to bolo aj ťažšie kvôli veku. Naozaj to nejde bez TPP na Slovensku? Nemáte skúsenosti?
Ďakujem pekne za každú radu.

malinka158
10. dec 2021

365 banka mi odpisala toto. Takze sa da

autor
10. dec 2021

@malinka158 Ďakujem, ja o tomto viem, ale keď tam potom volám, tak mi povedia niečo iné. Ale nevolala som do všetkých bánk. Každopádne ďakujem 🙂

malinka158
10. dec 2021

Kazda banka ma teraz ine podmienky, a hlavne kvoli covid je dost tazke dostat hypo ak pracujes v zahranici

cherrystone
10. dec 2021

najlepsie najst a oslovit nejakeho financneho poradcu, sprostredkovatela. maju prehlad zistia, vybavia.

martina1201
10. dec 2021

Ahoj dala si málo informácií. V akej krajine pracuješ? Zarábas v eurách? V akej oblasti? Každa banka má teraz svoje podmienky hlavne kvôli covidu. Ale dôležité je mať príjem na tpp a v mene euro.... Máš trvalý pobyt na Slovensku?

denkatn
10. dec 2021

banky uznavaju aj prijem zo zahranicia, ved skus nazbierat vyplatene pasky minimalne za 6 mesiacov a v nejakej banke sa opytat. nam uznal Unicredit, vo Vub sme mali problem s prijmami so zahranicia. niekda sa da vybavit aj taky certifikat, ze este nemas vybratu nehnutelnost a len na zaklade prijmu ti potvrdia ze daju uver. inde len ustne ti povedia a az potom ked mas nehnutelnost mozes dat ziadost o uver. skus, lebo zohrava tam vela subjektivnych veci rolu, keby si napr. mala uz teraz jednu nehnutelnost, ktoru mozes dat do zalohy, tak mas uver skoro isty.

autor
10. dec 2021

@martina1201 Trvalý pobyt mám na Slovensku, pracujem v Anglicku. Mám trvalý pracovný pomer.

martina1201
10. dec 2021

Tak to Bohužiaľ. Nespĺňas 2 podmienky práca v EU keďže Británia vystúpila z EU a príjem máš v inej mene....

denkatn
10. dec 2021

a v Anglicku si sa skusala pytat na podmienky uveru takeho, ze by nemusela byt zaloha nehnutelnosti? (lebo vtedy je jedno co za to kupis.) do urcitej vysky tusim 40 000 poskytovala pss uver bez rucenia nehnutelnostou. proste oslov vsetky banky, mne prefinancovanie a uver na opravu zabral strasne vela casu mozno aj 30 hodin zistovania a vypisovanie. nemysli, ze to len jednou otazkou zistis. pytaj sa vsade maklerov - nie len prepazkovych pracovnikov ako by sa to dalo. keby si napriklad vykazala ze niekolko mesiacov aj prijem na Slovensku...

denkatn
10. dec 2021

zamestnaj sa na par mesiacov na nejaku online pracu zo slovenska, alebo u znameho... potom ak budes splacat banku uz nezaujima odkial mas na splatky, len pri schvalovani ich to zaujima..

krisbar
10. dec 2021

A to si si zatial nic nenasporila? Co mam znamych tak po par rokoch v zahranici ci na SK kupili domy/byty z nasporeneho. Mozno aj tymto smerom premyslat, ze dat si ciel mesacne setrit. A ked sem prides, bude to jednoduchsie.

autor
10. dec 2021

@krisbar Mám nasporené, nie som bez eura. Ale nezarábam tisíce mesačne.

autor
10. dec 2021

@denkatn Mám uja, ktorý má firmu, ale ten nemá voľné miesta.

jarinka33
10. dec 2021

kazda banka to ma inak, no osobne si myslim, ze je potrebne mat na sk aspon trvaly pobyt, aby ti tu vedeli poskytnut uver. aj v bankach sa zo zahranicnymi prijimamy celkom posunuli a nie v kazdej je to velkym problemom

ivkazba
10. dec 2021

@martina1201 a na toto si ako prišla. Vie dostať hypo aj pri príjme v GBP a UK.

ivkazba
10. dec 2021

VUB, SLSP, ČSOB vie individuálne schváliť aj príjem z Anglicke v librách, v niektorých prípadoch aj UniCredit. Záleží ale, v akom sektore pracuješ. Už sa ťa to myslím vyššie niekto pýtal a neodpovedala si. Písala si aj o 365.bank, tá taktiež vie schváliť príjem z UK, ale len vybrané povolania (IT, banky a poisťovne, sestry a lekári).

jakubvojcik
10. dec 2021

No, radšej to zhrniem. Hypotéku dostanete aj na prácu v zahraničí ak ste tpp alebo výnimka podnikateľa (profesionálny športovec, opatrovateľ v rakusku na živnosť).

Vôbec nie je nemožné dostať hypotéku aj z anglicka, dokonca 3/4 banky tento prijem na tpp plne akceptujú. Záleží už potom od toho aký typ tpp práce máte. Neplatí že potrebujete mať prijem v eurách alebo z eu. Aj prijem napríklad z kanady sa dá brať a to je od toho dosť ďaleko.

jakubvojcik
10. dec 2021

Ešte ivku vyššie doplním, ČSOB iba manažérske pozície väčšinou a prijem 2.000€ netto a vyššie. VÚB iba duševné práce nie manuálne a v slsp tam je najmenej obmedzení. Unicredit myslím že skresuje príjem a neberie celých 100%. Zdá sa mi že 70% ale nie je to na 100%.

anavianavi
10. dec 2021

Ja som teraz riešila hypo cez VÚB a SLSP, pracujem v zahraničí mimo EU a dostali sme normálne hypotéku. Obe banky dávajú. Dokonca podmienky nie sú ani narocne a dá sa vybaviť aj na diaľku. Môžme si zavolať a poviem ti viac.

denkatn
10. dec 2021

@jakubvojcik ano, presne vo VUB sme nedostali pre prijem zo zahranicia, lebo tam su len tie dusevne prace, a manzel je elektrikar v Rakusku, len nam to mila VUB mohla povedat doprecu, lebo sme mesiac cakali na schvalenie uveru a nam ho zamietli. a mali sme aj maklera, ktory to mohol vediet.... tak treba sa vela pytat a vela zistovat..

autor
10. dec 2021

Ďakujem za odpovede. Ja pracujem ako opatrovateľka, mám to ako hlavný pracovný pomer, už sa ma snažili tlačiť do živnosti.

ivkazba
10. dec 2021

@jakubvojcik Uni dokonca iba 50%, nedávno sme riešili klienta, ktorý chcel silou mocou Uni.

ivkazba
10. dec 2021

Opatrovateľka.... skúsila by som SLSP, ako písal aj Jakub, tá má najmenej obmedzení a všetky príjmy zo zahraničia ak boli inde problém, tak v SLSP vždy prešli (s výnimkou gastra a hotelov počas covidu).

denkatn
10. dec 2021

tak dobre robite, ze zistujete takto dopredu. My sme za nase skusenosti vela zaplatili, 2krat nam napriklad prepadol znalecky posudok a bolo to spolu 1000 EUR. skuste sa obratit na toho pana jakubvojcik, vyzera ze sa vyzna ak je to makler. lebo zistovanie na vlastnu past zaberie strasne vela casu a vsetko sa nedozviete, su to skusenosti s bankami. ja ich uz mam bohate, lebo sme aj prfinancovavali, ale tyka sa toho len nasho druhu prijmu, takze o ostatnych neviem.

ivkazba
10. dec 2021

@denkatn VUB je pre mňa jedna z najmenej flexibilných bánk, osobne ju ozaj nemám rada.

jakubvojcik
10. dec 2021

@ivkazba aha tak uni to musela potom ponížiť lebo tak si pamätám že pred časom bolo 70%, dobre vedieť.

martina1201
10. dec 2021

@ivkazba ako v ktorej banke. U nás už nie.

aduskatt
10. dec 2021

@jakubvojcik uni berie len 50%, ČSOB 85%

autor
10. dec 2021

A ak by som mala živnosť, čo by som potom musela preukázať? Prípadne mala by s väčšie možnosti so živnosťou?

jakubvojcik
10. dec 2021

Práveže žiadne.. z Anglicka sa berie výhradne TPP, žiadne podnikanie. Takže ak už by ste mali prechádzať na živnosť, hypotéku by som určite na vašom mieste riešil predtým lebo potom sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude dať (iba žeby banky kompletne zmenili metodiku čo si nemyslím, resp. by povolili opatrovníctvo na živnosť aj v iných krajinách ako Rakúsko).