Problém po predaní auta

maji182
17. jún 2017

Ahojte, asi sa to sem nehodi ale chcela by som sa spytat ci niekto nevie pedsa len poradit alebo ci nema podobnu skusenost. Pred par mesiacmi sme predali auto, ktore bolo pojazdne v zachovalom stave. Kupujuci bol upozorneny na niektore veci ..skrabance, baterka a lozisko na zadnom kolese. Oboznamil sa so stavom..so vsetkym suhlasil, kupil ho a zobral si ho domov. Teraz sa ozval ze zadrel motor a musi ho cely vymenit. Chce bud vratit auto alebo sa zlozit na novy motor. Vravi ze to bola skryta vada ale my o ziadnej inej vade nevieme, okrem toho co sme mu aj ukazali... co teraz? Myslite ze tato zmluva nas ochrani? Poradte prosim. Dakujem 😊

acer11
17. jún 2017

To vás už nemusí trápiť,nech si dá urobiť znalecký posudok a môže sa súdiť 😉

tt247
17. jún 2017

Tak nech sa s vami súdi a preukazuje, že si motor nezadrel vlastnou vinou

bg2014
17. jún 2017

@maji182 podpisal kupnopredajnu zmluvu kde bolo napisane ze auto ma take a take nedostatky ? viditelne asi podpisal to ze sa zadrel motor je jeho problem ,po par mesiacoch vozenia sa. asi zabudol dat dvojku,atd,to by mohol robit kazdy ze sa povozi na aute urobi skodu a potom chce spet peniaze.by som ho zazaloval za obtazovanie

sense
17. jún 2017

Ak si auto prezrel, bol o oznameny s vadamu a podpisal zmluvu tak to nie je vas problem...ak chce nech sa sudi...

fefe123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
deti95060810
17. jún 2017

pošlite ho kade ľahšie špekulanta jedného.....

sasa1310
18. jún 2017

@fefe123 na auto z druhej ruky sa vzťahuje reklamačná lehota 6 mesiacov. A je jedno či kúpiš od súkromníka alebo od bazáru mimochodom. To len na margo toho "nového so zárukou"

sasa1310
18. jún 2017

ak vám dokáže a prinesie zo servisu papier, že motor nebol dlhšie v poriadku, a že jednoznačne má pravdu on. Tak áno, musíte mu v tom prípade uhradiť celú opravu.
Nakoľko na auto má 6 mesiacov nárok reklamovať. A tých 6 mesiacov je presne stanovené zákonom kvôli skrytým vadám na motorovom vozidle.
Ale musí to mať jasne na papieri

@bg2014 kúpno-predajná zmluva neexistuje. Iba kúpna

dasenka26
18. jún 2017

@maji182 dobry deň, manžel predal uz min. 10 starých aut a nikdy sa toto nestalo. Akonahle je zmluva podpísaná, co sa deje dalej je jeho problém. Neda sa dokázať ci za zavadu mozete vy alebo ju sposobil on. Pravdepodobne ide o spekulanta ktorý skusa ci vas oblafne. Takze klud, ziadne obavy, prípadne mu pohrozte právnikom. Na stare veci sa nevzťahuje ziadna zaruka, od sukromnej osoby.

bg2014
18. jún 2017

@sasa1310 neviem odkial to beries ale nech mas pravdu lebo len si zadas do googlu slovicko kupno a uz ti pise dale predajna zmluva je toho plny net a predal som uz asi 5 aut vsade bola kupnopredajna podla paragrafu 588

alias313
18. jún 2017

@maji182 teraz sa fakt nájdu kadejakí špekulanti. My sme predali auto pred rokom a minulý týždeň nám zavolal pán, že zastal v kopci, auto sa samo pohlo a narazilo do susedovho plotu..Tak že v rámci reklamácie, by chcel opraviť auto🙂))))))))) a zabudol si zaradiť rýchlosť a zatiahnuť ručnú z neho nakoniec vyšlo....záverečná...ale čo už skúsil, asi si myslel, že pochodí 🙂))))

hors
18. jún 2017

No ja by som mu nic nedala ani nic snim neriesila.Vedel,ze auto ma nesdostatky auto fungovalo odisiel nanom domou.Zadrel motor hm tak to musi byt neaky debo lebo zatrel to sam je to jeho chyba.Podla mna je to spekulant a chce Vas osklbat .To je to iste ako keby isiel od Vas a nabura alebo niekdy odtrhne naraznik ci (myslim napr.. o obrubník ...)To,ze on zadrel motor zato vy nemozete.Moze podat zalobu ale ta mu nic nepomoze.
@maji182 Jednoducho chce Vam dat za vynu co nieje Vasa chyba.Nedajte sa odradit....a bat a stresovat sa nemusite.

oldman50plus
18. jún 2017

Myslím že právný názor na posúdenie tohto prípadu (nezabudnite len že koľko právnikov toľko názorov) je na http://www.ulpianus.sk/blog/zarucna-doba-ojazde...

sasa1310
18. jún 2017

@bg2014 no asi nie si právnik 🙂
a prečítal si si ten § 588 občianskeho zákonníka, ktorý si sem trepol? Tak skús najprv to vygúgliť, ako blbosti.
Niečo, keď sem trepneš a napíšeš ešte číslo paragrafu a ideš tu múdriť, že ty si si vygúglil.

bg2014
18. jún 2017

@sasa1310 potom asi ani ti ktory robili tie zmluvy🙂

sasa1310
18. jún 2017

@bg2014 § 588
Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.

sasa1310
18. jún 2017

@bg2014 amatéri robia zmluvy podľa gúgla, tak potom to takto vyzerá 😀

bg2014
18. jún 2017

@sasa1310 to je v poriadku ale bavil si sa ze nie je kupnopredajna zmluva iba kupna a nie co z nej vypliva,s tym si na mna vybehol

bg2014
18. jún 2017

@sasa1310 sorry profik

sasa1310
18. jún 2017

@bg2014 no a kde si došiel na názov "kúpnopredajná zmluva" na gúgli?
Jednoducho z právneho hľadiska taký pojem neexistuje.
A keď už si si dal tú námahu a šlahol mi tam paragraf občianskeho zákonníka, tak si si ho mohol prečítať, že sa týka všeobecných ustanovení o KÚPNEJ zmluve a nie o kúpnopredajnej.
Ale to je detail.

bg2014
18. jún 2017

@sasa1310 preco si nedal TY ako prvy prispevok ,autorovi ostatny sme nemuseli tu nic pisat,kedze sme len googlovi amateri,

sasa1310
18. jún 2017

@dasenka26 na žiadne okrem motorových vozidiel. Na tie sa vzťahuje záručná lehota 6 mesiacov na skryté závady.

draik
18. jún 2017

@sasa1310
Žiaden "papier zo servisu" nepostačuje. Ak by došlo ku sporu, musel by predložiť znalecký posudok, že vada motora bola v čase prevodu vlastníctva, čo nie je jednoduché zistiť a omnoho ťažšie v prípade časového odstupu.

maji182
autor
18. jún 2017

Ahojte, vidim ze sa tu rozprudila zaujimava debatka ... 😊 dakujem za rady a povzbudenie ... takze kupujuci bol riadne oboznameny so stavom vozidla a nasledny servis co si on robil uz neviem ovplyvnit. Svojim podpisom prevzal zodpovednost .. co je aj v zmluve citujem "tymto okamihom preslo nan kupujuceho nebezpecenstvo nahodnej skazy a zhorsenia predmetu kupy"... zanedbal nieco, zle vymenil olej .. na zaciatku bolo nieco s loziskami a teraz nieco s klukou..co mi mechanik povedal, ze to sa mohlo stat len tym olejom ... ako sa to dalej vyvinie dam dalej vediet

draik
18. jún 2017

@maji182
Zodpovednosť podpisom zmluvy prevzal za to, čo sa stane s vozidlom po jeho kúpe. Ak by však vyšlo najavo, že vec mala skrytú vbadu, na ktorú predávajúci neupozornil, tak predávajúci za vadu zodpovedá. Vo Vašom prípade preukázanie skrytej vady je veľmi obtiažne.