Priezvisko

25. júl 2024

Ahojte. Stala sa nam taka vec, ze vysvetlim....ja som rozvedena, mam priezvisko exmanzelove, teda volam sa X. S Exmanzelom mame dve deti, volaju sa priezviskom X. No a s terajsim priatelom mam dcerku a ide o to ze ona sa vola oficialne po otcovi, teda Y. No a problem je ten, ze ona sa naucila pouzivat priezvisko X, lebo pocula moje, pocula priezvisko dvoch bratov, tak akosi automaticky pochytila ze aj ona sa vola X. Snazili sme sa ju preonacit na spravne, take ake ma v rodnom liste, ale ona tomu nechapala a ani nechape, stale ze ved aj ona sa musi volat rovnako ako mama, bratia. Od zaciatku sme ju ucili ze je Y a ja zase ju ucim, ze ona sa vola ako ocko. Som z toho hotova a neviem uz ako to riesit. Partner tiez a teraz nevieme ci je lepsie jej zmenit priezvisko na X, ak sa to vobec da, alebo nejako sa stale snazit preucat na Y. Mala ma 4 roky.

tiezjedna
25. júl 2024

@autorka riešenie sa ponúka pomerne jednoduché - vezmite sa a ty si sa volaj X-Y👍 Dcérke to potom asi lepšie vysvetlíš

fairyy
25. júl 2024

neskor sa to nauci ved teraz je to jedno... my sme kazdy s inym priezviskom

pribinak
25. júl 2024

Je malička, nebude mat stále 4 roky. Trosku podrastie a pochopí

A potom je tu možnosť sobášu s jej otcom a budete mat vy 3ja spoločne priezvisko

autor
25. júl 2024

@tiezjedna ano ano planujeme svadbu v buducnosti, len ci ozaj to aj ona lepsie pochopi. Lebo aktualne sa predstavuje priezviskom X, ani nezavaha, ani ju nenapadne povedat Y.

tanyan
25. júl 2024

Na zmenu priezviska maloletého stačí súhlas oboch rodičov. Ak s tým priateľ nemá problém, tak jej ho zmeň na tvoje. Budeš mať menej starostí, keď budete mať rovnaké priezvisko.
A aby ste potom po svadbe nemuseli meniť všetci všetko všade, tak si môže priateľ zmeniť priezvisko pri svadbe na tvoje a budete jedna veľká šťastná rodina s jedným priezviskom. 😉

tiezjedna
25. júl 2024

@autorka musis jej to opakovať, a keď bude vedieť, že aj ty si Y, tak si na to lahsie zvykne👍

sense
25. júl 2024

Sak jej priezvisko zmeniť môžeš. Stačí súhlas otca dieťaťa.
Ha som partnerovi hneď povedala, ze keby sa pošťastí dieťa malo by moje meno, lebo všetky moje deti sa budú volať rovnako.

pribinak
25. júl 2024

@sense
@tanyan šialený nápad…. dať dieťaťu priezvisko po úplne cudzom chlapovi

Vážne ? Vy na mieste otca by ste s niečim takýmto súhlasili?

sense
25. júl 2024

@pribinak prečo šialený nápad ved priateľovi dieťa by sa volalo ako ja a moje dieťa z prvého manželstva... Nie ze dieťa s ex by sa volalo po partnerovi
A dieta s terajším partnerom by sa nevolali po cudzom. Chlapovi ale tak ako sa volám ja.l, čiže by malo meno po mne, po matke

pribinak
25. júl 2024

@sense ale veď ona sa vola po exovi

kitycat
25. júl 2024

Neviem preco ste z toho priatel a ty tak odvareni? Co cakas ze pochopi 4rocna?
Vie ze starsie deti maju ineho tatka?
Tvoj priatel ma nizke sebavedomie, ze ho toto rozhadze?

mandzula
25. júl 2024

Ja som bola X, moja dcera Y a manzel (nie jej otec) Z. Staci pockat, dcera to pochopi. A aby to jedneho chlapa rozhadzalo, no neviem...

sense
25. júl 2024

@pribinak to je jej terajšie priezvisko, priezvisko po rozvode nie je povinnosť meniť.

janicast
25. júl 2024

@sense ona sa to naučí neboj sa..iba stále vysvetľovať,ešte je malá. Pozor,Ty by si jej musela dať Tvoje meno za slobodna .Nie exove,zato ze sa tak volas ty ako matka

sense
25. júl 2024

@janicast moje dieťa sa nepotrebuje učiť, ja mam len jedno dieťa...

A nie nemusela by som jej dat meno za slobodna, pretože nemám nikde v dokladoch meno za slobodna. Volám sa X, v dokladoch a všade mam X, tak dieťa sa nebude volať Y, ani keby zrovna ostanem. Slobodnou matkou

janicast
25. júl 2024

@tanyan na aké Tvoje?ona nemôže zmeniť dieťaťu meno exa.

janicast
25. júl 2024

@sense zle som priradila? Prepáč

vierkainka
25. júl 2024

Môj osobný názor, s ktorym sa nikto nemusí stotožniť.Dat priezvisko dieťaťu po uplne cudzom chlapovi,je ....no zvláštne 🤷A inak...nie som si istá,to priznávam,ale mne sa zdá,ze by si musela dať svoje meno za slobodna.Lebo to je tvoje meno.Nie získané vydajom z prveho manželstva.🤷Podla mňa,len jej to vysvetluj,ona je ešte malá,casom to pochopí.

pribinak
25. júl 2024

@sense však nie je, ja nikde nepíšem, že je.
Pointa príspevku je inde

tanyan
25. júl 2024

@janicast Ale ona nebude meniť "na exa," ale na aktuálne svoje a svojich ostatných detí...

janicast
25. júl 2024

@vierkainka tak to ale presne je

janicast
25. júl 2024

@tanyan aktuálne svoje je meno ktoré prevzala pri výdaji.Nemoze.ho dať tomuto dieťaťu

vroni
25. júl 2024

@vierkainka, prosím ťa, čo to splietas za konšpirácie. Matka sa volá X. Je to jej priezvisko, úplne fuk, či ho získala narodením, sobášom, dala úradné zmeniť alebo vyhrala v Lotte. Je to proste JEJ!!!! priezvisko. Zhodou okolností rovnaké mal aj ex, ale to nie je podstatné. Všetky jej deti sa môžu volat týmto JEJ priezviskom alebo priezviskom svojho otca. Žiadnym za slobodna, inokedy, pred tým. Ex k tomu nedáva súhlas, nikto sa ho nič nebude pýtať, nemá nijaké právo sa k tomu vôbec vyjadriť. Ešte si môže vziať aj nového priateľa a ich spoločným priezviskom bude to jej, získané sobášom. Tiež si nikto od exa pýtať súhlas nebude.
A autorke - asi bude najjednoduchšie hodiť reč s otcom malej, či ďalej. Či ju budete opravovať alebo svadbou upravíte ľubovoľným spôsobom vaše priezviska (teda ty dvojité alebo on tvoje)

vroni
25. júl 2024

@janicast, a ďalšia. Prosím ťa, netrep.

vierkainka
25. júl 2024

@vroni tak nech sa zoberú a bude mať dvojité.A bude vsetko na poriadku.Celkom dobré riešenie nemyslíš?Ja som slušne napísala,ze si nie som istá,nepisala som to ako hotovú vec.Tak troska sa upokoj,vyloz nohy a kľud.😃

h2
25. júl 2024

To snáď nemyslíš vážne, že dcérka bude mať priezvisko po tvojom exmanželovi? A jej otcovi to akože vôbec nebude vadiť. Dcéra má 4 roky, tak hádam si nebude myslieť, že sa volá ináč, donekonečna. Jedného dňa to pochopí.

vroni
25. júl 2024

@vierkainka, som úplne kľudna, len rozmýšľam, akým myšlienkovým pochodom niekto príde na nápad, že žene nepatrí jej vlastne priezvisko. Vyjadrujem údiv, nie hnev 🤯

vierkainka
25. júl 2024

@vroni to nie je hej vlastné priezvisko.Ziskala ho vydajom.Doklady ako občiansky,kartucka poistenca,mozno aj vodičák ak má,je na priezvisko,ktore ziskala vydajom a nezmenila si ho po rozvode.Je to jej priezvisko,aby ona a jej deti z prvého manželstva mali rovnaké priezvisko.Ci sa mylim?Oprav ma kľudne.

0kristina0
25. júl 2024

Tiez by som pockala dokym bude dcera rozumnejsia a bude to chapat, urcite by som jej nedaval priezvisko po ex.

janicast
25. júl 2024

@vierkainka presne tak