Priateľ zdedil dom po starej mame

30. aug 2023

Čaute. Priateľ zdedil dom po starej mame. Treba ho prerábať, je malý, na sídlisku atď. Ja som z dediny, bývať tam ísť nechcem. On tam pri starkej vyrastal. Chce tam ísť bývať. Dom by sa mohol predať za cca 100 000. Je v meste. Ja som z dediny. Naokolo lesy a ďaleko susedia. Pri zdedenom dome paneláky plus dom spojeny s inym. Treba veľa € na prerabku cca 50 000. Začali smr sa kvôli tomu vadiť.neviem ako k tomu pristúpiť. Ja mu vravím, je zo medzi ním a mamou, nech robia ako uznajú za vhodné. Predsa niesme manželia. On je na nervy z toho že nechce byť bez nás ( ja a 6m syn) ale chcel by tam bývať.

alex49
30. aug 2023

a nemôžete to aspoň skúsiť? máte spolu dieťa, to už nie je klasický priateľ bez záväzkov, spája vás syn. Skúste sa o tom rozprávať bez emócii.

autor
30. aug 2023

@alex49 nemáme peniaze na prerábku. Jedine úver.. A mnr ozaj vadia tie paneláky okolo, kde sused z balkóna ti vidí d9 dvora

avonladyba
30. aug 2023

Koľko metrov ma ten dom? Tak vidieť do dvora, to máš podobne ako keby Ta videli na ihrisku.

sasa1310
30. aug 2023

no tak keď ti vadia paneláky okolo, tak si zoberte úver na novú nehnuteľnosť, iný dom a bývajte inde. Jeho zdedený dom bude od budúcna len plus.

doriiis
30. aug 2023

Ja som sice veľký fanúšik rodinných domov,ale do takéhoto domu by som nešla veru ani ja

abbey1
30. aug 2023

Teraz byvate spolu a kde? Kde mate pracu?

glorikarebeka
30. aug 2023

@sasa1310 toto nemôžeš porovnať, sú to dve rozdielne veci

sasa1310
30. aug 2023

@glorikarebeka nerozumiem

sasa1310
30. aug 2023

a ten byt zdedil po starej mame závetom či ako? Správne si myslím, že to bola jeho babka po jeho mame, ktorá ešte žije.

autor
30. aug 2023

Ja som nahvrhla dom predať, dá sa za cca 90 000 vybrať úver okolo 40 000 a ísť bývať na dedinu do hotového. Teraz bývame spolu

nelca0510
30. aug 2023

Nechoď do toho. Keď už teraz cítiš,že to nie je pre teba,nebude ani neskôr. Ja osobne by som tiež nesla do takého domu.

sasa1310
30. aug 2023

no lenže, keď ho zdedil po babke a nie po rodičovi, tak pri predaji platí daň z príjmu z nehnuteľnosti. Rátam, že ho nemá viac ako 5 rokov. Čo ti činí dokopy 33 % z 90 000 eur. Preto som sa pýtala ako ho vlastne zdedil.

lily246
30. aug 2023

@sasa1310 nepíšeš vôbec pravdu, naštuduj si to prosím lepšie, kým rozdávaš rady iným.

sasa1310
30. aug 2023

@lily246 no čo nepíšem.

lily246
30. aug 2023

Autorka, nešla by som tam bývať, ale ani na dedinu. Skúste nájsť kompromis, iný schopnejší dom v meste?

lily246
30. aug 2023

@sasa1310
1. babka je príbuzný v priamom rade rovnako ako rodič
2. Daň sa neplatí predsa z predajnej ceny ale zo zisku

sasa1310
30. aug 2023

@lily246 1. babka síce je príbuzný v priamom rade, ale tipujem, že to bude rodič jeho matky, ktorá ešte žije. Čiže až také priame dedenie nebolo, lebo priamym dedičom je jeho matka. Tak buď to získal darom alebo závetom. Preto som sa pýtala ako ho získal.
2. a keďže pri dedení resp. darom ho získal zadarmo, tak zisk je celých 90 000 eur

ahhola
30. aug 2023

Dieťa más s nim?
Teraz byvate spolu a kde?
Musíte to riešiť teraz, nechať to chvíľu ustáť a ty to možno priľúbiš, alebo on sa odmiluje od spomienok a idylky u babky? 🙃
Dom ma spoločnú stenu, dvojdom, aspoň 7arov? Dvor sa dá znepriehladnit, plachtam i, lexanom, zelenou... 🌳🌳🌳

lily246
30. aug 2023

@sasa1310 1. Netipuj. 2. Zase nepíšeš pravdu 🙄 veď to by potom zdedil nehnuteľnosť akože v nulovej hodnote, to tak nefunguje 🤦‍♀️
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn...
"všeobecnú cenu nehnuteľnosti určenú v dedičskom konaní uvedenú v uznesení o dedičstve"

maminkadeticiek
30. aug 2023

Skor ako cokolvek by som trvala ale na tom aby si bola na liste vlastnictva.Inak do toho nedaj ani jediny cent a ziadna hypoteka.Nech ta to ani nenapadne.khm nie ai aj ty majitelka nehmutelnosti!

nikdenikto
30. aug 2023

Tak ako pise
@maminkadeticiek inak tu budeme o pár rokov zase čítať ako nemáš kam ísť lebo si súhlasila ísť do domu kde si vlastne ani nechcela ísť žiť, prerobili ste ho spolu za 50 000 ale je len mužov lebo ho zdedil 🙈

sasa1310
30. aug 2023

@lily246 v uznesení o dedičstve. To máš pravdu. Ibaže on je aký dedič, keď dedičom po starej mame je jeho matka? On na dedičskom ani nebol prizvaný, pokiaľ nebol v závete.

glorikarebeka
30. aug 2023

@sasa1310 prepáč mala byť označená
@avonladyba

kaktusik007
30. aug 2023

@maminkadeticiek
@nikdenikto dievcata, uprimne... ak by ste zdedili dom vzdali by ste sa polovice??? isto nie.

autorka ---- dom v meste je genialne. ale to si musis zvazit ty. a rovnako si musite poriesit financie ---- aby to bolo fer, mala by si si zobrat ty uver na tych cca 50 tisic, od priatela kupit polovicu domu a potom by ste si mali vziat spolocny uver na prerabku. Inak vzdy budes proste s holym zadkom a tahas za kratsi koniec

kaktusik007
30. aug 2023

@sasa1310 jeho matka sa mohla vzdat dedicstva --- a svoj podiel prenechat teda svojmu synovi. A potom je dedicom vnuk aj ked matka zije.

lily246
30. aug 2023

@sasa1310 ale prečo takto fabuluješ že nebol prizvaný a domýšlanie a blabla...Veď sa držme toho, čo autorka píše, že to ZDEDIL po babke. Pokiaľ ubehlo aspoň 5 rokov odkedy dom babka nadobudla, kľudne ho môžu dediči v priamom rade predať bez platenia dane.

thoughtfulweirdo
30. aug 2023

Ak sa neviete dohodnúť, ty chceš inde a on inde, tak kompromis niekde medzi. To je jediné férové riešenie. Ak chce on mesto a ty dedinu, kompromis je napríklad okrajová časť mesta viac v prírode. Úplne chápem, že má citový vzťah k babičkinmu domu, ale založením si rodiny s tebou to prestalo byť len o ňom. Spoločné bývanie musí byť prijateľné pre oboch.

sasa1310
30. aug 2023

@lily246 ja nefabulujem. Vyššie píše, že s mamou sa dohodli. Tipujem, že jeho mama ešte žije. A tým pádom neprebehlo priame dedičstvo, čiže dom pri prípadnom predaji podlieha zdaneniu. Preto som sa vyššie pýtala ako ho zdedil. Lebo niekto berie zdedenie aj darovanie. Pokiaľ jeho matka žije, on nie je dedič v priamom rade.

sasa1310
30. aug 2023

@kaktusik007 len už nie je priamym a tam je ten rozdiel

gaborka28
30. aug 2023

Autorka a ako bývate teraz? A na jednej strane ti rozumiem, na strane druhej, ak on nechce ísť na dedinu, čo potom? Zároveň - napísala si, že je to na ňom a mame, lebo de facto je to ich dom. Ale ak si urobí po svojom a vynechá ťa z rozhodovania, je to obrovský problém do vášho vzťahu, ktorý sa otvorí vždy pri každej nezhode, aj takej, ktorá sa domu netýka. Rovnako - ak sa mu nedajbože niečo stane a ty budeš bývať u svokry alebo ako? To sú všetko otázky, na ktoré sa v tej “honbe” za domom často zabúda. Takže ja ti radím nechať toto rozhodovanie na čas, kedy vychladnete, sadnúť si s partnerom a v prvom rade sa vy dvaja dohodnite, čo ďalej. Dom neutečie.