Priateľ nechce platiť poistku

sona272
17. okt 2023

Ahojte. Poraďte prosím , kúpila som dom ( v hypotéke som sama , nakoľko priateľ nemal v platobnej bráne dobru históriu ) bývame spolu, dal do domu komplet zariadenie - je stolár. Po právnej stránke máme všetko poriesene zmluvou , ale chcem sa spýtať na poistku. Zalozili sme si poistku , ak sa nám niečo stane tak druhému budú vyplatené €, aby mohol pokračovať v splácaní domu ďalej , nakoľko je splátka hypo vyššia. On zaplatil jednu poistku ( jeden mesiac ) a viac pokračovať nechce. Aké je riešenie ? Ja chcem mať niekde istotu , ak sa nedajbože niečo jemu stane , aby som mohla nejako ďalej ťahať finančné dom. Nakoľko mám ešte 2 deti. Ako sa viem zabezpečiť ? Ďakujem za radu

sasa1310
17. okt 2023

@sona272 ty máš istotu dom. On nemá žiadnu istotu. Deti typujem, že nie sú ani jeho, takže keď sa tebe niečo stane, môže sa porúčať z domu. Resp. som nepochopila čo máte poriešené po právnej stránke. Akú zmluvu?

petamich
17. okt 2023

no ak je uvedeny v liste vlastnictva a naklady na dom financujete 50/50 tak potom vratane poistky za mna a ak nie, tak to potom sa mu necudujem 🙂

sasa1310
17. okt 2023

tipujem samozrejme malo byť

sona272
autor
17. okt 2023

@sasa1310 dom by som sama neutiahla platiť , zmluvu máme u právnika spisanu, že on je povinný platiť polku nákladov a zase , že v hodnote 20 000€ dal nábytok čo je jeho podiel

sona272
autor
17. okt 2023

@petamich nie je v liste vlastníctva, keďže hypotéku som brala sama

huxy
17. okt 2023

@sona272 a prečo má teda platiť poistku, keď jedinou vlastníckou si ty? Nerozumiem tomu.

sona272
autor
17. okt 2023

@huxy ešte raz ak by sa z jedným z nás niečo stalo , aby sme boli nejak financne zabezpečený

petamich
17. okt 2023

uprimne tou zmluvou si moze vies co 🙂 taketo zmluvy su vo vacsine pripadov nevymozitelne - nie ste manzelia, sud sa nebude zaoberat vasim majetkom a ked dojde k lamaniu chleba a ty sa rozhodnes tuto zmluvu ignorovat silne pochybujem, ze to pojde riesit sudnou cestou a ak tak to potrva ci a kedy sa k niecomu dostane

takze ho obdivujem, ze ti vobec plati polovicu nakladov a ked sa mu nieco stane, tak uz mu je to duplom jedno a nechapem, preco by mal platit poistku, aby ty si bola poistena, ked sa mu nieco stane, lebo ked sa stane nieco tebe tak on co?

sona272
autor
17. okt 2023

@petamich ak sa mne niečo stane , dostane za mňa €, to sme voči sebe takto chráneny. Jasné , že platí polku veď tu býva a spolu sme išli do všetkého len nemohol v hypotéke figurovať

huxy
17. okt 2023

@sona272 aj tak veľmi nerozumiem, aká je to poistka. Ale však ty nemôžeš od neho očakávať, že bude mať poistku, a ak sa mu niečo stane, niečo dostaneš? Fakt by ma zaujímalo, aká konkrétne poistka to je, a ak ste si ju už robili, prečo ste si ju nerobili zvlášť. Teda predpokladám, že ju máte spolu, keď ju už nechce platiť. Keby bola na jeho meno, tak by snáď platil, či?

ketrint
17. okt 2023

@sona272 spomínaš síce dom, ale poistku asi myslíš osobnú, na úraz/smrť atd, nie poistku na nehnuteľnosť, chápem správne?

sona272
autor
17. okt 2023

@ketrint áno tak , ak by sa niečo stalo, aby bol druhý nejako zabezpeceny

beata_k
17. okt 2023

Ak sa tebe nieco stane, tak bude dostavat par € a dom zdedni niekto iny. No "pekne". Neplatila by som ti.

sona272
autor
17. okt 2023

@beata_k nie pár € ale máme to nastavené na 80 000€ to neplatí predsa mne 🙈

modrykolibrik
17. okt 2023

@sona272 z pravneho hladiska ak nie je on majitel a nieco sa tebe stane dom nebude jeho...nie ste manzelia a dom by dostali deti tym padom je pochoputelne, ze nebude platit nieco co nie je jeho

beata_k
17. okt 2023

@sona272 No a kolko ma hodnotu dom za, ktory plati vsetko na polku, ale zdedi ho niekto iny???

sona272
autor
17. okt 2023

Asi som sa vyjadrila nesprávne . Dom máme spoločný, ak by sa niekomu niečo stalo , aby bol druhý nejako zabezpeceny finančné ( lebo 1 osoba to nedá, máme veľké splátky) tak sme to vyriešili poistkou , ja platím ak by sa mne niečo stalo , idú € jemu a opačne . Ale on to platiť nechce ...

petamich
17. okt 2023

a aky ma argument preco nechce?

sona272
autor
17. okt 2023

@petamich že nebude € vyhadzovať do vzduchu

lalala94
17. okt 2023

@sona272 tak je ten dom jeho či nie? Najprv píšeš, že nie je v LV, potom, že dom je spoločný. Ono to je dosť veľký rozdiel.

sona272
autor
17. okt 2023

@lalala94 nie je v LV lebo na hypotéke som sama , preto sme si dali všetko právne ošetriť . Ale všetko je spoločné , len nemohol byť v hypotéke

petamich
17. okt 2023

tym padom ale mate dve poistky ci? tak svoju zrus = on nedostane nic, ked sa tebe nieco stane a plat jeho zanho = ty si poistena, ak by sa jemu nieco stalo (teda ak budes evidovana ako opravnena osoba v poistnej zmluve)

sona272
autor
17. okt 2023

@petamich áno sme ako oprávnené osoby tam uvedené . Len mi to príde také nespravodlivé , že ja platím a on nie , mali sme byť navzájom nejako kryty

huxy
17. okt 2023

@sona272 preto ste si mali spraviť poistky zvlášť

sweet20
17. okt 2023

@sona272 tak to zruste a si spravte zvlast.. 🤦

sense
17. okt 2023

@sona272 ved ty tvoju plat ale ak sa ti niečo stane tak. Peniaze nebude mať on. Mam poistku, ak sa mi niečo. Stane, peniaze pôjdu mojej dcére, nie môjmu partnerovi.
Oprávnenú osobu môžeš kedykoľvek zmeniť

lalala94
17. okt 2023

Tak on z toho domu nebude mať nič, ak sa tebe niečo stane, dom dedia deti, čiže sa mu nečudujem.

januska12323
17. okt 2023

Nie je to spoločný dom, on nie je nikde zapísaný. Je to tvoj dom a on namiesto podnájmu prispieva na tvoju hypotéku. Keď nechce platiť poistku tak ho nijak nedonutis. Nemal dobrú platobnú históriu - to znamená, že nevie hospodáriť s peniazmi?

petamich
17. okt 2023

@sona272 a co ti na tom pride nespravodlive? ty chces byt kryta, on nie - tak to vyries tak, aby si bola 🤷‍♀️

maranta_leuconeura
17. okt 2023

Ked chces aby to bolo spravodlive, mozes mu polovicu nehnutelnosti darovat. Potom bude naozaj spolocny, teraz nie je. Da sa to aj s tarchou.