Priateľ a jeho rozpožičané peniaze

sofiaaj
8. okt 2014

Ahojte žienky. Potrebovala by som poradiť ohľadom jednej veci, ktorá ma už niekoľko mesiacov trápi. Priateľ sa mi zdôveril, že požičal svojim "kamarátom" dokopy cez 2700€. Tých kamarátov som označila úvodzovkami, pretože sa poväčšine ozvú iba vtedy keď niečo potrebujú. Priateľ si vybavil v tých to týždňoch hypotéku na kúpu bytu, ktorú bude 30 rokov splácať, plus má úver na auto, ktoré si kúpil minulý rok a tento rok ho chcel splatiť. Dobre vie, že s peniazmi to nie je veľmi slávne, ale stráni sa tomu aby si svoje peniaze pýtal späť. A to je to čo ma trápi, že bude zadĺžený a jeho kamaráti si behajú s jeho peniazmi. Myslím si že 2700€ je dosť na dnešnú dobu, kde je to ťažko s robotou. Dokonca sme sa už aj vyprávali o spoločnom živote a bábätku, len ma znervózňuje to že priateľ sa nejako vyhýba získaniu svojich peňazí. Aby bolo jasné, tu nejde o mňa ale o neho. Prosím vás poraďte mi ako mu vysvetliť to že ich potrebuje späť. Ďakujem za každú radu 🙂

zuzka_puska
8. okt 2014

@sofiaaj normálne mu povedz, nech sa správa ako chlap,a peniaze si vypýta späť. ak s ním máš žiť, a mať s ním dieťa, musíš vidieť že vie byť chlap a vie si vybaviť aby mu jeho peniaze čím skôr vrátili. za 2700eur máš polku skvelej novej modernej kuchyne 🙂 no.....jednoducho povedané, nech ukáže čo je v ňom. a ďalšia vec, si si skutočne istá, že tie peniaze požičal....???? pretože ak ich vôbec nechce získať späť, môže za tým byť aj niečo iné, že ich minul na iné veci a tebe povedal že ich požičal..... dôveruj, ale preveruj 🙂 myslím,že ak by boli naozaj požičané, cez políciu sa to riešiť nedá keď to požičal viacerým ľuďom a nemá ani dôkaz..... veľa šťastia 🙂 prípadne, ak sa k činu nemá on, skús to vziať do svojich rúk....

sofiaaj
autor
8. okt 2014

@zuzka_puska viem isto že ich neminul, lebo viacerí jeho kamaráti aj predo mnou uznali že mu dlžia peniaze a priateľ mi nemá dôvod mi v tom klamať. Tak teda novú kuchyňu si viem isto predstaviť 🙂 Skúšala som všetko, aj som mu povedala nech sa chová ako chlap ale zakaždým keď to začnem riešiť snaží sa ten môj monológ čo najskôr ukončiť. Vyhovára sa na to, že jeho kamaráti nemajú peniaze a že mu to nebudú mať z čoho vrátiť, ale to mu neverím. Viete ako, na dedine sa rýchlo dopočujete čo kto kúpil a čo plánuje, takže viem že tie peniaze majú.Priateľ sa v tomto chová hlúpo ale viem že mi nič netají, preto neviem čo ďalej a keby spomeniem políciu tak sa obávam jeho reakcie, hádka ak vyšitá 😒

zuzka_puska
8. okt 2014

@sofiaaj a čo jeho to zaujíma, že oni nemajú peniaze??? keby si požičali od banky, nikto by sa nestaral ,či majú alebo nie. taká výhovorka by u mňa teda neprešla 🙂 z toho čo píšeš, mi vyplýva, že on im tie peniaze nepožičal, ale dal.... 🙂 Keď teraz tvrdí, že nemajú,takže mu nevrátia. tak mala by si sa zmieriť s tým, že tie peniaze možno ani neuvidíš.... Skús sa ho opýtať, či toto plánuje robiť aj počas vášho spoločného života, že porozdáva peniaze.... Tým vlastne odtrhol od úst sebe, aj tebe,aj budúcim svojim deťom.....Za 2700eur sa dá kúpiť všeličo, kuchyňa....ale mohol by ťa pozvať na parádnu dovolenku aspoň na 2 týždne....takže, daj si na neho pozor, a nabudúce už tvrdo na neho 🙂 A kasu mu v žiadnom prípade nedaj 🙂

irusa
8. okt 2014

myslím, že je to len jeho záležitosť, nie tvoj problém, nakoľko nie ste manželia a požičal len zo svojho a keď požičiaval vedel do čoho ide...takže myslím, že teba to nemusí trápiť....

magic08
8. okt 2014

Podla mojho nazoru, nic nezmozes. Len robis vo vztahu dusno. Priatela evidentne netrapi, ze rozdal svoje zarobene peniaze, tak to neries ani ty. Stavim sa, ze isto nema doklad o tom, ze tie peniaze pozical. Cize neobstoji ani vyhrazanie sa policiou a sudmi. Toto je vec, ktoru by si v prvom rade mal riesit partner, aj ked, viem ako sa citis, mna by od jedu rozhodilo 😝. No ale do buducna, by som si s nim vyrozpravala jeho ochotu pomahat financnymi darmi, pretoze ak planujete dieta, tie peniaze budu chybat, pridete o tvoj prijem a az potom bude veselo 😝

bluka2
8. okt 2014

Uprimne mne by sa vobec nepacilo, keby mi priatel nieco hovoril do toho, co mam robit s peniazmi, ktore som kedysi niekomu pozicala. Su to jeho peniaze, nie tvoje - prospeje to vztahu, ked to budes respektovat.

saurian
8. okt 2014

@sofiaaj ja si myslim ze by si na neho nemala robit natlak, ved tvoj postoj uz pozna, a moze vam to do vztahu priniest zbytocne nezhody, za ktore tie peniaze nestoja. chapem aj teba, ze by si vedela ako tie peniaze minut, ale v tomto je to skutocne jeho vec. mozno pride situacia, ze bude uz babo, hypoteka.... malo penazi a priatel sam pride na to, ze ich treba pytat (resp nebude mat na vyber).
na druhej strane ma napadaju myslienky, ze tvoj priatel je mozno "dobrak od kosti", ktory ked moze tak pomoze, a to je urcite nieco co sa paci aj tebe, ale je tu maly vykricnik - a to, ze v buducnosti ho budes musiet v tomto smere usmernovat, aby pomahal v prvom rade svojej rodine, az potom kamaratom.

sofiaaj
autor
8. okt 2014

Ďakujem baby za názory..Potrebovala som vedieť že ako by sa niekto iný choval v danej situácií. Presne tak, on pozná môj názor na to a je len na ňom čo spraví. Nič inšie mi neostáva iba rešpektovať to, tak to bude najlepšie. Ďakujem ešte raz 😉

maria1989
8. okt 2014

@sofiaaj ak spolu len "chodíte", je to v poriadku. iné je, ak spolu bývate a spolufinancujete domácnosť. v tom prípade by som mu hlavu odrezala 😀 😀

libka1
8. okt 2014

@sofiaaj no rodinu by som si s nim asi nezakladala, aku mas garanciu ze nebude mat rovnaky pristup k spolocnym peniazom v buducnosti? so svojimi nech si robi co chce, ale asi tazko zmeni navyky ktore ma 😅