Prepis domu

karinsochova
2. feb 2018

Ahojte žienky hned na úvod sa ospravedlňujem ak to nie je vhodné sa pýtať sem ale vzdy mi skvelo poradite tak preto píšem sem.

Moj problem je v tom že potrebujem vediet ako funguje ked mi rodičia chcú prepisat dom. Kam sa pojde a po prepisani uz na moje meno kam mam ist dalej ohladom papierov. ( aby som sa vedela cim skor pohnut vpred) dakujem za každú radu

wandeirra
2. feb 2018

@karinsochova na kataster so zmluvami a nasledne podate danove priznanie

karinsochova
autor
2. feb 2018

@wandeirra takze s rodičmi ideme na kataster a po podpísaní nemusime nic overovať notárom ale ist si podať daňové priznanie a tym to končí? Ďakujem 🙂

missdiva
2. feb 2018

@karinsochova bud mate darovaciu zmluvu alebo kupnu zmluvu za symbolicku cenu, predavajuci teda rodicia musia overit podpis u notara. Potom 66eurovy kolok, 2ks zmluvy a 2ks navrhu na vklad podas na katastri.

karinsochova
autor
2. feb 2018

@missdiva a keď toto všetko uz budemmat uspesne za sebou tak podám uz iba daňové priznanie áno

missdiva
2. feb 2018

@karinsochova danove priznanie za dan z nehnutelnosti musis podat do konca januara buduceho roka.
Rodicia by platili dan iba ak by nemali dom pat rokov a predavali by ho drahsie ako ho kupili.

180519816
2. feb 2018

Pri darovani sa dan neplati !!!

chilli21
2. feb 2018

Prípadne ešte prehlásiť energie u dodávateľov.

sissy27
2. feb 2018

@180519816 daň z nehnuteľnosti zaplatiť musí bez ohľadu na to, ako k tomu domu prišla, či kúpou, darovaním alebo dedičstvom.

ikonica
2. feb 2018

@180519816 neplatis dan z predaja ale dan za nehnutelnost platis vzdy

my sme oslovili notarku, vypracovala darovaciu zmluvu, vsetky strany ju podpisali, notarka dala navrh na vklad...cakali sme na rozhodnutie z katastra a stym sme potom poriesili bytove druzstvo, elektrinu, plyn... to bolo minuleho roku... danove priznanie sme podavali az tohto roku....

wandeirra
3. feb 2018

@karinsochova podpisy sa overuju notarom samozrejme

mijo53
3. feb 2018

@wandeirra podpisy nemusia byť overené notárom, môžu byť overené aj na mestskom alebo obecnom úrade, čo je o niečo lacnejšie ako u notára

wandeirra
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mijo53
3. feb 2018

@wandeirra po prvé nedávala som žiadne otázky, po druhé si napísala, že overenie samozrejme u notára /asi si notárka/ a ja nie som právnička a podpisy pri prevode som overovala som na MsÚ, lebo notári sú drahí, a 15 rokov práva, musíš sa presne vyjadrovať, prepáč ak sa ťa to dotklo, nevedela som, že robíš právo 15 rokov

fokuska
3. feb 2018

@mijo53 "autorke otazky pisat" = akej autorke? autorke otazky, nie co mas pisat autorke? odpoved - pis jej otazky

:D :D

marseillefan
5. feb 2018

@wandeirra keď robíš právo 15 rokov, prečo ju posielaš na daňový úrad? Pri darovaní sa žiadna daň neplatí a nepodáva sa daňové priznanie a pri kúpe sa daň neplatí ak rodičia dom vlastnia 5+ rokov, čo je veľmi pravdepodobné. A keby to aj bol ten extrémne nepravdepodobný prípad, že rodičia jej dom predávajú a oni sami ho nadobudli nedávno, tak daňové priznanie k dani z príjmov sa bude podávať až v roku 2019.

wandeirra
5. feb 2018

@marseillefan kde sa pise o darovani domu? Ja tam nic take nevidim a to ze sa neplati dan neznamena ze nema povonnost podat danove priznanie aj ked je oslobodena tak nepoucujte ked tomu nerozumiete .

karinsochova
autor
5. feb 2018

Idu ho na mna prepisat rodičia cize ano ide o darovanie . A dakujem vam za rady uz mam v tom o moc jasnejšie pomohli ste mi. 😘

veroka211
18. sep 2019

Dobrý chcela som sa spýtať máme rodičovskú dom nieje na nikoho prepísanie ale súrodenci sa ho vzdali koľko by ma to stálo a ako to vibavit aby sme to prepísali na otca kam a ako ďakujem

hefo
19. sep 2019

Slovo "prepísať" je dosť mätúce. Na to, aby sa mohol spraviť prepis v katastri, musí byť nejaký právny titul.

@veroka211 Ten popis je veľmi nejasný. Ide o dedičstvo po rodičoch a nedošlo k prepisu na katastri? Je už dedičské konanie ukončené?
Najdôležitejšia je informácia, kto je momentálne právoplatným majiteľom či spolumajiteľmi. Tí to potom môžu predať alebo darovať a na základe písomných zmlúv sa podá návrh na vklad do katastra (poplatok je tuším 66 €). Najlepšie, ak to ale spracuje nejaký právnik, to tiež bude niečo stáť.