Práca a všetko ostatné

xckaret
3. aug 2015

Istý čas som žila a pracovala v zahraničí, vrátila som sa na SK a začala som podnikať. Bohužiaľ, nebola to žiadna sláva - iba prežívanie, firmičku som zatvorila. Už som 7 mesiacov bez práce a príjmu a neviem čo ďalej. Mám manžela a dcéru . Samozrejme prácu hľadám, ÚP mi zatiaľ neponúkol nič, na internete v mojom mieste pobytu - východ SK nie je takmer žiadna ponuka. Už som s nervami v koncoch, neviem sa pohnúť, prácu si neviem nájsť A to už mám 40. Opäť sťahovať sa do zahraničia asi by to bolo to posledné...
Určite ste sa aj VY poniektoré ocitli v takejto situácii, ako ste to riešili?

moonlight1210
4. aug 2015

@xckaret UP uz nikomu pracu nehlada, ako kedysi, je tu len na evidenciu. maximalne najdes vyvesky na chodbách. lebo ani firmy uz moc cez UP neponukaju pracu. skor cez rozne weby ako profesia, praca, ...
ake mas vzdelanie?
v akom smere mas prax?
co bola ta praca v zahranici?

chodievas aspon po brigádach?
ak nie, mala by si zacat. potrebujes sa dostat medzi ludi, komunikovat s nimi, nikdy nevies, kde trafis na niekoho, kto ma brata sestry kona psa a ten ma firmu a zhana niekoho, ...
sedenim doma na nikoho takého nenatrafis.
na nete tym duplom. len vzacne.

pisanim na net ti nikto pracu neponukne. vacsia sanca je v osobnom kontakte, lebo ta vidia, vidia ako sa chovas, ako pracujes, aka si povaha. takze skor zaujmes, skor ta niekto niekam odporuci, alebo ti da kontakt.
cez net ta nikto nevidi, nepozna, nula bodov, aj keby potreboval niekoho, tak tebe sa rozhodne neozve.

dai
4. aug 2015

@xckaret nepises nic o svojom vzdelani, praxi, poziadavkach na pracu etc. ... ak ovladas jazyky aj na vychode je dost pobociek nadnarodnych firiem ktore takychto ludi hladaju... 40 rokov nie je vek ktori nejak zvlast obmedzuje - hlavne ked mas prax a co ponuknut...

liv1
4. aug 2015

Ja by som ti poradila takto. Popremyslaj co ta bavi. Co rada robis? Aka praca by bola taka ze by bola zaroven tvojim konickom? Hoc by si zatial zarobila malo zober pracu aj pod "tvoju uroven". Nikdy nevies kam az sa mozes dostat. Ale stale hovorim pracu v odvetvi kde ta to bavi, nielen kvoli peniazom. Co si robila v zahranici? Co vies robit? Aka je tvoja kvalifikacia? Teraz ked nerobis vzdelavas sa? Jazyk napriklad?

Teraz trochu pomimo. My na vychode nemame v zazitkovej firme obsiahnuty vychod a velmi nam to chyba. Avsak kedze nie sme miestni, a firmy su na nete tazsie najditelne ako napr v Bratislave, obchoduje sa nam tazko. Uz som oslovila par ludi z vychodu a nikto to nechce robit. Resp.. boja sa ze to nezvladnu. Je aj tvoj pripad ze sa bojis nejakej roboty? Strach treba poslat kade lahsie, pretoze takto sa clovek nikam nedostane (nehovorim ze je to tvoj pripad).

V com si vlastne podnikala? No a 40? Ved si predsa mladucha! 😉

leanax
4. aug 2015

@dai som s hľadaním práce na tom podobne ako xckaret tiež na východe a skoro zo všetkých poslaných žiadostí som dostala odpoveď, že berú do 29.rokov kvôli príspevku... takže v dnešnej dobe už aj na veku zálží, čo tam po skúsenostiach a vzdelaní... mnoho firiem chce príspevok od štátu ☹

liv1
4. aug 2015

@leanax ty sa na to pozeras takto. A napriklad mozno aj vdaka prispevku si mozu niektore firmy zamestnancovi dat aky taky plat, a mozno niektore vdaka tomu otvorit nove miesto... Uhlov pohladu je mnoho...

markina8
4. aug 2015

Ahoj, nemam sice podobnu skusenost ako ty, ale poradila by som ti, aby si vyuzila nieco, co vies. Si v niecom zrucna? Vies piect napriklad? na FB je velmi velka znama skupina Susedska obziva, mozno to aj poznas, kde mozes ponuknut svoje sluzby akehokolvek druhu. A poviem ti, ze bez ohladu na to odkial si, tak take kolace, torty, zakusky, sisky, slane pecivo, proste cokolvek (co dobre na fotke vyzera) ludia hned objednavaju. Takto by si mohla pracovat aj z domu, len treba produkt (nemusi to byt len pecenie/varenie) dobre odprezentovat, pekne odfotit, pridat mily inzerat a ponuky sa pohrnu. Skus, drzim palce 🙂

leanax
4. aug 2015

@liv1 ja to beriem, že sa vytvorí prac. miesto aj na základe takého príspevku, len by mohlo byť bez vekovej hranice. cítim sa už nepotrebná po tridsiatke... a na východe nájsť prácu je strašne ťažké...

dai
4. aug 2015

@leanax tak ja sa pozeram hlavne nato cez prax uz ziskanu plus skusenosti a vedomosti - tie prace mnohokrat clovek do 29 rokov robit nemoze ...ja teda mam vysoko na 30 ale nikdy som nemala pocit ze je tazke najst pracu ( na vychode som si ju sice nehladala, ale mam kamaratky ktore na vychode robia a pochvaluju si - ale teda maju tu prax, jazykove znalosti a skusenosti )

dai
4. aug 2015

@markina8 suhlasim s tebou... tiez ked vidim co vsetko babam ide, s akymi jednoduchymi vecami vedia rozbehnut business - staci to pekne nafotit, spravit aj tu cez mk napr. dobry marketing a pojde to...

xckaret
autor
4. aug 2015

Mám ukončenú strednú ekonomickú - po škole som pracovala v poisťovni a to bolo asi tak všetko, potom som v rakúsku robila v kaviarni, kuchyni...tu na Sk som 6 rokov pracovala v gastronómii. Gastronómia - tu sa podniky iba otvárajú a zatvárajú - je to iba prežívanie.
S jazykom - nemčinou som na tom asi tak, že sa nemecky dohovorím celkom dobre.
Čo by som chcela robiť? Mám predstavu, že by som sa chcela vrátiť do nejakej kancelárie - administratívne práce (odrobiť si 8,5 hod. - voľný víkend (mám školopovinné dieťa).

vsetkyloginituuzsu
4. aug 2015

Keby som bola na tvojom mieste, bez ohladu nato, ake jazyky vies, co si doteraz robila....
1. Dokedy by som si nasla nieco nove a v com sa vidis, zobrala by som hocijaku pracu. Samozrejme, ak sa to da skombinovat s detmi.
2. ako pise @martina8
3. dala by som si skontrolovat zivotopis a motivacny list
4. reagovala na vsetky ponuky, aj tie o ktorych si myslis ze na to nemas
5. ked posles zivotopis, necakaj kym sa ti ozvu alebo aj neozvu, aktivne posielaj dalej.
6. viem dobre, ze ked sa dlho nedari, tak clovek je sklesly, ale aspon vnutorne musis verit. Ked budes skusat, raz sa podari.
Drzim prsty.

markina8
4. aug 2015

presne ako pise @vsetkyloginituuzsu, niekolko krat sa mi osvedcilo aky dolezity je dobry zivotopis, urcite si daj niekym poradit. Staci aby si niektore veci pomenovala sofistikovanejsie a hned to inak vyzera

dai
4. aug 2015

@xckaret tak natu administrativu by som sa neupinala - tam zial na tom vychode co aspon tu citam to ide dost po znamostiach☹ neskusila by si ked si tak dlho doma trosku popracovat na anglictine? s anglictinou a nemcinou sa uz lahko hlada praca ( ale treba ratat s tym ze sa v tychto jazykoch aj realne pracuje )
nemcinu ked ovladas, sprav si nejaky certifikat a aspon doucuj - nehodi to vela ale aspon nieco ( normalne papierik na skoly rozlep )
- neotvaraj restauraciu, ale ak mas skusenosti aj s pecenim ci varenim tak skus nieco na nete - ja mam mamicku co mi pecie a fakt jej to ide nenormalne dobre - to pritom len na zaciatku fotila svoje vytvory co domov robila a postupne si klientelu zohnala, zatial robi v malom, mozno postupne sa rozrastie
- pozri tiez vyrobky tu - mamky tu strikuju, hackuju - deky, capicky eetc. ... treba sa len prezentovat vyrobkami - na sashe , na koniku...