Požičali by ste rodine peniaze?

123mamca
20. jan 2016

Chcem sa maminy, zeny s vami poradiť. S mužom žijeme v byte, neni nás no už je ako nás.Ja mám prácu, aj muž. Muž máva aj mimo práce prácu. .Niečo málo máme nasetrene ,vlastne sú to jeho peniaze za fusky. .pár krát mi to už vykrical asi zo srandy (veď ja moc neminam;)Lenže už s toho požičal bratovi, neviem koľko je tomu ale ešte mu to celé nevratil. A dnes som sa dozvedela že sestra od nas"pýtala pár litrov. Mám zmiesane pocity. My niesme milionari. Muž sa ma pytal čo ja na to,tak ja že veď to on ma prachy a on že sú spoločne. .odrazu..kokos, asi mu to zakazem. .rodina nerodina niečo sa im stane nevratia n ani fuka, vlastne chcú požičať na dom kokos a ja som myslela že ide o niečo vážne. Tak ako vravím len tak ďalej majster pracuj a požičiavaj, my budeme mať s toho hovno sorry za chyby T9

petrao2
20. jan 2016

Ja som pozicala a doteraz ich nemam,nebolo to vela ale kedze som teraz na materskej zisli by sa....uz nikdy nikomu nepoziciam a ani rodine!mozno svinstvo ale my sa musime uskromnit a este mam poziciavat?zamna urcite nie

mijo53
20. jan 2016

nepožičala by som na dom, nepoviem pár EUR, ale na dom to bude určite vyššia suma. Ak by ste sa predsa rozhodli, tak určite spísať zápisnicu u notára, kde bude presne uvedená suma, termín do kedy to splatia, akým spôsobom budú splácať /na účet, poukážkou, určite nie do ruky/ podpisy dlžníka overí notár,

majulino
20. jan 2016

nepozicala aj ja som robila tu chybu aj manzel poziciavali sme mojej rodina naposledy min. rok vo februari mojej krstnej 500 e mala vratit do mesiaca a este stale ani tuk nedala to iste ostatna moja rodina pytali po 20-30 e a tiez bol problem vratit

ada274
20. jan 2016

Pozicat preco nie ak je jasny plan kedy a akym systemom vratia. Cize mal by byt splatkovy kalendar a zmluva podpisana pred notarom by mala byt samozrejmost. Ak je akakolvek pochybnost ze nebudu mat nato aby vratili, nepozicala by som. Predpokladam ze mate deti takze mate zodpovednost v prvom rade voci nim.

jana_eyre
20. jan 2016

Vela krat pozicala rodina nam, poctivo sme vratili.. Sesre som dokonca platila aj uroky, lebo som chcela aby prniaze navyse odlozila neteri.. Aj my sme pozicali, ked bola potreba a mali sme, vzdy sa nam vsetko vratilo.. Pri poziciavani sme si spisali vzdy zmluvu, dohodli podmienky a datum do kedy to musi byt splatene.. Niekedy sme splacali, niekedy sme vratili naraz..

Ja svojej aj manzelovej rodine doverujem, taky isty vztah maju oni k nam, preto mi nie je divne pozicat peniaze..

Ked ti to prekaza, tak trvaj na tom aby bolo vsetko na papiery..

pribinak
20. jan 2016

Ja pozicam, ale Len ked fakt treba, nie na ziadne kraviny typy: nova sedacka, modernejsia tv ci nutne nova kuchynska linka ci lepsie auto

Kazdy by sa mal prikryvat Len takou perinou na aku Sam ma

pukita
20. jan 2016

Neviem ake mate vztahy s rodinou ci su schopny vratit. Odomna isty clen rodiny chcel pozicat ale nepozicla som mu aj ked som mala. Chodi do prace a zarobi dobre no na ich standard akym by chceli zit im to nestaci a jeho zenska nie je ochotna pracovat, cize ja nebudem dotovat pripad "chcem sa hrat na panka" nazicane maju toho dost a nikomu este nic nevratili. Neobmakcili ma ani slzy ze ide o deti...pardon ale to su take ciganske techniky. Ale ak by niekto potreboval pozicat a trebars by som aj vedela ze nema z coho vratil ale viem ze je to cestny clovek urcite pomozem. Zalezi od konkretneho pripadu.

123mamca
autor
20. jan 2016

Neni to moja sestra a svojej by som nepozicala lebo vidím že nemá s coho vratit. .tej som raz najavo dalahned vediet

janinah
20. jan 2016

požičala,zrejme idú dom kúpiť a zopár tisíc im chýba,odkiaľ požiačať,ak nie od brata.....ALE normálne s papierom u notára,suma,kedy splatia príp. úrok.....požičala som kolegyni,,na podpis,ale s tým,že vráti až bude môcť-toto bola chyba,už sú to dva roky a nemá sa k činu,musím s tým niečo robiť 😒 takže ja si už veľmi dobre rozmyslím požičiavanie-komu a za akých podmienok

sardinka335
20. jan 2016

@123mamca aj my sme si pozičali od rodičov - aby sme to nemali uročene bankou...mali sme spisanu zmluvu a mesačne fixne splatky - doveruj ale preveruj. Splatili sme.
Velke sumy by som nepozičiavala bez nejakej zmluvy....v rodinách sa uz stalo tolko zla koli peniazom, majetkom...ako sa vravi doveruj ale preveruj.Normalny brat to pochopí...akonahle nie - napr. ze spisat zmluvu tak uz to je podozrive.
Velke sumy určite treba ,,ošetriť,, rodina nerodina.....kto je normalny nema dovod sa uražať...

tana85
20. jan 2016

@123mamca otazka penazi ma byt vo vztahu vzdy jasna. peniaze za fusku - ak su jeho, nech si o nich rozhoduje sam. ale treba si uvedomit, ze ak tie peniaze rozda po rodine a nevratia sa mu, tak az budete spolocne nieco kupovat, tak uz sa ta to tykat bude, a dost. velmi zalezi ake mate vztahy v rodine. preco maju jeho surodenci pocit, ze mate dost na poziciavanie? je rozdiel pozicat stovku a tisice. aka je ich financna situacia, maju dostatocny prijem, aby vam splacali nacas alebo prave preto, ze nemaju, tak poziciavaju od rodiny? uprimne, ani podpisana pozicka nic neznamena - v pripade nevratenia, sla by si s tym na sud? lebo presne o tom to je. ja nemam s poziciavanim dobre skusenosti, a tak vzdy vravim, ze pomoc moze rodina pytat, pomozem rada, ale nie peniaze

eliska13
20. jan 2016

@pribinak. Preco? Ved nie kazdy vie hned nasetrit na sedacku ci auto.Lepsie sa to splaca po stovkach eur ....ak poziciat s papierom od notara, ale kludne sa z toho cloveka moze stat papierovo chudak a nic neuvidis

friday13th
20. jan 2016

10,20 eur preco nie, ale vyssi obnos penazi urcite nie

pukita
20. jan 2016

@eliska13 ale v dnesnej dobe sa da vsetko kupit na splatky a casto aj bez navysenia 🙂

123mamca
autor
20. jan 2016

@tana85 budú mať druhe dieťa je na ceste,jasné sú to jeho peniaze ani ja mu neberem nedovolim si to ,iba ak chce on niečo kúpiť, ja nevravim že nech nepozicia ja to vidím tak realnejsie že je zlá doba ,môže ale nemusí sa niečo prihodit a ja sud nechcem ani bohovi také pletky mať ,to neni pre mňa .niekomu urobit dobre a však mne je to jedno. .uuplnee jednooooko
@tana85

natalym
20. jan 2016

@123mamca Bratovi nepožičať??? Neviem si to predstaviť. Ja som dala sestre. Vedela som, že mi ich nevráti, ale mala som tak som dala a viem, že keby mala tak by mi ich dala.

123mamca
autor
20. jan 2016

Nejaká vestica tu nieje, chcem vediet ako ja vôbec dopadne:D

123mamca
autor
20. jan 2016

@natalym Však jasne ako kto

jana_eyre
20. jan 2016

boze, musim sa opravit, lebo ma porazi, ked to vidim po sebe - papieri.. 😅

pukita
20. jan 2016

@natalym vies nie kazdy ma ukazkoveho brata. Moj svokor keby poziciaval zakazdym svojmu bratovi vyjde na psi tridsiatok. Ked su drahe konzoly a pocitace a znackove tenisky prednejsie aki inkaso, niet koho lutovat.

123mamca
autor
20. jan 2016

@jana_eyre to je dobre moja: )mobil?

123mamca
autor
20. jan 2016

A ešte si musím napisat, ,tak nemachrujem pred rokmi že setrim keď na to nemam ešte dnes a pytam kokos nervyyy

tana85
20. jan 2016

@123mamca no vidis, takze ak sa rozhodne pozicat, tak tolko kolko by mu az tak neublizilo/nechybalo. ale ak to urobit chce, tak to aj tak spravi bez ohladu na nazor tu alebo ten tvoj

stastnablcha
20. jan 2016

ahoj. ja by som pozicala..rodina je len jedna. ale asi zalezi aj od toho aky mas s nimi vztah a ako im doverujes. ak mas pochybnosti, spiste notarsku zapisnicu.. a preco tie peniaze co mate v "ponozke" neinvestujete do asvojho ?

wendy62
20. jan 2016

Pozicka rodine alebo znamym je najlepsi sposob ako prist aj o peniaze, aj o dobre vztahy. Ekonomovia hovoria ze blizkym ludom treba pozicat iba tolko penazi, kolko by ste im boli ochotni darovat, a pri takejto pozicka vzdy dopredu ratat s tym, ze sa z pozicky nedobrovolne stane dar. To je jediny sposob, ako neprist aspon o tie vztahy...

pribinak
20. jan 2016

@eliska13 ak Nemam prachy na sedacku a potrebujem si zariadit byt tak bud Kupim najlacnejsiu v ikei alebo obzriem inzeraty v style darujem za odovoz
Alebo zajstrujem doma z paliet, ktosi tu mal taky inzerat
Lepsie auto? Ked Nemam na lepsie, tak kazdom na takom na ake mam, drahsie auto = vyssia poistka, drahsie opravy, ...

Ja pozicam, ale na fakt dolezite veci, napr : decko je silny alergik a nemaju na dovcu k moru, alebo v praci meskaju vyplaty a treba poplatit veci okolo bytu ci treba opravit nieco vacsie a viac to stoji, ....

123mamca
autor
20. jan 2016

@wendy62 presne moja rec: (a musím sa dnes porozpravat so svojim ze čo my plánujeme dalej sme v podnajme. Naj je povedat že aj my setrime no len neviem čo je to tak vobec,

sardinka335
20. jan 2016

@123mamca a trošku nechápem formulácii...,,byt neni náš, no už je ako náš,,...tak ked neni váš tak neni váš nie? Čo neni na papieri tvoje proste neni tvoje... 😉
A vo vysledku toto delenie na ,,moje a tvoje peniaze,, často nerobí obrotu.
@natalym zavisí akeho máš brata....ak mas skusenost ze bez problémov vrati a ma z čoho - ma pracu tak prečo nie. Ale ak je to niekto kto smrdí korunou a ,,dluží kam se podívá,, tak moze mi byť aj brat a nepožičiam....
Ja som raz krstnej požičala a potom som to musela ,nahanat,, a urgovať....a mala som z nej pocit ze ona si myslí ze my tie peniaze nepotrebuejme lebo sa mame dobre....ale to je jedno čo ich my potrebujeme alebo nie, raz si pozičala tak ma vratiť a nie kalkulovať ze ved nam aj tak taka suma chybat nebude....
Potom som sa dozvedela, ze aj u inej znamej si pozičala a tiež nevratila....dost to narušilo naše vztahy.

mijo53
20. jan 2016

Koľko by ste boli ochotné sestre - bratovi požičať najviac

123mamca
autor
20. jan 2016

@mijo53 20eur ja mojej