Poradí mi nejaká mamička právnička?

slniecnica
3. nov 2011

som na ivalidnom dôchodku a mám 5 ročného chlapčeka.poberám 124 eur dôchodok,a výživné mi platí 50 eur.Chcem sa spýtať či mám nárok od neho ked som dôchodkyňa invalidná, na nejaké peniaze kedže sa starám o malého ja a nemôžem vôbec pracovať.On pracuje v Rakúsku v hotely krásne zarába,a ja ledva vyžijem

mata1826
3. nov 2011

áno máš nárok na výživné aj pre seba ale keď dobre zarába tak 50eur výživné na dieťa je málo skús si dať žiadosť na zvýšenie 😉

diridonda
3. nov 2011

mas narok na vyssie vyzivne!

kaby
3. nov 2011

@slnecnica nárok na vyššie výživné určite je, ale záleží aj od toho, či je príjem otca legálny. Pre posúdenie je dôležité i to, či má otec aj iné vyživovacie povinnosti, či prispieva aj niečím navyše, nielen stanovenou výškou výživného, atd. ... Ale posúdenie situácie je vždy závislé od sudcu, ktorému sa dané konanie dostane na stôl... :(
Určite by som to minimálne skúsila, máte právo na dôstojný život....

tajomna21
3. nov 2011

myslim, ze ty mas narok na vyzivne pre seba len do 5 rokov od rozvodu ... ak ste neboli manzelia, myslim, ze narok nemas .... ale urcite mas narok na vyssie vyzivne, ak ma on oficialny prijem .... treba dat na sud navrh na zvysenie vyzivneho na dieta ....

lenka311
3. nov 2011

Ak Ste boli zosobášený, máš nárok na výživné aj Ty aj dieťa, dokedy chodí do školy..
Tých 50EUR čo Ti platí na drobca je žalostne málo, podaj si novú žiadosť. To mne platí bývalý viac na dcérku, ktorá ešne nechodí do škôlky..... a to v čase konania súdu ani nepracoval.. Kľudne si podaj aj na 200EUR, keďže robí v Rakúsku...
a skús si pomaly zbierať doklady za mesiac - budú chcieť od Teba vydokladovať jeden celý mesiac od začiatku až do konca. T zn. od 1 do 31... Komplet všetky výdavky. Veľmi Ti to pomôže, aj pri tom príspevku na Teba. Lebo súd berie do úvahy fakty. Budeš mať dva rozdielne súdy jeden občiansko právny - na výživné na Teba a jeden na syna, takže výdavky budeš musieť zdokladovať na oboch súdnych pojednávaniach. Nezabudni tam požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov na základe malého príjmu.
Ak ste sa nevzali, Ty nárok na výživné už nemáš. Je to len do 2och rokov maloletého dieťaťa.

natalienka12
5. apr 2013

Je to presne tak ako poradili dievčatá - ak ste neboli manželia, ty nárok na žiadne výživné od neho nemáš, nárok na výživné má len vaše spoločné dieťa, ktoré má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov, t.j. podaj si návrh na zvýšenie výživného, lebo 50 eur je žalostne málo. Neviem, čo síce otec dieťa v Rakúsku robí ale predpokladám, že jeho netto príjem nie je nižší ako 1000 eur a ty keď si na invalidnom dôchodku, tak súd zohľadní, že objektívne si nemôžeš zvýšiť svoj príjem prácou, preto odhadujem, že výživné na chlapca by malo byť minimálne 200 eur. Takže nečakaj s návrhom o zvýšenie. pa

skybaby
5. apr 2013

Okrem toho co už tu odznelo, sa môžeš obrátiť na centrum právnej pomocí, kde ti zadarmo poradia a ak spĺňas podmienky (príjem do určitej sumy) tak ti dajú zadarmo aj právnika, ktorý ti poradí a bude ta zastupovať na súde