Pomohli vám rodičia, keď ste potrebovali pomoc?

29. mar 2023

Ahojte. S manzelom si chcem zobrat hypo na dom. Zijeme momentalne v podnajme, ktoreho mesacnu splatku majitelka zvysila a je to pre nas dost. Resp by sme tu ciastku ktoru platime, radi platili ale uz za svoje byvanie. Do hypoteky pojdem len ja, pretoze manzel este nema po skusobnej dobe.

Rodicia mi slubili, ze budem mat byt, v ktorom zila babka. Napriek tomu ho vsak predali. Chcela som si peniaze na dom pozicat od nich, no oni nechcu. Aj teraz budeme mat zvysene vydavky, ( zaloha realitakovi, znalecky posudok na dom atd) a odmietaju nam pomoct. Ked vsak trebalo bratovi, vtedy nebol problem.
Som z toho smutna, ze nam odmietaju pomoct, aj ked by mohli. Mate to aj vy tak?

buberova
29. mar 2023

Znalecký posudok bude možno 300€, oproti cene nového bývania je to kvapka v mori. Realitka si vezme možno 3-4%... Nevidím povinnosť ti dávať byt. Nám naši rodičia nič hotové nedali, pekne si splácame hypotéku na menší byt, ktorú utiahneme..

gemerka17
29. mar 2023

Aký je dôvod, že bratovi pomohli a Vam nechcú? Niečo tam musí byť

a_alexandra_a
29. mar 2023

Určite si rodičia len tak nepovedali, že ti nepomôžu. Nemali ste nejaký problém? Nestriedate prácu, neboli ste dlhšie nezamestnaní? Pochybujem, že je to len tak, ako si napísala.
Na druhej strane, prečo by ti mali len tak dať byt? To nie je ich povinnosť..

dajna8
29. mar 2023

Niečo bude vo veci aj mne sa zdá. Ale tak najlepšie je keď si všetko vybuduješ postupne sama. A nie si nikomu zaviazaná.

matullienka
29. mar 2023

Nie pokiaľ môžu tak pomôžu rovnako. Ja by som sa na tvojom mieste porozprávala s nimi prečo nechcú pomôcť. Niečo za tým bude a to sa dozvieš len keď sa s nimi o tom budeš rozprávať

autor
29. mar 2023

@gemerka17 brat je financne dobre zabezpeceny. Mojho muza velmi nemusia a co sa tyka nehnutelnosti, vraveli ze sa im nepaci, hoci je za dobry peniaz starsi rodinny dom s pozemkom. Chceli by sme si ho postupne zrenovovat

autor
29. mar 2023

@a_alexandra_a brat ked studoval na vyske a byval s frajerkou, dostal byt.

a_alexandra_a
29. mar 2023

Tak a máš odpoveď. Ak nie sú dobré vzťahy, prečo by mali rodičia brať na seba vaše záväzky? Starší rodinný dom aj keď za dobrý peniaz by som ja v živote nekúpila. Staré novým neurobíš, budete do toho trepať len peniaze, lebo bude treba opravovať.

autor
29. mar 2023

@matullienka to by som rada. Lenze stale zacnu vrieskat, ze ako mi oni maju pomoct atd, ze si mame pomoct sami atd. Chapem ze su nahnevani, muz dlhsie nepracoval. Teraz nastupil do roboty a snazi sa.

zitaje
29. mar 2023

Ak sú v rodine normálne, zdravé vzťahy, rodičia pomôžu, ale deti to neočakávajú.
Nie je ich povinnosťou požičať ti, rovnako ako nebolo ich povinnosťou pomôcť bratovi. Veci sa menia, vzťahy aj situácie sú rôzne... Ja tiež nemôžem zaistiť, aby som každému svojmu dieťaťu poskytla úplne identické hmotné statky a dokonca ani rovnako pozornosti - mám štyri deti v priebehu 17rokov, takže aj doba sa dosť zmenila.
Možno sa tvojim rodičom vtedy dalo, teraz nedá. Možno majú iné plány. Možno si to rozmysleli, poučili, čokoľvek.
Snažte sa poradiť si sami. AK máte normálne vzťahy a rodičia chcú a môžu pomôcť, urobia to. AK nechcú alebo nemôžu, je to ich život, nemusia a vy to nemôžete od nich vyžadovať.
Toto je môj názor...

andrea_82
29. mar 2023

treba prestať riešiť rodičov, čo komu dali a komu nechcú. Ty si dospelá žena, máš zdravého muža, tak sa musíte postarať sami. A inak, do hypotéky pôjde určite aj muž, ak ste manželia a máte BSM, bude aj tak spoludlžníkom.

iv007
29. mar 2023

Nie je povinnost rodicov zabezpecit byvanie dospelym detom.Dali ti vychovu a vzdelanie,uz ste dospeli a musite sa postarat o seba.Ked nemam na dom, kupim si 1-2 izbak a uskromnim sa.Ja som kupovala prvy byt ako 22 rocna, rodicia mi dali max.paplony a hrnce, nechcela som ani aby mi rucili svojim bytom.

a_alexandra_a
29. mar 2023

Prečo muž nepracoval? Koľko máte rokov? Prečo by vás mali zabezpečiť rodičia, keď vy sami sa neviete postarať o seba a spoliehate sa na nich? Ja sa im naozaj nečudujem... asi nie ste úplne najspoľahlivejší, rodičia vám dajú peniaze, tvoj muž zase prestane pracovať a rodičia čo? Prišli o peniaze a budete im to splácať po drobných x rokov, možno sa toho ani nedožijú.
Vy dvaja s manželom sa hlavne vzchopte a začnite sa starať sami o seba a nezazlievajte to rodičom.

denden77
29. mar 2023

ja som jedinacik, byt som kupovala sama, nasi sa zle nemaju a "nepomohli".. uprimne, ani mi nenapadlo ich o to ziadat 😁
ja som mala mega radost z toho, ze som to dala sama 😁 aby som im nekrivdila, kupili mi tusim chladnicku 😊

buberova
29. mar 2023

Tiež by som nedala peniaze páru, kde muž dlhšie nepracoval ale teraz je v skúšobnej dobe a snaží sa.. to znamená že vydržal zatiaľ v práci menej ako 3 mesiace. To je dosť málo na taký životný záväzok. A mimochodom veľa šťastia so zaplatením 20% zo sumy hypotéky

lolita555
29. mar 2023

No ja sa im ani nečudujem nehnevaj sa ,asi vidia že manžel nepracoval teraz začal ,už vás asi poznajú.a treba si rozmyslieť dnes či stavať alebo rekonštrukciu robiť ,môj muž prerobil 2 domy a jeden byt ,a sám povie že bez dobreho zabezpečenia by už nič nerobil ,pretože tie ceny sú šialené teraz.

nikpa
29. mar 2023

Ja ako rodič sa snažím niečo nadobudnúť pre moje deti aby to neskôr mali aspoň o niečo ľahšie ako ja keď som sa stavala na vlastné nohy, nedostala som nič od nikoho. Ale nič rodičom nezazlievam, vychovali ma a som im vďačná. Avšak jediné čo by ma mrzelo, keby dali jednému zo súrodencov a mne nie, ako v tvojom prípade. No aj tak, rodičia nie sú povinní dávať deťom majetky ani peniaze.
A čo sa týka vašej situácie, prečo si berieš sama hypo? A čo keď ma muž ešte skúšobnu dobu?! Veď ju bude mať snáď už len pár týždňov? Počkala by som. A určite ho do hypo zahrnula, aj keby len so skúšobnou dobou, lepšie ako nič a ísť do toho sama. My sme si napr. brali hypo a obidvaja sme boli na dobu určitú, ja dokonca dve mesiace pred jej koncom a tehotná.

diewcatqoo
29. mar 2023

Mna by asi hanba fackovala pytat od rodicov. Odkedy pracujem, je mi blbe pytat od rodicov co i len korunu na cokolvek. Vzdy sa spoliehame s muzom v tomto len sami na seba. A aj ked mi mama na kazdy sviatok pcha nieco do vacku ako za starych cias, neberiem si nic 🙂

yvanielka
29. mar 2023

A prečo manžel dlhšie nepracoval, zdravotné dôvody?

wade
29. mar 2023

V ramci rodiny si pomahame iba v pripade nestastia (umrtie v mladej rodine, autonehoda, alebo ina velka skodova udalost), kedy proste niekto potrebuje financnu injekciu. Nikdy nie v pripade takychto investicii. Z tvojho prispevku mi to pride neracionalne rozhodnutie (skusobna doba, stary dom - ako jedine mozne riesenie). Nenamietam, niekolko takychto investicii som sam spravil, ale riziko by si mala niest len ty. Tvojim rodicom rozumiem.

deninka233
29. mar 2023

Nie, nikdy nám nepomohli ani finančne ani ináč (deti postrážiť, atď...) vzťahy máme dobré, ale momentálne už veľmi formálne. Oni vôbec nechápu, prečo by mali pomáhať (hoci im rodičia pomáhali, napr. babka došla po pôrode ťahať celú domácnosť, ostala rok a pol, mame to vyhovovalo), akosi máme už po 18tke, tak už nie je ich starosť... Ale zas nikomu nepomohli (sme tri sestry), aspoň v tomto nerobili rozdiely. Mužovi rodičia a dokonca aj exovi rodičia pomáhali viac, ale také, že dostať byt, to nehrozí, nie je to v ich možnostiach...

kaktusik007
29. mar 2023

pomohli mi rodicia, ked som potrebovala pomoc. Som ostala priputana na lozko a mala dve deti - 3 mesacne a 15 mesacne, takze sa obaja starali nie len o moje dve malicke deti, ale otec ma aj na zachod nosil lebo som nevedela prejst..... lenze potom som citala dalej a ostala som z teba znechutena, ty chces majetky a peniaze od nich, nie pomoc. A podla mna tym, ze ti peniaze nedaju, ti vlastne pomahaju postavit sa na vlastne nohy a zacat byt zodpovedna za svoj zivot..... ale chapem ze ty to takto nevidis 🤷🏼‍♀️

whatever1
29. mar 2023

Tu nieco “smrdi”, manzel nepracoval, je len v skusobke, vasi vam nechcu pomoct(ale bratovi ano) a hypo chces len na svoje meno. Nemal manzel v minulosti problemy ktore este dnes splaca?

poopsie
29. mar 2023

Dlhšie znamená koľko? Nám vždy pomohli aj keď svokrovcom to trošku trvalo, z neznámych príčin si nebola svokra istá vlastným synom 😬ale už vedia, že sme spoľahliví, vy asi nie...

evinqua
29. mar 2023

Potrebovali pomoc v zmysle poradiť, postrazit dieta áno, finančnú pomoc sme neocakavali nikdy, dali nám viackrat financie napr keď sme prerobili synovi izbu, kupili garaz,...ale nič sme nečakali, nepýtala, nezistovali ci nejakému inému surodencovi dali. Nenaučili nás očakávať pomoc. Sme im vďační za to, že nás vychovali a živili po cas kym sme boli zamestnaní.

autor
29. mar 2023

@whatever1 nie. Ale isiel svojmu otcovi za rucitela, ked bral spotrebak a jeho otec v nom nema 1 splatku za tie roky splacania zaplatenu

autor
29. mar 2023

@andrea_82 nemoze, lebo je rucitelom svojmu otcovi. Ja zarabam celkom dobre takze do hypo by som sla sama s tym, ze by sa zuzilo BSM na konkretnu nehnutelnost

buberova
29. mar 2023

Tak si predstav že tvoji rodičia by mali darovať byt aj svojmu zaťovi, ktorý nepracuje a musí riešiť dlh svojho otca. Toto by som ja nepodporila ani náhodou a ty keď vidíš akú mal tvoj muž skúsenosť sa čuduješ že v rodine nie je dobré si len tak rozhadzovať peniaze a nekonečne si veriť?

liljana
29. mar 2023

Brat dostal byt, to asi este mali peniaze. Je mozne, ze maju teraz financne problemy. Ty asi potom zdedis nehnutelnost, v ktorej rodicia teraz byvaju, kedze brat uz svoj podiel dostal. Mal asi stastie, ze bol proste na rade na pomoc ako prvy a vtedy bolo z coho davat.
Nemozes nikoho prinutit ani vydierat ti pomahat, najma ak nema ako pomoct. A nepozname pomery u vas v rodine. Mozno sa boja, ze ti daju na dom, ty ho prepises na doteraz nezamestnaneho manzela. Rozidete sa, prides o dom, na ktory ti dali, oni nic mat nebudu atd, pridu o uspory na starobu a teraz je tazka doba... Nielen tebe behaju hlavou mozne zle scenare, ale aj im. Vy ste ale mladi, zarobite si. Oni uz nie.

kikulienkadd
29. mar 2023

Týmto posledným komentárom o tom,že tvoj muž spláca spotrebak svojho otca sa to všetko vysvetľuje. Prepáč, muž splácal, nemal robotu... Tvojim rodičom asi došlo,že si to mala na pleciach vlastne ty. Myslím,že sa rozhodli správne,že si financie máte riešiť sami.