Pomoc s deťmi od rodičov/svokrovcov

zeytin
25. aug 2013

Ahojte 🙂 Už tu bolo veľa diskusií ohľadom toho, či sa rodičia/svokrovci postarajú o deti, ako často si ich berú, ako vám pomáhajú či nepomáhajú... Aj ja stále riešim túto otázku a neviem sa s tým nejako vnútorne vysporiadať ☹ Ako často vám berú detičky rodičia alebo svokrovci? Ak chcete, aby si ich zobrali, alebo aby vám pomohli musíte ich o to prosit, alebo sa oni sami ponúknu, resp. prosia oni vás, či si môžu zobrať vnúčatká? Ja som na deti sama 6 dní v týždni od rána do večera a občas som už veľmi unavená, že by som aj pomoc prijala. O každú pomoc sa musím prosiť... A pritom keď sa rozprávam na ihrisku s maminkami, tak tie mi vravia, že majú pomoc aj 2 krát do týždňa. Veta, ktorá ma udivuje: "Príde mama/svokra a SPÝTA SA, či si môže zobrať vnúčatká, že už dlho s nimi nebola... vraj choď na kávu a oddýchni si..." Toto nepoznám a tíško závidím... Ja musím prosiť, ak chcem, aby mi niekto aspoň na chvíľku zobral deti. A čoraz viac mi to príde smutné, že ako keby som im vnúčence "nanucovala". Aj ja by som chcela, aby si zobrali deti, pretože chcú a nie preto, že ich poprosím... Ale už sa pomaličky učím byť vďačná za to, čo je a neplakať nad tým, čo nie je...

marcelatje
25. aug 2013

@zeytin ja nemám pomoc žiadnu...mám síce len jedno dieťa, ale náročné je za 3 😒 prvých 6 mesiacov by som za hodinu spánku vraždila... moja mama pracuje otec zomrel. Svokrovci sú na dôchodku, ale stále len počúvam že keď bude väčšia pôjdeme tam a tam, keď bude väčšia budeme robiť to a to len akosi si neuvedomujú že malá si s nimi takto nebuduje dosť pevný vzťah na to aby u nich bola niekoľko dní ako si oni predstavujú 🙄 🙄 🙄
Zásadne sa im neprosím a ani by som nebola kľudná keby malá u nich bola, lebo som mala xy príležitostí aby som sa presvedčila že to s ňou nevedia a keď čo i len zamrnčí už mi ju dávajú tak neviem čo by robili keby som tam nebola 😖
Moja sestra to s deťmi vie tak niekedy jej malú na hodinku dám, ale tiež chodí do práce a má 2 deti tak ju nerada zaťažujem a tiež mojej malej rada dáva ochutnávať veci ktoré jej ja nedávam 😖

ematko29
25. aug 2013

moja ,ja takú pomoc nepoznám.svokra nemá záujem ato bývame spolu v rodinnom dome.A mama chodí do roboty a bývajú s ockom v druhom okrese takže na také 2hodinové stráženie sa mi neoplatí deti voziť až k nim,Takže som s nimi 24hodín denne,mám problém sa zamestnať.Boli prípady ked som išla chorá k lekárovi aj s detmi.Na kontroly bežne s nimi.Teraz má staršia už 8rokov takže je to lepšie chodí do školy je samostatnejšia ateším sa kedy bude aj mladšia.Už som si zvykla aj ked je mi smutno hlavne zatým,aby sme si s manželom vyšli von.Vlastne 8rokov sme možno 3krát boli na rande atak sme si oddychli,že sme si ho ani neužili.Už to neriešim, 🙂

k_a_j_k_a
25. aug 2013

@zeytin ahoj, my asi nie sme uplne dobry priklad, lebo ja som svoje deti za tieto prazdniny videla len zriedka. Uz sa tesim, ked skoncia- v stredu a potom ich uz zase na dlhsie nedame, lebo konecne zacne skolka. Len som chcela k tomu proseniu- u nas nema nikto problem s tym, ze zobrat deti k sebe. Ale aj mne pride, ze ak sa neohlasim a "nenanutim" im deti, tak si ich nikto poriadne nepyta a aj to len cez prazdniny. Jedine, co Ti asi zostava je, naucit sa poziadat o pomoc. Zial, aj "nanutit" ich, ak treba. A obcas mi to pride u nas aj tak, ze si ich bud jedni alebo druhi stari rodicia zoberu len preto, lebo ich mali ti druhi. Cize si nenavyberas moc, ja som sa naucila brat strarych rodicov takych aki su, aj ked niekedy by si zasluzili jednu vychovnu 🙂

lulka12
25. aug 2013

@zeytin Ako som nakukla máš detičky s veľmi malým vekovým rozdielom a verím ,že to je dosť ťažké..
A verím aj tomu ,že aj pre starých rodičov by to bola zaberačka ....

Ja mám medzi deťmi veľký vekový rozdiel , ale aj keď manžel pracoval v zahraničí o deti som sa starala sama. Najstarší bol prváčik a druhý ani nie ročný...
Nebolo ľahké vodiť dieťa ráno do školy v každom počasí aj s kočíkom a fungovať bez pomoci...
Moji rodičia ešte pracovali a svokrovci sú ďaleko, ale nikdy sa o vnúčatá ani obzvlášť nezaujímali...

Podľa mňa je doba , keď už nie je úplne samozrejme ,že generácia terajších starých rodičov chce byť stále poruke a pomáhať ..
Možno by bolo dobre ak si veľmi unavená otvorene o tom hovoriť a o pomoc požiadať. To čo my pokladáme za samozrejmosť niekto za samozrejmosť nepokladá...

Ale ak sa nevyslovíš môžeš len dúfať ,že si všimnú čo očakávaš a ak nie budeš sklamaná...
Ja som vždy za otvorené jednanie. Za opýtanie nič nedáš a manžel by ti s tým mohol pomôcť...

No ja som dosť nezávislá vo výchove a moju dcérku ,ktorá ma teraz 3,5 roka nám ešte nik okrem bratov neopatroval. A chlapci asi len zo 5 krát...
No a tiež nemám ani predstavu ,že s príchodom vnúčat sa stanem babičkou , ktorá bude " po ruke" .
Aj stredný vek ma svoje čaro a právo na oddych , tak si ho doprajem. 🙂 🙂 🙂

livka299
25. aug 2013

My obaja pracujeme na smeny. Vačšinou sa striedame, ako sa hovorí "podávame si kľučku" Keď nám vyjde smena spolu tak je s nimi moja moja. Ale tiež len vtedy keď musí. Moj priateľ končí o šiestej a ja o siedmej. Poobede už vyvoláva, aby nešiel po mňa do roboty ale prišiel po deti. Sem tam ich zoberie cez deň ku sebe. Ale to oni prídu k nej sami, lebo býva pár brán od nás. Také, že zober deti, my si ideme oddýchnuť, alebo sa stáva že sme po nočnej, buď ja alebo priateľ to tiež nepomôže. Ale ako píšeš, sme vďační aj za takúto pomoc.....
Inak tiež nemáme už nikoho okrem mojej mamy...

kvietok23
25. aug 2013

ahoj , nam tiez nepomahaju, byvame sami v Ba, rodicia su na zahori 100km od ba, svokrovci na strednom slovensku, 200km...nasi videli deti v marci, to sme si my boli pre vianocne darceky, kvazi ich ani nepoznaju..malu videli asi 3x... nezaujem... svokrovci, pridu, na 1-2 dni, k nam, my k nim tiez obcas, ale tiez deti neviem nechat s nimi, pretoze ich nepoznaju ... takze tiez, muz v robote do vecera, ja s detmi sama...Misko teraz nastupuje do skolky, mozno to bude trosku odlahcene s tym, ale ze niekam s muzom vypadnut ... nehrozi... tiez ma to stve, ale nic s tym zrejme neurobim...

ematko29
25. aug 2013

@lulka12 No to mi niečo hovorí ako som aj ja odprevádzala staršiu do školy aj s mladšou v kočíku .Sila,ale som aj na seba hrdá ,že som aestte to sama zvládam.Manžel v robote dovolenku si zoberie len v súrnych prípadoch.takže nato sa spoliehať nemôžem.Ale tak aspon si môžem povedať,že som si deti vychovala sama.A na otázku či sa to dá ? Ano dá sa to aj ked niekedy je to ťažké až do plaču ,ale dá sa.Ešte je to najlepšie ked jedno bábo v kočíku ale teraz už nemám ani jednu v kočíku azvyknú sa dosť rozptylovať tak niekedy nanervy 😀

zeytin
autor
25. aug 2013

@marcelatje
@ematko29
@k_a_j_k_a Ako tak čítam, vravíte že nemusím byť z toho veľmi smutná, tiež to nemáte jednoduché...
@lulka12 Ďakujem aj za pohľad z inej strany... Áno, ja mám tiež ten pocit, že mama a svokrovci oddychujú, tak ako píšeš... Asi netreba porovnávať, lebo by som sa z toho zbláznila... Vidím susedu, ktorej malý (2 ročný) chodí k babke aj nocovať a pritom býva vo vedľajšom baráku... vidím kamošku a jej svokru, ktorá jej varuje 3x do týždňa... Rozprávam sa s mnohými babkami na ihrisku, ktorí tam prišli so svojimi vnúčatkami... a úplne ľudsky a prirodzene závidím 😀 😀 😀

maznacik007
25. aug 2013

@zeytin my tiez nemame pomoc ziadnu ... zvykli sme si .... inak sa neda ... ja stale chodim s detmi, robim z domu, nenormalne sa tesim ze zacne skola skolka, aj ked teda chodim dost po lekaroch s detmi a maly je casto doma ... ale zvykla som si ... ked ja idem k lekarovi teraz beriem ich so sebou, ked som sla domov z nemocky po operacii tak som sla hned varit ... /ziadne ze mama ti pomoze, posle uvarene a pod to nepoznam/
babka tiez chytila druhy dych a oddychuje chodi na dovolenky, grilovacky atd... a na vnucata cas neostava ziaden, aj oni si zvykli a uz ju v podstate ignoruju tak ako ona ich ... byvame par km od seba ...
stava sa, rodinu si nevyberies, tiez mi je niekedy luto ale ako deti su tvory prisposobive zvyknu si a ty tiez ... a v konecnom dosledku mozes byt rada ako to zvladas.... 😉

hori
25. aug 2013

nikdy - svokru uz nemam a ostatni su stari ludia po 70-ke, na strazenie deti sa uz necitia, pomaha mi jedine manzel.

reisi
25. aug 2013

Ja si myslim, ze to je skor vynimka , ze prosia babkovci a dedkovci zobrat si vnucatka. Ja teda nepoznam vo svojom okoli, aby babkovci a dedkovci takto kmitali okolo vnucat. Hold je taka doba, ze dochodok este daleko, popripade pracuju aj ked uz maju byt v dochodku a uzivat si napr. vnucatka. Ja toto riesim opatrovatelkou.

dendy1
25. aug 2013

@zeytin Ja už svokrovcov nemám, a mama robí na 2týžňovky v rakúsku, ale v rámci tých 2 čo je doma mi postráži. Aj sa ponúkne, aj sa hlásim keď by som potrebovala. Býva 15 min peši od nás, tak je to fajn. Teraz bola preč 3 týždne a už som na ňu čakala ako na spasenie 😀 Včera dokonca aj cez obed uspala 🙂 zázrak ! lebo spávať chce malá len so mnou 😠 😠
Takže v pohode, aj povedala, že ostane aj doma úplne ak by som chcela ísť robiť skôr. To ale zatiaľ od nej nechcem, nech si prilepší ak sa jej ešte dá. Uvidíme ako bude po novom roku, chcem dať od januára malú do škôlky, ako to bude znášať, a ako to budeme zvládať. Otec je starší a má aj zdravotné problémy, ale aspoň s varením občas pomôže. on nevie uvariť v malom 🙂 , aj to je občas pomoc.

emilia25
25. aug 2013

no ja zijem so svokruskou ktora nam velmi ale velmi pomaha a som stastna ze ju mam a to bude mat prosim pekne uz 70 rokov ale vyzera na 60 rokov.a nemam problem ist do mesta sama ked treba nieco vybavit .

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janicka11
26. aug 2013

no svokrovci byvaju od nas 200km mala tam chodi len s nami.....Nikdy nie bez nas..Je to daleko keby cosi A moji rodicia byvaju s nami v dome na poschodi pod nami.A mama pomoze aj ked ju nepoprosim,spat mala unich nikdy nechce,ale zahra sa snou ked jej poviem ze si chcem nahodinu oddycnut ake vsetko zavisi odmalej ci unej ostane alebo za 5 min.cape iz zamnou hore...

cecil36
26. aug 2013

Nemame nikoho na pomoc, cize sme na vsetko jel ja a manzel. Moja mama uz bohuzial nezije, otec ma zdravotne problemy a 70- na krku, svokor tiez nezije a svokrus byva od nas 250km. Ta by postrazila a maly ju ma rad, ale je daleko, takze je nepouzitelna na taketo veci 😀 Opatrovatelka nehorzi, lebo maly akonahle nevidi mna, mm alebo starsiu sestru tak spusti hysak. Ked bol mensi a vydrzal v kociku, tak ho starsia vozila v kociku a pomohla mi. Teraz uz je z neho certik a nemam odvahu jej ho dat bez mojho dohladu, lebo aj ja mam co robit ustrazit ho. Boze, dva roky sme nikde s mm neboli, ziadne kino, restika 😝

bronia13
26. aug 2013

ja mam mamu 5 minut odo mna a chodi ku mne tak 4-5 krat do tyzdna aj na 8-10 hodin lebo je na dochodku a doma sa nudi, ja som tiez doma ale idem si zacvit, skocit do obchodu, k doktorovi... to chodi sama od seba, tak isto ked chceme ist do kina alebo niekde von tak pride vecer a ked treba aj prespi, mam sestru/dvojca co byva 15 minut od nas a od drobcovich 3 rokov ho kazde dva tyzdne beru od piatku do nedele, sestra ma 12 rocnu dceru a ta sa o drobca stara ako o svojho brata a drobci ju zboznuju...svagor ma 6 a 9 rocnych chlapcov co chodi kazdy druhy vikend k nemu a aj preto beru drobca k nim aby sa ten mladsi mal s kym hrat... ony pomozu nam a aj sebe 😀 😎 malu tam este nedavame lebo ona je hrooozne cislo... ale ked mame len ju doma tak je "klud" a ty dvaja sa nebiju a nevadia...svokrovci su na SK (my v zahranici) takze od nich pomoc nemam ale mne aj tak vystaci to co mam... vidim tu na dievcatach co maju muzov kamionistov co pridu domov raz za 10-14 dni a nemaju tu rodiny a to im absolutne nezavidim... ja si to neviem predstavit... my si cela rodina navzajom pomahame nastastie - ja som sestre s jej dcerou ked bola mala a teraz mne sestra s mojimi, a ked bude mat mladsia sestra deti tak zase jej my budeme pomahat ako ona mne teraz takze ja mam pomoci habadej 😉

lujza123
26. aug 2013

@zeytin trochu mi pripominas kamosku,aj ta bola minule strasne nestastna a rozculovala sa ze jej svokra ani mama nepostrazia rocne dieta. Tak som sa jej ponukla ze ked pride za 2 -3 roky tak v pohode 🙂
Myslim ze to mas podobne, aj ked sa ti zda ze uz mas velke slecny este su strasne malicke, ja tiez obcas postrazim nejake deti z rodiny ale vravim od 4 +...uz s 3 rocnym by som rozmyslala ci ano ci nie. Je to velka zodpovednost mat na starosti take malicke, nevies kam a kedy ti to vylezie, su to este take "trdielka", ides s nimi na ihrisko tak sa len trasies kedy kam spadnu, ides s nimi k jazeru hadzat kacicam chleba len sa otocis a uz stoja po kolena vo vode atd

Sama to vidim napriklad na nasich, ked som chcela postrazit 2 rocnu tak to bolo vyhovarania ze nemozu, stresy, po hodine uz telefonovali kedy pridem, raz tam spala taka malicka som ju tam musela uspat a skoro rano letiet za nou....teraz ma 4 a uplne iny level. Sama mama sa ponukne ze ju vezme zo skolky, idu k nim az do vecera, bez problemov

Podla mna by si tomu mala dat cas, ked budu starsie tak sa to zmeni. Alebo viacmenej deti sa k starym rodicom navtieraju aj sami

kacena4
26. aug 2013

@zeytin no moja mas to podobne ako ja 3 deti po roku a musis sa doprosovat o pomoc. ja som si uz odvikla svokra mi prisla len raz povozit syna ked bol v kociku (prveho) a odvtedy sa starame s manzelom o deti 24 hod. sami nik nam nepomaha hoci mame celu rodinu v meste. zvykli sme si hoci zaciatky boli neskutocne tazke. presne v tom veku ako mas ty deti. drzim ti palceky nech si rodina uvedomi ake to mas tazke s 3 malymi detickami ale proste su rodicia (svojkrovci) ktory maju dost svojich problemov a nechcu riesit este aj dospele deti ☹ nam velmi pomohlo striedat sa s mm v starostlivosti o deti ked bol doma vzal deti a ja som sla niekam von odreagovat sa alebo on vzal deti von a ja som doma vyflusnuta lezala

stanislavao
26. aug 2013

@zeytin vobec nikomu sa neproste o to, aby sa vam staral o deti. ja som na deti tiez sama a som rada. niekedy mam toho aj ja dost, ale ja sa nikomu nebudem doprosovat, aby sa mi postaral o deti. ja sa k tomu fakt neznizim. ked nahodou potrebujem a zavolal mame, ci pride k detom, co je mozno ľx do roka, tak s radostou pride. ale tiez sa mi nikto sam neponuka. a tie vase zname z ihriska - ktovie, co je na tom pravdy a ci si len nevymyslaju. deti si vychovate sama a aspon nemozete povedat, ze vam ich svokra pokazila.

nana85
26. aug 2013

@lujza123 ale s 3,4 rocnymi detmi uz clovek funguje v pohode aj bez strazenia,najviac clovek potrebuje pomoct prave s dietatom do 3rokov,3,4 rocny uz ma aky taky rozum a viac menej posluchne,ci uz je to na nakupe,na poste,u lekara atd...s detmi nad 3roky sa da v pohodke sediet aj v restike uz s mladsimi ako kedy

katecameron
26. aug 2013

ja mam doma deti tri a co sa tyka pomoci zo strany muzovej rodiny aj ked ich prosím o pomoc tak MI NEPOMOZU 😠 ☹ 😖 😝 uz sa mi to stalo viac krat potreboval som napr.k zubarke a prosila aby prisli k detom namiesto toho som dostala studenu sprchu ze Svokra sa MUSí starat o svoje ine vnucata takze asi tak po case ich nezaujmu ich o pomoc UZ NEPROSím deti im nedavam a ani same tam nechcu chodit aspon dcera nie sama si uvedomila ze starka nema zaujem a tak zaujem nema ani ona co sa tyka mojich rodicov Ano pomozu len maqme smolu ze byvaju 150km od nas cize je to take o nicom raz za cas no nie vtedy ked potrebujem ale boli aj chvíle ked prisli 150km len preto ze som ich potrebovala kedze svokra nebola ochotna príst bo 5km je veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi daleko Svojim rodicom som vdacna za vsetko co pre mna urobia inak sa trápim s detmi sama

katecameron
26. aug 2013

@zeytin neboj zvyknes si deti odrastu bude lepsie ja viem ake je to tazke ja som mal v priebehu 4 rokov tri malicke deticky a muz v prdeli

katecameron
26. aug 2013

a ano aj ja v tichosti závidím tym co maju take uzasne babky ale nie v zlom ja im doprajem nech maju vsetko je v zivote cloveka tak ako byt ma a aj toto nas ma niecomu naucit

indiankaindi
26. aug 2013

Verím, že je to makačka, mať dve malé detičky, ale ty si si to tak zariadila. Ak si si chcela odpočinúť, resp. nemať toho veľa, mala si počkať a mať medzi deťmi väčší rozdiel. Všetko je to o tom, ako si to človek zariadi. A ak si nepočkala a mala si deti hneď po sebe, nuž, musíš znášať následky svojho rozhodnutia. Ja osobne zastávam názor, že som dieťa chcela, som sa pre neho rozhodla a teda ho mám. Ku starým rodičom chodí s nami, na návštevu, výnimočne k mojej mamine ide na pár hodín, ak sa dcéra sama vypýta. Ku svokrovcom nechodí, pracujú a aj keby nie, tak by tam sama nechodila. O opatrovanie a stráženie nežiadam, max. vtedy, ak potrebujeme niečo súrne vybaviť a malá chce ísť k mamine. Inak sa snažím všetko zariadiť tak, aby mohla ísť s nami alebo aby jeden z nás zostal s ňou.

huxy
26. aug 2013

moji rodičia nebývajú síce tak strašne ďaleko,len 50 km od nás,no mamina chodí na trojtýždňovky robiť preč.a žiaľ moja malá nie je zvyknutá spať u niekoho bezo mňa,čiže u nich ešte nikdy nespala.čo sa týka svokrovcov,bývame v tom istom meste.ale pomoc od nich nemám žiadnu.teda s dcérkou.a pritom na ich prvorodenú vnučku,ktorá je o 3,5 roka staršia mali čas odjakživa,a venujú sa jej neustále.ja to nemôžem povedať.a nikdy im to nezabudnem,a neodpustím.mrzí ma to,no keď nemajú taký záujem,ja nič nepsravím.nebudem predsa vnucovať niečo,o čo nemajú záujem.a raz keď budú potrebovať pomoc oni odo mňa či dcérky,tak ich pošlem za ich zbožňovanou vnučkou.možno to znie hnusne,ale to by ste museli zažiť všetky tie nespravodlivé situácie a uprednostnovanie jednej oproti druhej.

brambie
26. aug 2013

moji rodicia nemaju so 4-rocnym vnucikom ziadny problem. je vsak velmi dobry chlapcek, posluchne, vie sa sam pohrat a je tam komplet cele prazdniny aj tam spava. mamicka ( moja sestra )k nemu vzdy po praci na par hodin pride...
s mojou rocnou dcerkou to uz nie je take ruzove... nemaju problem sa o nu postarat ale vidim na svojej mame ze jej to dava viac zabrat a, ze z toho az taku radost nema ak je to pridlho... dakujem svojim rodicom za vsetko.

horana
26. aug 2013

@indiankaindi Vacsi vekovy rozdiel tiez nie je vyhra. Taky cca 3r je este stale dost zahul je samotnu mamu, hlavne ak je aspon jedno z deti drazsivejsie, co je dnes caste...
A este vacsi vekovy rozdiel (5,6r. a vyssie) su uz podla psychologov dvaja jedinacikovia, nie je tam ten surodenecky aspekt v plnej sirke.

V minulosti nikdy matka nevychovala male dietky sama, komunitny sposob zivota na dedinach kde prirodzene nebola mlada mama izolovana, ale babicky, teticky, babice, starsie dievky ci uz z uzsej ci sirsej rodiny pomahali automaticky. Este moja babka o tomto usporiadani hovorila ako o uplne beznom.
Bohatsie zeny zase mali sluzky.

Dnes chce byt kazda sebestacna aby nemusela nikoho ziadat o pomoc, tak sa citi silna, hrda. Ale nie je to tak, skor dieta ochudobnuje. Socialne, emocionalne...

Iste nie je povinnost starkych pomahat, ale ked vidite ze vase dieta pada na hubu ako mlada mamicka, je to od tych babiek (a inych naokolo) vrcholne sebecke ze nepomozu. Ale v starobe ked budu odkazani sa im to casto zial vrati.

haslerka27
26. aug 2013

nasu malu vidia moji rodicia asi 3x do roka a svorkovci tiez.byvame totiz dost daleko od oboch....prijala by som aby ma obcas niekto vystriedal ale nie je to mozne...ale zas nikomu neskladam ucty nikto sa mi nepletie do vychovy nikto mi nic nevycita.

nivalis
26. aug 2013

Ze by si jedny alebo druhy len tak prisli po deti to nie... u rodicov to chapem- obaja este pracuju a hlavne ak ich poprosim vzdy postrazia 😉 ale ja ich prosim len ked musim- napr ked idem k lekarovi...nie stylom, ze mami idem s kamoskou na kavu - postraz mi deti...- to by mi asi nepreslo 😀
No a svokrovci, to je celkom ina kapitola ☹ obaja su na dochodku- takze casu by bolo...ALE... strazia deti svagrinej-denne!!! /pretoze ona to potrebuje- nie ako ja 😝 / ked ja potrebujem strazenie a nasi nemozu, dohadujem to aj tyzden vopred so svokrou- manzel ich prosika a aj tak sa uz nie raz stalo, ze v ten den zavolali, ze predsa len nemozu 😠
Celkom ta chapem, obcas by potesilo- keby pridu po deti len tak 😀