Pomoc rodičom

elisa171
12. júl 2016

Ahojte. Mam nasledovny problem: S manzelom sme svoji 4 roky a byvame spolu s mojimi rodicmi v dvojgeneracnom dome kde mame samostatny vchod a svoju vlastnu domacnost. Dom patri mojim rodicom ale samozrejme ze sa delime o platenie uctov a pod. Problem je v tom ze moji rodicia nas dvoch nevnimaju ako samostatnu rodinu so svojou domacnostou ale ako dve soplave deti (obaja mame 28 r.) ktore ziju pod ich strechou a ktore oni živia (ako som uz pisala sme samostatni takze nas nezivia, obaja sme zamestnani a zivime sa sami) a ktore im musia neustale o vsetkom pomahat. Ja som bola vychovavana k ucte k rodicom rovnako ako moj manzel, a je nam jasne ze rodicom sa ma pomahat ale nie je mi jasne do akej miery. Uvediem priklad: Ked ideme s manzelom do obchodu je uz takmer nasou povinnostou za nimi priliest a opytat sa ci im nieco nemame kupit ak tak nespravime hned su urazeni, pri tom si nespominam ze by sa v rovnakej situacii niekedy pytali oni nas ci nieco nepotrebujeme z obchodu. Nasi vlastnia aj chalupu na vidieku ktora sa nedavno prerabala takze samozrejme bolo nasou povinnostou kazdy vikend pricupkat na chalupu a robit to co nam bolo kazane, Argumenty typu: ved ale my mame aj vlastny program na vikend nezaberali vzdy sme boli za hajzlov lenivych. 🙂.Pokial niekam spolocne cestujeme vzdy ideme len nasim autom, mama ma vodicak aj auto ale ak chce ist do mesta vzdy zavola manzela aby ju siel odviest.Viem ze rodicom treba byt vdacni a pomahat im len ja mam pocit ze uz fungujem v dvoch domacnostiach. Ked pridem skor z prace ako mama a musim hned utekat do jej kuchyne a umyt jej riad inak bude zas urazena ze ona pride unavena z prace a musi ešte upratovat,lebo ja nepridem unavena z prace 🙂.Neustale mam pocit ako keby od nas ocakavali ze budeme robit v dome vsetko, ci uz v nasej casti domu, ich alebo zahrade, ked odmietneme nieco spravit tak ako chcu oni a kedy to chcu oni donutia nas citit sa ako nevdacných smradov.Skuste mi napisat vas nazor na toto lebo ja uz neviem. nechcem byt nevdacna dcera ktora nepomaha rodicom ale zas mam pocit ze to tí nasi uz trochu prehanaju. Ešte uvediem ze moji rodicia maju obaja tesne pred 50-tkou.🙂

loginexistuje
12. júl 2016

Mladi maju zit sami ... 😉

anjelicek26
12. júl 2016

Co chces pocut, nastahovat sa k nim bola velka chyba (a je jedno, ze ma dom vlastny vchod a bla bla - je ich - stale tam budes za dieta pod ich strechou) Od rodicov treba byvat minimalne dedinu dalej, idealne ooomnoho viac. Rodicia pomoc ocakavat mozu, prehnana nie je. Takze odpoved poznas - odstahuj sa, kym sa vam narodia deti.

pribinak
12. júl 2016

Pobal si kufre aj s muzom a chodte do vlastného aj za cenu hypotéky
Kym budes pod strechou tvojich rodicov, tak budes musiet drzat hubu a krok, lebo ich dom = ich pravidla

simca06022011
12. júl 2016

Bud razny rez... a prestat s obsluhovanim (lebo umytie a upratanie maminej kuchyne nie je POMOC ked ju treba,a le vymysel a zvyk niekoho kto spohodlnel - nic v zlom) alebo sa odstahovat... ak si to nevyduskutujete, nepoviete NIE mame iny program a ideme a potom jednym uchom dnu a druhym von tak sa to nezlepsi.. ohen na streche bude aj ked sa odstahujete.. aj tak si to budete musiet ako rodina skor-ci neskor prediskutovat..

elisa171
autor
12. júl 2016

@simca06022011 no ved toto, ja im rada pomozem aj manzel, len niekedy to uz skor vyzera na vyuzivanie..a ked raz odmietneme pomoct s tym ze mame vlastny program a na praci nieco ine vzdy nam to daju pocitit..akoby sme boli vzdy povinni skocit ked oni zapiskaju. Ked poviem mame : nie nemozeme, hned jej odpoved: a co take mate na robote co nemozete??..vsak nemate nic na plane..a pod 🙂

pribinak
12. júl 2016

@elisa171 ako ti to daju pocítiť? Ved obaja ste zamestnaní, mate prijem, vlastný vchod
Neuvažujete nad vlastným bývaním?

simca06022011
12. júl 2016

@elisa171 no povedz ze nieco mate a hotovo :D si s nou normalne sadni s babovkou a kavou a povedz jej ze ty si uz vydata, nemozes jej stale nieco robit kedze mas aj svoju domacnost a zivot... ked chce pomoct s vaznou vecou mozes, nakup ak treba nech ti pride povedat donesiete cestou z prace atd ale obsluhovat ich nemozete.. ;) Alebo nieco v tom zmysle, jasne a strucne... proste ze ti nemoze diktovat dookola co robit a kedy, lebo neprospieva to ani tvojmu manzelstvu a pod :D ze hadam nechces mami aby sme sa odstahovali?? :D Do Afriky?? 🙂)

elisa171
autor
12. júl 2016

@pribinak no tym ze sa urazia..my sme aj uvazovali ale nas presvedcili ze naco budeme brat hypoteku ked mame velky dom a mozme si urobit samostatny vchod a mat vlastnu domacnost. vraj nam pomozu aj s vnucatami a pod. vtedy sa nam to zdalo ako dobry napad. cakali sme ze budeme od nich uplne samostatni.tak sme zobrali pozicku a prerobili si cast domu

elisa171
autor
12. júl 2016

@simca06022011 presne toto robi: Mami teraz nemozem mam na praci toto a toto, jej odpoved: to ti teraz netreba/to ti počka/na to sa teraz vykasli..potrebujem aby si toto a toto a 🙂..vazne rozhovory uz boli, asi to fakt vyriesime az odstahovanim

pribinak
12. júl 2016

@elisa171 zibrali ste velku pôžičku? Ak nie, tak ci by nestalo za kľud zobrať hypotéku a ist do vlastného

stepanka274
12. júl 2016

A vasu prerobenu cast dat do prenajmu

tetapetra
12. júl 2016

@elisa171 ved mas mladych rodicov! Pekne vas vyuzivaju. Cakala som, ze napises, maju 200 rokov. Radsej cim skor odidte, toto nem dobre dopadne😉 Ked vsak budete chciet odist priprav sa na dalsie vyhrazky

loginexistuje
12. júl 2016

@stepanka274 nemoze dat do prenajmu nieco co je nepatri 😖 Tiez to vidim jedine tak ze odstahovat sa ... to dietatko co mate vyse stvorrocne to je vase spolocne? ako je to s nim ako to on vnima...

natalym
12. júl 2016

@elisa171 Normálne im to povedz. Bože dúfam, že ja taká nebudem.

elisa171
autor
12. júl 2016

@tetapetra ano su pomerne mladi,dlho som to nebrala ako vyuzivanie ale uz co je vela to je vela..hlavne tie neutale prace na dome ktore vymyslaju..casto aj nezmyselne (bielenie miestnosti ktora to vobec nepotrebovala atd.)..len aby sa proste daco robilo a a by sme my skakali. davaju nam najavo ze my nemame pravo byt unaveni z prace, lebo vsak sme mladi,nemame pravo mat vlastne veci na praci, lebo vsak oni vedia najlepsie co nam kedy treba robit, a nemame pravo mat vlastny program lebo vsak byvame pod ich strechou.

sardinka335
12. júl 2016

@elisa171 podla mna treba skusit jasne, slušne ale rázne - povedat mame, mama radi vam pomozeme ale dnes máme program taky a taky a prideme vam pomoct vtedy a vtedy...Začiatok bude ťažký lebo ak stopneš tuto manipuláciu tak sa priprav na to, ze sa to mame nebude páčiť. A umyvat jej riady? Ako kebyze u nej zašpiniš riad tak jasne ze si treba po sebe umyt, ale aby som chodila rodičom ako na ,,panské,, tak to ako sorry, čo si Popoluška? Vazne rozhovory nepomohli lebo si si netrvala na svojom, ale si ustupila. Ani si nechcem predstavit čo by robila kebyze mas dieta...

vroni
12. júl 2016

@elisa171, nuz, alebo mas "gule" na to, aby si na plnu hubu povedala: "mami, mame iny program, je mi uplne fuk, ci sa ti to zda dolezite, ja si od teba nepytam dovolenie, ja ti hovorim NIE." alebo sa odstahujte. Tazko rodicom vycitat, ze sa k vam chovaju ako k nedospelym pubosom, ked im neviete dospelo povedat nie, mame svoj/iny program.
Rodicom treba pomahat, ked su stari, nemohuci alebo inak odkazani na pomoc. Netreba pomahat ludom stredneho veku v plnej sile, ktori si len nevsimli, ze ich patnastrocni uz maju takmer dvakrat tolko.....

natalym
12. júl 2016

@elisa171 A keď sa urazí, tak nech je urazená. Aspoň máte pokoj. 😉

elisa171
autor
12. júl 2016

@sardinka335 mame dieta 4 rocneho chlapceka,,
@loginexistuje samozrejme ze sa to dotyka aj jeho..nemame cas sa mu tolko venovat kedze stale otrocime u nasich, to je uplne najhorsie,

elisa171
autor
12. júl 2016

@vroni my im to vieme povedat aj sme uz velakrat povedali, lenze potom nastava ta situacia ze sme za lenivych nevdacnych hajzlov, co nam daju vzdy nejako nepriamo najavo.🙂a obaja sa potom citim previnilo ze sme im nepomohli

glorikarebeka
12. júl 2016

@elisa171 ako keby ti to robili svokrovci,ale vlastna mama ktora je pomerne mlada.Byt tebou sadnem s mamou poviem pravidla konec,bodka.Nechapem preco sa mama hneva ked jej neumyjes riady 😠 bud si jej takto pomahala od zaciatku a mama si zvykla ako keby mala 80 tak budis.Proste staraj sa o svoju rodinu a koniec bud to mama pochopi a ked nie IGNORUJ v horsom pripade odstahovat,Neviem co bude tvoja mama robit ked bude mat 70-80 rokov.Stoj si za svojim ved nemas 15 rokov.

natalym
12. júl 2016

@elisa171 Vieš čo, ak Ti to dávajú nepriamo najavo, tak v skutočnosti to tak nechcú, lebo by to dali priamo. Je len Tvoja chyba, resp. Vaša, že to tak cítite, proste buďte za neempatických a správajte sa milo a normálne. Ty to tak cítiš, že oni Ti dávajú najavo, že ste nevďační, ale nemusíš to tak cítiť, neviem či rozumieš.
Ja to poznám z vlastnej skúsenosti, ja cítim, že je nespokojný, ale nepovie mi to priamo, keďže mi to nepovie priamo, tak je spokojný a neriešim. Lebo by som sa z pocitov zbláznila..............

sardinka335
12. júl 2016

@elisa171 musiš si určit priority, zial....lebo budeš cely zivot zit zivot niekoho ineho...aj moja mama je dost autoritativna našťasitie byvame sami o par ulic dalej, ked niečo tak ,,zdrham,, Samozrejme pomozem ak mozem ale selektujem čo je naozaj dolezite a čo su len ,,maniere,,.

elisa171
autor
12. júl 2016

@glorikarebeka ano robila som to odmalicka, behala som okolo nej ako psicek, pomahala som jej so vsetkym, priniesla som jej pod nos vzdy ked nieco potrebovala, lenze vtedy ked som nemala vlastnu rodinu som to tak nevnimala a bola som rada ze som jej mohla pomoct

elisa171
autor
12. júl 2016

@natalym lenze ja ich uz poznam..viem kedy co ako myslia..veta typu: No sme zas s otcom narobili, by sa nam zisla pomoc ale hold ked ma niekto ine plany tak ma ine plany..(uplne ironicky vyslovena)..no co tym asi mysela..

glorikarebeka
12. júl 2016

@sardinka335 keby mala dieta tak jej ho vychovava a to by uz bol riadny problem,ako musi mat aj dobreho muza ked takto riesi jej mama,moj by si teda rozkazovat nedal ani od mamy ani od svokry

elisa171
autor
12. júl 2016

@natalym alebo ked ideme s malym na vylet cez vikend a oni idu nieco robit, napriklad na chalupu: No, niekto si chodi po vyletoch, niekto musi aj cez vykend robit :ň..atd atd :D

elisa171
autor
12. júl 2016

@glorikarebeka mame dieta, 4 rocneho syna

loginexistuje
12. júl 2016

@elisa171 a preco teda nejdete do podnajmu ci si nekupite nieco svoje na hypoteku?

ved obaja pracujete.... ako sama vies v com zijes a rodicov neprerobis uz ... chran si svoje manzelstvo a svojho syna ... stoji ti to za to ze ste bez hypoteky?

natalym
12. júl 2016

@elisa171 Hovoria niekto, to nemusíš byť zrovna Ty. Proste si to neber k srdcu. Nehnevaj sa, ale sú to vydierači a manipulátori, veľká chyba tam bývať. Ak neurobíš tomu koniec, tak to bude ešte horšie.