Pomoc pri riešení manželskej krízy

majus179
31. aug 2016

Ahojte milé ženy, možno aj páni,
nezvyknem sa vyplačkúvať a ani žiadať o rady, lebo doteraz som si akosi vedela poradiť so všetkým, ale teraz som so silami v koncoch. Sme s manželom už 18 rokov a mali sme už všelijaké menšie krízy, ktoré sme vždy prekonali, lebo nemáme problém spolu komunikovať a aj názory máme viac-menej rovnaké. Máme spolu 3 deti vo veku 16, 14 a 14 rokov a je naozaj dobrým manželom a aj otcom našim deťom. Problém však je, že stále viac nás zanedbáva a chodí s kamošmi po krčmách. Nepríde domov opitý, ale ani pri jednom pive nikdy nedokáže zostať, čiže je mierne pripitý a už sa s ním nedá rozprávať, lebo na druhý deň si to aj tak nepamätá a rozpráva to znovu. Po deťoch vtedy buď kričí, aby išli spať alebo sa s nimi naopak blázni, že napr. pridáva reprák ako pre celú bytovku. Kým to robil občas, tak mi to nevadilo, ale stalo sa mu to asi koníčkom, lebo ak nie je každý deň v krčme, tak každý druhý. Darmo mu vysvetľujem, že toto vedie k záhube manželstva, že sa mi tým hnusí, nič nepomáha. Prosila som ho, keď už musí chodiť po krčmách, tak nech ide až okolo ôsmej večer, keď už sa povenoval rodine a nech si tam sedí, ale to mu nevyhovuje a vraj ja mu nemám čo diktovať, kedy bude chodiť na pivo. Skúšala som naozaj všetko: pekne sa s ním zhovárať, týždeň s ním nehovoriť, vyhrážať sa rozvodom a dokonca aj sťažovaním sa u jeho mamy, ktorá mi dala za pravdu a dohovorila mu - vydržalo mu to týždeň. Nechcem tu veľmi veľa vypisovať, len poraďte, či sa s tým zmieriť a tváriť sa, že je to normálne a dať zelenú tej jeho "hobby" (inú si nechce nájsť), alebo ho ignorovať a žiť s ním len ako so spolubývajúcim (s úctou ale bez lásky), to tiež nakoniec vedieť k záhube manželstva a ja by som ho chcela naozaj udržať, ale neviem, či mu to raz dokážem tolerovať, keď sa vtedy stáva iným človekom a toho som si nebrala. Na liečenie ísť nechce a stále je to o tom istom, že na druhý deň príde, že mu je to ľúto a aby som mu odpustila a ďalší deň to urobí znova. Vyhovára sa, že to oni ho kazia a volajú a on im nevie odolať, ale pravda je, že pivo je jeho najobľúbenejší nápoj a najlepšie čapovaná dvanástka, takže to, že necháva v krčme aj kopec peňazí je škoda hovoriť. Deti mi vravia, nech to vydržím, že mám predsa ešte ich, ale dá sa to dlhodobo? Mal niekto taký problém a pomohla mu napríklad manželská poradňa? Ďakujem pekne...

janinah
31. aug 2016

Kde sa ty vidíš o 5-10 rokov? deti na štúdiach,možno odsťahované a samostatné,ty doma,po večeroch sama a čakajúca na muža čo dôjde z krčmy páchnúci pivom a s hlúpymi rečami....to ak s ním ostaneš a budeš tolerovať jeho hobby....alebo síce deti preč z hniezda,ty sama,ale nemusíš sa viazať na muža,budeš si chodiť do divadla,na výlet,s kamoškami ,možno s kamošom....budeš sama,ale nik ti nebude dvíhať tlak...osobne by som dala ultimátum trebárs do Vianoc,ak nepríde k zmene z jeho strany,tak volím možnosť č, 2, mám sa dosť radana to,aby som netolerovala,že niekto komu gate periem každodenne uprednostňuje debilné pivo predo mnou a pred deťmi...a áno,poradňa ti môže priniesť pohľad odborníka na situáciu,ale nakoniec si budeš musieť veci zariadiť a riešiť ty sama

libawet
31. aug 2016

@majus179 no, toto sa nedá tolerovať, pretože sa z manžela pomaly, ale isto stáva alkoholik. Najskôr je jedno pivo, z jedného dve, tri, neskôr sa pridá aj tvrdý alkohol a už to ide. Treba u manžela zistiť čo najskôr, prečo je mu krčma milšia ako Ty a rodina a prečo sa tam cíti lepšie ako doma. Možno je to jeho únik od niečoho, čo nevie riešiť. Možno sa nevie o tom baviť s Tebou a rieši s chlapmi v krčme. Opýtaj sa ho, ako by sa jemu páčilo, keby si Ty robila čosi podobné? Kto by sa staral o deti? Takže, nie že mu nemáš, čo diktovať, toto nie je len jeho vec. Skúste nájsť niečo spoločné, čo by vás bavilo oboch, kde by ste trávili čas, možno nejaký spoločný šport...alebo mu navrhni, že si spolu môžete vyjsť do reštaurácie alebo so spoločnými vašimi kamošmi...uvidíš, ako bude reagovať. Určite to však nenechaj tak, treba to riešiť, kým je to na začiatku...ak všetko zlyhá, možno skúsiť aj tú poradňu.

svetluska82
1. sep 2016

@majus179 no mam pocit ze pises o mojom manzelovi. Chodil na borovicku cca 3x tyzdenne od piatej do polnoci. On bol vzdy krcmovy typ, kamosi na prvom mieste, no nejako mi to pred 10 rokmi nedochadzalo, ze to moze byt problem. Zacinal 1x za 2 tyzdne, po rokoch sme sa dopracovali 3x tyzdenne a to som podla jeho kamosov bola malo tolerantna. Az jedneho dna (3 mes. dozadu) mi dosla trpezlivost a nakricala som ako nidky predtym,z e ja ozrana nechcem, sla som k svokre ze je taky problem a zrejme ho budu mat na krku, ze ja sa rozvediem. svokra mi chytila stranu, ze ani ona ozrana neprichyli, neviem ci mu to povedali, no muz skrotol, a to som vyuzila tak, ze som mu dala podmienku ze bude chodit raz mesacne. 😠 Cakala som ze to nedodrzi, ale celkom sa drzi, aj ked uz sa snazil vyjednavat, no povedala som mu s kludom anglicana , ze mal na vyber a vybral si a viac nediskutujem. Svina som co? 😀 😀 😀

svetluska82
1. sep 2016

@majus179 este som chcela dodat, ze to jeho abstinovanie ma stoji vela sil, ak je sam doma bez povinnosti, vtedy ma najvacsie tiky ist za kamosmi, cize neustale mu nakladam povinnosti, ked idem do fitka, tak kricim, ze si neberiem kluce, aby bol doma, stale planujem nejake vylety, aktivity. Je to pre mna dost narocne. Ako s malym deckom, a to mam psych. narocnu pracu. Kamosi mi vyvolavaju,v ypisuju, nechce povedat, ze som mu to zatrhla, tak si hlada vyhovorky, potom narazky, ze kvoli mne prisiel o kamosov, ked je len doma. A nakoniec ceresnicka, porovnava moje fitko a jazykovku tym stylom, ze ja mu zakazujem jeho konicky ( krcmu) a ja sama si chodim kde chcem. ( fitko, a jazykovy kurz) a nejdem mu to vysvetlit, ze to sa neda porovnavat. On to berie ze konicek ako konicek, Potom debatu ukoncim slovami, ze si vybral ked mal na vyber 😀 😠

emilia25
1. sep 2016

No to uz neni hobby ale zavislost.teda aj ja mam muza a v praci ma vseliakych alkoholikov co ho volaju na pivo a nevie kde este.proste moj muz kazdemu povie ze nejde lebo nepije.samozrejme ze sa na neho kukaju akoby bol z inej planety ked povie ze nepije.tak mu este skus navrhnut ze to pivo nech si da doma ze ho kupite a bude doma s vami.kamarati alkoholici je to najhorsie co moze byt a ked este donho nejak zacnu podpichovat aby nebol slaboch tak ide.je to presne ako s detmi v puberte ked najdu akoze super partiu.

majus179
autor
2. sep 2016

Ďakujem vám za rady, skúsim ešte nejaké finty a razancie a má čas sa uvedomiť, kým deti nevyletia z hniezda, potom mu už bude zvoniť umieráčik - radšej sama, ako so závislákom...

tony128
Odpoveď bola odstránená
Zobraz