Pomoc od rodičov

15. dec 2022

Moji rodicia nás vychovali, sme 4ja teda skromne. Mali sme malo a všetky peniaze išli do domu. Keď som mala 18 odišla som a od vtedy sa o seba starám sama. Raz mi dala mama 500€ a na narodky 50. Ale ja som im kupovala oveľa hodnotenie dary, pracka, myčka, dovolenky.. osobne som si myslela ze nemajú € až si teraz kúpili auto za cca 30000... vôbec také nepotrebovali lebo z dediny do mesta idú raz za mesiac.. inak nechodia nikam. Mohli si kúpiť aj starší model. Každopádne je mi z toho divne lebo si myslím že nám mohli trochu pomôcť, alebo si tie € odložiť na zle časi. Pokiaľ viem neostalo im nič. Asi som sa chcela len vyzalovat, cítim takú krivdu. Asi to musím nejak vstrebať.

vevapeto
15. dec 2022

Očividne máš zlé info o financiách tvojich rodičov. Ak ti mama dala 500€ tak až tak zle na tom nie sú. Ty nevieš, či nezrušili poistky alebo nejaké sporenie a konečne si kúpili niečo poriadne z čoho majú radosť.
Prečo by si ty chcela pomôcť? Ak im kupuješ hodnotné dary, tak pomoc nepotrebuješ. Rodičia nie sú povinní vás financovať do dôchodku, ved vás vychovali, konečne si môžu dovoliť aj niečo pre seba, nemyslíš?

autor
15. dec 2022

@vevapeto ôk beriem to ze nie sú povinní.. ale fakt je ten ze keby sa niečo stalo a vieme ako je vo svete tak bude treba pomôcť im. A v garazi majú auto s ktorým nikam nebudú chodiť.. toto ma naštvalo a aj to ze nie sú povinní ale na príklad keď som mala svadbu dali mi 300€ o je malo podla mna na to aka je draha doba. tých 500 mi dali pred 12 rokmi. A tuším som ich aj vrátila... a vlastne každého poteší keď mu rodiacia niečo dajú a hlavne mladych. nehovor ze nie...

bajka16
15. dec 2022

A nemyslíš že si to tak trochu tí rodičia zaslúžia? Čo ak šetrili a teraz si konečne urobili radosť iba tak? Ak im ty kupuješ také drahé dary tak veľmi zle natom niesi. Ich pomoc nepotrebuješ tak prečo im nedopriať 🙈🤷🏻‍♀️

autor
15. dec 2022

@bajka16 iba tak za 30000 vec co nepotrebujú a nepoužívajú. Tak to teda nie je rozumné.taxik by ich vyšiel lacnejšie pri tej intenzite.

vevapeto
15. dec 2022

Veru či mi veríš či nie, ja nepoznam ten pocit, kedy by som dostala €€€ od rodičov. Nás mali 7-mich. Tiež sme nikdy nevyskakovali ale tiež nám nikdy nič nechýbalo. 5 z nás má VŠ a všetci 7-mi máme už vlastné domy/byty. Mne keby dala moja mama €€€, tak by som sa cítila naozaj hlúpo- ja tie €€€ nepotrebujem a viem, že jej by chýbali. Realita je však taká, že naši nám nedávajú €€€ ( vnúčatám áno) a nikto od nich peniaze nečaká a tým pádom si nikto nič nezávidí 😂 a vieš čo? Je to takto dobre.

simona20201309
15. dec 2022

Ty závidíš vlastným rodičom? Dobre urobili. Nezasluzis si...
Auto za 30tis nie je žiaden luxus, ale normálne trosku lepšie nové auto. Predpokladám že kúpili nejaku škody. Vždy lepšie ako renalt ci daciu....
Rodicia si možno na to auto šetrili roky, aby na dôchodku nemuseli riešiť opravy.
Tvoji rodicia svoju výživovaciu povinnosť splnili. Co viac chceš?
Keby vedeli o tom, akú si založila diskusiu, zvysoka by ti na tie tvoje hodnotné dary kaslali....

simona20201309
15. dec 2022

Teba je prd po tom, či by ich vyšiel taxík lacnejšie. Sú to ich peniaze, ich vec.
Z časti si za to môžu aj sami... co vychovali, to maju

estrella5
16. dec 2022

Trošku mi je z tejto témy smutno. Mne sa síce rodičia vždy snažili pomôcť (aj finančne)... ALE ja som si každú pomoc od nich aj vážila a vážim. Neviem si predstaviť, že by som si čo i len pomyslela "dali mi toľko a toľko, ale mne sa to zdá málo".. A už vôbec si neviem predstaviť, že by som riešila za koľko si čo kúpili a prerátavala to na to koľko mne ne/dali a ako mi finančne ne/pomohli...

miadi
16. dec 2022

Ked vlastne Dieta nedopraje svojim rodicom jedno obycajne nove auto. 🥲na ktore si zarobili nasetril no podla teba ho “ nepotrebuju.”a mali odlozit tebe na horsie casy € . 🤦‍♀️ Ved nedavaj drahe dary a odkladaj si na horsie casy. A nemusis sa citit ukrivdene . Rodicia maju pravo kupit si auto aj za viac teba do toho nic . Na celej story je smutne len ti aka si voci nim bezohladna. Cista sebeckost toto.

paciko9
16. dec 2022

Žena, ako o co ti ide? No kupili si a co, vsak nech maju. To ze ti dali na 300eur a je ti malo, iny rodicia nedaju lebo nemaju. Prosili ta o take dary? Ak nie,si nemusela. Vychovali ta, tak co by si este chcela. Mne nedal nikto,nic ani mojim surodencom. Otec nam zomrel,ked sme boli male deti a bolo nas 5. Na vsetko sme si zarobili sami, a mame sme pomahali, aby sa mala lepsie na dôchodku, lebo sme si ju vazili a milovali. Mozno to az vdedy pochopis,ked uz budu na druhom svete.

kristinapetronela
16. dec 2022

Nič ti nemuseli dať a dúfam že tento príspevok sa k nim dostane a nedajú ti už nikdy nič .
Ja by som sa veľmi tešila keby si moji rodičia kúpia nové auto .ale vieš čo ,ešte pár rokov nasetrim a kúpim im ho ♥️

sigma510
16. dec 2022

To do čoho a koľko peňazí investujú tvoji rodicia je ich súkromná vec a teba po tom houby, keby si kúpili aj 4 auta. Nie sú povinní ti dokonca ani prispievať na svadbu, chcela si sa vydávať a mat mecheche, tak si ho aj zaplať, ak ti aj niečo dali, je to ich dobra vôla. Každá druhá veta ako ti dali malo €€, ako ti pri takej príležitosti dali toľko, a ty si im vrátila a kúpila to a tamto.... To fak tvoj vzťah s rodičmi stojí na eurách? Tak to je smutne. Mohli vám pomôcť... A nepomohli vám už v zivote dosť len tým ze vás vychovali? Ste snáď už všetko dospelé a aj snáď zdravé deti, tak si na svoj život zarobte a rodičom doprajte to, čo si možno museli celý život odopierat pri štyroch deťoch.

natalala
16. dec 2022

Tak ako rodicia nie su povinni prispievat tebe, tak nie si povinna prispievat ty im 🤷🏼‍♀️ ak ti vadi, ze si kupili nove auto, a mas pocit, ze maju penazi na rozhadzovanie, tak im nekupuj drahsie dary a hotovo. Mna len trosku zaskocilo to vyratuvanie kto komu za kolko. Ked niekoho chcem obdarovat, tak preto ze ho mam rada a viem, ze ho ta vec potesi/potrebuje ju a nie preto, aby som si v hlave viedla uctovnicku knihu, kto komu kolko dal. Ak to boli ich jedine peniaze a minuli ich vsetky na auto, tak za mna je to hlupe rozhodnutie, ale su to svojpravni dospeli ludia, takze je to ich vec.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tomika
16. dec 2022

A prečo kúpili take drahé auto? Možno ich niekto nahovoril? Ved nové môžu mať aj za 15 tisíc. A starší ľudia 1x za mesiac na nákup, nato naozaj drahé autu kúpili ... Prečo sa neporadia s deťmi?

panelacikova
16. dec 2022

napíšem ti to asi takto: istým spôsobom ti rozumiem. ak už šetrili na nové auto, ako tu niektoré uvádzajú (na čo mali, samozrejme, právo), tak nemali od teba prijímať rôzne hodnotné dary. mali ti rovno povedať, keď si odchádzala z domu za prácou a novým životom, že nepotrebujú naozaj nič, lebo že majú všetkého dosť, ba dokonca si šetria na nové auto, lebo po ňom túžia. takto sa ty cítiš ako idiot, ktorý možno roky dotuje v dobrej viere rodičov a z ničoho nič vycálujú za nové auto toľké peniaze. nehovoriac o pocite krivdy možno aj voči iným súrodencom, ktorí rodičom možno nedali ani cent... ponaučenie pre teba? prestaň dotovať rodičov. niečo drobné na narodeniny a vianoce a dovi-dopo...

martina1985ba
16. dec 2022

Napriek tomu, ze maju na to pravo ta chapem. Hrali sa na chudakov, nechali si od teba kupovat a platit vselico aby potom vydrbali 30tis za pi*ovinu. Ako sa pise vyssie, od teraz rodicom ani cent.

klaridka
16. dec 2022

@vevapeto Nás je 5 a akoby by si mi vravela z duše.... ❤
ešte by som dodala, že ak by si našporili na nové auto po toľkých rokoch "odtŕhania si od úst" , určite by som im to dopriala a tešila sa s nimi....

zuzana9393
16. dec 2022

Vsetci ju tu idete lynčovať, ale ja ju uplne chapem. Je dnes hlupa doba kedy sa ludia zadlzia, len aby sa ukazali, ze maju drahe auto. Podla mna rodicia tiez mohli radsej pomoct mladym postavit sa na vlastne nohy, lebo raz s najvacsou pravdepodobnostou budu oni potrebovat doopatrovat. Alebo si peniaze nechat, ale naco je komu tak drahe auto? Potom ani ich deti nebudu povinne im pomoct? Mne by to nedalo.

miamaria
16. dec 2022

Chod za rodicmi a daj im precitat tento svoj prispevok, ze preco ti dali len 300 eur k vydaju atd... pre mne je to mega vypocitavost od teba, su aj rodiny si predstav, kde rodicia nedavaju detom na ziadne sviatky nic, ani deti im nekupuju drahe veci a necakaju zato niekedy odplatu a podobne. Nas je 5 surodencov a nikto z nas neriesi, komu nasi nieco dali, nedali, a uz vobec nie kolko a kedy kde ani by nas to nikdy nenapadlo, sme radi, ze su tu s nami a pimahame im ako vieme, a keby chceli ist napriklad konecne 1x za zivot na riadne drahu dovolenku k moru, tak im to nevycitame ani o tom nevypisujeme do celeho sveta, ze co si to vobec dovolili a ze mali si nechat love alebo rozdelit nam... hanba

jesenzima
16. dec 2022

Krivda? To vážne? Skôr by si sa mala hanbiť.. závidieť vlastným rodičom a ešte ich ohovárať, že ťa nedotujú eurami .. fuj 🤮

jesenzima
16. dec 2022

@zuzana9393 ale prečo, veď to je úplne ich vec. Prečo by mali pomáhať? Keby mi moji rodičia mali dotovať môj život, hanbila by som sa ako pes ... Pomôcť sa dá aj ináč ako peniazmi ... Lenže dnes sa to tak akosi vyžaduje, a decká nevďačné, ešte im je málo ...

sense
16. dec 2022

Mne príde len divne a hlavne smutne ze dieťa závidí rodičom.... A vyratava co mu dali a nedali.
Keď som mala 18 nedostala som od mami ani to co ty. Darčeky boli tiež skromnejšie keďže nás vychovala 3 deti sama. A posledne co by ma napadlo je ohovárať ich a sťažovať sa na nich na diskusnom fóre.
Ono je úplne jedno co co si so svojimi peniazmi spravia. Možno šetrili veľmi dlho na to aby si splnili túžbu po novom aute.

Ty si si nikdy nekúpila to po čom si túžila ale úplne nevyhnutné k svojmu životu nepotrebovala?

mandzula
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
syslik81
16. dec 2022

tak mozno ked ste poodchadzali z domu zacali si setrit a spravili radost .. o dary sa neprosili-ine keby ti povedali aby si to kupila .. ale kupovala si dobrovolne . a tym si im mozno aj pomohla nasetrit na ich "sen" kazdy tusi po inom ... uz im nekupuj drahe dary nechaj nech si auto hyckaju a zi si svoj zivot nikdy nevies ako skoncis ty

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janewithane
16. dec 2022

@mandzula veru. Tiez by som mala viac pochopenia keby bol prispevok v duchu - bojim sa ze rodicia spravili hlupost, vsetky peniaze investovali do zbytocne draheho auta, ktore nevyuzivaju a teraz nemaju úspory.. Ale tie vycitky a ocakavanie, ze mali peniaze dat deťom - velmi zvlastne...

slniecko66
16. dec 2022

Prepac ale oni niesu povinni ti davat peniaze. Nemuseli ti dat vobec nic. Su to ich peniaze a je na nich ako s nimi nalozia.
Bud rada, ze ta pekne vychovali a postarali sa.

regina22
16. dec 2022

No tak im už ni nedávaj a šetrí si pre seba. Tvoje dary brali ako splátky za to, ze ta vychovali.

zooeynka
16. dec 2022

Autorka by sa mozno cudovala, ze kupou auta sa jej rodicia vobec nevyhadzali zo vsetkych penazi a maju aj na "horsie casy"peknu sumu. Vies ako sa hovori - neries cudzi majetok. Ty im s kludnym svedomim prestan kupovat velke dary, je to ich domacnost, kupia si samy. Auto neries, je to ich vec, ziju na dedine asi sa chcu ukazat pred susedmi ze na to maju. (300€ na svadbu je slusne, ci zijem v inej realite????)