Pomáhame svokrovi málo?

5. mar 2023

Ženy, maminy,
prosím vás o nestranný názor na situáciu ktorú prežívam. Vo štvrtok som mala veľmi nepríjemný telefonát od švagrinej v ktorom na mňa vybehla, že sa jej nepáči neporiadok u jej otca (môjho svokra). Po troch rokoch sa vrátila zo zahraničia a vraj si to predstavovala inak, že bude o otca postarané. Uvediem, že s manželom pracujeme, máme deti, záhradu. Svokrovi nosím obedy (varím, býva pár minút od nás). Riešime s ním lekárov ak treba, berieme ho na výlety ak má záujem. Svokra mám rada a vážim si ho. Občas mu hodím bielizeň do práčky, raz ročne umyjem okná. Je to čulý, čerstvý 70-tnik. Veci ako nákupy rovnako zabezpečujeme my, občas k nám príde na obed, sviatky ako Vianoce sú samozrejmosťou. Doteraz som mala pocit, že robíme čo môžeme, ale o upratovanie nikdy nežiadal a ja popravde nemám na takéto veci čas. Raz mu muž navrhol. že zoženie pani na upratovanie, ale svokor u seba doma cudziu osobu nestrpí. Jemu nevadí prach, omrvinky rovnako. Vysáva pred Vianocami a Veľkou Nocou, jemu to takto stačí vraj. Pozvala nás na obed dnes, pôjdu len deti a manžel, ja som z celého tohto popravde zhnusená a znechutená. Manžel sa ma zastal, bol rovnako v šoku. Samozrejme už stihla za tých pár dní po rodine roztrúbiť, že som špina a otca nechávam takto hniť. Upratujete svokrovcom, robíme toho málo? Svokor je z celej situácie smutný.

pribinak
5. mar 2023

Mádam prišla zo zahraničia môže prebrať štafetu. Chodiť po lekároch a nosiť obedy + upratovať
A ty si nachystaj kritiku

mira0611
5. mar 2023

Ahoj, nerobis malo, vsak pracujete. Švagriná, co prenho robi? Kolkokrat ho zobrala k lekarovi? To ako ona myslela, ze budes viest 2 domacnosti?
Kludne povedz rodine, ze mu bola navrhnuta upratovacka, prave preto lebo nestihate.
Akoze prepac, aj nasa rodina sa starala o babku, tak ako u Vas sa starali otcova a strykova manzelka a ja som k nej chodila upratovat 4x rocne, vianoce, velka noc, v lete a na hody.
Vsak oni nanu boli dve, ale ajtak by nestihali.
Nech si pekne svagrina pride domov zo zahranicia 4x rocne a uprace unho.

petamich
5. mar 2023

to nemyslis vazne 🙈 by som si ju posadila, ze podme sa teda dohodnut, ako si to ideme podelit, aby bolo o neho adekvatne postarane

k ostatnemu sa nevyjadrim, lebo nam svokrovci (okej svokra je tu stale s nami) nedovoli prstom pohnut a chce pomahat ona nam (az mi je to niekedy neprijemne)

zuzubb007
5. mar 2023

Ved mlada prisla, tak nech mu uprace normalne jej povedz nech dva dni zamaka, najradsej mam ja nic nerobim a ostatni nech makaju by som jej povedala svoje, mas svoju rodinu

olimuc
5. mar 2023

Kolko svagrina prispieva na mesiac? Ak dava na svokra 400-500€ tak ano najdi si cas 1-2 dni OCR a uprac … v opacnom pripade je daj handru a kybel a moze sa cinit… zabudla krava, ze telatom bola

sense
5. mar 2023

Mala si sa jej hneď spýtať, koľko krát upratala, nakúpila a navarila ona otcovi..

autor
5. mar 2023

Viem, že je na poriadok veľmi náročná, nemá deti, rozhoduje sama o svojom čase. Ale toto som fakt načakala, všetci sme sa tešili, že sa po takej dlhej dobe stretne celá malá rodina a nakoniec toto. Neuprace, naplánovala si masáže, dentálnu hygienu, potrebuje čas na seba....čo na to povedať.

terezka1947
5. mar 2023

Ťažko povedať....vieš,70r.ckovek asi ťažko bude zvládať upratovanie. A mnohí muži už tobôž nie.
Už odhliadnuc od švagrinej,ty sa zamysli,či raz za mesiac,jeden deň,neviete jeden z vás s mužom zájsť a urobiť komplet upratovanie.
Mne by to srdce nedalo. A je mi jedno,kto sa i neho mal,či má starať,atď,či prišiel odniekiaľ,či čokoľvek.
O môj pocit ide.

anjelicek26
5. mar 2023

Tak vidis, svagrina moze ostat a pomahat.... alebo zaplatit tu opatrovatelku/upratovacku, ked sa jej nieco nezda... ma rovnake "povinnosti" ako vy... ktore si absolutne neplni a vzdialenost nie je ospravedlnenie.

mandzula
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nanka3
5. mar 2023

Urcite mu pohate dost a nie malo, ako si to svagrina mysli, ved, ked ona teraz prisla, pokojne moze dobehnut zameskane, resp. ona moze prispiet svojou troskou, zabezpeci mu upratovanie.... (zaplatit pravidelne 1 x do miesiaca upratovanie a nech ona zaplati). No ak sa na to pozriem z hladiska, ak by svagrina nebola, len cisto pohlad mna ako nevesty, tak asi by mi nedala svokrovi aspon 1x do mesiaca povysavat, resp. je moznos kupit roboticky vysavac a svokor predsa jeden gombik dokaze stlacit..... Rozhodne by som sa so svagrinou porozpravala pekne jej vysvetlila to, co si sem napisala, samozrejme aj muzom.... a na tu oslavu, ci kam to mate ist, by som sla, bo takto to bude vyzerat, ze ma ona pravdu a bude "na koni", nejdes tam predsa kvoli nej, ci?

doriiis
5. mar 2023

Spisala by som na papier denný/ týždenný zoznam toho,čo treba a u svokra spraviť a podala švagrinej so slovami,že nech sa páči,môžeš sa realizovať.A všetko by som nechala na ňu.

pbra40
5. mar 2023

Nebran sa kontaktu s nou, toto treba vydiskutovat.
Ked je muz na tvojej strane, o to lepsie. Tak by som jej vynadala, co si to dovoluje, ze by si este dnes kralovna kupila letenku nazad. To co si dovoluje?

autor
5. mar 2023

@terezka1947 Ešte donedávna som chodila 3x týždenne kúpať svoju babku, má 89 rokov a už rok je v zariadení pre seniorov. Prišla kvôli diabetu o nohu. Mám aj svoju mamku, ktorej s manželom občas pomôžeme, hlavne s drevom, nákupom. 70 má teraz, pred pár rokmi nemal, napriek tomu miesto povysávania, utretia prachu šiel radšej na hríby alebo do dielničky. Kým sme nemali deti, chodila som tam aj upratovať, ale pud sebazáchovy mi hovorí, že mám rozumne hospodáriť s časom. Včera som bola s deťmi dve hodiny v lese, vôbec mi to nie je ľúto.

qwert87
5. mar 2023

Švagrinú si nevšímaj, niektorí ľudia majú potrebu len kritizovať. Ale zarazilo ma, že svokrovi upraceš raz za rok tak detailnejšie. Veď to musí byť málo. Hlavne kúpeľnu, wc-ko, kuchyňu, tam sú potraviny. Svokor si povysáva 2x za rok? Veď to je málo. Byť tebou, raz za mesiac by som mu išla viac upratať. Ak sú deti väčšie, povysávať zvládnu aj oni. Viem že je to náročné, ale ako píšeš, so svokrom máte pekný vzťah,ja by som si tie 2-3 hodinky raz za mesiac na toto našla.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
5. mar 2023

@mandzula Nie, postavili sme si dom neďaleko, jeho rodičia nám prispeli rovnakým dielom ako všetkým trom svojím deťom. Švagor svokra vytrvalo ignoruje už od smrti svokry a švagriná si myslí, že keď sme najbližšie je to na nás. Keby mi to aspoň povedala medzi štyrmi očami, vysvetlím jej ako sa veci majú. Takto som len stála s otvorenou pusou a nechápala, čo sa deje.

1fifinka1
5. mar 2023

Ja by som to neriešila. Ignorovala by som ju. Vy viete co pre neho robíte, on to vie. A žila si svoje. A zbytocne budeš svoj čas energiu míňať na hádky so svagrinou. Ostaň nad vecou. Švagriná ak sa jej niečo nepáči, má možnosť sa ukázať. Neliala by som olej do ohňa. Načo.

hedviga2
5. mar 2023

Uplna najľahšie je mudrovať daleko od problému. Kašli na ňu, daj jej kľúče nech mlada organizuje, pripadne sa tatovi venuje ona. Robís toho dost a toto mas odmenu v úvodzovkách. A dedo si tiež môze vysávač naštartovať.

pbra40
5. mar 2023

Presne ako pise elisabeth. by si hviezda (svagrina) rozmyslela nieco take vypustit z pusy nabuduce. Uz len pre to, by som isla do konflitk uz aby vedela,kde su u teba hranice a nabuduce si neobtierala "pusu"

katka700
5. mar 2023

Tvoja švagriná je riadna pitcha. Pekne choď na ten obed a tak ako radia baby spíš denný/ týždenný harmonogram starostlivosti o svokra. Pekne nahlas pred všetkými jej to daj do ruky so slovami "Mila Janka keďže si ma pred všetkými ohovorila že sa o ocka málo staráme tu je zoznam aktivit ktoré som doteraz robila. Odteraz je to v tvojej réžii. Ja sa starám o svoju mamu, mám rodinu. Ty si slobodná bezdetna a máš viac času."

1fifinka1
5. mar 2023

@katka700 to by mohlo byt svokrovi veľmi nepríjemné. Ako by ste sa baby cítili, ja by som sa cítila, že som na príťaž.

autor
5. mar 2023

Už som písala, že pani na upratovanie odmietol. Bojí sa, že si už potom nenájde veci a čo by povedali ľudia. Má rád veci po ruke, to znamená na stole lieky, ovládače, noviny-má to tak proste rád. Keď som mu to dávnejšie pretriedila, bol z toho akurát nervózny. Potraviny doma nedrží, max na nejakú suchú večeru a raňajky, obedy mu nosíme, riad po sebe umýva. Poriadok robí aj muž, zájde tam častejšie, pretrie aj vaňu.

marca12
5. mar 2023

Svagrina je riadna pizda a vidno,ze nema paru,co vsetko robite. A co si ona mysli,ze ty popri tom vsetkom budes jej otcovi este aj s vysavacom behat? Ved to sa neda stihat udrziavat tip top poriadok a pokial je svokor culy,moze si upratat. Aspon zaklad,povysavat si. Panicka nech sa pekne chyti upratovania a nie behat kade tade. Taketo su najmudrejsie. Pridu raz za rok a rozdrapuju sa,pritom absolutne nic nevedia ako fungujete a co vsetko prenho robite.

januska12323
5. mar 2023

Na oslavu choď a keď k tomu príde stoj si za svojím. Vy aj svokor ste spokojní, keď sa jej nepáči tu je handra a vedro môže sa realizovať.

terezka1947
5. mar 2023

Ja ťa chápem....ale je to na tebe.
Starostlivosť o rodinu,aj širšou,chce veľké sebazaprenie. Ale zase vraciame,čo sme dostali.
Nepýtaj sa máš,čo robíš dobre,či zle.
Lebo to nie je náš svokor.
Môj názor je,že áno,aspoň raz za mesiac by som išla urobiť veľké upratovanie.
Toto nie je o švagrinej. Toto je téma o tebe a tvojej pomoci.

oslo1
5. mar 2023

Madam sa vratila zo zahranicia na dovolenku k ockovi a tam je mrdnik.
Ja som za slobodna chodila k mame na dovolenku na tyzden a vygryntovala jej cely byt. S mamou by al brat, mrdnik na kvadrat, byvam v Londyne.

Normalne tam chod na obed a opytaj sa svagrinej ze si sa dopocula, ze ta ohovara za tvojmu starostlivost.
Tak teda, ze hadzes vidly a moze ona prebrat stafetu .
Pokial to nedokaze, nech to zariadi.

A ako sorry, ale na Slovensku mate ludo okolo 70tky za starych. Tu v UK Vela ludi a v USA Este viac, pracuje.
Ja tiez pojdem do dochodku v 70tke.
A tiez budem rovnako, az nie viac zrobena, ako dnesny 70tnici. Co si pamatam, moja mama zacinala v robote den za sociku potom Kavy a novinami, ja zacnem a lietam ako handra.

beataxxx
5. mar 2023

Svagrina je totalna krava, to je bez debaty, ale mna zarazilo skor to, ze treba pomahat 70 rocnemu, pokial nie je invalidny, alebo nejakym inym sposobom postihnuty, by sa mohol predsa o seba starat, rozhodne si aspon nakupit, povysavat a podobne, a urcite Vam obcas pomoct, ved vek 70 nie je vela, moja mama robila do 80, mam vela kamosiek, co maju 70 a naplno pracuju, ja urcite budem tiez, kde je v nom problem, ze mu treba vsetko robit?

simsalabim
5. mar 2023

@katka700 toto riesenie sa mi velmi paci 👍 Autorka, urcite by som na ten obed isla a na nom pred vsetkymi povedala to, co ti napisala @katka700. Nech si to milostpani skusi.

mogaa
5. mar 2023

Vôbec nerieš, len jej povedz že si zvedavá ako by ona zvládala svoju domácnosť, rodinu, deti a popri tom ešte niekomu chodiť upratovať....normálny človek pochopí, hlupákovi nevysvetlíš....