Pomáhajú vaše deti v domácnosti?

luba555
9. jún 2016

Ahojte, chcela by som sa opýtať, pomáhajú vaše deti doma? Iste závisí to od veku a okolností, koľko je to potrebné. A v čom pomáha manžel alebo partner?

klincek
9. jún 2016

@luba555 manzel nepomaha, aktivne sa podiela 😉
deti su skolkari, takze primerane. ale zatial su vo faze, ked im to robi radost, radi su uzitocne. tak sa snazim ich zapojit do nenarocnych uloh, kde rychlo vidiet vysledok. su zlate, ako sa z toho tesia🙂

jakyra
9. jún 2016

@luba555 u nás sa podieľajú všetci 🙂 ..v sobotu keď ja varím tak mm so staršou dcérou (9r.) upratujú..poutierajú prach povysávajú môj muž aj dlážku pozmýva oni dvaja si to pekne podelia kto čo povysáva a poutiera 🙂 ..dcéra si uprace sama aj izbu aj veci v skriny ak treba od mala som ju zapájala do dom.prác ..a obidvaja my aj riady umývajú 🙂 ..a mladšia dcéra (2,5r.) tá všade zavadzia lebo ona chce všetko robiť 🙂 ..mužovi trhá vysávač vždy z ruky tak sa striedajú raz jeden raz druhý..kúpeľňa a wc sú moje(čo si budeme hovoriť ja si tam upracem najlepšie 😀 )

jatva
9. jún 2016

5-rocna dcera ma na starosti ulohy ako upratat pribory z umyvacky, nachystat pribor k jedlu, upratat si izbu, odniest spinave pradlo do kosa na pradlo, upratat si do skrine svoje ciste, rada vysava a umyva dlazku, ale to nie je velmi pomoc :D Tiez mi chce pomahat s varenim a pecenim.
Manzel ma zmysel na vytusenie, ze teraz je ten vhodny cas na pomoc, lebo zacnem vrcat 🙂 Nijak to neprehana, ale dost casto vari, co je pre mna velka pomoc, bo ja nerada. Na garnize cakam uz rok 🙂

luciola
9. jún 2016

@luba555 ahoj moj manžel mi pomaha so všetkym od vstavania v noci k malemu po varenie prezliekanie perin proste so všetkym. a moj syn ma 7 rokov a tiež pomaha od malička už ked mal rok umyval stol teraz umyva riady a vysava sklada si sam pradlo, polieva zahradu take prace čo zvladne ta pomože. myslim že by to tak malo aj tak fungovať.

miku1
9. jún 2016

@luba555 Deti sú 5 a 3 ročné. Pomáhajú v rámci svojho veku - upratujú si izbu od hračiek, pomáhajú utierať prah zo stolov a z nábytku (kde dotiahnu), chystajú príbory, všetko však vrámci ich chuti v ten ktorý deň pomôcť. Podmienkou je akurát pratanie hračiek, to musia robiť vždy. Manžel má na starosti práce typu vysávanie, utieranie prachu, zmývanie dlážok, vynášanie smetí, umývanie riadu, občas žehlí..... Takto sa rozhodol od momentu ako sme spolu začali bývať, a teda mne to maximálne vyhovuje a nebránim mu v tom 🙂 Na mne ostáva varenie, pranie, žehlenie, a také bežné upratovanie vecí.

ematko29
9. jún 2016

Kedze byvame v dome tak manzel ma na starosti dvor a veci okolo domu.teraz dokoncujeme fasadu tak ma toho vela.Ja mam na starosti vnutrajsok varenie a deti.najstarsia trucuje pomahat nechce momentalne sa s nou vela mordujem.mladsia tiez vydumuje,ale pomoze viac ako starsia.najmladsia je malinka.Starsie maju 11a7rokov.

bubinko1506
9. jún 2016

U nas ma momentalne takmer celu domacnost na starostli manzel - vysava, zotiera podlahy, kupelnu, wc, pretrie zrkadla, vybavuje nakupy, vynasa smeti. Ja akurat utriem prach, umyjem riad a zehlim. S varenim sa striedame.
Deti mame zatial este len v brusku, ale urcite budu vedene k tomu, aby v domacnosti pomahali primerane svojmu veku.

katka708
9. jún 2016

cez týždeň je manžel do 18 v práci a keďže som ešte na RD, celá domácnosť aj záhrada je na mne. On večer max nastaví polievanie. Cez víkend umýva podlahy v celom dome on, ja varím a umyjem kupelnu lebo to on moc nemusí. Kosí trávnik a iné drobné činnosti okolo domu. Plus sa snaží sem tam ísť pomôcť rodičom čo majú farmu o pár domov ďalej keď sa napríklad hrabe/balíkuje a zváža seno, a pod. Syn (2r 7m) zatiaľ nejako extra nepomáha, som rada že si sám uprace hračky keď treba ale o pár mesiacov plánujem aj jeho zapojiť len si ešte celkom neviem predstaviť v čom by mohol na začiatok pomáhať 😀

natalym
9. jún 2016

Moje deti? Veľa pomáhajú. Ale sú dni, že nepotrebujem od nich nič. Vedia všetko sú to dievky dosť veľké.
Manžel doma nerobí nič. Mne stačí keď robí v robote.

worker_falcon
9. jún 2016
bubinko1506
9. jún 2016

@worker_falcon fuha, niektore veci v tom zozname si celkom dost dobre neviem predstavit v praxi. 4-5 rocnemu dietatu by som zehlicku a noz na krajanie ovocia, zeleniny do ruky nedala. Rovnako 8-10 rocne dieta s rylom v ruke alebo ako kosi s elektrickou kosackou. Skoda, ze ta posledna vekova skupina nie je presne definovana, do kolkych rokov je myslena - tam som len kukala na to umyvanie okien 🙂

salamistka
9. jún 2016

moja dcéra mi odmalička rada pomáhala variť a piecť, neviem, kde sa to v nej vzalo, ja nemám k tomu taký vzťah, čo sa týka toho, radšej pomôže vnútri ako vonku, vyloží z umývačky, urobí si poriadok v detskej, vyčistí umývadlá, ale dosť vecí u nás odpadá, riady neutierame a nežehlím, perie pračka...manžel sa stará o dvor, zvieratá a opravy v domácnosti a o auto...

janickacrazy
9. jún 2016

@luba555 ano, pomáhajú, najstarší 16ročný vysáva, vynesie koš, chodí pre brata do školky, upratuje si izbu, utiera prach, vie aj dačo uvariť, postará sa o bábatko, ked potrebujem, 5ročný si upratuje svoje hračky, vie pozametať smeti, nachystá stol a tatino u nás upratuje kúpeľnu a wcko komplet a umýva okná, tiež kosí trávnik a stará sa o všetko vonku okolo domu 🙂

worker_falcon
9. jún 2016

@bubinko1506 hej, je to o vedení dieťaťa k zodpovednosti. a o strachu a nedôvere matky. A o jej schopnosti vysvetliť, naučiť.

bubinko1506
9. jún 2016

@worker_falcon suhlasim, ale naozaj si neviem predstavit, ze by niektora matka dala 4-rocnemu dietatu do ruky zehlicku a 8-rocne nechala rylovat zahradu. a to umyvanie okien ani nepotrebuje komentar - ved by na mna susedia zavolali socialku, ze 11-rocne mi umyva okna na 6. poschodi 🙂
ale zhodneme sa v tom, ze deti treba viest k zodpovednosti - a to sa netyka len domacich prac.

luba555
autor
9. jún 2016

Ďakujem, deti tiež pomáhajú,.len si občas pofrflú, asi ako všade...

medovka14
9. jún 2016

@luba555 moje majú 10 a takmer 9, mladšia má zdravotné problémy, je trocha pozadu mentálne aj motoricky, no napriek tomu mi rada pomáha v kuchyni 🙂 obe už vysávajú, vedia utrieť prach, upratať veci do skrine, vyvešať a zvesiť prádlo, naplnia mi práčku a umývačku a aj vyberú 🙂 staršia robí sem tam zemličky s maslom a šunkou 🙂 samozrejme, často frflu, že sa im nechce 🙂 klasika upratať po sebe hračky do škatule, farbičky atd, to už je automaticky 🙂
manžel sa zúčastňuje tiež, on veľmi rád vysáva, niekedy aj viac krát denne 🙂 je to jeho úchylka 🙂

worker_falcon
9. jún 2016

@bubinko1506 ja si to normálne predstaviť viem. žehlička je žehlička, na niektoré časti sa skrátka nesmie siahať (a treba ňou hýbať a nenechať položenú nesprávnou stranou 😀 ). Tak ako na hrniec na sporáku, atď. Detto nôž. Ty si sa nikdy nepopálila? ty si sa nikdy neporezala? máš z toho traumu? Trvalé následky? Tak či tak sa to niekedy stane. a dieťa potrebuje poznať princíp príčiny a následku.

Mám ti povedať, aké mám ja zranenia z detstva? ako som od malička robil s drevom, napr. na cirkulárke. so sekerou, atď. Rodičia by sa ani nedozvedeli, keby som si popílený palec nechladil v snehu 😀 😀 Mali ich asi zavrieť 😀

worker_falcon
9. jún 2016

@bubinko1506 mimochodom, čo máš proti rýľovaniu? z hľadiska bezpečnosti žiadne riziko. myslíš, že by ťa susedia udali za "detskú prácu"?
umývanie okien - samozrejme, primerane okolnostiam. jasné, že nie v paneláku, bez sieťky... to je snáď jasné.

bubinko1506
9. jún 2016

@worker_falcon ja som bola tiez super akcne dieta - pravidelne sme boli na chirurgickej pohotovosti. obcas sa uz doktori na mojich rodicov cudno pozerali 😀
jasne, ze som sa popalila, porezala - to boli este tie najmensie zranenia. ked som mala 1,5 roka, tak mame volali z jasli, ze si ma po mna prist, lebo som mala nehodu - hrali sme sa s kamaratom a ja som si na rohu lavicky roztala dasna. pred kazdou dovolenkou nasi zistovali, kde je najblizsia pohotovost, lebo vedeli, ze ju urcite vyuzijeme (pocas jednej dovolenky dokonca 3x)
v domacnosti som pravdaze pomahala, ale noz mi dali do ruky, ked som mala aspon 8, zehlicku asi ako 10-rocnej. okna si mama umyvala sama, takze prvykrat som si to vyskusala, az ked som mala 26 🙂

bubinko1506
9. jún 2016

@worker_falcon u nas ryloval vzdy otec, tak preto si neviem predstavit dieta ako ryluje. ale hrabanie sa v zemi v zahrade celkovo nemusim

worker_falcon
9. jún 2016

@bubinko1506 no vidíš 😀 súčasné matky by asi zošediveli, keby mali také "akčné" deti.
na rýľovanie treba aj váhu, aby to malo efekt.

katka708
9. jún 2016

@worker_falcon ďakujem, naštudujem si inšpirácie.
Môj syn je tiež veeeeeľmi akčný tam mám desy už teraz ale odvahy má za dvoch a navyše aj dosť vysoký prah bolesti tak sa do všetkých činností hrnie po hlave.
Teraz ma napadlo že veľmi rád pomáha pri pečení a varení. - Mieša nad sporákom mäso či omáčku (indukčný a sklokeramický) alebo s elektrický šlahačom (za mojej asistencie) mieša krém. Vonku sa snaží pomáhať pri hrabaní (vlastné kovové hrabličky) a polievaní (malá krhlička) S tým rýlom si ho viem dosť dobre predstaviť už o pár rokov lebo s motykou (klasickou veľkou) sa už oháňal aj túto jar 😀 Ostatné nebezpečné predmety typu nôž, žehlička zvážim časom podľa momentálnej situácie 🙂 radšej ho naučím ako prvé vysávať. Počas prvého roku sme zničili 2 vysávače lebo nevedel nijako inak zaspať len pri vysávači a dlho sme ho od toho odúčali a od roka mi zas trhal vysávač z ruky a hádzal sa o zem keď som mu ho nedala, tak som prisahala že v budúcnosti bude vysávanie už len na ňom 😀

natalym
10. jún 2016

Moje deti začali žehliť asi ako 12 ročné, ale to si len sem tam ožehlia, keď narýchlo chcú si niečo obliecť.
Ale zaujímavé je že tá mladšia žehlí krajšie ako tá dospelá. 😀
Takže je ani nedávam žehliť, lebo je to otras, jedine tej menšej by som dala, ale keďže sa veľmi dobre učí tak toto veru nemusí.

janickacrazy
10. jún 2016

@natalym ja som raz išla synovi pre úlohy k spolužiačke a skoro som odpadla, ked tá malá asi 9ročná normálne žehlila kopu vecí a mala to fakt pekne 😉 no šikovnica

oslo1
10. jún 2016

Ja som umyvala okna ako 8 rocna, byvali sme na 7 poschodi a okna boli klasicke drevene, co sa srobovali. Umyvala som tam, kde to bolo bezpecne, na bslkone a okna z vnutra.
Zehlila som pre celu rodinu vratane babky kazdu nedelu rano od nejakych 12 rokov.
Taktiez sme mali doma umierajucu babku, zomrela, ked som mala tusim 13 rokov, tak aj tu bolo treba odprevadit na zachod a byt doma, ked nieco potrebovala. Neubudlo zo mna. Taktiez som sa starala o druhu babku, sle to uz som mala 18.

bonnie1
10. jún 2016

no pomahaju i manzel i dcerka i ta malinka vramci moznosti. ucim ich poriadku. u mna urcite neprichadza v uvahu aby umyvali ako 8 rocne okna alebo zehlili. a rylovat? ja mam problem porylovat kvalitne- som slaba kde to este 8 rocne decko. len aby bolo zapriahnute tak na- chod rylovat? u nas ryluje otec alebo brat alebo muz aby to bolo kvalitne a aby to malo zmysel..

nanulik
10. jún 2016

moj maly (5,5r) zatial vnima pomahanie v domacnosti ako hru. pomaha mi ulozit riady do mycky a podava mi ciste, obcas aj umyva rucne ked je riadu menej (samozrejme ze nie noze) pomaha s vysavanim, utiera prach, dava pradlo do pracky, vybera a uz sa uci ako sa pracka zapina. pomaha mi skladat oprate ponozky, vie kam patria spinave veci, stara sa o morciatko, vie pozametat, pripravit pribory k obedu. davam mu robit take veci pri ktorych si neublizi.
mm robi v podstate to co mu poviem. nema problem hocico urobit ale je jedoducho ten typ, ktoremu treba povedat a nie len naznacit. jedina robota ktora je cisto iba na mne, je varenie.

luslus
10. jún 2016

Moja 19 mesacna mi pomaha pri vesani pradla,.mi ho podava a vyhadzuje smeti do kosa

natalym
10. jún 2016

@janickacrazy No a tá naša má 13 násť a žehlí krajšie ako ja !!!