Partner nechce napísať dom na mňa

sfet
31. mar 2017

Ahojte kočky! Po dlhšom váhaní sem píšem. S partnerom sme spolu rok, zatiaľ bývame v podnájme, ale partner už poškuľuje dlho po niečom inom, v banke hypotéku schválenu má, aj niečo našetrené, už len vybrať spravny dom či byt. Teraz našiel jeden dom, ktorý je síce trochu od ruky, ale zase je tam dobrá dostupnosť a chcel by ho hadam aj kúpiť, mne by sa ten dom páčil tiež, na obhliadke som bola aj ja, ale.... pýtala som sa partnera ako si to predstavuje a on povedal, že celý dom bude písaný na neho a potom to bude deti, ktoré zatiaľ ani nemáme. A stále hovorí, že musí ňu stacit, že budú zabezpečené nase deti. Takže ja budem vlastne podnajomnikom vo vlastnom dome, budem sa stále triast či mňa nevyhodi zo dňa na deň na ulicu a peniaze co do domu vrazim v živote už neuvidím a skoncim na úrovni bezdomovca. Keď som chcela s ním spísať u notára predmanzelsku dohodu, že v prípade rozchodu by mi vyplatil peniaze co som dala v rámci hypotéky, tak začal skak

sfet
autor
31. mar 2017

Skákať, že ho chcem úplne obrat, že on aby si potom bral dallsi uver a stále to bude deti, to bude deti, to bude deti.... dokonca včera mi povedal, že do roka chce mať deti, poistka? Neviem. Čo robiť? Prepáčte, že to je takto v dvoch príspevkoch, ale píšem z mobilu

vroni
31. mar 2017

To sa akoze pytas vazne? Spytaj sa ho, ci si mysli, ze si dusevne chora, ked ti take nieco navrhuje. Ze ty to chces naopak, ze dom bude len na tvoje meno a raz ho zdedia vase (imaginarne) deti. Ci je taky blbec, ze by do toho siel. Pravdu povediac, keby mi take cosi priatel navrhol, tak by mal privlastok byvaly skor, nez by sa otocil. Toto nebude partner do zivota. Alebo aspon nie do spokojneho zivota.

sykorkauhliarka
31. mar 2017

inac trosku blbe aj od teba ...tak on bude na seba pisat hypoteku a bude to tvoj dom....tak on sa ma potom bat ze ho zo dna na den vyhodis? ste rok spolu celkom dost malo na to aby ste vedeli ze to potiahnete este dalej...a este s takymto pristupom....ja byvam v manzelovom byte cize sa ma netyka ani to ze v pripade rozvodu by som mala polku celeho majetku....ale nikdy by ma nenapadlo bat sa ze ma vyhodi na ulicu :D

pribinak
31. mar 2017

Tak ja ho chapem, nedáš ani cent a budes na LV?
Povedz, ze pojdes na polovicu s hypotékou ci das nejake úspory, ale chces byt na LV.
U nas neexistujú predmanželské zmluvy, cize u notára nemas velmi co podpisovať.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sfet
autor
31. mar 2017

Ďakujem zatiaľ za rady. Ja som mu povedala, že náklady za nájom si samozrejme budeme platiť na polovicu, a take riešenie nech napíše polovicu domu na mňa a ja si ti tu svoju polovicu budem splácať . Začal s tym, že a čo keď sa rozideme, po čase si každý niekoho nájdeme a ty tam budeš bývať so svojím a ja so svojou? Ja som povedala, že potom by ma vyplatil, nebudem splácať niečo cudzie. Zacsl skákať, že ešte uver naoje vyplatenie si brať nebude a že to komplikujem. Inak so svadbou este rok počkáme, on chce dom kupovať už tento rok, lebo nechce pchat peniaze cudziemu keď môže splácať a zveľaďovať svoje a ja sa zase s dieťaťom neponahlam, lebo nemať istotu v bývaní a byť na ňom finančné závislá to si môžeš pekne zavariť.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terezka1947
31. mar 2017

@sfet nie ste manzelia...a riesite taketo veci?????
je to divne,ludia,co sa lubia sice musia uvazovat triezvo...ale kalkulovat takto?
tak nejaka dovera vo vztahu bzt musi a do urcitych veci chodte ako manzelia...a ked nie,tak s domom pockajte=spoznajte sa
zivot manzelov sa nemoze zacinat=kupim dom,naplanujem deti...a moooozno sa zoberieme=aaaale najprv si ta vyskusam=ci si toho hoden,hodna
a plati to na zeny,aj na muzov
a este dolezita vec=do akej vysky bude ten tvoj finanncny prispevok do domu?
aby sme boli aj spravodlivi.....aby ten tvoj priatel naozaj nezatiahol vsetko a ty ho tlacis=ako iba priatelka do niecoho,co on este nechce....
ono,treba poznat celu situaciu....komplexne
lebo zatial iba tvoj priatel vyzera ako totalny chrapun

ivkaninka
31. mar 2017

Chapem jeho, ale aj tvoje obavy. Poviem ti, co by som robila ja, keby som bola postavena pred takuto vec. Pri mojom tarajsom prijme 750€, by som si odkladala 300€. V case materskej 100€. A tiez by som povedala, ze po mojej smrti to bude detom. Teda jeho dom bude detom a moje peniaze detom. Ak by to neakceptoval, nemame sa dalej o com bavit.

juhseverzapad
31. mar 2017

@sfet Pokiaľ nebereš polovicu hypotéky na seba, tak nevidím dôvod, prečo by mal polovicu napísať na teba. On očividne nemá problém z peniazmi a rozmýšľa o vás ako o rodine. Príklad : Nájdeš si iného, ktorý už bude mať dom. Tiež budeš chcieť najprv polovicu na seba a až potom deti?
Vzťah nie je o tom čo kdo má.

bale1rinka
31. mar 2017

@sfet ste spolu rok, dosť málo podľa mňa aby si toto riešila TERAZ, môže sa stať, že sa za pol roka rozídete.... na začiatok Ja v tom nevidím problém aby si to len skúsila, či to vôbec bude fungovať tak ako ON chce... plať mu iba nájomné,teda za vodu, kúrenie, stravu si tiež rozdeľte, za elektriku či plyn... teda podieľaj sa polovičkou na všetkom ALE hypotéku nech si platí sám a to doslova. Nedávaj nič na opravy domu však ten bude jeho...ak takto budete fungovať a prídu deti, z tvojho "majetku(úspory napr. v banke" budú mať osoh iba výsostne deti, samozrejme, na oblečení a jedle a liekoch a hračkách sa musí aj on podielať...trošku mi to príde pritiahnuté za vlasy, že rátať každé euro, ale čo chce nech má.

pribinak
31. mar 2017

@sfet vies co? kup dom ty, napis dom na vas oboch a on ti bude casom splacat polovicu hpyoteky, no riadne debilny napad, rozidete sa a uz neuvidis od neho ani fuka, ale na LV bude a ty si mozes ist vies co?
ja sa mu necudujem ani trochu, ze nechce na nieco taketo pristupit, musel by byt idiot

bud mu navrhni, ze zoberies polovicu hypoteky a dom bude o vas oboch, alebo rozmyslaj ze budete rok-dva v podnajme a uvidite obaja ako to medzi vami vlastne je

sardinka336
31. mar 2017

No celé zle.....ja by som bez sobaša nešla do domu ani do detí. Dnes je to celé popletené...najprv dom, potom deti, potom svadba - to aj tak väčšina uz nedá lebo ved na iné veci treba nie? alebo milion iných dovodov...

Pokial budeš s nim byvat v dome tak si veď podrobné záznamy o výdavkoch, ktoré si do toho domu vrazila. Učtenky..všetko...zicher je zicher.

pribinak
31. mar 2017

@terezka1947 preco chrapun? ma dost realny pohlad, ja toto citam v robote, mam tu aj chlapov kolegov, bez urazky, ale vsetci moji kolegovia ju oznacuju za zlatokopku
figu da, ale na LV chce byt

prepac zakladatelka temy, ja si to nemyslim, ja vidim, ze riesis, ale muzi su viac prakticki a maju iny pohlad

mon895
31. mar 2017

Ja zijem u priatela vsetko je len a len jeho ale ja nedavam na hypoteku ani cent do domacnosti peniaze davam stravu kupujem z 99% len ja a ucty ako kedy ale to beriem ako " najomne" z domu ja mat nikdy nic nebudem planujeme svadbu ale ani po nej ja nebudem mat narok na polovicu 🙂 iba ak by sa mu nedaj boze nieco stalo tak vtedy by som dedila a podla mna to je uplne normalne kedze hypoteku bral len on na seba a zaroven ju aj len on splaca

moonlight1210
31. mar 2017

@sfet vezmi si hypoteku, kup si popri tom jeho dome svoj byt, daj do prenajmu a splacaj tiez. bude to tvoja zaruka, ze mas kam ist, ked ta pozenie z domu s igelitkami.

hypoteku nech ma on svoju vlastnu,
vsetko, co prerabate na dome a mas na to prispiet, chci na to faktury, ziadne platenie robotníkom na ruku na cierno. nech mas doklad, keby doslo na rozvod/rozchod.
odkladaj si doklady z vybavenia, co kupis ty.

co ine poradit?

pribinak
31. mar 2017

@bale1rinka no ale kapanek zabudas na amortizaciu, ved ona bude pouzivat pracku, sporak, bude na niecom sediet a spat, bude chodit na podlahe, proste toto je vsetko amortizacia, ze veci pouziva a tym znizuje ich hodnotu - pohlad mojich muzskych kolegov

takto by to fungovat nemalo, toto je vztah podnajomnik - najomca, nie priatel - priatelka, buduca manzelka - manzel, matka ci otec

bude nech sa normalne, ale normalne dohodnu, alebo nech si ide kazdy vlastnou cestou

sfet
autor
31. mar 2017

pribinak- ja viem, že trochu sa nudí chrániť a on, ale zase predstav si, že by si sa nasťahovala do domu, ktorý by si kupoval partner na teba, spolocne by ste gazdovali, vrazala by si peniaze do domu, veselo by sa to splácalo a po 10 rokoch by ti mily muzicek povedal : dievka moja, ďakujem za všetko, ale láska z mojej strany vyprchala, alebo zamiloval som sa inde, môžeš ísť a bude dobre ak to bude ešte dnes. A on bude mať splatený dom a tu ani dom ani peniaze a je z teba bezdomovec. Nie som zlatokopka, to v žiadnom prípade nie, mužov si nevyberám podľa peňaženky,uz som chodila aj s jedným čo bol chudobný ako kostolna myš, len tam sme si nerozumeli v intímnej oblasti, len nechcem aby sa niekto na mne prizivoval, chcela som dom na polovicu s tym, že si polovicu splatim, ale ani to sa mu nepáči.

vroni
31. mar 2017

@pribinak, realny pohlad? To urcite. Mat vsetko napisane na svoje meno a ako premiu k tomu sluzku a ohrievacku postele, ktora si za svoje sluzby este aj zaplati. A ked pana prestane bavit, tak ju kopne tam, odkial nohy rastu, deti pri takomto konani nie su ziadna prekazka. Nevravim, pre chlapa splneny muzsky sen, ale pristupit na to moze len sliepka bez mozgu. A nikde nebolo ani reci o tom, ze ona nic neda. Prave naopak, bola ochotna investovat SVOJE peniaze a on skace do trojuholnika pri predstave, ze by ich jej pripadne raz musel vratit. Jasne, ze na to kazdy chlap odkyve, aky fasa scenar. Ja by som taketo vychcanca nechcela ani keby bol jediny na svete. Ked ma o tolko viac nez ona, mozu dom kupit aj v inom pomere nez 50:50, to by mohlo byt riesenie, ale to nasproste blabotanie o detoch ako dedicoch jasne ukazuje, ze chlap je akurat tak vychcany a chce ju obtiahnut, kolko sa len bude dat.

vroni
31. mar 2017

@pribinak, pracujes s bandou zmrdov 😉. Jeho pradlo nebude prat, jemu nebude varit? Ci on jej za to zaplati a ona mu vrati amortizaciu?! Toto je typicky pohlad dusevneho uboziaka, muz v ich ociach pracuje a patri mu za to odmena aj ked len prdi do stolicky. A zena sa len tak mota, aby sa sa od nudy nezblaznila a samozrejme, ze je to samozrejme a bezplatne...

jumama
31. mar 2017

Nechajte si to v banke vysvelit spolocne. Pokial necerpate hypoteku obaja, kym hypoteka nie je splatena, ma banka na byt zalozne pravo, t.j. nik nemoze svojvolne urobit zmeny v LV bez ucasti banky, cez ktorej hypoteku je byt financovany. Ak by ta tam uviedol ako spolumajitelku, tak by to uz pri vybavovani hypoteky tak muselo byt uvedene v ziadosti, a potom by dostal na hypoteku uplne ine podmienky, urcite by mal vyssi urok, pretoze spolumajitel = dalsia tarcha na majetku. Takze nerozumiem dost dobre tvojej poziadavke byt na LV a nebyt spoludlznikom hypoteky. Je to ciste pravnicke, viem a rozumiem tomu ako sa citis ako partnerka, prave preto si to dajte vysvetlit spolocne v banke, mozno vam navrhnu nejake moznosti ako partnerom - co robit so spolocnymi poplatkami, spolocnymi inesticiami, urcite nie ste jedini, ktori by to takto mali. Bohuzial na SK vacsina chlapov zaraba lepsie ako zeny a preto dostanu na hypoteke ak ju cerpaju sami lepsi urok ako par spolocne... A ked si zvazis, ze aj malicka zmena uroku, kolko znamena nadplatit na hypoteke, tak neviem, mala by si mysliet aj ekonomicky nielen emotivne...

vroni
31. mar 2017

@jumama, nejaka divna banka. Druhy spoludlznik znamena tiez druhy prijem a vyssia istota pre banku, dost nechapem, preco by mal dostat horsie podmienky. Poziadavka nebyt spoludlznikom hypo sa nikde nespominala okrem faktu, ze on nechce (a nie ze ona nechce). Byt na LV a nebyt spoludlznikom je samozrejme nezmysel, ale na to by banka zrejme nepristupila vobec.

sardinka336
31. mar 2017

Ty kks....celý zivot premýšlať ako odidem...ešte ani zit spolu nezačali a uz planuju ako si podelia čo nadobudnú...
Ja uplne chapem ze po roku známosti nikto nebude davat cudziemu ,,pol baráka,,.

ivkaninka
31. mar 2017

A kde mas istotu, ze to dom bude potom patrit vasim detom? Co ak bude mat dalsie 3 deti i inou partnerkou? To sa budu musiet delit vsetky a to by sa mi tiez nepacilo.

evittam
31. mar 2017

@sfet Necitala som všetko. Ste spolu len rok. Ty uz sa teraz bojis,ze skoncis na ulici-sa zamysli hlavne nad tym o com je vas vztah-to je podstatne a nie nad nejakym imaginarnym domom,ktory este nevlastni ani jeden z vas.
My byvame v mojom byte, spolu sme platili hypoteku. Nikdy nas ani len nenapadlo nieco podobne a to nie sme ani manzelia. Chcela som partnera napisat do LV-nema zaujem, keby nieco byt je nasich deti.

moonlight1210
31. mar 2017

@sfet vsak prave preto si ty ako slobodna este teraz kup byt. nie je to dom, staci pozicat menej penazi, ak nemas na tolko ako on, ale strechu nad hlavou mas istu.

nyusika
31. mar 2017

@sfet

podla mna ma pravdu tvoj priatel.
on kupuje dom, jasne, ze bude jeho. kupuje ho cely sam a pred manzelstvom, co je tam nejasne ?
vsetko, co sa potom tyka pripadnej prerabky mozete riesit dohodou.

terezka1947
31. mar 2017

@pribinak no tak som to myslela=ze z jej pohladu a opisu je chrapun....ale co dala,dava ona do spolocneho byvania,atd....ze je dolezite poznat aj jeho pohlad,resp.celu situaciu,nie iba jej opis

fefe123
31. mar 2017

Myslím, že v momentálnej situácii má priateľ pravdu. Ak nevložíš vstupný podiel taký ako on, a on si vezme hypo, tak mu dom právom patrí celý.... ale v tom prípade by si mala platiť len akoby " prenájom", teda polovicu za užívanie domu, polovicu za stravu a nejaké príspevky na amortizáciu vecí, čo sú v dome-alebo, ak kúpite jeden práčku a druhý sporák, ste si fifty-fifty... jemu na hypo nesprispievaš....
peniaze, čo by si vrážala do jeho hypo si odkladaj, alebo si vezmi úver, kúp iný byt daj do prenájmu a splácaj... ak sa veci utrasú svatbou, tak bude riešiť ako ďalej... možno predáte tvoj byt a vyplatíte jeho hypo a dom napíšete na polovicu....
žiaľ iné riešenie asi nie je, aby bolo pre oboch spravodlivé...

juhseverzapad
31. mar 2017

@ivkaninka A kde má on istotu, že si nenarazí druhého a bude jej musieť polovicu vyplatiť?