Partner chce stavať dom na pozemku, ktorý patrí jeho rodine

16. júl 2023

Ahojte. Partner chce stavať dom na pozemku ktorý patrí jeho rodine…pustili by ste sa do toho ? Alebo trvať natom aby sme na LV figurovali my dvaja ?

gejb
16. júl 2023

Určite nie. najprv vysporiadať pozemok a az potom stavať.

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreakotesova
16. júl 2023

Určite nie a ak to nie je tvoj manžel, tak nefinancovat ani stavbu jeho nehnuteľnosti.

cacianka
16. júl 2023

A ten pozemok je prilepený k pozemku jeho rodiny, alebo aspoň 100km od nich?

mandzula
16. júl 2023

Pises, ze partner chce stavat, znamena to, ze ty sa na tom financne podielat nebudes? Ak nie, nech stavia, kde uzna za vhodne, ak ano, do cudzieho domu (kedze ste len partneri, nie manzelia) a navyse aj pozemku by som nedala ani euro, lebo ved nikdy nevies...

cacianka
16. júl 2023

Partner - počítate so spoločným životom ? Ste spolu dlhšie? Aké máte spoločné plány?
Tvoja veta je trochu vytrhnutá z kontextu, lebo záleží od viac faktorov.
Stavať a žiť v tesnej blízkosti svokrovcov je obrovske riziko, a plus za aké €

mamina7070
16. júl 2023

partner moze stavat kde chce a urcite by som nedavala na jeho kieste teba na LV ak by si nedala do stavby financie

autor
16. júl 2023

@cacianka nie je 100km od nich … vravím len že KE vlastníctvom jeho rodičov nie jeho…. Ide len o to ,že mi tu rozpráva o stavebnom povolení ale vždy to bude niečo jeho rodiny nie jeho …🤷🏼‍♀️a príde mi divne sa podielat na výstavbe domu ako takého keď nie si vysporiadané základne veci

petronela1985
16. júl 2023

My to tak máme, že manžel je výlučnym vlastníkom pozemku a v BSM máme dom, ktorý na pozemku stojí. Teraz to akurát riešime, že si dám zriadiť vecné bremeno na pozemok, v prospech mňa ako vlastníka nehnuteľnosti a na ťarchu jeho pozemku. Neviem presne tu terminológiu právnickú, ale takto to bude. Manžel súhlasí. Mne neprišlo správne chcieť byť vlastníkom pozemku, ktorý je dedičstvom manželovej rodiny. Aj keby on a tým problém nemal mi polovicu darovať. Ale takto to chcem poriešiť, holt, počúvam v práci čo si robia manželia po rokoch spolužitia (generácia predo mnou), tak chcem to mať takto poriesene. Keby niečo.

gejb
16. júl 2023

Je jedináčik? Treba myslieť aj na to kto ten pozemok bude dediť v prípade smrti rodičov...

majusqwa
16. júl 2023

stavebné povolenie môže úrad vydať iba človeku, ktorý má k pozemku nejaký "vzťah" - majiteľ, spolumajiteľ, manžel/manželka majiteľa/ky, prípadne musí byť podpísaná nájomná zmluva. proste musíš dať úradu nejaký papyrus. tak aby ste nedopadli tak, že pozemok a dom budú oficiálne patriť rodičom. podpísať darovaciu/kúpno-predajnú zmluvu je najmenší problém. bez toho by som do stavby domu nešla.

sense
16. júl 2023

Nie pokiaľ by to nebolo vysporiadane a už vôbec by som ako partnerka do niečoho takého neinvestovala obzvlášť keď pozemok patrí jeho rodičom a ty by si tam nič nevlastnila

andreakotesova
16. júl 2023

Určite sa nepodielaj na stavbe domu, aj keď bude mať pozemok vysporiadany. Je to len frajer, nie manžel.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
komplikovana
16. júl 2023

uz to tu bolo spomenute. Je jedinacik? Ja osobne by som tiez nestavala na pozemku mojich rodicov. Sme 3 surodenci. Cize bud by mi pozemok darovali, alebo si som ho od nich kupila/vyplatila surpdencov. Jednoducho take veci treba vyriesit este pred stavanim. Za dalsie, ako sa planujes podielat financne na stavbe domu? Idete pol na pol?

zmrzlinka2021
16. júl 2023

Ani jedno euro na cudzí majetok. Neviem aký máte vzťah, ale ak vážny, so všetkým by ste mali obaja suhlasit

banalu
16. júl 2023

Ak do toho nejdes davat financie, tak ti moze byt jedno co ide robit.

sasa1310
16. júl 2023

úprimne? Ja keby som mala pozemok a chcem ho dať synovi, nech si postaví dom, tak určite nedovolím, aby hneď polovicu pozemku vlastnila jeho priateľka.
Tebe keď sa nepáči, veď si pozri koľko stoja pozemky. Kúpte spoločne pozemok a spoločne stavajte na vlastnom pozemku. Pozemok u rodičov bude mať tvoj priateľ len ako bonus do budúcna

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0kristina0
16. júl 2023

Ak som spravne pochopila tak priatel ide stav nie vy dvaja spolu, ze?

insed
16. júl 2023

1. pozemok odkúpiť od rodičov, zapísať podiel na katastri, kľudne aj 1/3 ak máš menej financií.
Ak rodičia nechcú predať, ale darovať, určite ti dajú len synovi a nie tebe, čo je samozrejmé. V tomto prípade
2. Na darovanom pozemku si postavte dom, spolu financujte, hneď žiadajte o stavebné povolenie dvaja, teda ty a partner. Takto to máš ošetrené do budúcna, keby niečo....

autor
16. júl 2023

@insed ďakujem za usmernenie
Keďže hľadáme zlatu strednú cestu a partner nechce minút majland za pozemok tak prišiel s týmto … zarazilo ma len tvrdenie že príde ON s tým stavebným povolením…. Tak tým pádom neviem ako sa k tomu postaviť …
Pochybujem žeby rodičia mu to predávali a zase tam nechcem byt ako príživnícka preto najradšej by som hľadala nejaký iný pozemok spoločný ….

svetlonos
16. júl 2023

Mam zsku jednu skvelu ale v tomto blbu kamaratku 😤. Aj som jej to povedala. Pozemok jeho rodicov, oni nezosobaseni, dve deti, do jeho domu investovala 🙈
Blbost ako mraky - ak keby bol pozemok vylucne jeho a 1000 km od rodiny. Chces verit na hapyand? Len bacha, ked padnes na usta.
A este ak to je blizko jeho rodicov?
No ani zadarmenko!
Ale ked chces trpiet, ze investujes a nic nebude tvoje + svikrovcov na blizku, smelo do toho. To cisty masochyzmus.

cacianka
16. júl 2023

@svetlonos presne, tu na MK je mrte príbehov , ako ženy po pár rokoch života na cudzom pozemku, v cudzom dome, svokrovci za riťou,
odišli s holou ...igelitkou
Aj keby žena investovala, vymožiteľnosť € je extrémne ťažká, keby sa vzťah pokazil. Stačia len nezhody, a už bude mať na tanieri že je privandrovalec, zlatokopka, vyhadzovanie , svokrovci majú výhľad na dom ako na tácke, 10x vlezeni dnu, kgb štb suvix,
Keby teda aj investovala, tak aspoň majetkový podiel v % podľa výšky investície. Alebo pozemok predať a kúpiť inde. Buď spoločne, alebo ona investovať iba do svojho.
Naozaj nechcem strašiť, ale stačí čítať príbehy ....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vamajka
16. júl 2023

Partner nech si stavia kde chce a ty si zainvestuj do svojho