Otec klamár

17. máj 2022

Ahojte. Mam 6 rocneho syna z predchadzajuceho manzelstva. Jeho otec je neskutocny klamar. Klame aj vo veciach, na ktore sa po par dnoch pride a jemu to nie je vobec trapne, vymysla si historky, klebety, ktore sa vobec nestali. To nehovorim o tom, co vsetko si na mna vymyslel pri rozvode, neskor sa chcel vratit, tak bez akejkolvek hambi vsetkym povedal, ze si to len vymyslel ( boli to vazne obvinenia, napriklad alkoholizmus, agresia a pod. Kazdy kto ma pozne vedel, ze je to hlupost) boli sme v manzelskej podadni, kde mi psychologicka vysvetlila, ze je to forma psychopatie. On neciti ziadnu hambu za svoje spravanie. Najhorsie je, ze je to vraj dedicne. Cize pri svojom synovi davam obrovsky pozor, aby sa klamat neucil. Zatial sa nam celkom dari. Lenze, teraz mal sviatok, otec mu slubil vec o ktorej syn cele 2 tyzdne rozpraval, tesil sa, kazdemu to opisoval, pretoze s otcom ju boli vybrat. Kedze ju boli len vybrat a nekupili, hned mi bolo jasne, ze asi z toho bude len dalsi prazdny slub . tak aj bolo. Maly u neho nedostal na narodeniny vobec nic. Prisiel domov, cakali sme ci bude basnit, ale hovoril, ze dostal len sladkosti. bol sklamany. Teraz otazka. Mam mu to nejakym sposobom vysvetlit, ze toto sa nerobi, aby niekto nieco slubil a nesplnil, ze je to skarede, ale kazdy clovek ma nejake svoje chyby alebo to nechat tak? Nechcem ho samozrejme stvat proti otcovi, nikdy som to nerobila. Lenze nechcem aby sa takymto veciam ucil. A hlavne viem, ze taketo veci nas cakaju aj v buducnosti

deti95060810
17. máj 2022

tvojmu ex bude asi úplne jedno čo mu budeš rozprávať, spraví si zas všetko po svojom....
psych. má pravdu, táto nepekná vlastnosť je dedičná. máme ju v rodine a len pozerám ako sa dedí z pokolenia na pokolenie... len dúfaj že syna obíde...

autor
17. máj 2022

@deti95060810 ale toto ja predsa viem, pytamsa ako tuto situaciu vysvetlit synovi. S ex to riesit samozrejme nema zmysel. Ja co som sa so psychologickou rozpravala, tak ma ubezpecila, ze ak by to aj syn zdedil, vychovou sa da velmi vela ovplyvnit. Preto mu chcem nejak vysvetlit, ze jeho to sklamalo a otec urobil chybu. Ze by sa to robit nemalo.

leni1977
17. máj 2022

určite by som mu to vysvetlila, nech to syn nepovažuje za normálne správanie, klamať a dávať prázdne sľuby sa naozaj nemá

0silvia0
17. máj 2022

normálne mu to stručne vysvetli, že takto sa nemajú ľudia správať. vyjadri ľútosť nad tým, aky je sklamaný. Ja osobne by som asi išla vybranú vec dodatočne kúpiť, aby chlapec nemusel spracúvať toľko negatívnych emócií. Musí spracovať klamstvo otca a sklamanie z toho, že sa tešil na vybranú vec a nedostal ju. Čiže aspoň jednu vec z toho (z nej veci, ktorú nedostal) by som sa snažila eliminovať.

luccija
17. máj 2022

Aj, keď ma otec psychopaticke crty napísala by som mu, že sklamal dieťa.Urcite to synovi vysvetlí a ja by som mu ten darček kúpila🙂

pribinak
17. máj 2022

@leni1977 presne! Aby si toto nepovažoval za štandardne správanie, že niečo sľúbi a nesplní a nič sa nedeje

Normálne by som mu povedala, že toto robia klamári a nie je to pekne. Veď bol sklamaný a musí cítiť že tá jeho emócia je správna.

mariejenka
17. máj 2022

Povedz to synovi presne tak ako si to tu naspisala, neobhajuj exa a uz vôbec sa nesnaž nahradiť tu hracku,vec za neho. Dobré by bolo keby chlspec mal zdravý mužský vzor v okolí,dedko,ujo,...

cacianka
17. máj 2022

Využi toto otcovi zlyhanie a na názorom príklade synovi vysvetli aké je zlé klamať, aby si to od počiatku podchytila vo výchove syna.
Samozrejme vhodným spôsobom, aj keď zdedí klamanie, je v tvojich láskavých rukách to eliminovať a syna smerovať lepšie ako jeho otec. Syn pochopí a vycíti kto je k nemu férový a vždy ho podrží a splní čo sľúbi.

0silvia0
17. máj 2022

@cacianka presne, syn si časom urobí obraz o otcovi aj sám.

erikaa09
17. máj 2022

Moj ex je presne taký istý. A popravde už to vidím aj na synovi. Klame a ziadna hamba nič . :( :( hovorime mu dohovarame ze je to zle ak klame že potom pride trest. Ze ak by povedal pravdu ma to lahsie ale nic. Este sa smeje. S ex vobec nepohne nič ,už aj na policii vedia co je zac. Bol aj u psychooogicku,psychiatricky takze zaznam mame. :( a on si ide stale svoje :(

denissi
17. máj 2022

pane Bože aj môj ex je takýto magor 🙉 klame a klame a klame, on už ani sám nevie čo je pravda a čo lož...... je to psycho . Našťastie moje dcéry už vedia aký je, snáď to nepodedia lebo ma normálne trafí😠 ale ony k nemu nechcú nejako ani chodiť, sú k nemu také odmerané,čo ma na jednej strane trocha mrzí ale môže si za to sám ...

autor
17. máj 2022

Dakujem za rady. Ono tu vec mu ja urcite kupovat nebudem. Byvame zatial na byte, nevyuzil by to. Okrem toho je to moc drahe a u mojich rodicov ma nieco podobne, takze on v podstate ukrateny nie je. Ani ho nevychovavame sposobom aby bol zatezeny na materialne veci. Myslim, ze zatial je skromny a dobry chlapec z neho.
Muzsky vzor ma. Ja mam uz druheho muza, ktory mu je velmi dobrym vzorom. Zatial si berie priklad z neho. Popravde som ani nedufala, ze raz bude mat tak dobreho nevlastneho otca.
Najhorsie ale je, ze jemu otec nepovedal, ze z tej veci nic nebude. Ale ze este neprisla. Maly bol sklamany 1x a o 2 tyzdne bude znova. Aj ked sam uz asi nedufa, ze z toho nieco bude.

derdia
17. máj 2022

Normalne synovi hovor tak ako to je. Povedz ze klamanie je zle... Najma preto, ze ludia, kotrych oklame mu uz nebudu verit... Budu ho mat za kalamra a nebudu mu doverovat. Ja som za normalne vysvetlovanie toho ako to je. Nie basnicky a recicky... Ale realitu. Proste ja by som sa klamarom ani nebavila. U mna by skoncil. Takze aby dieta vedelo, ze co ho caka najlrpsie je mu to vysvetlit a uhnechatna nom ako sa rozhodne. Viacnespravis. Ale otca nespominaj nikdy. Proste odcudzuj len klamstvoanie jeho otca, zeklame atd. To nie.

derdia
17. máj 2022

Ty neoreberaj na seba zodpovednost za vsetko... Ja chapem zenechcea aby bol syn skalamany ale tvoj byvaly ho sklame rste milion krat...takze syna musis na to prichystat, povedat mu, ze Zlatko, aj ked ti to ocko slubil, nie vzdy to dodrzi...aby si potom nebol sklamany... Musis to brat z rezervou... A tak. Normalne pravdu. Vzdy pravdu. Alebo to prikrasli ak chces, ze ocko vela krat zabudne, on to taknemysli, alrbo ocko nemal uz peniazky.... A tak. Neviem ale budes to mat cely zviot.

kubkovamama
17. máj 2022

U nás toto fičí už 14 rokov.Syn je veľký,ale pochopil to až nedávno keď naposledy prišiel domov po Vianociach s ničím.Ex mu sľúbil Pc.Takze ja som nekupovala,aj keď som vedela,že ex mu neda nič.Takisto sľuboval 2 mesiace bicykel,syn si vybral cez net,bol si pozrieť posledný kus v predajni,už ho nemali-myslel,že ex ho kúpil,preto nemajú.. neskutočne sa tešil.Vies si predstaviť to sklamanie.Aj napriek takýmto stále sa opakujúcim kiksom je ex vždy o krok predo mnou.Nestara sa,nepomôže,klame,zavádza..10 rokov mu sľubuje dovolenku k moru.Tá sa každé leto zmení na víkendový pobyt u "macochinej" svokry..takže kvázi dovolenku trávi u celkom cudzej starej ženy,ktorá nie je nadšená z cudzieho puberťáka.Samozrejme pobytu predchádzajú kecy o super dovolenke neviem kde.Vies,keď bol môj taký malý ako tvoj,veľmi som to prežívala,trápilo ma to,v podstate som na nič iné nemyslela,že ako to vyriešiť,ale to sa proste nedá kým dieťa nevyrastie a jeho mozgové kapacity nie sú schopné to prijať.Vela deti si otca po rozchode idealizuje,nevedia aký v skutočnosti povahovo je,pretože buď boli pri rozchode príliš maličké a trávia s otcom predsa len menej času aby videli napríklad pol roka v kuse ako taký človek funguje 24/7.Podla mňa robíš dobre a asi aj maximum čo momentálne robiť môžeš a to akurát synovi vysvetliť,že to nie je správne a takto to vo svete nefunguje(my dospelí vieme,že hej,ale...)Môj muž je tiež si myslím perfektný vzor čo sa týka charakteru celkovo fungovania vo vzťahu.Ono sa to v tých deckach ukladá a raz sa to zužitkuje.Ja až teraz po x rokoch vidím,že nebolo to márne zaťať zuby,syn sa prestal chovať ako ex a je slušný,pracovitý dokonca už má spôsob vyjadrovania ako manžel.Bohuzial ta čaká pár rokov ťažkej práce,sebazaprenia a snahy.A raz to dieťa uvidí kde je sever.Druha vec je,že vždy to bude jeho otec a musíš to rešpektovat nech ma akokoľvek zlý vplyv

julinka65
17. máj 2022

@kubkovamama hmmm to je velka pravda. ono sa bude chlapec casom formovat a musi v niektorych situaciach prist na to proste sam co je dobre a co zas nie

vilma7
17. máj 2022

Tak ja by som ešte skôr povedala ex, nech mu láskavo kúpi to čo mu nasľuboval...a že keď klamal teba, nech aspoň dieťa z toho vynechá.
A az potom by som vysvetlila, ak by teda odmietol.

pipistrel13
17. máj 2022

a vies co?ja verim na vychovu,a hoc je vela veci dedicnych,mozno ich do istej miery okresat a zmiernit,nemusis sa to podarit,ale prvy komentar k tvojmu prispevku ma zarazil,tak som zareagovala
a co sa tyka o tom co synovi povedat - ano ja by som povedala,spytala by som sa ci je z toho smutny a ze je to v poriadku,ze je z toho smutny a ze ak sa nieco slubi,ma sa to dodrzat alebo vysvetlit preco nebolo mozne slub zrealizovat (u nas je to velmi dolezite),a ze su aj ludia,kotri naslubuju a nesplnia, a nie je to jeho vina ( ze by si to nezasluzil),ale tych co slubuju,ale ze treba tych ludi tak brat,pretoze kazdy je iny a nemusi to zakonite znamenat,ze je zly...
postupne mu takto vysvetlovat veci (primerane k veku) vo vztahu k otcovi a pride na to coskoro sam,ale potrebuje pomoc,nie vsak ohovaranim akydanim na otca
my to tak mame so starymi rodicmi,deti ich maju radi,ale nehrnu sa k nim a bez nas nechcu vobec (pretoze od nich zazili vela sklamani a nezaujmu),a vzdy sme im to primerane vysvetlovali (ako som.opisala vyssie)
ja si to tak myslim,ze aj to je sposob vychovy a vsak vzdy nechat dieta nech na to pride samo,nevraviet ziadne konecne vyroky (je klamar,len ti naslubuje a nic neda a pod)

pipistrel13
17. máj 2022

@0silvia0 kupit tu vec podla mna nie je spravne,sklamanie patri k zivotu aj jeho spracovanie
on nechcel ten darcek od mamy,on sa tesil,ze ho bol pozriet s otcom a ten mu ho slubil
ak ho mama kupi nijako to jeho zial nezahoji,akurat honto nauci,ze sklamanie sa da zahnat a takto vyriesit...
podla mna teda

0silvia0
17. máj 2022

@pipistrel13 už to vysvetlila ďalej, že je to veľká hračka, ktorú chlapec nevyužije. V tom prípade beriem, ak by to bola nejaká maličkosť, tak ja osobne by som mu to kúpila, nehovorím, že mám patent na výchovné metódy. Ale pri takomto otcovi si sklamaní chlapec užije ešte dosť a bude mať čo spracúvať do puberty.

pipistrel13
17. máj 2022

@0silvia0 ak sa mu pri tom pomoze a nebudu sa brat jeho city na lahku vahu a pociti doma porozumenie a podrzanie strany,ze otcovo spravanie nie je v poriadku spracuje to velmi dobre a posilni ho to do zivota,a vyrastie v zreleho cloveka - to sa neurobi tymi nalepkami v podobe darov (ktore mal zaobstat otec) - tym pen pociti,ze je lutovany chudacik a v tej pozicii zostane po cely zivot

0silvia0
17. máj 2022

@pipistrel13 myslím, že autorka si s tým poradí podľa najlepšieho svedomia a vedomia. má už nového partnera, čiže chlapec môže porovnávať biologického otca s mužom, ktorý ho vychováva. A deti vidia, vnímajú a časom si urobia vlastný obraz o človeku.
Z kúpy jednej hračky by som zas nerobila uzávery o ľutovaných chudáčikoch a pozíciách na celý život.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca_13
17. máj 2022

Vysvetlila by som mu to, povedala by som mu ako to je a myslím, že to dieťa si z toho vezme to, že to nie je pekné a nebude to robiť.

ketrint
17. máj 2022

Vieš čo, mame obdobný problém… tiež ex našej dcere naslubuje niečo (napr. ako ju vezme na výlet, alebo že príde vtedy a vedy pre ňu), a nič. Keď bola malička tiekli mi z toho nervy… vidieť to smutne sklamane dieťa 😫☹️☹️ Pričom fakt nešlo o daný výlet alebo že by sa na neho tak tesila, len o to, že dostala informáciu a proste s tým ratala a nestalo sa tak. Tiež som chcela najst vhodný systém ako jej vysvetlit, že zial nemôže tomu veriť, ale zároveň jej neublížit, aby si to nevysvetlila, že ho nezaujíma, že ju nemá rad a pod… u nás sa teda vedel odmlcat aj na pol roka, len tak zrazu… no, najprv som to vysvetľovala, že pracuje a nemá čas a že keď bude mat čas určite za ňou hneď príde. Vnútorne ma to sralo… ja pracujem (on brigádne pár hodín lebo full servis u mamy), starám sa sama o všetko (domácnosť, dieťa, nemám žiadnu pomoc), a že on je u nás ten pán boh, ktorý ma kopec roboty a príde hneď ako to bude možné… grc 🤢 Tak som jej potom normálne vysvetlila, že sú aj takí ľudia, čo nedodržia slovo a nie vždy platí čo povedia a nedá sa na to spoľahnúť. Ze to nie je správne a že takym ľuďom už potom nikto neverí, lebo nikto nevie či to tak nakoniec bude alebo nie, a že sa a nimi ani ďalej ľudia nedohaduju, a neplánujú akcie, skrz toto. Ze aj ja takých ľudí poznám atd… a že moje slovo vždy platí, a sama vie, že keď sa dohodneme že pôjdeme tam, alebo urobíme tamto, tak to platí… sama to pochopila a veľmi ľahko a rýchlo. Takze odvtedy aj keď jej povedal niečo, tak to dieťa si to vedelo spracovať,… nenamotala sa na to, proste to brala že to povedal a možno áno, možno nie, že proste nikto nevie, naučila sa netesim a nerátam s tým až kým sa to nedialo (až kým napr nevyrazili na ten výlet - ver mi, že ani deň predtým si nenachystala batoztek, ani v to ráno… až keď stal pred domom a videla auto, tak si uvedomila že aha, ide sa na výlet)…

Držím palce!!

autor
17. máj 2022

@pipistrel13 dakujem, ja mam z toho ozaj obavy aj co sa otca tyka, tak si hovorim, ze je to ozaj ,, choroba" a nic s tym nespravim. U nas, ked maly klame ( co je mozno v jeho veku aj normalne) tak to dost riesime. Vzdy mu poviem, ze spravny chlap neklame. Zda sa, ze to zabera. A teda je mozne, ze to vobec nezdedi. Ja som zase presny opak. Nikdy som ani tahaky nevedela pouzit v skole, nie to este do oci klamat.

autor
17. máj 2022

@kubkovamama to je velmi smutne. Predpokladam, ze mojho caka to iste. U nas dostane vsetko co potrebuje, ale snazime sa ho vychovavat tak, aby si veci vazil. Aj malickosti. Ked prisiel od otca, ja som mu akurat robila tortu a muz chystal chlebicky pre starych rodicov, ktori mu neskor prisli gratulovat. Maly prisiel za nami, objal nas a povedal, ze my sme najlepsi. Bez toho aby sme mu nieco dali ( samozrejme potom dostal darcek). Len mne to proste rozum neberie aby som dietatu nieco naslubovala, spravila sa peknou na par tyzdnou a potom ho takto sklamala. Hlavne nechcem aby sa to on ucil. Budem mu to musiet nejak vysvetlit, uz som mu aj teraz povedala, ze ked mu to slubil, tak by to kupit mal. Ze sluby sa maju dodrziavat.

lucimichi
17. máj 2022

A nemôžeš synovi povedať že otec je psychicky chorý? Že si potrebuje stále niečo vymýšlať čo potom nikdy nesplní? Možno by to ľahšie prijal.

autor
17. máj 2022

@ketrint Dakujem. Evidentne je nas tu takych viac. A ja som si myslela, ze to len ja som na taketo chu.a natrafila. Mam trochu pocit, ze my sme na takom tom rozhrani, kedy to maly uz zacina chapat, ale na druhej strane sa este snazi si otca mozno aj sam pred sebou ospravedlnit, alebo idealizovat. Ale uz ani jemu to nesedi. S tym vyletom sme to mali tiez minule prazdniny. Mali ist do Tatier, ja hlupa som ho este pobalila 🤦‍♀️ ozaj neviem co som si myslela, asi, ze jeho by tak neklamal. Nakoniec nesli nikam, ale maly bol stale nadseny kam ho otec vezme. Tiez to bolo stale nabuduce a nabuduce az to upadlo do zabudnutia. Asi si aj toto tak predstavuje

kubkovamama
17. máj 2022

Ja verím,dúfam,že keď deti majú dobrý a čestný základ tam kde vyrastajú od mamy,od druhého partnera,od starých rodičov ak je mamina sama..tak určite sa to na ne skôr či neskôr nalepí napriek tomu,že sa bojíš,či to je dedične,ono asi môže byť,ale formuje nás prostredie kde vyrastame a ľudia okolo nás.Aj to malinké dieťa vidí a intuitívne si vyberie tú stranu,ktorá vždy dodrží čo sľúbi.Iba je to potom pre nás matky sakra ťažké dodržiavať,stačí malickost,že prídeš do školy o 5min neskôr ako si sľúbila a už si to zapamätá,nedajbože ti to vyhodí na oči,bude aj obdobie,že otec môže,lebo medveď a ty nie,jednoducho preto,že od teba sa to čaká a tak je to aj dobre v podstate.Az bude dospelý,aj skôr,všetko to bude mať v hlave.Ja si tiež pamätám takéto drobnosti z detstva,ale mega dôležité a navždy mi buď idú príkladom alebo sa ich snažím vyvarovať.A nase deti to preberú rovnako.Drzim ti palce,lebo to je beh na dlhú trať a nikto ti nedá univerzálny návod