Otec bude bezdomovec

30. aug 2022

Ahojte, netusim čo mám robiť. Moj otec (od malička ma psychicky tyra, odisla som v 18 z domu) žije v sociálnom byte. Nepredĺžili mu zmluvu, ma 70r pracuje ako SBS a ma spotrebný uver. Kazdy deň mi vola že on pôjde na ulicu a že čo ma robiť. Teraz sa mu pokazilo auto a pýta odo mna peniaze. Ja tiež zijem v prenajme, šetrím peniaze nech si môžem vziat hypoteku. Ale musím mu pomoct. Asi. Ale ako? On mi cely zivot len pridáva jeho starosti, vkuse odo mma pýta peniaze a depta ma. Čo mám robiť? Asi si mysli že sa ku mne môže nasťahovať :/

marci77
30. aug 2022

a nema nejake diagnozy, ze by mohol mat narok na domov dochodcov alebo nejake socialne zariadenie?
aj ked tam asi poplatky nebudu tiez male😅

alguno
30. aug 2022

Sám si za to môže, je dospelý, nezaslúži si tvoju pomoc. Nech sa snaží! Keby som bola na tvojom mieste, nepomohla by som mu.

tora23
30. aug 2022

A vieš prečo mu nepredlzili zmluvu? Nedá sa s tým niečo robiť? Netuším ako to funguje zo sociálnym bývaním, prepáč.

cocolino234
30. aug 2022

@autorka nuž a tu si spravila chybu keď si sa odsťahovala - ostali ste v kontakte. Ja som s takouto rodinou po odsťahovaní prerušila kontakt úplne, pretože som vedela, že ma budú využívať. Poradila by som ti, aby si mu jasne dala najavo, že ty mu nemáš ako pomôcť a ani to NEMÁŠ V PLÁNE, lenže bohužiaľ, ty na to zatiaľ nemáš srdce, bude pre teba ťažké ho odpratať a neviem, či to vôbec zvládneš podľa toho, ako píšeš - poznám to. Môžeš toho človeka nenávidieť ale chce to gule na to ho odstrihnúť úplne a to nehovorím o tom dostať sa do šťadia kedy ti bude ľahostajný. Ty ho síce odrežeš ale aj tak nad ním budeš premýšľať a bude ti ho ľúto. Teraz už mám voči nim city z ocele ale nebolo to tak od začiatku a to je moja psychika naozaj silná, celým týmto som si prešla, nie je jednoduché zahodiť rodinu, aj keď k nim cítiš nenávisť a to mi teda ver, že ja mám dôvod nenávidieť a nie jeden, lenže tá nenávisť nezabila všetkú lásku k rodine, musela som to urobiť ja a to na tom bolo to ťažké. 🙂

Takže sú dve možnosti - buď mu pomôžeš alebo ho upraceš na správne miesto. Ja by som nepomohla, akurát tak s výberom prenájmu alebo ubytovne, veď v tej práci musí mať aspoň minimálnu mzdu. 🙂

55kvetinka55
30. aug 2022

Keď pracuje nech si vezme nejaký byt do prenájmu,určite si ho nestahuj k sebe.Mas svoj zivot,svoje súkromie a on sa musí postarať o seba sám bohužiaľ.Urcite ako 70r.pobera dôchodok..maximálne by som mu pomohla s hľadaním bud bytu alebo domova dôchodcov..finančne isto nie..a ešte k tomu keď ta psychicky týral😡😡

060106
30. aug 2022

Preco by si mu mala pomáhať? Ved on ti nijako nepomohol len ti pridáva starosti este ta aj týra psychicky zablokuj ho alebo si zmeň číslo a vy_ er sa naňho nech sa postará sam o seba ja sa stým mojim nebavím ani nestretávam nech sa snim stane čokoľvek je mi to jedno a ty tiez toho svojho kopni dozadku

macekovam
30. aug 2022

mohol by byvat na ubytovni.. alebo platit len za ,,noclah,, kade tade..co uz.. asi by chcel ist ku tebe... aby si ho zivila a starala sa.. lebo to dobre dcery robia.. ale kedze nebol obrym otcom tak je spravne ze ho nechces.

ivangeline
30. aug 2022

Ale musím mu pomoct. Asi....NIE,NIC NEMUSIS!

solange7
30. aug 2022

Sbs zarabaju aj 1000€, nehovoriac o tom, ze ma zrejme aj cely dochodok. Urcite by som k sebe cloveka, ktory ma tyral nepustila. Hoci je to otec. A co ked sa mu pokazilo auto? Kopec ludi chodi mhd. To nieje koniec sveta.
Peniaze, ktore setris na svoj domov by som si nechala. Za mna nie. 70 rocny pracujuci. Nieje nesvojpravny.

michellemary
30. aug 2022

NEMUSÍŠ mu pomôcť.

zooeynka
30. aug 2022

Vo vacsine pripadov pomahaju rodicia detom, ten tvoj otec si trosku pomylil role, ved zacni ty pytat od neho na byt, auto, na nakup...kazdy den mu zavolaj ze potrebujes to a ono, ci by ti nemohol dat nejake peniaze....keby ste mali normalne vztahy tak poviem, ok ber ho k sebe kym sa pozbiera, ale ani vztah nemate nijaky, pises ze ta deptal(ako?), lezie ti na nervy, pokojne ho posli do pecka....

dilino
30. aug 2022

A čo neplatil sociálne bývanie prečo mu nepredlžili nájomnú zmluvu porušoval pravidla vodil si tam niekoho a prišli mu na to že prišiel o bývanie jeho vec nie tvoja. Tak nech sa teraz o seba postará ja by som s nim prerušila kontakt na tvojom mieste nedaj sa psychický týrať. No a čo teraz že je tvoj otec ved má 70 píšeš že pracuje to znamená že berie aj starobný dôchodok ked že má 70 rokov. Otázne je kde dáva peniaze dostane plat plus dôchodok. Ja by som sa nestarala nech si ide bývať do prenájmu. TY mysli na seba a na to že potrebuješ TY peniaze a nie sa starať o 70 ročného otca. Ze má pôžičku jeho problém nie tvoj. Nie že ho vezmeš k sebe bývať takú chybu neurob. Nad 60 je chránená osoba to znamená ak by si ho k sebe vzala bývať vyhodiť ho nemôžeš lebo je to chránená osoba. Budeš ho mať na krku a ked ťa týral potrebuješ to dalej. TY mu pekné povedz že má dosť rokov a aj prijem aj dôchodok že sa musí vedieť o seba postarať a TY ho bývať nezoberieš A prerušila by som s nim všetky kontakty a nebavila sa s ním. TY pekné svoje peniaze odkladaj rezervu aby si mala v najhoršej chvíli .A otec nech sa stará o seba. A nemusíš mu pomôcť nič má prijem ved píšeš má plát a ked že má 70 rokov už aj starobný dôchodok. Ak by bol na ulici že mu niečo nájdeš nejaké zariadenie ale nevidím dôvod aby si sa o neho starala ked je sebestační .Nemáš iných súrodencov nech ide natrčať ruky tam. Nič nemusíš ON vie ako v tebe vzbudiť výčitky nedaj sa kašli na neho. Ja by som mu pripomenula detstvo. A na tvrdo mu povedať nepomôžem TI. Neboj sa to povedať odstrihni ho vymeň telefonne číslo kontakty s ním preruš nedvíhaj mu telefon.

bluka2
30. aug 2022

Neviem poradiť, ale to je bežné, že 70 ročnému nepredĺžia zmluvu v sociálnom byte? Veľmi sociálne to teda neznie...čo akože očakávajú od takého človeka, že bude robiť? Spravil nejaký prúser tam, či štát má záujem mať proste viac bezdomovcov? Niekde je logická chyba, lebo takto je to nepochopiteľné

tora23
30. aug 2022

@bluka2 presne to sa pýtam aj ja.

A tam by som radila autorke skúsiť začať riešiť. Kontaktovať prevádzkovateľa a zistiť ci sa rozhodnutie nedá nejako zvrátiť. Ak nie, tak začať hľadať ubytovne, podnájmy, možno aj spoločný podnájom s kolegom z sbs. Bez ohľadu na to akým otcom bol, by som už len pre vlastný pokoj skúsila pomôcť a hľadať riešenia.

maminkasisa
30. aug 2022

@zooeynka noooo pomaly, ze rodicia pomahaju detom, ano vychovaju, daju vzdelanie a mozno pomahaju s vnucatami, ale na dochodku to financne byva skor naopak / co ja poznam /

tora23
30. aug 2022

@zooeynka naozaj by si očakávala od 70 ročného otca, že bude on pomáhať tebe? Je úplne normálny cyklus, že rodičia vychovávajú deti a my sa o nich v starobe postaráme.
Ako jasne, tu su tie vzťahy zle, to ale nemení situáciu

macikovaiveta
30. aug 2022

Pomôž mu len to najnutnejšie (trochu potravín atď) máš svoj život nedaj sa využívať , nikdy a nikomu 😀✊🍀

zooeynka
30. aug 2022

@tora23 zjavne si ho nastahovat nechce, peniaze mu prispievat nechce, na opravu auta mu nechce dat tak co teraz? Ma sa premahat? Vzorny otec to zrejme nebol, vztahy by taketo neboli.

betulinka1
30. aug 2022

Musis mu pomoct???? Ano pomôž mu a zmen si telefonne cislo, ktore mu nedaj. Viem, ze je to komplikovane pre teba ale nikdy by som nepomáhala otcovi ktory ma týral.

cocolino234
30. aug 2022

@tora23 ale samozrejme, že to mení situáciu a poriadne. 😀 Ja by som skôr pomohla cudziemu človeku ako vlastnému otcovi a to je tá zmena situácie vzhľadom na to, akými rodičmi boli pokiaľ sa o nás museli starať. Nikto nečaká, že 70 ročný ujo jej bude pomáhať finančne, ona to očakávala keď on mal 40 a ona potrebovala otca. 🙂

katkami123
30. aug 2022

Keď ty sama nemáš nazvyš, určite nedávaj takemu človeku peniaze. A vie sa on ozvať aj vtedy, keď nič nepotrebuje? Či dobrá si až teraz, keď ma starosti a zas ich len potrebuje na niekoho hodiť a vyplakať sa. On mal alebo má problém s alkoholom, že?

zara0201
30. aug 2022

Ako môže mať úver keď má 70? Spotrebáky dávajú do max 62-65 rokov pri dosplácaní. To bude nebankovka,budú ti klopkať na dvere...

tora23
30. aug 2022

@zooeynka
@cocolino234 ja rozumiem, ale mne by to nedalo znížiť sa na jeho úroveň. Ja sa nebudem meniť aby som mu niečo vrátila. A nikto nehovorí, že si ho ma nasťahovať, ale osobne by som sa snažila pomôcť nájsť riešenie. Mne príde cudne ze 70 ročný človek odrazu príde o sociálny byt, to nieje normálne. Je možné, že sa ohľadom toho ešte dá niečo robiť

katkami123
30. aug 2022

@tora23
Chápem, len jej otec ju týral, toxickí ľudia majú iné zmýšľanie a spravanie ako tí normálni. Oni pomoc beru ako samozrejmosť a keď podáš prst, nieže stiahnu celu ruku, ale rovno celého človeka a ešte sa budú sťažovať prečo tak málo. Zároveň si myslím, ze veľký faktor tam bude alkohol.

bluka2
30. aug 2022

@tora23 presne to mi tiež napadlo. Začala by som zisťovanim, či je tento krok vôbec právne v poriadku - autorka nech skúsi aspoň právnu poradňu alebo dobre nejakú právnu pomoc a zároveň toto sama pogooglit. Pravn poradňa je aj tu na MK

cocolino234
30. aug 2022

@tora23 áno, to by som urobila aj ja ako som písala vyššie. Ale určite by som mu finančne neprispievala a ani ho neprichýlila. Ja som vyrastala v takomto byte a aj o neho zákonný zástupca prišiel, takže čo to o tom viem. Z takéhoto bytu ťa nevyhodia len tak, buď neplatil a následne ho vyhodili po mnohých mesiacoch (môj zákonný zástupca neplatil viac ako polroka, chodili upomienky ale nevysťahovali nás, nakoniec sme príkaz k vysťahovaniu dostali až v októbri ale to som ja už bola preč a podľa toho čo sa priznal neskôr neplatil už od februára, takže je dosť času na to, aby začal platiť riadne) a ďalší dôvod budú neprispôsobivé problémy, to mala problém zase suseda, ktorá si k sebe nasťahovala chlapa a s ním popíjali, robili rozruch, púšťali nahlas hudbu a niekto z bytovky ich nahlásil. Mesto im dalo šancu na nápravu, nestalo sa tak a potom dostala ultimátum, že buď vysťahuje chlapa alebo budú musieť ísť obaja - už neviem ako to s nimi dopadlo. Takže nevyhodia ho len tak, určite niečo zanedbáva.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
30. aug 2022

@zara0201 prepac neoznacila som ta, uver ma od 65 a spláca to 5 rokov a tri ešte bude asi

autor
30. aug 2022

@katkami123 nie nepije

tora23
30. aug 2022

@katkami123 myslieť si môžeme... Autorka píše "psychicky týral", neviem co presne to znamená, ale ani to nespochybňujem. Viac však predpokladať nejdem, pracujem len s informáciou ktorú mam. A mam pocit, že mnohé si tu projektuju vlastne nespracovane traumy a rádia úplne otca odstrihnut. Vcelku trufale. Autorka určite potrebuje pevné hranice v tom do akej miery sa bude kontaktovať s otcom, ale pre jej vlastný pokoj duše verím, že by sa mala pokúsit pomôcť nájsť riešenie. Začala by som tam kde sme písali s @bluka2
Ja si neviem predstaviť, že by som vedela pokojne žiť vediac ze môj 70 ročný otec je na ulici. A v takomto veku to znamená zomiera na ulici. A ha som pre vlastný kľud ani neskusila pomôcť. Keď kvôli ničomu inému, tak pre vlastný kľud