Osamelý svokor a moje výčitky svedomia

nika301
9. feb 2020

Ahojte, obraciam sa na vas, lebo by som fakt potrebovala vediet nazor uplne nestrannych ludi. S manželom mame skvely vzťah, velmi sa lubime. Mame dvojročneho vytuzeneho synceka. Je vsak záležitost, ktoru riesime kazdy jeden den, a to je situacia s jeho otcom, teda mojim svokrom. Obaja svokrovci sa rozviedli ked bol moj manzel ešte maly, svokor si nasiel inu. Postupom casu sa znovu vydala aj svokra, ktora je vdaka tomu v spokojnom manželstve a vidame sa tak, ako to kazdemu vyhovuje. Svokor sa vsak rozisiel aj so svojou druhou partnerkou, je teda uz asi 10 rokov sam. Mam svokra velmi rada, do nicoho sa nemiesa, je vzdy k vsetkym mily a pozorny. Je ale zaroven velmi specificky človek. Cely život sa sprava v podstate ako nezrely tinedzer, dovolim si tvrdit. Stahuje sa tak 2x za polroka, nikde dlho nevydrzi, v podstate sa mu vsetko velmi rychlo zunuje. Vo svojom zivote potrebuje akoby stale nejake vzrusenie, nieco "veľké" (najspokojnejsi je ked si ide kupovat niečo nove alebo rozbiehat dalsie nove podnikanie). Problém je ale, ze ako som spominala, vsetko ho prestane bavit tak priblizne po par týždnoch, kvoli comu sa dostava do takmer depresivnych stavov. Manzel s nim býval uz dlhšiu dobu predtym, ako sme sa my dvaja dali dokopy a vzali. So svokrom nebyvame, svoje byvanie (kedze ho strieda velmi casto) si vsak vzdy vybera blízko nas. Mam pocit, ze sa na nas a nasho syna velmi naviazal. Nestretava sa uz velmi ani s kamaratmi, ktorych mal, nema ziadne zaujmy (ani pozitívne a nastastie ani negativne ako alkohol a podobne). Bolo obdobie, ze bol u nas doslova takmer kazdy jeden den, pricom vzdy vravel, ze mu je to samemu neprijemne, ze vie, ze potrebujeme mat sukromie ale ze on sa citi dobre len ked je s nami a ze nech to vydrzime, kym zas nenájde zmysel vo svojom zivote (co unho znamena opat sa stahovat alebo ist niekam na tyzden na dovolenku). Nejaky pripadny vztah po sklamaniach a aj kvoli pokročilému veku takmer uplne odmieta. S manzelom sme sa obaja zhodli, ze toho casu s nim je privela a rozhodli sme sa, ze si proste budeme robit svoj program a napríklad kazdu sobotu budeme so svokrom. No kazdu tu sobotu, ked sme s nim hovori, ako je osamoteny atd. Ma celkom fajn rozbehnute podnikanie, ktore mu vynasa peniaze bez toho, aby musel pracovať, cize cele dni travi v podstate premyslanim. Ja uz neviem, co mam robit a dlhsiu dobu som uz z toho zufala. Ked ideme s manzelom a synom na vylet, uz počujem, ako s nim manzel telefonuje a ako je svokor smutny, lebo nemoze byt v ten den ci vikend s nami. A ja mam potom hrozne vycitky svedomia. Zo svokrovych reci mam neustale pocit, akoby ocakaval, ze ho zavolame k nam byvat, nech nie je sam. Ale to v žiadnom prípade nechceme ani manzel ani ja. Svokor nie je este ani v dôchodcovskom veku, je to v podstate este uplne zdravy mlady clovek. Je mi velmi luto, ze je osamoteny, ale zaroven si uvedomujem, ze jeho situacia je dosledkom jeho životných rozhodnuti. Myslim si, ze sam musi najst zmysel svojho života a nerobit si ten zmysel života z manzela, mna a nasho syna. Momentálne len caka, kedy bude zasa s nami, ked sa jeden vikend nevidime lebo mame svoj program je najbližšie stretnutie odmerany a urazeny. Manzel tiež nechce byt s nim tak casto, nechce s nim bývať, no obom nam ho je zároveň luto. Co by ste robili na nasom mieste? Dakujem za kazdu radu

kofollka242
9. feb 2020

mozno raz do tyzdna nejaka aktivita otec a syn, manzel a otec. nejaky sport alebo nieco, aby sa mal zas na co tesit svokor.

nika301
autor
9. feb 2020

@kofollka242 To je samozrejme, manzel je so svokrom pravidelne skoro kazdy pracovny den.

kofollka242
9. feb 2020

@nika301 potom neviem musi si najst nejaku zalubu alebo ho na nejaku nasmerovat, podla mna by svokor s vami ani zit nechcel len nechce ani sam...manzel je jedinacik?

brita7777
9. feb 2020

vydiera vas citovo...treba si nastavit hranice a hlavne treba sa orientovat podla seba, svojich pocitov...ked nechcem byt s nim, nebudem s nim. Treba pocuvat svoje vnutro, aj ked mozno budes odcudzovana, ze nemas srdce, je to starsi pan atd..treba si to zariadit tak, aby si sa ty citila fajn.
Ak je v zasade zdravy a nepotrebuje nevyhnutne Vasu pomoc, je to z jeho strany ozaj citove vydieranie. Ked mas aj vycitky.
Aj ked to znie mozno bezcitne, vycitky su presne to co chce dosiahnuť a nemala by si ich mat.
Myslim, ze on to pochopi, ked sa trebars ten kontakt obmedzi. Napr. mu muz nemusi volat tak casto, nemusite mu ani hovorit, ze mas nejaky program.
Samozrejme v nudzi pomoc, ak by bol na tom zle, chory chripka alebo tal to hej..ale nenechat sa dobrovolne vydierat.

kataka10
9. feb 2020

@nika301 nie ste povinni robit svokrovi program, ked on nema kamaratov a zaluby. Mam nieco podobne s mojim svokrom, aj ked nie az tak extremne, ale som v tomto zasadova a drzim si odstup, aby mi to nezasahovalo do manzelstva a zivota. Vidime sa raz do tyzdna a to staci. Ziadne pravidelne kavickovanie u nas, lebo sa nudi.

nika301
autor
9. feb 2020

@kofollka242 Ano,je jedinacik. No presne v tom je ten problem. Svokor nema este ani 60,je pri plnej sile.

katulienkax
9. feb 2020

No to vidím aj na iných rodinách ked bývajú blízko seba ustavične sa musia navštevovať. Moja svokra je osamelá tiez ale byva ďaleko a tak vidime sa dost zriedka

mareka49
9. feb 2020

Obtazujuce.
Tazka situacia.
Urcit si pravidla stretavania.
Podsunut mu konickek s inymi ludmi

eliska13
9. feb 2020

@nika301 ideál by bol, keby si našiel partnerku.Ma veľa casu, keď píšeš, že podnikanie mu ide samo a potom má veľa času premyslat a očakáva, že mu ho budete vypĺňať.Muz chodí každý deň za ním?
Neustupila by som myslim, že s ním trávite dosť času veď kolko ludi má rodiny, deti stovky, tisícky kilometrov ďaleko ste s ním dosť často.
možno by som mu dávala vnuka nech sa mu venuje chodí s ním von a ty budeš mať voľný čas.

marca12
9. feb 2020

@nika301 rozumiem ti,mam to takto s mamou. Nema ziadny zmysel zivota,len deti a vnucata a ked nie sme s nou,smuti,aka je osamela. Uraza sa, citovo vydiera. Pritom ma manzela,zdrave ruky,nohy. Nechce sa jej nic ani len citat uz posledne roky. Na vsetko ma vyhovorky. Miestami ma z nej slak triafa. To je povaha cloveka a nezmeni sa, starnutim sa to este zhorsi. Mama bola odjakziva takato. Musis sa len naucit odosobnit sa. Neda sa to vzdy,casom vycitky dolahnu,ale potom zase odidu.

nika301
autor
9. feb 2020

@kataka10 Presne v tom som asi urobila chybu, ze som si neudrzala odstup a od začiatku manzelstva sme stale riesili svokrove záležitosti, pocity, a podobne. No u nas to praveze nie je ani kavickovanie, ked pride tak skoro vzdy ostane aj spat lebo nechce byt sam. Je to velmi dobry clovek a je mi ho neskutocne luto, ale dlhodobo sa takto fakt neda fungovat, ze my sme jeho zmyslom života. Este keby bol fakt stary dedko, ale je to este mlady clovek

eliska13
9. feb 2020

@nika301 keď je jedinacik je to puto o to silnejšie som jedináčik a mám jedinacika😅vekom bude ešte upnutejsi na Vás.

queen_mary
9. feb 2020

@brita7777 nikoho nevydiera ak im to uprimne hovori a do nicoho ich netlaci

eliska13
9. feb 2020

@queen_mary tiež si myslím su ľudia, ktorí sú citlivejší vôbec nemusí byť účelom, že im to hovorí, že ich chce manipulovat a vydierať.Komu inému to má povedať, ak nie najbližším?

brita7777
9. feb 2020

@queen_mary to je tvoj nazor, ja ho akceptujem..ma vycitky svedomia, co nie je cool, takze u mna je to citive vydieranie.

nika301
autor
9. feb 2020

@eliska13 @queen_mary Ono v podstate vobec nejde o to, ci to je citove vydieranie alebo nie. Problem je v tom, ze nech to mysli akokolvek uprimne a je nam ho velmi luto, dlhodobo takto fungovat nie je dobre pre nas a v konečnom dôsledku ani prenho.

kataka10
9. feb 2020

@nika301 fuh no ak u vas prespava, to uz je fakt zle. Radsej si nastavte jasne pravidla teraz, lebo to uz bude prichadzajucim vekom len a len horsie. A mohlo by vam to casom zasahovat az do manzelstva, pripadne vasmu synovi do zivota a to by uz bolo uplne zle.

queen_mary
9. feb 2020

@nika301 nezavidenia hodna situacia. Podla mna vas svokor nevydiera, ked sa s vami tak uprimne bavi. Skor ty mas v povahe, tym ze si asi empaticka, ze mas z toho vycitky. Ja to mam/v blizkej dobe asi budem mat podobne s mojim otcom, lebo nam zomrela maminka. Maly uz ma 2 roky, na orazdniny mu ho tam na vikendy nechcete obcas dat? Pripadne by som mu na narodeniny/meniny darovala nejaku skupinovu aktivitu. Plavanie, cudzi jazyk,... aby skusil nieco nove, dlhodobejsie.. pripadne ho neviete vyuzit na pomoc s malym? Ked bude chodit do skolky a ty do prace, tak vyzdvihnutie, postrazenie. Ak ma penazi nazvys, mohol by si aj s malym vytvarat pekne zazitky. Moj oco sa uz teraz tesi, ako ho bude bravat so sebou na ryby, alebo na chalupu.. ja mu v tom branit nebudem, kedze mna to len odbremeni a budem si noct oddychnut..

nika301
autor
9. feb 2020

@queen_mary Viete, ono presne to som uz niekoľkokrat skusila. Nasla som mu rozne volnocasove aktivity, nasli sme mu zajazd, s ktorým moze ist v lete na dovolenku. Nechce, na vsetko si najde dovod, preco nie. Ja ho mam fakt rada a je mi ho luto, no presne pre taketo veci pocitujem aj hnev, ze nema zaujem o nic ine v podstate

queen_mary
9. feb 2020

@nika301 aha tak. To moj oco je zasa taky ze kavicky, po kamaratoch, ryby... tak potom sa od toho uz len nejako odosobnit a nepripustat si to tak. Este by mohla by metoda zacat ho zneuzivat, ze naozaj mu davat maleho, volat ho na strazenie a podobne, az ho to mozno zacne otravovat. Ale to uz je extrem a hrozi, ze si pokazite vztahy

vedorka
9. feb 2020

@nika301 juj, neblazni, ze zle svedomie. Ja vidim svokru, svokra parkrat za rok a to byvaju blizko nas. 😀 a tym, ze by ostal jeden sam, by sa az tak vela nezmenilo. Raz do tyzdna na stretavanie je aj vela, 2-3 max do mesiaca, pri mega vrelych vztahoch sa mi zda uplne dostacujuce. Ze muz je s nim skoro kazdy den...!? 😀 neblazni 😇 nedvihaj telefón, zavolaj po vylete ze si nepocula, nenechaj sa citovo vydierať, nech si nájde inu zabavku. A zavolat ho k vam bývať? No co si. 😀 a ty mas zle svedomie? Zijes jak svatica, mozes ist prikladom všetkým. 😀

mareka49
9. feb 2020

A z ineho sudka, co keby ste mu dali zoznamku?
Ved dnes je vela zien 50+ vo tuzi po vztahu.
Pripadne aj mladsiu.
Dohodnut rande, to uz je moc asi, ale zavesit ho na zoznamovaci portal by sa mozno mohlo skusit.
Jeho vztahy nevysli, supluje si u vas fungujucu rodinu.
Otvoreny rozhovor na toto bol???

nika301
autor
9. feb 2020

@mareka49 Uz skusal, vyzeralo to slubne, ale nevyslo. Aj preto este viac zanevrel na zoznamky. Popravde si práve to velmi prajem, aby si niekoho našiel, to by vsetko vyriesilo

mareka49
9. feb 2020

Aj tento prispevok svedci o tom, ze ti na nom zalezi. Chces to vyriesit "po dobrom", ale nie som si ista, ci to pojde.
Si empaticka, nevies a nechces to asi riesit radikalne, ale bojim sa, ze skor ci neskor budes musiet.
Nerozmyslala si, ze mu skusis napisat list?
Podstrcit mu ho doma, nech si ho v pokoji precita a zamysli sa, ze co je moc to je vela?
Alebo ked si neviete dat s manzelom rady s nim, skusit zapojt tretiu osobu?
Byvala manzelka, jeho brat, ...?
Niekto, kto by mu dal tu "facku" za vas?
Fero, ved, co ich stale otravujes, ved ich nechaj zit svoj zivot.
Su maldi, maju svoje zaujmy.
Najdi si aj ty a nechaj ich zit.
Chces aby sa koli tebe hadali?

gelifil
9. feb 2020

@marca12 kolko ma mama rokov?

nika301
autor
9. feb 2020

@mareka49 Ďakujem vám za vaše slová, naozaj. Jeho situáciu my zmenit nemozeme ani to aky je, jedine musim zmeniť seba a svoje zmyslanie. Proste ani ja ani manzel nenesieme zodpovednosť za jeho šťastie a to si musim uvedomit

mareka49
9. feb 2020

Myslim, ze uvedomenie si, ze nie ste zodpovedni robit ho stastnym je u vas na dobrej ceste.
Ale podla slov sudim, ze vam nie je jedno ze si to neuvedomuje ON.
Prajem najst nejaku prijatelnu a hlavne ucinnu cestu alebo daky "zasah zhora" 🙂

janickacrazy
9. feb 2020

@nika301 akože to prespávanie by u nás bolo už cez čiaru, to si fakt neviem predstaviť, návšteva raz za týžden ok, prespávať nie, tak by som to aj urobila,samozrejme je to už na vás, ako si urobíte, ale priprav sa na to, že ak to nestopneš teraz, bude to časom len horšie, treba ozaj nastaviť nejaké pravidlá a nič si nevyčítaj, ty nie si zodpovedná za jeho život, inak čo keby ste mu kúpili psa alebo nejaké zviera? to by nepomohlo?

aniele
9. feb 2020

No, tvoj svokor má očividne problém na každé riešenie. Nie, nie je citlivý. Kto je citlivý, vníma aj potreby ľudí okolo neho. Ak je citlivý len na svoje potreby, je to egoizmus. Je ako malé decko, ktoré sa nevie samo prehrať a potrebuje animátora. Naozaj, je nezrelý. Vždy hľadá niečo nové, bez ohľadu, na čí účet. Len aby bol on "šťastný", ako sa dnes zvykne hovoriť. Pritom nie je nikdy spokojný, čo je trvácnejší stav. A v čom je jeho dobrota? To tvoj muž je dobrý, že sa mu toľko venuje, napriek tomu, že ho v minulosti opustil. A možno je to aj prejav frustrácie z detstva, keďže sa stále snaží dokázať, ako mnohé opustené deti, že si zaslúži jeho lásku. A ty si nadštandardná nevesta. My s mužom sme starší od neho, ale hanba by nás fackovala, keby sme sa tak zavesili na niektorú z našich dcér a nevedeli vydržať sami so sebou. A to, že si on neprizná, že vás citovo vydiera, neznamená, že to nerobí.

wells
9. feb 2020

CItové vydieranie.......Ak to tak bude fungovat nadalej , moze zruinovat aj vas manzelsky zivot. Tvoj manzel by mal urobit razantne rozhodnutie. Obmedzit stretavky, telefonaty, nastavit limity.