Ohrozila som zdravie detí a svoje?

17. jún 2024

Ahojte, stala sa mi takáto situácia. išla som domov s deťmi na aute od otca a naložil mi do kufra nejaké plechy, že pre môjho manžela, čo mu skôr spomínal. Keď som prišla domov, svokra mi prišla pomôcť, kedze manžel je v práci a zistili sme, že to sú azbestove, eternikove kusy. Je nebezpecne pre zdravie, keď boli v kufri v aute a aj deti som viezla. Nemám ani prepážku do kufra, čiže je tam voľny priestor ku cestujúcim. Svokra panikárila, že som ohrozila zdravie detí, moje. A ja som ani popravde nepozerala do kufra, čo mi tam otec naložil. Čo si myslíte o tom? Co robiť? Cestovala som 35 km a tie kusy v kufri občas skákali, posunuli sa. Ďakujem

moin2009
17. jún 2024

Nie som žiaden odborník, ale azbest je nebezpečný keď sa drvi a môžeš tie male čiastočky vydýchnuť. Pogoogli troska a ak si si není istá aj tak konzultujte s dr

sisa_s
17. jún 2024

No teraz neurobis uz nic...plucna azbestoza vacsinou vznika po dlhodobom vdychovani castic, tazko povedat, co moze narobit takato jednorazova expozicia..nasledky sa prejavuju po dlhych rokoch, takze teraz nic nezistis ani vysetrenim

jana_eyre_2
17. jún 2024

A ako ste zistili že sú azbestove? To tvoj otec vedel čo nakladá do auta?

kaktusik007
17. jún 2024

tak uz nenarobis nic.

ano, manipulacia s azbestom je zdraviu skodliva a ano, karcinogenna. Ale tak sla si par kilometrov, hadam sa tie dosky nepolamali, a ak ano.... ide o jednorazove vystavenie...

v kazdom pripade, otec nevedel co ti dava do auta???

ale ak aj vedel, nenadavaj mu... bezne su azbestove strechy, mozno mu to nedocvaklo a neverim, ze by si cielene ohrozil vnucata.

jana_eyre_2
17. jún 2024

A inak čo akože tvoj otec a manžel s azbestom plánujú? Pretože zo zákona s tým môžu manipulovať len odborné firmy.. 😳

aalt
17. jún 2024

Za prve to nie je cisty azbest a za druhe, ak su neposkodene, tak sa z toho azbest uvolnuje minimalne. Kazdopadne uz z tym nic nespravis. Vyrabalo a pouzivalo sa to desiatky rokov, je to stale na kopec budovach. Ako rozoberat taku strechu urcite nie je sranda, ale pol hodka v aute nemoze mat ziadny meratelny efekt. Denne vdychnes tolko karcinogenov ... kopec nasledne vydychnes, pripadne casom vykasles ...

teki1
17. jún 2024

Tak plech alebo azbest?To je rozdiel.Nemáš foto?

egonsk
17. jún 2024

riadne hlbkovo povysavat auto, vymenit pelovy filter v aute a pripadne mozes i penou prestreknut ventilaciu a mas pokoj.
Netreba z toho robit extremne nestastie a stres, to by si skor mohli robit ludia co byvaju v novostavbach v BA na petrzalskych slnecniciach, kde likviduju skladku, ktora ma v sebe vsetko mozne, vratane azbestu a likviduju a triedia ju na mieste, ale zvysoka kaslu na zvlhcovanie a tak niektore dni sa to tam paradne prasi a ludia co tam byvaju ani netusia ake chutovky vdychuju. A to, ze tam bol ozaj vsemozny bordel uskladneny si pamatam od detstva, kedze som vyrastal v nej, ked sa stavala...

ysseba
17. jún 2024

A keď už niekto ohrozil zdravie, tak ten, čo vedel čo nakladá do auta. Teda otec.

marianarem
17. jún 2024

Nepanikarila by som, to bude pravdepodobne eternit alebo nieco take, nie cisty azbest. Z toho zase nelietaju nejake kudoly prachu, viezt sa v aute s niecim takym nie je podla mna ziadna tragedia. Ale tiez mi nie je jasne, naco to vobec otec posielal muzovi, treba sa toho radsej zbavit.

hedviga2
18. jún 2024

Azbest je nebezpecný pri manipulácii. Ak si s ním nehýbala nedrvil sa, nič sa nestane. Ale nechápam vkladať v dnešnej “múdrej” dobe, že vraj plechy do auta. Na tvojom mieste by som s rúškom na sebe auto komplet dala povysavat.

maranco
18. jún 2024

Čo vlastne chce tvoj manžel robiť s tým nebezpečným odpadom?

Ak nastal čas na výmenu eternitovej strechy, zákon zakazuje rozoberať ju svojpomocne. Podľa vyhlášky, ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov, ide o nebezpečný odpad, s ktorým môže nakladať len odborná firma s oprávnením od Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak by ste aj strechu rozobrali a eternit priviezli na skládku, tá ho od vás nesmie prevziať. Naopak, mala by na vás podať podnet na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo Obvodný úrad životného prostredia. Za takéto nakladanie s nebezpečným odpadom hrozí vysoká pokuta, pričom povinnosť zabezpečiť likvidáciu tohto nebezpečného odpadu na vaše náklady ostane zachovaná.
https://krytina.sk/magazin/rekonstrukcia/eterni...

tanyan
18. jún 2024

Kto a ako identifikoval ten náklad ako azbest?

teki1
18. jún 2024

@tanyan Svokra😉

tanyan
18. jún 2024

@teki1 Veď práve... Ak je to jedna z tých hlavných postáv zlých vtipov... To bude určite materiálový expert s vyštudovanou stavbárinou...

teki1
18. jún 2024

@tanyan Ale svokra pomáhala vyložiť,čo ak sa jej niečo stane,toto tu nikoho netrápi? 😂😱