Odsťahovanie sa od rodičov

marika289
4. jan 2023

Ahojte, chcela by som sa s niekým poradiť, kto má viac skúseností s touto témou. Mám 23 rokov a chcela by som sa odsťahovať od rodičov, no ešte študujem, vo svojom meste mám svoje koníčky, kamarátky, ktoré by sa mi ťažko opúšťali, keby sa odsťahujem do mesta, kde študujem. No ale na druhej strane mám strašne toxických rodičov, viem, že mi nechcú zle, nie je to len nejaký môj rozmach, ale nútia ma chodiť do kostola, vadí im to, keď idem von. Mám z toho všetkého len pocity viny, keď niečo urobím, čo nie je im po chuti. Vôbec nepočúvajú to, čo im ja poviem, žijú len vo svojej bubline podľa ktorej sa musím správať. Už štyri roky mám úzkosti a podobne. Je to komplikované. S tým odsťahovaním sa bojím toho, ako by som to zvládla so štúdiom a finančne v tejto neľahkej dobe. Niečo našetrené mám, no je tam strach. Čo by ste robili na mojom mieste? Prosím, normálne odpovede. Ďakujem.

renab
4. jan 2023

Ked sa nemozes uplne osamostatnit, tak mozes viac casu travit v meste, kde studujes a menej doma.

jackiem__
4. jan 2023

@marika289 Ahoj, tiež mám 23, odkiaľ si, napíš mi súkromnú správu, mala som to podobné, ked som s nimi bývala 🙂

tinkavvv
4. jan 2023

@marika289 a ako daleko studujes? Internat? Bez prace a penazi sa asi neosamostatnis.

lenuska9999
4. jan 2023

@marika289 ja bývam z domu od 18tich. A zvládla som aj studium. Môžeš študovať externe a popri tom pracovať. Z toho si zaplatíš bývanie atď. Možno sa Môžeš poobzerať po nejakom spoločnom bývaní s inými študentmi, t.j. prenajať so izbu v spoločnom byte. Alebo ostaň na internáte a vymysli si niečo na víkendy, aby si nechodila domov- ale takýmto spôsobom sa poriadne neosamostatnis, lebo stále pokiaľ budeš mat doma veci , si budú tvoji rodicia myslieť, že ti môžu zasahovať do života. A nefixuj sa na kamaratky. Mysli na seba. Pokiaľ máš lepšie možnosti pre svoj osobný rast v meste, kde študuješ, tak by som sa poobzerala po bývaní tam. S kamarátkami sa Môžeš navštevovať ďalej. A čo vieš, možno nakoniec ešte oni niekam pôjdu študovať, alebo do zahraničia, pripadne sa odstahuju a potom by si si vyčítala, že si sa riadila podľa nich a nakoniec odišli

sun_shine_2020
4. jan 2023

@marika289 ahoj, skus bývanie s kamoskami/spolužiačka mi na jednom byte - to by sa finančne mohlo dat utiahnuť.

malacibulka
4. jan 2023

Najlepsi ludia ktorych poznam, sa takisto ako ja odstahovali v 18tke. Kym som nedokoncila strednu, najom a jedlo som tahala z vikendovych brigad a z toho co som od 15tich nasetrila. Kamosi na vysokej mali popri skole aj dve zamestnania. V 23 rokoch si starsia ako niektori moji kolegovia. Ak nie si pohodlna a doma sa to ozaj neda vydrzat, tak sa osamostatnis.

marsmykkok
4. jan 2023

No najlepšie by bol nejaký zdielany byt s inými študentami. A 23 to si už kolkacka? Myslim že najhorší je prvý rok na výške, veľa prednášok, zvyknúť si ako to tam funguje a potom v ďalších ročníkoch sa dá zvládnuť aj štúdium aj brigáda popri škole. Okrem toho máš skoro 4 mesiace voľna cez leto kde môžeš brigádovať intenzívnejšie.

123nikolaa123
4. jan 2023

ahoj, odisla som rovnako od rodicov ked som mala 23, zmizli mi na isty cas, asi na 8 rokov uzkosti, problemy s mamou a so sestrou, potom sa mi problemy vratili az s tehotenstvom...bola som velmi stastna ked som spravila tento krok... financne to vsak pocas vs tahal priatel

teleskop
5. jan 2023

@marika289 utekaj kym mozes, keby som mohla vratit urcite veci spat, mala by som kvalitenjsi zivot, zvladnes to, ak mas zdravie mas vsetko

slovenka753
8. jan 2023

Máš 23, dávno si mala byť osamostatnena. Ta údajná toxicita je z toho ze je dospelé decko stale u rodičov. Keďže žiješ u nich mala by si sa správať podľa ich predstáv a nevit urazena ak sa im niečo nepáči. Osamostatnila som sa v 19tich keď som odišla na vš. Všetko som zvládla, netreba sa báť a odísť. Tým sa vyčistia aj vzťahy. Zbal kufor, nájsť prácu a sup na nejaky zdieľaný but ktorý zvládneš platiť.