Odchod do zahraničia s bábätkom

2. jún 2024

Ahojte, stala sa nám taká nepríjemná vec, súkromná/rodinná, a potrebujeme ju nejako vyriešiť. Budeme musieť poriešiť druhé bývanie (dôvody moc nechcem špecifikovať) a tak s mužom uvažujeme, čo ďalej. Ja som navrhla, že by možno nebolo od veci odísť do zahraničia, jednak čo najďalej od rodiny, jednak je tam lepšie finančne hodnotená práca. Dcérka má necelý rok. Odchádzali ste niekto s tak malým dieťaťom do cudziny? Ako to prebiehalo? Na čo všetko sa treba poprípade pripraviť? Muž už v zahraničí pracoval, ohľadom tohto rady nepotrebujeme. Skôr ide o tú stránku ohľadne dcéry.
Ďakujem moc za odpovede.

syslik81
2. jún 2024

zisti si ako je to tam s doktormi,skolkou , vela pomoci od statu nedostanes tak ci vyzijete z jedneho platu ..ak ti dieta ochorie nebudes mat nikoho v okoli co postrazi ... dalsia vec co sa tyka financii-viac zarobis,ale aj viac minies-vyssie najomne vysie ucty,jedlo,oblecenie.. odist sa da vzdy ..ale vela zalezi kam ,ci mate nasetrene na start,ci viete rec a hlavne ci mate aj co ponuknut danemu statu cize aka je vasa kvalifikacia

autor
2. jún 2024

@syslik81 áno, to mi je všetko jasné. Zatiaľ je to len v rovine nejakej teórie. Muž tu má dobrú prácu, ale ja nevidím moc inú možnosť ako našu situáciu riešiť. A presne na to som sa aj chcela tu spýtať, kto má skúsenosť, či keď sme cudzinci, robia problémy s umiestnením dieťaťa do jaslí a podobne. Poprípade, či viem dobrať RD zo Slovenska do konca ak by som sa zamestnala napríklad v Rakúsku. To by tiež dosť pomohlo na začiatok.

syslik81
2. jún 2024

konkretnu odpoved nedostanes kym nepovies kde presne chcete ist kedze kazdy stat to ma inak ... ak je volne miesto nieje problem vziat dieta ... rozdiel medzi cudzincami nerobia ak maju povolenie na pracu .. ale aj tie ceny za skolku su vysoke ..napriklad v anglicku je to cca 50 na den ... niekde aj ovela viac...riesenie je aj ist na opacnu stranu slovenska .. ale tak vy musite vediet .. spiste si pre a proti ..daj si namahu a vygoogli ceny v statoch kam chcete ist a ci mate vobec fiannciue tam byt .. pocitaj tak aspon na pol roka na najom ak by ste hned nenasli pracu aby ste mali z coho zit

autor
2. jún 2024

@syslik81 buď Rakúsko alebo Nemecko. Manžel rozpráva plynule nemecky a už tam predtým pracoval. Bez toho aby aspoň on mal prácu isto nepôjdeme. Moja predstava je, že pôjde prvý, zabezpečí bývanie, atď a ja s dcérkou pôjdeme za ním. Nejaké úspory máme, aj keď teda nie svety, ale pár tisíc máme na účte.
Ja aj kvôli vyšším príjmom chcem odísť. Myslím, že lepšie platenú prácu on už na SK nenájde a neviem si predstaviť platiť nájom niekde za byt pri dnešných cenách a výdavkoch, ktoré už máme. No budeme to musieť poriadne premyslieť. Každopádne, ďakujem za reakcie 🙏

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gladys_07
2. jún 2024

Si si ista, ze len neriesite nejaku rodinnu hadku horucou hlavou? Ked pises co najdalej od rodiny…

S babatkom sa odchadza lahsie ako so skolakom. Ak muz bude mat pracu a bude poisteny, budete ako jeho rodina poistene pod nim. Prihlasite sa na pobyt, najdete malej pediatra (hadam, aj to vie byt niekedy o drzku), budete chodit pravidelne na prehliadky (pozvanky vam budu chodit) a skolku. Nemal by byt problem ze ste cudzinci, v nasej skolke su aj deti co nevedia jazyk vobec. Skor bude problem vobec dostat miesto. Ale zasa, ako kde.

Najmu sa v nemecku asi nevyhnete, polovica nemcov byva v podnajmoch. Na vlastnu nehnutelnost sa treba bud dobre narodit alebo dobre ucit 🙃

Problem vidim v tom, ze (asi) nevies po nemecky. Aspon nespominas. Tazko sa ti bude hladat praca a socializovat, budes na 100% zavisla na muzovi. To nezvykne dobre dopadnut.

Ja celkovo pri dnesnej situacii na SVK chapem potrebu odist, ale malo by sa odchadzat aby clovek nieco dosiahol, ziskal. Nie aby sa niecomu (niekomu) vyhol.

belllinka
2. jún 2024

A v Nemecku ten najom nebudes platit? Ked sa chces vyhnut najmu tu na SK 🤔

autor
2. jún 2024

@monsterablue ja som mala nemčinu na škole. No odvtedy prešlo zopár rokov, takže budem musieť oprášiť čo viem a veľa sa doučiť. Ale ja sa naučím určite skôr ako by sa napríklad môj muž naučil angličtinu. Ja som skôr intelektuálny typ, rada čítam, vzdelávam sa, vždy som pracovala v administratíve.

@gladys_07 náš plán bol ísť do zahraničia už predtým. Len potom do toho prišla prerábka domu, neskôr dieťa a nejako sme sa tu zasekli. Manžel veľmi ťažko znášal, keď sa vrátil z Rakúska pracovať sem. Našu situáciu určite neriešime zbrklo. Trvá to už cez 2 roky a aktuálne to už prekročilo únosné medze. Preto som si povedala, že je to možno aj znamenie, aby sme sa pohli ďalej.

@belllinka jasné, že budem. A je mi jasné, že asi nie menej ako na SVK. Nemám ružové okuliare, to sa neboj.

olimuc
2. jún 2024

V DE su skolky dost Problem, preplnene, personal o nicom … ale zalezi kam pojdete samozrejme (ja pisem o Mnichove), preplnene, boj o miesto a zlozenie deti … radsej sukromnu. Skola detto… blba stvrt a mas v prvej triede viac ako 50% ziakov, ktorych nemcina je 2 rec, z toho 15 % nevie ani zatat a 5 nema ani hygienicke navyky. Ak mate moznost VoLTE nieco mensie a viac nemecke … to, ze ste cudzinci nema ziaden vplyv… mate rovnake sance ako Nemci. Vsetko treba vybehat a vybavit. Od lekara az po skolku. Nemcinu zacni oprasovat hned. Vyssi zarobok ale aj ovela vyssie naklady, nezmyselne pravidla … ja som zazila DE este za zlatych casov (este aj s DEM) , vtedy sa oplatilo ist kvoli zarobku a aj zit z jedneho platu … ale tie casy su davno prec

kiki68
2. jún 2024

V Rakusku vas caka cca taky scenar: muz bude mat pracu, Ty natiahnes cez ich urady matersku do Rakuska ( necakaj inu sumu), pridavky na dieta dostane partner v plnej vyske, hned ako skonci Tebe materska pojdes na urad prace, ale musis mat nejake opatrovanie pre dieta na aspon 20 hod tyzdenne. Musis uviest ake. Dostanes jazykovy kurz po b1 ( ak nemas certifikat zo sk) a mozno nejaky dalsi kurz. Po materskej mas dobre sance ziskat vela od uradu prave skrz rekvalifikaciu. Potom budes zhanat miesto. Skolku/ Tagesmutter mozes riesit hned pri prichode do Rakuska. Aby si dostala ked mozno statnu skolku. Od Bundesland mas do 3 rokov prispevok vacsinou na skolku. My napr sme doplacali 250 eur v sukromnej, 300 bol prispevok a teraz v statnej iba 85 eur. Treba hlavne zohnat nejaky byt, zalozit tam bankove konta ( nemozes na sk konto poberat nic, co plati Rakusko ako stat), cize je to nevyhnutne. Pripravte si par tisic kauciu na nejaky byt. Ale neni to nejake zle, kopec ludi sem doslo a su v pohode