Od Nového roku chcem byť lepšou mamou

terydog
31. dec 2016

Ahojte,dufam ze ma neodsudite ked si precitate cely moj prispevok ale uz si naozaj neviem dat rady. Vyrastala som v rodine kde nas teda vobec nevychovavali vztahovo. Za zle znamky, alebo spravanie sme mali tresty, alebo bolo na nas nakricane, pripadne sme dostali po zadku. Vtedy som sa zapovedala ze takto svoje deti nebudem nikdy vychovavat. Lenze uz som presne taka ista ako moj otec 😣😔😲:kricim po detoch dokonca uz aj ruku som zodvihla. Pritom prve 3 roky som to vsetko krasne aplikovala....ziadne kriky, vsetko pekne vysvetlit a v pohode sme fungovali. Potom som otehotnela a syn zacal chodit do skolky a nejako sa zmenil. Uz to neslo podobrotky, a stale sa to stupnovalo vymyslal, zle robil, nadaval a krical....Muz mi vycital ze to je tou mojou vychovou...Az mi dosla trpezlivist a presla som na tu druhu stranu.....Dnes ked som opat kricala po oboch detoch a syn si zapchaval usi a dcera plakala som si uvedomila ako som dopadla...😢😭Neviem ci sa to da este nejak otocit aby som opat bola ta pohodova mama co neriesi vsetko krikom a bitkou,ale normalne sa sprava a ci to nezanecha nejake nasledy na detoch ako som ich doteraz vychovavala.
Bude to moje jedine predsavzatie do Noveho roka, aby moje deti mali milu a pohodovu mamu ktorej sa nebudu bat priznat ked nieco vyparatia, aby mali lepsie spomienky na detstvo ako mam ja. 😊❤
Len dufam ze pri najblizsej prilezitosti ked budem taka nahnevana znova na to nezabudnem a budem taka akou naozaj chcem byt.
A ako to riesite vy, ked vas deti nahnevaju, nepisluchaju, biju sa, kricia? Dokazete byt vzdy trpezlive a vysvetlit im preco sa to tak nema robit, alebo to riesite krikom a bitkou?

cawes
31. dec 2016

@terydog ahoj nie nedokszem byt vzdy trpezliva vela zalezi od charakteru dietata.
Moj maly je tvrdohlavy a ked si raz zaumieni ze nie slebo ze nieco chce/nechce mozem sa tu rozliat nepohnem nim. Cize u nas vysvetlujem 3x nepochopi dostane trest (zoberiem oblubenu hracku) nepomoze ide do izby a ak ani potom nepomoze tak dostane po zadku potom ako sa ho najprv pol hodiny pytam ci si mysli ze co robi je ok.

marcelatje
31. dec 2016

@terydog nikto nema dovod ta odsudit. Su dva typy ludi. Jedni ziju tak ako boli vychovani bez toho aby mali potrebu cokolvek zmenit. Ti druhi si uvedomuju ze v ich vychove nieco nebolo v poriadku a maju ochotu veci menit. No napriek tomu ze su si vedomi veci ktore robit nechcu podvedomie je mocne a odrazu precitnes a zistis ze to robis presne tal ako tvoji rodicia a to je predsa presne to co si nechcela. Uplne ta chapem. Vzorce spravania ktore sme denno denne vidali sa menia velmi tazko. Najma pod vplyvom emocii. Fandim kazdemu kto si uvedomu je potrebu zmeny ale zaroven viem ze to bude velmi tazke. Odporucam ti precitat si knihu dospele deti alkoholikov, napriek tomu ze je primarne urcena tejto skupine, nakde sa v nej skoro kazdy.
Drzim ti palce 👍

laila22
31. dec 2016

@terydog ahoj, myslim, ze nas je viac nez dost. Ja svoje dieta nebijem. Snazim sa byt kamaratska, ale niekedy som malo dosledna, lebo mam vela povinnosti. Tiez len rozpravam, rozpravam a potom vybuchnem. Casto krat si uvedomujem, ze robim presne to co nechcem. Vcera vecer som hovorila dcere, nech si rozcese vlasy, ked jej uschnu. Nerozcesala, isla spat. Rano jej vravim, rozces si tie vlasy prosim Ta a urob si cop. Nic. Doob

laila22
31. dec 2016

@terydog Doobeda isla von, nadadila capicu, ja som uz sla do vyvrtky.. Poobede sla korculovat , tak som na nu navrieskala, nech sa konecne rozcese, ze jej zapletiem com, lebo sa uz na to nemozem pozerat. XY krat jej piviem, nech si uprace izbu.. Spinave pradlo nahadze do skrine.. Spinave nohavicky aj ponozky.. Ked to zbadam, zas rucim jak najata a hlafam chybu v sebe. Ako je mozne, ze ju to nemozem naucit. Dookola jej opakujem, oces sa, uprac si izbu... urobi si aj tak po svojom.. Pritom nie je zla, ani neposlusna, v skole dobre vysledky.. Aj dnes mi bolo luto, ze ked sa obuvala tak plakala, lebo na nu kricim.. Ale to ze jej hovorim druhy den n

laila22
31. dec 2016

pisem z mobilu. ospravedlnujem sa..

borkavan
31. dec 2016

@terydog poslala som ti srdiečka, na každý mesiac jedno, aby si bola vždy o krôčik vpred k tvojmu predsavzatiu a plnila si ho. Držím ti palce. Niekedy stačí len nadhlad na vecami a situáciami a vtedy ťa nepremôžu emocie.
Aj keď je to ťažké. Si dobrá mama, drža sa, ďakujem ti za tento príspevok.

cervikpepik
31. dec 2016

@terydog ahoj,chapem Ta...mam podobny problem...u nas islo skor o psychicke tyranie..a tiez sa snazim aby som bola ina ako nasi...ale moj syn ma zatial len dva roky takze sa mi to dari,uvidime dokedy...

koriblik
31. dec 2016

Ahoj, akoby som o samej sebe citala ...ja som z toho tiez chora. Kym bol maly sam tak bolo super pohodicka, bez bitky ci kriku... ale prisiel do veku troch rokov-obdobie vzdoru a jeho tvrdohlavost a do toho sa narodil druhy drobec ...a cista katastrofa...ja uz si pripadam ako vysinuta a susedia si musia mysliet ze som asi na nervy ...a to tak strasne chcem byt trpezliva a mila ...no jeden max dva dni a zas. Uz som rozmyslala nad tabletkami prirodnymi ze si dam na ukludnenie, nech je nam fajn. Lebo cim viac kricim tym je to horsie ☹ nie jeden vecer si aj poplacem ze musim a chcem byt lepsia mama ... je to strasne tazke... drzim palce ... nech sme stastne a dobre mamy

alaguema
31. dec 2016

@terydog držím ti palce. Je super, že si to uvedomuješ a že sa snažíš. Zbavovať sa tých vzorcov správania od rodičov je veľmi ťažké, preto sa nesúď prísne a za každý malý úspech si udeľ pochvalu. Môžem ti poradiť jednu takú vec - vždy, keď pocítiš, že ťa ide ovládnuť hnev, pozri sa na tú situáciu láskavo, srdcom...veď je to to najdôležitejšie, čo existuje 🙂❤

emita
31. dec 2016

Odporúčam knihu Ako hovoriť, aby nás deti počúvali. Pohodové čítanie a mám odskúšané tie metódy aj v praxi ;) nech sa darí!

laila22
31. dec 2016

@alaguema ja sa casto snazim pozerat srdcom, ale hnev prevladne, lebo keby stale len podobrotky, tak len sluzku robim od rana do vecera.. Minule tu bol brat a zacal sa na mne rehotat, ze som presne ako nasa mama.. Ze presne rovnako prdnasam.. :D :p

glorikarebeka
31. dec 2016

@terydog neboj neni si jedina co capne po zadku,ale si jedna z mala ktora si to prizna aj ja mam doma dve krasavice 2,5 r a 6 rokov a cista katastrofa,niekedy sa prehraju,ale niekedy len revu pre uplne vsetko.Ale zas ked boli malicke som nevedela,ze mam deti a vzdy si na toto spomeniem,prespate cele noci,ziadne koliky,ziadne zuby a toto ma vie vzdy upokojit.A su zdrave a snad to raz prejde.Mas 3 deti co je krasne,ale zaroven aj namahave,drzi palce nech sa ti splni co si si priala do Noveho roka a prajem vsetko dobre

domak2
31. dec 2016

@terydog podla mna zas netreba podlahnut tomu, ze len aby som nekricala tak budem prehliadat vsetky detske prehresky. U mna pomahala metoda 1-2-3 a potom trest, ale mam len jedno dieta. Nebijem ju a nekricim casto, niekedy to kricanie pouzijem ako trest. Ak neprestanes-budem kricat-na nu to funguje..
Niekedy vybuchnem, ale zas si z toho tazku hlavu nerobim, potom sa ospravedlnime, objimeme a ideme dalej. Tiez som len clovek a niekedy je toho proste vela. ☺

marcelatje
31. dec 2016

Existuje strasne vela literatury o tom ako vychovavat tvoje dieta a co je pre tvoje dieta najlepsie. Netvrdim ze sa nenajdu dobre knihy ale realita ma naucila ze moje deti vzdy reaguju inak ako by podla knihy mali 😂 Asi to bude tym ze ju necitali. Nie je zle rozsirovat si obzory a inspirovat sa. No v prvom rade clovek musi zacat sam od seba, chapat svoje emocie a svoju podstatu. Okrem toho kazda matka si svoje dieta pozna najlepsie sama a vie co je prenho dobre , snazit sa aplikovat jedinu teoriu vychovy ci slepo nasledovat sucasne trendy je nezmysel. Nemozes sa zmenit na obraz niekoho ineho, mozes sa ale stat lepsou. A aj ked pojdes metodou pokusov a omylov verim ze nase deti jedneho dna pochopia ze sme robili to v co sme v danej dituacii verili ze je to najlepsie. Aj ked s odstupom casu to tak nebolo. Pochopia nase neumyselne poklesky a budu nas milovat za to ze sme im dali vsetko co sme mohli.

stano4000
31. dec 2016

sama dobre vies co mas robit, tak naco sem chodit po rozumy? drzim palce!

daniel69
31. dec 2016

Plný súhlas so stanom. V tvojom príspevku sú aj odpovede. Netreba hneď literatúru brať na pomoc. Niekedy stačí chvíľka pokoja a sebauvedomenia, a v hlave sa vyjasní. Ide len o to systémovo a časovo to udržať a neskĺznuť znova do tých vzorcov správania. Faktom je, a badám to aj na okolí, nie si výnimka, ženy konajú často impulzívnejšie a emotívnejšie ako chlapi, lebo im niekedy len skrátka viac záleží na veciach, ako fungujú v danom momente. Skromne si myslím, že si dobrá matka už teraz. Tak všetko dobré do roka 2017👍

mima4
31. dec 2016

@terydog je super ze nechces praktizovat nasilie na detoch, bitkami este nikto dieta nevychoval, iba ho naucil na strach... velmi vela ludi co bolo bitych, biju aj svoje deti, lebo riesit veci nasilim je pre nich jedine, co ich rodicia naucili. Je smutne posluchat zo strachu. Drzim ti palce! A ver tomu ze byt laskavou a zaroven prisnou ide dokopy

eli74
31. dec 2016

@terydog prosim ta, kde na to chodis, ze dobra mama je len ta, co sa neustale usmieva a je trpezliva na 100% ? dobra mama hlavne sa postara o vsetko podstatne a vychová- pripravi dieta do zivota. Kedze to nedokazali bez kriku ani tvoji rodicia a pochybujem, ze volaktori to vobec dokazali, nedokazes to bez kriku ani ty. Paradoxom je, ze matka si casto vycita, ze krici na dieta, ale dietatom to velakrat to ani nepohne a nic si nevycita, dokaze sa smiat matke do oci. Radsej si daj predsavzatie, aby si mala mile a pohodove deti. Potom budes mila a pohodova aj ty bez predsavzati. Ty mas byt matkou, vychovavatelkou, veducou, ty to mas riadit, zabezpecit chod domacnosti, dozerat na vzdelavanie, na zdravu zivotospravu, na osvojenie si spravnych navykov, zakladov slusneho spravania a bezpecneho spravania, ty tym detom musis vysvetlit, kde maju hranice, co smu a nesmu. Tvoja uloha je ovela dolezitejsia nez sa cely den len usmievat a tvarit sa priatelsky. Nech sa ti dari v novom roku.

pribinak
31. dec 2016

Dobra mama aj dvihne hlas a aj svoje dieta potrestá, aby sa dieta naučilo co znamenajú hranice a co je uz za.
Nie kazdy den som usmiata od ucha k uchu, aby syn vedel, ze ma trápi jeho spravanie ci konanie
Považovala by som to za pretvárku, ci pokrytectvo usmievať sa ci nezdvihnút hlas, ked to treba.

Kazdy ma svoje limity a dieta sa tiez musi naucit rešpektovať limity svojich rodicov

sunny8
1. jan 2017

Si dobra mama a si milovana mama taka aka si 🙂 ze ti prasknu nervy je uplne normalne to obcas kazdej z nas 🙂 ja to mam inak tiez na zozname predsavzati na novy rok 🙂

dorottka
1. jan 2017

Skus sa kontrolovat, dieta je ina povaha nez ty a aj to treba z casti akceptovat. Ja som bola take decko, nie zle, len ine ako moji rodicia a nemali na to nervy ani pochopenie... vyrastol zo mna clovek, ktory sa silou mocou chce zapacit, len aby nemal tazkosti, mal pokoj a ide tym sam proti sebe. Trvalo mi velmi dlho sa toho zbavit... Male decko ma z takeho spravania chaos, disciplina je jedna vec, ale krik pre nic za nic, chapem, ze tebe praskaju nervy, je toho na teba vela, ale dieta to nedokaze pochopit, musis na sebe zapracovat ty. My ta pochopime, aj potlapkame po pleci, ale detske vnimanie funguje inak.

ewelyn3
1. jan 2017

@terydog citila som sa pred casom uplne presne ako ty...to ako zle som bola vychovavana ja, som nechtiac prenasala aj do mojho stylu vychovy a aj ked som videla ze to nefunguje, kedze som nepoznala nic ine, tak som sale robila co som poznala...bohuzial...az mi raz doslova cvrngla do nosa tato kniha od Johna Gray - Muzi su z marsu, zeny z venuse a deti su z neba: https://m.martinus.sk/detail/4039/
Pise tam o pozitivnom sposobe ako vychovavat deti. Ako nebit, netrestat, necitit sa stale previnilo ze robis nieco zle. Uz len jej citanie pozitivne zmenilo moj pohlad na materstvo a vychovavanie, a aj ked nesuhlasim s uplne vsetkym co pise, vela vychovnych typov z tej knihy som uz skusila a skusam kazdy den a poviem ti ze sa to u nas doma zlepsilo...postupne, ale uz sa aspon necitim ako total nacit mater.
Ked by si tu knihu nezohnala na nete, alebo v obchodoch..skus kniznicu alebo knizny bazar, ale fakt ju odporucam!!!
Drzim palce!!! Vychova je beh na dlhe trate, takze treba zvolit lahke vytrvalostne tempo, inak to nedas 😉

borkavan
1. jan 2017

@eli74 veľmi super napísané.

terydog
autor
1. jan 2017

@borkavan dakujem krasne za srdiecka, budem sa snazit😊

stastnablcha
4. jan 2017

ja tiez niekedy kricim ako Viktorka na splave po detoch ... ale kedze som si precitla co si pisala, povedalal som si ze dnes idem byt dobra mama aj ja... zatvara konika a ideme stavat bunkre 🙂