Obrátený spánok u seniora

livocka21
20. júl 2016

Ahojte 😊 chcem sa poradit s niekym, kto zazil,nieco podobne...som na materskej s dva a polrocnym syncekom a zaroven sa staram o 89-rocnu,nevidiacu, takmer imobilnu babku...starostlivost som doteraz zvladala bez problemov, no uz niekolko tyzdnov sa u babky objavuje prevrateny spanok...cez den spi a v noci nie...neviem ako sa to stalo, kedze mame pevny rezim, ranajky, desiata, obed, poobede spanok, olovrant, vecera...cez den vacsinou sedi v kresle alebo vonku na voziku, len poobede na dve hodinky spi na posteli...tento rezim nam fungoval, no zrazu v noci nespi, cez den sa naje a spi a v noci rozprava, dokonca spieva...som z toho zufala...sme uz unaveni, ja,muz aj syncek...neviem ako to mam riesit...chcela som sa vyhnut liekom na spanie, kym to bude mozne, no asi to uz bez nich nepojde...poradite mi?

marylinmary
20. júl 2016

@livocka21 uz to asi veru bez nich nepojde. S tym ze sa jej zmenil rezim nic neurobis. U mojej prababky to bolo podobne. Nie a nie v noci spat bez liekov. Neustale rozpravala, vykrikovala a cez den sme o nej pomaly ani nevedeli bola tichucko, pozerala telku alebo spala..

cacianka
20. júl 2016

@livocka21 poraď sa s jej lekárom, alebo geriatrom

cacianka
20. júl 2016

cez deň viac "unaviť", podvečer dať niečo na spanie na prírodnej báze

simca06022011
20. júl 2016

Aj ja by som odporucila poradu s lekarom a ked tak nejake prirodne doplnky na spanie a cez den nenechat spat... aktivitu asi nezvysite, ale aspon rozpravat alebo daco.. nech nespi. A potom nech spi v noci.. aj teploty to mozu robit..

My mame toto so svokrom, len on je zdravotne na tom celkom fajn, mlady to chlap.. o 16tej uz zaspava, o 19-20:00 tvrdo spi a o 3tej rano pobehuje a vsetci sa rozculuju.. ale to sa nezlomi u neho samo, kym nepochopia, ze proste nemoze sadnut o 16tej a driemat... :D proste u nas prehodeny rezim, nic ine...

mimla
20. júl 2016

Melatonín je bežne v tele sa vyskytujúci spánkový hormón. Nie je návykový. Bežne ho dostať v lekárni bez predpisu. Nie je to nejaký oblbovák, teda nečakaj veľké zázraky. Ja som ho používala, keď som pre stres nemohla spávať. Dá sa nejakú polhodinku predtým, ako sa normálne ide spať. Nevidiaci aj mávajú problém s produkciou vlastného melatonínu, keďže nevidia rozdiel svetlo/tma.

cacianka
20. júl 2016

tou aktivitou som myslela viac na vzduchu, alebo trochu dlhšia prechádzka a neskôr, a prírodné produkty, potom aj chemické ľahšie

katarinapekna
20. júl 2016

Keď si zufala,tak nechaj starostlivosť na odborníkov.

simca06022011
20. júl 2016

@katarinapekna to sa lahsie povie ako urobi ...

haliee
20. júl 2016

urcite sa porad najprv s obvodnou babkinou, mozno to bude aj na nejake psycho lieky,
aby sa rezim dal do normalu, tu by som si iste dala poradit lekarovi,
ma s tym viac skusenosti, ma vela pacientov, inak Vas to znici,
moja babka, sice nerobila prene toto co pises, ale viem si to presne predstavit ako sa citite cela rodina z vlastnych skusenosti
@simca06022011 tak presne, nie je to len tak,

mummy01
20. júl 2016

Treba riesit s lekarom. U mojho dedka to tiez tak bolo ked zacal psychicky zrazu upadat a akoby prestal vnimat cas a spal cez den a v noci stale nieco "riesil". Mali sme odporucanie aj k psychiatrovi ale uz sme tam s nim nestihli zajst.

oslo1
20. júl 2016

Babku treba zase nastavit na to, aby v noci spala. To znamena, ked spi cez den, tak ju zobudit. Ano, je to hrozne, je unavena, preto spi.
Normalne k nej prist, zobudit, babka napite sa, babka, ako sa mate. Takto to robit, a v noci bude spat.

haliee
20. júl 2016

@mummy01 ano riesi sa to vacsinou u psychiatra, mojej babke to vramci moznosti pomohlo, ta liecba, skor by som povedala, ze udrzala stav,
oni maju casto prevrateni rezim a je to znak upadku psychickeho a opustenia sa,
ach chuda moja babka, stale na nu myslim ☹ ☹ ☹

larissa113
20. júl 2016

No ak mam poradit ..lepsie to uz nebude tak radsej sa pripravte uz len nahorsie...melatonín uz takej babičke vo vysokom veku nepomoze to je slabotina...cez den urcite vela aktivity a hlavne najhorsie je ked cez den spí...je to tazke urcite pri dietati aj ked je babicka na vozíku vela aktivity neurobi ...no ked babicku nenaucite na rezim den vela aktivit noc odpocinok bude to horsie...v takomto prípade tazko poradit....neskor sa uz siaha len po tbl na spanie ...u takychto starších ludi tento prevrat org. je uz bezny ...vela stastia

livocka21
autor
20. júl 2016

Dakujem vam vsetkym za nazory a odpovede...s tou aktivitou cez den je to naozaj tazke, kedze mam maleho sibala, ticho u nas nie je vobec...stale je nejaky buchot ci krik....co sa tyka prechadzok, drieme aj pocas nich....snazim sa s nou komunikovat, buchotat riadom, vysavat a pod....no babka je naozaj hore len ked je ticho....mrzi ma to velmi, lebo velmi sa snazim ju udrzat bez liekov....na jej vek berie len inzulin a anopyrin, co si myslim je velmi slusne...casu zrejme nerozkazem a upadok je nrezvratny...bohuzial, zajdem k obvodnemu uvidim co mi povie....velmi pekne vam dakujem...aspon viem, ze je to bezne a nie je to len moje zlyhanie...dakujem...

haliee
20. júl 2016

@livocka21 ja len dodam, ze ak sa da , treba im kvalitu zivota vylepsit ako sa len,
upadku je ako pises, nezvratny, mozes len ku kvalite zivota prispiet,
niekedy je na to uz len liecba,

cacianka
21. júl 2016

@livocka21 ak robíš vľetko možné v jej záujme, určite si ty nezlyhala, všetko je to vekom babky, držte sa

rebecin
21. júl 2016

Ahoj, určite to nie je Tvoje zlyhanie. Myslím, že prevrátený biorytmus je naozaj častý pri starších ľuďoch. Ja som ho zažila u mojej mamy s 3-mesačným synom, takže viem čo prežívaš. U nás bola situácia o to horšia, že čaje ani lieky na prírodnej báze vôbec nezaberali. Tebe to neprajem, každý sme iný, možno u Vás to bude naopak. Veľa síl!

misel0806
21. júl 2016

Urcite to neber ako svoje zlyhanie. Klobuk dolub,ze popri dietati sa dokazes starat o babku... Vies ono to ide aj vekom,babka ma krasny vek.. Niektore babky prave hluk krik hrmot uspava,a naopak ked zavladne tiho tak su hore. Kludne sa porozpravaj s doktorom ja by sombto riesila tabletkami😀

livocka21
autor
21. júl 2016

@cacianka
@rebecin
@misel0806
dakujem vam 😊

huahua
21. júl 2016

@livocka21 poradiť ti neviem, len ti chcem vyjadriť svoju úctu, že sa o babku, ktorá už nie je celkom fit staráš doma a "neprenechala si ju odborníkom". Dúfam, že sa vám podarí ten spánkový rytmus otočiť.

livocka21
autor
22. júl 2016

@huahua dakujem 😊

gastanka32
22. júl 2016

@livocka21 urcite to nemas jednoduche ale verim ze to zvladnete s babkou 🙂 bude dobre.

livocka21
autor
22. júl 2016

@gastanka32 dakujem, hadam ano 😊